کرمان رصد

آخرين مطالب

خطر بیخ گوش تالاب جازموریان / آقای رئیسی! به داد بی‌آبی جنوب کرمان برسید مقالات

خطر بیخ گوش تالاب جازموریان / آقای رئیسی! به داد بی‌آبی جنوب کرمان برسید
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


تامین نشدن حقابه تالاب جازموریان و پایین دست رودخانه هلیل رود در سه دهه گذشته، نه تنها بزرگترین دریاچه آب شیرین داخلی کشور را در معرض خشک شدن کامل قرار داده؛ بلکه بیکاری بسیاری از کشاورزان و دامداران جنوب کرمان را به همراه داشته است.
گروه استان‌ها خبرگزاری دانشجو؛ تالاب جازموریان، یکی از مهمترین تالاب های کشور است که حدود نیمی از مساحت آن در جنوب استان کرمان و نیم دیگر در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.
تالاب جازموریان زمانی بزرگترین دریاچه آب شیرین کشور بود و حتی از دشت های اطراف آن به عنوان انبار علوفه ایران یاد می شد.
اما در سه دهه اخیر به دلیل آبگیری سدهای جیرفت و بافت روی رودخانه هلیل رود و عدم تامین حقابه زیست محیطی جازموریان، بیش از 80 درصد مساحت این تالاب خشک شده است و اگر این روند ادامه پیدا کند، با توجه به بروز تغییرات اقلیمی و احتمال وقوع خشکسالی های پیاپی، خشک شدن کامل جازموریان در آینده ای نزدیک دور از انتظار نیست.
این در حالی است که همین حالا، خشک شدن بخش عمده تالاب جازموریان، این دریاچه عظیم را به کانونی بزرگ برای ریزگردهای جنوب شرق کشور تبدیل کرده و معضلات زیست محیطی فراوان دیگری را نیز به همراه داشته است.
همچنین خشک شدن بخش عمده ای از تالاب جازموریان و کاهش حقابه پایین دست رودخانه هلیل رود، منجر به از بین رفتن زمین های کشاورزی بسیاری در جنوب استان کرمان شده و این مساله کوچ اجباری روستاییان این منطقه را به دلیل بی آبی به همراه داشته و حتی منجر به بروز بحران آب شرب در بخش هایی از جنوب کرمان شده است.
در این میان با توجه به این که سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در هفته های اخیر سفرهای استانی مختلفی را به مناطق محروم کشور انجام داده است و احتمالا در روزهای آتی به استان کرمان سفر خواهد کرد، جمعی از مردم جنوب کرمان با تشکیل یک کارزار و نگارش نامه ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار برنامه ریزی دولت سیزدهم برای حل مشکل آب شرب و کشاورزی جنوب استان و تامین حقابه زیست محیطی تالاب جازموریان و پایین دست رودخانه هلیل رود شده اند.
بحران آب شرب در بخش هایی از جنوب کرمان عبدالستار بخنو، نویسنده و ایجادکننده این کارزار، درباره علت نگارش این نامه توضیح داد: یکی از مهمترین خواسته های مردم جنوب کرمان از رئیس جمهور جدید، تشکیل کارگروه تخصصی ویژه توسط هیات دولت جهت برنامه ریزی برای احیای تالاب جازموریان و هلیل رود و همچنین تخصیص اعتبار برای آبرسانی به مناطقی از جنوب کرمان است که دچار بحران آب شرب شده اند؛ به نحوی که یا اساسا مردم آن به آب شرب دسترسی ندارند یا آب شرب آنها، شور و تلخ است.
وی افزود: از دهه هفتاد یعنی با شروع سدسازی های متفاوت از جمله سد جیرفت، بافت و ... روی هلیل رود و عدم تامین حقابه زیست محیطی تالاب جازموریان، این تالاب که زمانی بزرگترین تالاب آب شیرین ایران بود و حتی از دشت های اطراف آن به عنوان انبار علوفه ایران یاد می شد، در معرض خشک شدن کامل قرار دارد و سال هاست که به یکی از کانون های ریزگرد جنوب شرق کشور تبدیل شده است.
این فعال اجتماعی با اشاره به دیگر پیامدهای خشک شدن تالاب جازموریان گفت: کاهش تراز آب سفره های زیرزمینی و به دنبال آن، وارد شدن آسیب جبران ناپذیر به کشاورزی و دامپروری جنوب کرمان که یکی از قطب های کشاورزی و دامپروری محسوب می شد، منجر به مهاجرت تعداد زیادی از روستاییان این منطقه به استان های همجوار مانند هرمزگان و یزد شده است.
بخنو در پایان تصریح کرد: متاسفانه با وجود تمام مصائب زیست محیطی و اجتماعی واردشده به مردم جنوب کرمان بر اثر عدم تامین حقابه پایین دست هلیل رود و تالاب جازموریان، هم اکنون پروژه ای برای انتقال آب سرشاخه های هلیل رود به شهر کرمان در دست اجراست که اجرای این پروژه بدون شک مشکلات یادشده را تشدید خواهد کرد. به همین دلیل، از رئیس جمهور محترم انتظار می رود هرچه زودتر، دستورات لازم برای حل این مشکلات را صادر کند.

کرمان رصد

نامه مردم جنوب کرمان به رئیس جمهور با توجه به مشکلات متعدد اجتماعی و زیست محیطی ناشی از عدم تامین حقابه تالاب جازموریان و پایین دست رودخانه هلیل رود، اخیرا جمعی از مردم جنوب کرمان در آستانه سفر احتمالی رئیس جمهور به این منطقه، دست به قلم شده و نامه ای را خطاب به سید ابراهیم رئیسی نگاشته اند که متن کامل آن به شرح زیر است:
«مطالبه حل مشکل آب شرب و کشاورزی شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود و جازموریان
جناب حجت الاسلام والمسلمین رئیسی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
سلام علیکم
احتراما به استحضار می‌رساند شهرستان‌های حوزه هلیل‌رود و جازموریان، شامل رودبارجنوب، جیرفت، بافت، کهنوج، رابر، قلعه‌گنج، منوجان، فاریاب و عنبرآباد در استان کرمان و دلگان در سیستان و بلوچستان، با جمعیت بیش از یک میلیون نفر، سال‌هاست با بحران کمبود آب شرب و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی مواجه‌اند که یکی از دلایل عمده آن ایجاد سدهای جیرفت، سد بافت و 24 بند خاکی در مسیر رودخانه 400 کیلومتری هلیل‌رود است؛ احداث این سدها تبعات جبران‌ناپذیری برای مردم حاشیه هلیل‌رود و جازموریان داشته است.
جاری نبودن رودخانه هلیل‌رود و خشک شدن تالاب جازموریان باعث کاهش سطح آب سفره‌های زیرزمینی، افزایش ریزگردها و نیز کمبود آب در مصارف شرب، کشاورزی و صنعت در منطقه شده است. در این شرایط، طرحی در دست اجراست که با عنوان انتقال آب سرشاخه‌های هلیل‌رود به کرمان، تمام مشکلات ذکرشده را تشدید کرده و به طور کلی منطقه را به نابودی خواهد کشاند.
با توجه به جمعیت کثیری که در حوزه هلیل‌رود و جازموریان زندگی و از راه کشاورزی و دامداری ارتزاق می‌کنند و این مناطق یکی از قطب‌های اقتصادی و کشاورزی کشور محسوب می‌شوند، برای جلوگیری از نابودی صنعت کشاورزی و دامپروری این مناطق و کاهش بیکاری مردم و جلوگیری از مهاجرت به استان‌های مجاور برای تأمین اقتصاد خانواده و از همه مهم‌تر، جلوگیری از افزایش ریزگردها از طریق تالاب جازموریان که به گفته خانم ابتکار، رئیس اسبق سازمان محیط زیست کشور، 25 درصد ریزگردهای کشور از تالاب جازموریان است، از شما رئیس‌جمهور مردمی انتظار داریم دستور فرمایید ضمن بررسی دقیق موضوع، هلیل‌رود جریان یابد و آبگیری تالاب جازموریان در تمام فصول صورت پذیرد.
همچنین با توجه به اینکه به بسیاری از مناطق و روستاهای حوزه جازموریان آبرسانی نشده و در بعضی از مناطق حوزه هلیل‌رود و جازموریان آب آشامیدنی شور و تلخ بوده و یا دچار کمبود است، مستدعیست با نگاه ویژه جهت آبرسانی و رفع مشکلات مردم این حوزه‌ها اقدام فرمایید.
گفتنی است، لینک این نامه در سایت کارزار قرار دارد و تمام شهروندان استان کرمان و سایر نقاط کشورمان و حتی ایرانیان خارج از کشور، می توانند با امضای این نامه در مطالبه جمعی از مردم جنوب کرمان از رئیس جمهور مشارکت کنند.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/228699/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

پسر پلیس شهید اشک همه را درآورد / پدرم در هفتمین روز قولش شهید شد و موبایلش به من رسید ! + فیلم

ضرغامی وزیر کشاورزی است یا میراث فرهنگی؟/ او می خواهد بافت تاریخی اطراف شاهچراغ و پاسارگاد را تخریب کند؟

نکشید جمع آوری کنید!/صادرات چمدانی پته

دعوت 5 رفسنجانی به اردوی تیم ملی کشتی

برخورد موتور سیکلت و پژو یک کشته برجای گذاشت

مرکز نیکوکاری حمایت از خانواده‌های نابارور در استان کرمان راه‌اندازی می‌شود

24 مهر سالروز به آتش کشیده شدن مسجد جامع شهر کرمان

ابلاغ دستورات رئیس جمهور به استاندار کرمان جهت رسیدگی به منطقه زلزله زده یزدانشهر

تماس تلفنی وزیر کشور با استاندارکرمان در پی وقوع زلزله در یزدانشهر زرند

دیدار استاندار کرمان با فررند شهید یزدان شناس از شهدای آتش سوزی مسجد جامع در 24مهر 57 در کرمان

واگذاری خودرو به تعدادی از بخشداری های استان کرمان

شهردار کرمان را بیشتر بشناسیم

قضاوت و نظارت 5 داور کرمانی در رقابت‌های فوتبال و فوتسال لیگ برتر

قضاوت و نظارت 5 داور کرمانی در رقابت‌های لیگ برتر فوتبال و فوتسال

مجلس به صورت‌های مالی معادن خصوصی زغال‌سنگ کرمان ورود می‌کند

در صورت آسیب رسیدن به دندان چه باید کرد؟

«زنان، مدیریت سلامت، مهار کرونا»، شعار هفته ملی سلامت بانوان "سبا"

توجه به حقوق افراد نابینا و رفع موانع مشارکت اجتماعی، وظیفه انسانی و لازمه توسعه یافتگی است

دکتر عبدالملکی: برای اجرای قوانین مربوط به معلولین پیگیری قانونی و قضایی می‌کنیم، خواهش نمی‌کنیم

آخرین جزئیات زلزله 5.1 ریشتری یزدانشهر| تیم‌های ارزیابی و امداد و نجات در منطقه حاضر هستند/ خسارت جانی نداشتیم

اعزام دو تیم ارزیاب به منطقه زلزله‌زده «یزدانشهر» کرمان

لیگ برتر بسکتبال| پیروی قاطع شهرداری گرگان در بازی افتتاحیه

هزینه 20 میلیارد ریالی برای احیای بافت تاریخی دهدشت

نوشی‌صوفیانی: به گلر عمانی خوشامد می گویم!

اولین نمایشگاه بزرگ کتاب گل‌گهر از سه‌شنبه آغاز بکار می‌کند

پایداری شبکه همراه اول در مناطق زلزله‌زده استان کرمان

پورقاز می‌تواند مقابل مس رفسنجان بازی کند

تیم فوتبال ملوان انزلی جام آزادگان را با پیروزی آغاز کرد

مسیر کندرو گردنه ده علیرضا یزدانشهر زرند پاک سازی و باز شد

آمار کرونا کرمان 24 مهر؛ 3 فوتی و 48 ابتلای جدید

مس رفسنجان در انتظار منفی شدن تست کرونای 2 بازیکن

لیگ دسته یک فوتبال باشگاه‌های ایران| «ملوان بندرانزلی» در‌ شهر رشت مقابل «آرمان گهر سیرجان» به برتری دست یافت

کرمان، مهد ورزشکاران و قهرمانان پاراآسیایی و پارالمپیکی

زنگ حقوق در راورنواخته شد

والبالیستهای سیرجانی و تکرار حرکت شجاع با جام

کشف هفت شی تاریخی در کهنوج و جیرفت

آخرین جزئیات از زلزله استان کرمان

برنامه‌ریزی برای اعتراض به حضور سعودی‌ها در لیگ جزیره

سرمربی تیم بسکتبال شهرداری گرگان: مزد تلاشمان را گرفتیم

کاهش 15 درصدی بیماران بستری در استان کرمان؛ وضعیت شکننده است

تبریک چهره های سیاسی به مناسبت آغاز امامت حضرت حجت (عج) / عضویت وزیر میراث فرهنگی در ستاد کرونا / توئیت قاسمی درخصوص آبادانی بافت تاریخی حرم شاهچراغ (ع)

جزئیات خسارت زلزله 5.1 ریشتری در کرمان/ گردنه زرند- راور مسدود شد

مراسم گرامیداشت 24مهر در مسجد جامع کرمان برگزار شد

با حکم وزیر کشور؛ شعرباف سکاندار شهرداری کرمان شد

تلفات کرونادر کرمان 3 نفر بود

رئیس دفتر رئیس جمهور وضعیت زلزله زرند را بررسی کرد

برگزاری رزمایش احسان و همدلی در کرمان

نمایشگاه توانمندسازی معلولین سیرجان

سعید شعرباف تبریزی شهردار کرمان شد

جنجال بازداشت پزشک قلابی در بم