کرمان رصد
طرح «پیک کتاب» در 40 کتابخانه عمومی استان کرمان اجرا می شود
پنجشنبه 20 خرداد 1400 - 05:15:28
کرمان رصد -

کرمان رصد


با توجه به شیوع ویروس کرونا، طرح «پیک کتاب» با هدف تسهیل دسترسی علاقمندان به کتاب و تحویل منابع کتابخانه های عمومی درب منازل در 14 شهرستان و 40 کتابخانه عمومی استان کرمان اجرا می شود.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از کرمان، هر انسانی به دنبال راهی است که یک قدم پیش بگذارد و گره از مشکلات خود بگشاید بنابراین برای پیشرفت در عرصه های زندگی احتیاج به شناخت نسبتاً کاملی از خود، جامعه، گذشته، آینده و .
.. دارد.
حضرت علی(ع) فرمودند «هرکس که با کتاب ها آرامش یابد، راحتی و آسایش از او سلب نمی گردد» و از پیامبر نیز روایت شده است «هرکس در جستجوی دنیاست باید دانش فراگیرد و هرکس به آخرت دل بسته است باید از علم بهره گیرد و هرکس دنیا و آخرت هر دو را می خواهد باز هم گریزی از دانش ندارد».
همچنین امام صادق (ع) فرمودند «کتاب های خویش را حفظ کنید زیرا به زودی به آن ها نیازمند خواهید شد» لذا همه و همه این سخنان گهربار اهمیت مطالعه و فراگیری علم و دانش را می رساند.
اهمیت کتابخوانی در اسلام به ‌قدری است که معجزه پیامبر اکرم (ص) از نوع کتاب است و در این کتاب مقدس هم اولین آیاتی که بر پیامبر (ص) نازل شده با امر به خواندن و الفاظ کتاب، قلم و علم توأم شده است و همچنین خداوند متعال به قلم و به آنچه می‌نویسد، قسم یاد می‌کند.
بسیاری از دانشمندان و روانشناسان معتقد هستند که اساس شخصیت انسان در سال های اول زندگی پایه گذاری می شود و آموخته های این دوران تأثیر عمیقی بر آینده زندگی فرد دارد لذا عادت به مطالعه و تأثیر آن بر کودکی و نوجوانی پایدار است.
بنابراین اگر مطالب خواندنی مفید در اختیار کودکان، نوجوانان و حتی جوانان قرار گیرد، آن ها از همان سنین کودکی به مطالعه عادت می کنند و راه و رسم زندگی را می آموزند و تحت تأثیر داستان ها و کتاب‌ های آموزنده به رشد و تعالی خواهند رسید و در آینده برای حل مشکلات خود از کتاب کمک خواهند گرفت.
کتاب و کتابخوانی و فرهنگ مطالعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و سالیان سال مردم با مطالعه بیشتر با فرهنگ، منش و روش زندگی و ... آشنا می شدند؛ بعضی ها با مراجعه به کتابخانه های سطح شهر خود از این امکان استفاده می کردند اما شیوع ویروس منحوس کرونا کتابخانه ها را هم تحت تأثیر خود قرار داد و باعث تعطیلی آن ها شد و کتابخانه های استان کرمان هم مانند استان های دیگر تعطیل شدند.
با توجه به شیوع ویروس کرونا، طرح «پیک کتاب» با هدف تسهیل دسترسی علاقمندان به کتاب و تحویل منابع کتابخانه های عمومی درب منازل در 14 شهرستان و 40 کتابخانه عمومی استان کرمان اجرا می شود.
در این طرح که با رعایت تمامی دستورالعمل ‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا و پروتکل‌های بهداشتی در روند آماده سازی و تحویل کتاب‌ها انجام می شود، علاقه مندان و مخاطبان کتابخانه های عمومی می توانند با مراجعه به سایت www.samanpl.ir کتاب مورد نظر خود را در کتابخانه های مجری طرح جستجو و از طریق تماس با کتابخانه های مجری طرح، منابع درخواستی خود را برای مدت یک ماه امانت گیرند.
به منظور رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، کتاب‌ها پس از مطالعه و تحویل به کتابخانه ‌های عمومی استان در قفسه قرنطینه به مدت 3 روز نگهداری و سپس به مخزن کتابخانه ‌های استان وارد می‌شوند و کتاب ها از طریق پیک و به صورت رایگان به درب منازل ارسال می شوند.
جدول کتابخانه های عمومی مجری به همراه شماره تماس جهت دسترسی هم استانی ها به شرح ذیل است:

کرمان رصد

کرمان رصد

کرمان رصد

اداره کل کتابخانه های عمومی استان کرمان در تلاش برای آماده سازی زیرساخت های لازم برای ایجاد زمینه اجرای این طرح در سایر کتابخانه های عمومی استان است.
پایان پیام/667

http://www.kerman-online.ir/Fa/News/208269/طرح-«پیک-کتاب»-در-40-کتابخانه-عمومی-استان-کرمان-اجرا-می-شود
بستن   چاپ