کرمان رصد

آخرين مطالب

بازار پسته ايران در دست آمريکا/ رکود در بازار پسته ادامه دارد اقتصادي

  بزرگنمايي:

کرمان انلاين- اين روزها در استاني که تا چند سال قبل پايتخت توليد پسته جهان بود حالا براي فروش محصول سال جاري به بازارهاي بين المللي کمر کشاورزان خم شده است.

کرمان بدون شک حالا جايگاه خود را در رتبه نخست توليد پسته جهان به پسته کاران آمريکايي واگذار کرده است و در حالي خشکسالي و بي آبي و مسائل حاشيه اي هر سال از وسعت زمين هاي پسته استان کرمان مي کاهد که توليد پسته در دشت هاي آمريکا تقريبا با نياز بازارهاي خارجي برابري مي کند و اين يعني رقابت تنگاتنگ ميان پسته ايران و پسته آمريکا، رقابتي که در سال جاري پسته ايران در ابتداي خط شروع مسابقه، در جا زده و بر زمين مانده است.

وقتي صحبت از اقتصاد مقاومتي به ميان مي آيد در کنار اينکه بايد پتانسيل هاي بومي هر منطقه را احيا کنيم اين نکته به صورت موکد بيان مي شود که بايد پتانسيل هاي اقتصادي را در بازارهاي خارجي حفظ کنيم و حداقل آن ها را از دست ندهيم.

حکايت پسته استان کرمان در سال جاري حکايت کشاورزان ورشکسته اي است که کسي نيست محصولشان را بخرد و با قيمت گذاريهاي بسيار اندک مواجه مي شونداما حکايت پسته استان کرمان در سال جاري حکايت کشاورزان ورشکسته اي است که کسي نيست محصولشان را بخرد و با قيمت گذاري هاي بسيار اندک مواجه مي شوند.

قيمت هاي کنوني بازار پسته حتي کفاف کود، سم و هزينه برداشت محصول را هم نمي دهد و در اين ميان بازار خارجي نيز به سمت تامين محصولش از بازار آمريکا متمايل مي شود.

اين روزها اگر سري به بنگاه هاي خريد و فروش پسته بزنيد، بازار از هميشه راکدتر و سردتر شده است.

حالا در روزهاي پاياني فصل برداشت پسته هستيم اما واقعيت اين است که هنوز پسته سال گذشته هم در انبارها مانده و وارد بازارهاي مصرف نشده است.

مهمترين مشکل کنوني کشاورزان نبود نقدينگي در بازار براي خريد محصول است، در سال هاي گذشته شرکت هاي تعاوني پسته داران به ويژه شرکت تعاوني رفسنجان خريدار اصلي پسته بودند و در نهايت با ساز و کارهاي مدون محصول را صادر مي کردند.

اما در سال جاري اکثر اين شرکت ها از جمله شرکت تعاوني رفسنجان به عنوان بزرگترين تعاوني پسته کاران ايران با مشکلات عمده مواجه هستند و توان خريداري محصول پسته را ندارند.

در کرمان، کشاورزان اکثر شهرستان ها کار برداشت محصول را تمام کرده اند به خصوص در رفسنجان که کانون توليد پسته در ايران است.

برداشت 32 هزار تن پسته خشک در رفسنجان

مدير جهادکشاورزي شهرستان رفسنجان اظهارداشت: در سال جاري برداشت محصول پسته در رفسنجان به روزهاي پاياني نزديک شده است و تا کنون 100 هزار تن پسته تازه از 85 هزار هکتار باغ برداشت شده است.

حسين رضايي ادامه داد: اين ميزان بعد از فراوري و خشک شدن به 32 هزار تن پسته خشک مي شود که هم اکنون آماده ورود به بازار مصرف است و بايد به اين نکته هم توجه شود که 80 درصد محصول پسته توليدي در استان کرمان جنبه صادراتي دارد و ارزآور است.

وي گفت: ارزآوري اين محصول در استان کرمان سالانه بيش از يک ميليارد دلار است که از جايگاه ويژه اي در ارز آوري در سطح ملي برخوردار است.

وي خشکسالي و سرمازدگي را از مهمترين مشکلات کشاورزان دانست و افزود: در سال جاري مشکلاتي در خصوص خريد و فروش  و صادرات محصول وجود دارد که با پيگيري هاي صورت گرفته کار ساماندهي بازار آغاز شده است.

راهکارهاي مقطعي نبايد موجب دلخوشي شود و بايد به فکر راهکار اساسي براي حل مشکل پسته بودمدير جهاد کشاورزي رفسنجان اظهار کرد: بانک کشاورزي هزار و 200 ميليارد ريال براي صادر کنندگان پسته اعتبار در نظر گرفته است و به نظر طي روزهاي آينده مشکل بازار رفع مي شود.

 

اما رئيس اتاق بازرگاني استان کرمان با اشاره به رقابت بسيار جدي پسته ايران و آمريکا مي گويد: راهکارهاي مقطعي نبايد موجب دلخوشي شود و بايد به فکر راهکار اساسي براي حل مشکل صنعت پسته بود.

سيدمهدي طبيب زاده مي گويد: رقابت ما يک رقابت جدي است و در اين ميان نياز به برنامه ريزي و حمايت از بازار و حفظ داشته هاي کنوني و توسعه صنعت پسته داريم.

آمريکا بازارهاي ايران را تصرف مي کند

وي مي گويد: آمريکا در حال برنامه ريزي براي تصاحب بازارهاي پسته ايران است اين درحالي ست که ما براي صادرات پسته با کمبود نقدينگي مواجه هستيم.

طبيب زاده گفت: ما پسته را با ريال و تورم موجود توليد و با ارز که روند نزولي دارد صادر مي کنيم و بايد فکري به حال توليد محصول کرد.

وي حمايت از توليد پسته را رمز ثبات و توسعه بازارهاي خارجي دانست و گفت: اگر به دنبال اقتصاد مقاومتي و حفظ توانمندي هاي اقتصادي هستيم بايد بازار هاي خارجي پسته ايران را حفظ کنيم و اجازه ندهيم در اختيار رقباي ما قرار گيرد.

اما استاندار کرمان در ادامه پيگيري هايش براي حل مشکل پسته از شناسايي عوامل بروز مشکل بازار فروش و صادرات اين محصول در سال جاري خبر مي دهد.

از نظر ما سه عامل در بروز مشکلات نقش دارند که شامل ناهماهنگي بين توليد کنندگان و صادر کنندگان، مشکلاتي در شرکت تعاوني پسته رفسنجان و فعال نبودن يک متولي در بازار پسته استعليرضا رزم حسيني بيان کرد که تا کنون چندين جلسه براي بررسي و حل مشکلات موجود برگزار شده است.

وي ادامه داد: از نظر ما سه عامل در بروز مشکلات نقش دارند که شامل نا هماهنگي بين توليد کنندگان و صادر کنندگان، مشکلاتي در شرکت تعاوني پسته رفسنجان و فعال نبودن يک متولي در بازار پسته است.

وي گفت: براي حل مشکل نقدينگي چهار هزار ميليارد ريال اختصاص يافته است و به زودي مشکلات رفع و صادرات پسته آغاز مي شود.

مطابق با آمار پسته، نخستين محصول کشاورزي ارزآور در کشور محسوب مي شود و يکي از دلايل وجود يک سوم از باغ هاي کشور در استان کرمان وجود باغ هاي گسترده پسته است که رتبه نخست جنگلهاي دست کاشت کشور را هم به خود اختصاص داده است.

هزاران نفر در کرمان در صنايع وابسته به پسته در حال فعاليت هستند و اين درحالي است که عليرغم وجود پتانسيل هاي بالاي اقتصادي در اين بخش اما نگاه هاي تبعيض گرايانه به اين محصول طي سال هاي گذشته کار را به جايي رسانده است که حالا ديگر پسته ايران در مکان دوم سطح توليد پسته جهان قرار گرفته است و بسياري از بازارهاي جهاني را نيز به خصوص در اروپا از دست داده است.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/4019/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعلام برنامه مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی

استقلال با تنها یک غایب برابر مس رفسنجان

توقیف تریلر حامل 25 تن چوب قاچاق در رودبار جنوب

برنامه یک‌ شانزدهم نهایی جام حذفی مشخص شد

واکنش به حضور جادوگر در فوتبال زنان

اجازه نمی‌دهیم بازی با پرسپولیس تمرکز ما را از لیگ برهم بزند

تیم پاس نخلستان قهرمان مسابقات جام فجر کهنوج

شهاب جان، فکر کرده ای تا کی می توانی با دیگری می بخوری و با ما تلوتلو!

مهران غفوریان همه را غافلگیر کرد! + عکس

عزم جدی برای نهادینه کردن شادی و نشاط برای شهروندان

10 شهر استان کرمان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند

استاندار کرمان راهبردهای برنامه ریزی سال آینده را اعلام کرد

محدودیت های کرونایی برای مکان های پر ازدحام کرمان اعمال شود

گلناز نظامی: موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

10 شهرستان کرمان در وضعیت زرد کرونایی هستند

اعلام برنامه مرحله یک شانزدهم جام حذفی

300 سبد کالا در کوهبنان توزیع شد

واکنش باشگاه سیرجان به حضور جادوگر در فوتبال زنان

کاوش در باستانی‌ترین سکونتگاه‌ های ایران

4332 قطعه مرغ زنده قاچاق در بم کشف شد

لیگ برتر بسکتبال/ پیروزی مس رفسنجان مقابل نماینده خوزستان

4 هزار مرغ زنده در تور پلیس آگاهی بم

مزایای عیان و نهان سوپرمارکت مالی/کرمان میزبان چهاردهمین شعبه سوپرمارکت مالی ایران

بحث قرنطینه خوزستان موضوع سیاسی نیست/ خدمات بدون دفترچه بیمه از شعار تا واقعیت/ جادوگری و رمالی در فوتبال کرمان!

کسانی که از باخت ناراحتند، به این مسائل اعتقاد دارند

واکنش مدیرعامل شهرداری سیرجان نسبت به حضور جادوگر در بازی این تیم

آن خانم مربیگری را کنار بگذارد، شاید سپاهان نتیجه گرفت!

بانک امانات پزشکی جمعیت هلال احمر کرمان افتتاح شد

در تعقیب عاملان 2جنایت در پایتخت

رانت تزریق واکسن برای هیچ‌کس مهیا نمی‌شود

برای کنترل کرونا از هیچ کاری دریغ نکرده‌ایم

کارگردان "ایتالیا ایتالیا" درگذشت + عکس

طرح ناظران سلامت در 27 منطقه کرمان در حال اجراست

استاندار کرمان: دستورالعمل‌های کرونا در حوزه حمل و نقل رعایت شود

​وزیر کار در گلستان خبر داد: دستمزد کارگران در روزهای پایانی اسفند نهایی می‌شود

کلنگ ساختمان جدید فدراسیون ورزش کارگری در مجموعه آزادی به زمین زده شد

اگر رعایت نکنید مجبور به تعطیلی اصناف خواهیم شد

لیگ‌برتر فوتبال بانوان|توقف بم مقابل شهرداری سیرجان

شکوفه‌های زمستانی در باغ‌های کرمان

کرمان یک فوتی کرونا داشت

بانوان سپاهان به اولین برد رسیدند

هدف گذاری برای عبور از اعطای 3900 میلیارد ریال تسهیلات به صادرکنندگان

لیگ برتر فوتبال زنان؛ دیدار بم و سیرجان برنده نداشت

جام حذفی فوتبال| برنامه مرحله یک شانزدهم اعلام شد

برنامه جام حذفی با پرسپولیس و استقلال اعلام شد

اعلام برنامه بازی‌های مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی فوتبال

زمان دقیق دیدارهای استقلال و پرسپولیس مشخص شد

زمان بازی‌های استقلال و پرسپولیس در جام حذفی

برنامه مرحله یک شانزدهم نهایی جام حذفی

دربی کرمان با تساوی پایان یافت