کرمان رصد

آخرين مطالب

هنرمندان موسیقی نواحی ثبت می شوند فرهنگي

هنرمندان موسیقی نواحی ثبت می شوند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


در نشست خبری جشنواره موسیقی نواحی از تلاش برای ایجاد سامانه الکترونیکی موسیقی اقوام خبر داده و اعلام شد تاکنون نزدیک به 300 هنرمند در این سامانه ثبت شده‌اند.
به گزارش خبرنگار موسیقی ایسنا، نشست خبری چهاردهمین جشنواره موسیقی فجر با حضور محمدعلی مرآتی دبیر علمی جشنواره، محمدرضا علیزاده دبیر اجرایی، علی نیکنام انزابی مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، در دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز ـ چهارشنبه ـ 21 مهر ماه برگزار شد.
در ابتدای این برنامه محمد علی مرآتی گفت: ایران در قالب فرهنگی، دارای مولد موسیقی‌های رنگارنگ است و جزو تنها کشورهای منطقه است که ارتباط ژنتیکی بین موسیقی کلاسیک و اقوام آن دیده می‌شود. امسال شاید برای اولین بار موضوع وحدت در کثرت موسیقی‌های اقوام ایران را در نظر گرفته‌ایم؛ به صورتی که جشنواره در مسیر تنوع و رنگ آمیزی ایران فرهنگی که الگویی منحصر به فرد است قرار می‌گیرد.
او سنت را به عنوان یکی از دو محور اصلی جشنواره موسیقی نواحی نام برد و تاکید کرد، سنت به معنای هویت اقوام. درواقع سنت هیچ گاه ثابت نیست و در حال تحول است و آفرینش‌هایی در دل آن رخ می‌دهد. ارتباطی بین اقوام در زمینه تبادل سنت‌ها هست که می‌خواهیم این ارتباط را رصد کنیم. زیرا این ارتباط‌ها می‌توانند منجر به ایجاد موسیقی شوند که البته باز هم اصالت، متر و معیار ما است.
دبیر علمی جشنواره موسیقی نواحی تصریح کرد: از جمله نکات جالب این دوره تلاش برای ایجاد سامانه الکترونیکی موسیقی اقوام است که از طریق آن بحث حمایتی را هم خواهیم داشت. این سامانه با کمک تیم حرفه‌ای انجمن موسیقی ایجاد شده است که از طریق آن اسامی هنرمندان نواحی ثبت می‌شوند و بر آنها رصدی خواهیم داشت و همچنین هنرمندان برگزیده موسیقی نواحی را هم در فضای مجازی معرفی می کنیم. چرا که این بزرگان، شناسنامه و هویت ایران فرهنگی هستند. بنابراین سامانه ما در حد توان مشغول رصد است که تاکنون نزدیک به 300 هنرمند در این سامانه ثبت شده‌اند. اما به هر حال اصرار من این است که روند یاد شده حتی بعد از برگزاری جشنواره نیز ادامه پیدا کند.
مرآتی درباره اجراها گفت: سال گذشته با توجه به کرونا محدودیت‌هایی برای حضور مخاطبان داشتیم. امسال اجراها یک روز قبل ضبط و با یک روز تاخیر در سامانه پخش در دسترس مخاطبان حتی خارج از ایران قرار می‌گیرند. این جشنواره غیررقابتی است که این‌ امر را به معنای تجلی و تکریم برای رصد و معرفی هنرمندان اقوام در جامعه فرهنگی در نظر می‌گیریم. در ابتدا یک نفر از پیشکسوتان به صورت سولو اجرا می‌کند و سپس اجراهای سه نفره؛ چون واقعاً برای ما سلامتی هنرمندان بسیار مهم بود. این در حالی است که در هر روز ما چهار برنامه داریم که فکر می‌کنم اجراهای متنوعی هم هستند. در عین حال قدردانی از هنرمندان پیشکسوت در مراسم اختتامیه با شکل و شمایل متفاوت هم یکی دیگر از برنامه‌های ماست که قطعاً جای خالی بسیاری از هنرمندان در آن حس می‌شود اما می‌تواند به سهم خود شرایطی را برای قدردانی هنرمندان پیشکسوت این عرصه فراهم کند.
این هنرمند بیان کرد: به همراه هفت نفر از نخبگان فرهنگی و پژوهشگران که برای معرفی اقوام تلاش کرده‌اند، جلسات فشرده‌ای داشته‌ایم که با کمک آنها ویدیوهای دوره‌های قبل که بیش از 200 اجرا بود را بررسی و برای چگونگی انتخاب‌ها تصمیم گرفتیم. اگر امسال هنرمندی انتخاب نشده بنا را بر قضاوت نگذارد؛ زیرا سعی شد در یک رنگ آمیزی فرهنگی هنرمندان اقوام را برای حضور انتخاب کنیم. حدودا هفتاد نفر به جشنواره دعوت می‌شوند که البته مذاکرات اولیه انجام شده و دلیل انتشار جدول با تاخیر برای این است که اگر قرار بر حضور هنرمندی نیست قطعی شود.
در ادامه علیزاده، دبیر اجرایی جشنواره گفت: امروز که به عنوان دبیر اجرایی چهاردهمین دوره جشنواره موسیقی نواحی در محضر شما هستم باعث افتخار است که این جشنواره با همه فراز و فرود و سختی‌هایی که پشت سر گذاشته، به این درجه و جایگاه رسیده است. طی دو سال گذشته به خاطر محدودیت‌های کرونا برپایی جشنواره مورد تردید قرار گرفت ولی با همت مسوولان، مردم و هنرمندان چراغ جشنواره خاموش نشد و شاهد برگزاری جشنواره در بسترهای مجازی بودیم که زمینه پخش جشنواره را در پلتفرم‌های مختلف داشتیم و توانستیم با استفاده از بستر مجازی، مخاطبانی خارج از ایران هم داشته باشیم. امسال هم به علت استمرار حضور کرونا در جشنواره چهارده تلاش این است با رعایت پروتکل‌ها میزبان 110 نفر از هنرمندان و عوامل اجرایی جشنواره در کرمان باشیم.
او ادامه داد: برگزاری جشنواره در طول بیش از یک دهه باعث اجماع چشمگیر اصحاب موسیقی استان کرمان و موجب شده تا حوزه موسیقی نواحی با استقبال بیشتری از سوی مخاطبان مواجه شود. طبق برنامه ریزی که داشتیم مخصوصا در پنج دوره اخیر هماهنگی‌ها و اقداماتی را در سطح استان با هماهنگی تهران داشتیم و شرایطی را برای انجام هماهنگی‌ها طراحی کردیم که در این چهارچوب جلساتی به‌صورت مجازی و فیزیکی در تهران و کرمان برگزار شد. در این شرایط با توجه به حضور آقای حسینی معاون سابق هنری وزارت ارشاد تفاهم نامه‌ای با استانداری کرمان برای برپایی هر چه بهتر جشنواره امضا رسید.
او ادامه داد: برنامه ریزی‌هایی را با آقایان مراتی، نیکنام و هنرمندان در بحث جانمایی جشنواره داشتیم و نهایتا قرار شد امسال جشنواره در باغ موزه وزیری برگزار شود. هماهنگی‌هایی برای پخش اجراهای جشنواره انجام دادیم که از طریق پلتفرم‌ها یا صداوسیما پخش داشته باشیم. قرار شد تمام ظرفیت‌های گردشگری در اختیار جشنواره قرار بگیرد. سال گذشته جشنواره کاملا مجازی بوده و امسال بنا داریم در فضاهای کاملا باز برگزار شود و در سه شهرستان کرمان از جمله بابک، سیرجان و رفسنجان نیز جشنواره برگزار شود تا جمع بیشتری از مردم از اجراها به صورت حقیقی استفاده کنند. نکوداشت درگذشتگان نواحی را خواهیم داشت و نشست‌های تخصصی نمایشگاه عکس ادوار مختلف و یک سری فیلم‌های تخصصی از جشنواره در فضای مجازی منتشر می‌کنیم.
علیزاده در پایان گفت: مهمانان جشنواره 110 نفر در کرمان در 4 روز حضور خواهند داشت. جشنواره از 29 مهر تا دو آبان برگزاری می‌شود. اختتامیه دو آبان در باغ موزه وزیری خواهد بود. جشنواره 12 کمیته اجرایی دارد و 120 نفر عوامل جشنواره. مجری انجمن موسیقی کرمان است.
بر اساس این گزارش ایسنا، نیکنام مدیرعامل انجمن موسیقی ایران نیز گفت: ما سعی کردیم خیلی از بزرگان در حوزه موسیقی نواحی را به صندوق اعتباری هنر معرفی کنیم. از سوی دیگر با راه اندازی سامانه بامک نهایت تلاش خود را انجام می‌دهیم تا در روزهای خوش و ناخوش هنرمندان موسیقی نواحی همراه آنان باشیم.
چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران با همکاری دفتر امور موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، انجمن موسیقی ایران و انجمن موسیقی کرمان طی روزهای بیست و نهم مهر تا دوم آبان ماه در شهر کرمان برگزار می‌شود.
انتهای پیام 

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/228992/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پسر پلیس شهید اشک همه را درآورد / پدرم در هفتمین روز قولش شهید شد و موبایلش به من رسید ! + فیلم

ضرغامی وزیر کشاورزی است یا میراث فرهنگی؟/ او می خواهد بافت تاریخی اطراف شاهچراغ و پاسارگاد را تخریب کند؟

نکشید جمع آوری کنید!/صادرات چمدانی پته

دعوت 5 رفسنجانی به اردوی تیم ملی کشتی

برخورد موتور سیکلت و پژو یک کشته برجای گذاشت

مرکز نیکوکاری حمایت از خانواده‌های نابارور در استان کرمان راه‌اندازی می‌شود

24 مهر سالروز به آتش کشیده شدن مسجد جامع شهر کرمان

ابلاغ دستورات رئیس جمهور به استاندار کرمان جهت رسیدگی به منطقه زلزله زده یزدانشهر

تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند

دیدار استاندار کرمان با فررند شهید یزدان شناس از شهدای آتش سوزی مسجد جامع در 24مهر 57 در کرمان

واگذاری خودرو به تعدادی از بخشداری های استان کرمان

شهردار کرمان را بیشتر بشناسیم

قضاوت و نظارت 5 داور کرمانی در رقابت‌های فوتبال و فوتسال لیگ برتر

قضاوت و نظارت 5 داور کرمانی در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال و فوتسال

مجلس به صورت‌های مالی معادن خصوصی زغال‌سنگ کرمان ورود می‌کند

در صورت آسیب رسیدن به دندان چه باید کرد؟

«زنان، مدیریت سلامت، مهار کرونا»، شعار هفته ملی سلامت بانوان "سبا"

توجه به حقوق افراد نابینا و رفع موانع مشارکت اجتماعی، وظیفه انسانی و لازمه توسعه یافتگی است

دکتر عبدالملکی: برای اجرای قوانین مربوط به معلولین پیگیری قانونی و قضایی می‌کنیم، خواهش نمی‌کنیم

آخرین جزئیات زلزله 5.1 ریشتری یزدانشهر| تیم‌های ارزیابی و امداد و نجات در منطقه حاضر هستند/ خسارت جانی نداشتیم

اعزام دو تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده «یزدانشهر» کرمان

لیگ برتر بسکتبال| پیروی قاطع شهرداری گرگان در بازی افتتاحیه

هزینه 20 میلیارد ریالی برای احیای بافت تاریخی دهدشت

نوشی‌صوفیانی: به گلر عمانی خوشامد می گویم!

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان کرمان

پورقاز می‌تواند مقابل مس رفسنجان بازی کند

تیم فوتبال ملوان انزلی جام آزادگان را با پیروزی آغاز کرد

مسیر کندرو گردنه ده علیرضا یزدانشهر زرند پاک سازی و باز شد

آمار کرونا کرمان 24 مهر؛ 3 فوتی و 48 ابتلای جدید

مس رفسنجان در انتظار منفی شدن تست کرونای 2 بازیکن

لیگ دسته یک فوتبال باشگاه‌های ایران| «ملوان بندرانزلی» در‌ شهر رشت مقابل «آرمان گهر سیرجان» به برتری دست یافت

کرمان، مهد ورزشکاران و قهرمانان پاراآسیایی و پارالمپیکی

زنگ حقوق در راورنواخته شد

والبالیستهای سیرجانی و تکرار حرکت شجاع با جام

کشف هفت شی تاریخی در کهنوج و جیرفت

آخرین جزئیات از زلزله استان کرمان

برنامه‌ریزی برای اعتراض به حضور سعودی‌ها در لیگ جزیره

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان: مزد تلاشمان را گرفتیم

کاهش 15 درصدی بیماران بستری در استان کرمان؛ وضعیت شکننده است

تبریک چهره های سیاسی به مناسبت آغاز امامت حضرت حجت (عج) / عضویت وزیر میراث فرهنگی در ستاد کرونا / توئیت قاسمی درخصوص آبادانی بافت تاریخی حرم شاهچراغ (ع)

جزئیات خسارت زلزله 5.1 ریشتری در کرمان/ گردنه زرند- راور مسدود شد

مراسم گرامیداشت 24مهر در مسجد جامع کرمان برگزار شد

با حکم وزیر کشور؛ شعرباف سکاندار شهرداری کرمان شد

تلفات کرونادر کرمان 3 نفر بود

رئیس دفتر رئیس جمهور وضعیت زلزله زرند را بررسی کرد

برگزاری رزمایش احسان و همدلی در کرمان

نمایشگاه توانمندسازی معلولین سیرجان

سعید شعرباف تبریزی شهردار کرمان شد

جنجال بازداشت پزشک قلابی در بم