کرمان رصد

آخرين مطالب

پایانی عجیب و غریب برای زخم کاری مهدویان؟ فرهنگي

پایانی عجیب و غریب برای زخم کاری مهدویان؟
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - محمود حسینی‌زاد با اشاره به مکان‌ و شخصیت‌ های متفاوت رمان «بیست زخم‌ کاری» و سریال «زخم‌ کاری» درباره پایان این سریال گفت: حقیقتا نمی‌دانم که چطور می‌خواهند تمام کنند. یعنی من فکر می‌کنم شاید یک پایان عجیب و غریب از کار درآید
تفاوت سریال "زخم کاری" با رمان "بیست زخم کاری"
محمود حسینی‌زاد، نویسنده کتاب «بیست زخم کاری» که شامگاه جمعه (25 تیرماه) میهمان برنامه «پرانتز باز» رادیو نمایش بود، در گفت‌وگویی توضیحاتی درباره‌ اقتباس محمدحسین مهدویان از این رمان و ساخت سریالی با نام «زخم کاری» ارائه داد.
این گفت‌وگو توسط علیرضا بهرامی و به نمایندگی از کارشناسان برنامه‌ «پرانتز باز» انجام و در این برنامه پخش شد که مشروح آن در ادامه می‌آید:
تفاوت‌های سریال زخم کاری با رمان بیست زخم کاری
به عنوان نویسنده‌ اثری که این سریال بر اساس آن ساخته شده آیا تا به این‌جا از حاصل کار رضایت داشته و نقاط قوت یا ضعف احتمالی آن را در چه می‌دانید؟
اگر بخواهیم وجوه تصویری را بین رمان و این سریال برقرار کنیم من خیلی زیاد نمی‌بینم. چون وقتی رمان یا داستانی را می‌نویسید روی اجزای آن جزء به جزء فکر می‌کنید؛ درواقع بر شخصیت‌سازی‌ها، فضاسازی‌ها، مکان‌های داستان‌ و این‌ مسائل فکر می‌کنید. ممکن است که یک کارگردان داستان شما را تغییر دهد اما انتظار داریم که آن جزئیات دیگر حفظ شده باشد.
ولی در این سریال شخصیت‌ها هیچ‌گونه همخوانی با شخصیت‌های رمان «بیست زخم کاری» ندارند و مکان‌ها هم اصلا ربطی ندارند و حال و هوای قصه هم به هر حال خیلی گسترده شده و خط اصلی داستان کنار گذاشته شده‌است. دغدغه‌ اصلی رمان «بیست زخم کاری» پرداختن به یک فساد اقتصادی است که در چندین سال اخیر روی می‌دهد و می‌دانیم که این فساد لطمه‌ بسیار شدیدی را به اقتصاد این مملکت زده‌است و باعث ناامیدی‌ها، سرخوردگی‌ها و دل‌سردی‌هایی شده‌ که مساله‌ اصلی این رمان است. این فساد گسترده و شبکه‌ای است و اصطلاحی در ادبیات است که می‌توان گفت یک شبکه‌ تار عنکبوتی است. به نظر من این بزرگ‌ترین ضعف سریال است که این شبکه‌ گسترده‌ فساد را به یک خانواده‌ کوچک محدود می‌کند. خانواده‌ای که اعضایش طوری انتخاب شده‌اند که به نظر یک بیننده‌ آگاه، هیچ کدام‌شان آن قدرت را ندارند تا بتوانند این آل‌کاپون‌بازی‌ها و مافیابازی‌ها را درآورند. همان‌طور که گفتم در رمان روی این شخصیت‌ها کار شده اما در سریال فکر می‌کنم که یک مقدار سهل‌انگاری شده‌است. 
برای مثال شخصیت مالکی اصلا و ابدا این شخصیتی نیست که ما می‌بینیم. جواد عزتی عالی بازی می‌کند اما شخصیت مالکی کتاب این نیست. مالکی یک شخصیت مقتدر و تحصیل‌ کرده‌ است که می‌داند دارد چه کار می‌کند و به کار خودش آگاه است. با همسرش تعاملی ندارد اما از یک جایی یک‌سری جادوگر و کولی وارد می‌شوند و به او توصیه می‌کنند تا با زنش همکاری کند و از آن‌جا او با سمیرا همکاری می‌کند ولی سمیرا در رمان اصلا نقش مقتدری ندارد . این اشکالات کلی به نظر من وجود دارد. مهدویان خط اصلی را حفظ می‌کند و من می‌توانم این را همین‌جا به شما بگویم. درواقع منظورم از حفظ خط اصلی داستان، وقایع آن است، نه خط اصلی اقتصاد فاسد. حفظ وقایع کار خیلی خوبی است و به نظر من یکی از عوامل موفقیت این سریال برای بیننده هم همین است. چون سریال‌های ما معمولا سریال‌های پرگویی هستند، سریال‌های تصویر ساکن که بی‌خودی آدم‌ها به هم نگاه می‌کنند، اما حفظ خط اصلی داستان باعث شده تا سریال یک تنشی پیدا کند. کتاب ضرباهنگ خیلی تندی دارد و مهدویان آن را حفظ کرده‌است. فکر می‌کنم که این دو عامل در سریال مثبت است و به نظر من باعث شده تا سریال این موفقیت را پیدا کند. 
دست باز کارگردان برای اعمال تغییر در رمان بیست زخم کاری
به نظر شما اساسا اقتباس ادبی در سینما چقدر باید به متن وفادار باشد؟
به نظرم دست کارگردان برای تغییراتی که اعمال می‌کند باز است. رمان «بیست زخم کاری» که راجع به آن صحبت می‌کنیم برداشت من از «مکبث» اثر شکسپیر است. من شکسپیر را نعل به نعل پیاده نکردم بلکه خط اصلی شکسپیر را گرفته‌ام و آن را در این کتاب آورده‌ام. بنابراین کارگردان هم کاملا دستش باز است که خط اصلی را بگیرد و تغییرات خودش را بدهد. به نظر من اصلا درست نیست که از یک کارگردان بخواهیم تا کتاب را صفحه به صفحه و کلام به کلام جلو ببرد. برعکس این ماجرا هم ممکن است، یعنی برای مثال اگر از من بخواهید که از روی سریال «زخم کاری» یک رمان بنویسم، من اصلا نمی‌توانم تصویر را فریم به فریم روی کاغذ بیاورم. به نظر من دست همه باز است، همین‌طور که ما در حال حاضر این مساله را می‌بینیم. یعنی خودتان بهتر می‌دانید که تا به حال چند ده اقتباس از کارهای شکسپیر صورت گرفته ‌است. اقتباس مدرن، اقتباس کلاسیک و اقتباسی که اصلا شاید در ظاهر ربطی به کارهای شکسپیر نداشته باشد اما به نظر من دست باز است. فقط مساله این است که وقتی ما از یک منبع داریم استفاده می‌کنیم باید تلاش‌ کنیم تا المان‌های مثبت آن منبع را پیاده کنیم. یعنی برای مثال اگر من بخواهم «اتللو» را به رمان درآورم، دیگر نمی‌توانم اتللو را سفیدپوست در نظر بگیرم چرا که رنگین‌پوست بودن اتللو دارد نقش بازی می‌کند و یا فرضا نمی‌توانم دزدمونا را دختری فقیر در نظر بگیرم، چرا که پولدار بودن او در این‌جا نقش دارد. نمی‌توانم آن عاملی را که باعث می‌شود تا حسادت اتللو برانگیخته شود کنار بگذارم و مواردی از این دست. یعنی من باید خطوط اصلی را حفظ کنم. 
شما دیده‌اید که از «رومئو و ژولیت» برداشت‌های خیلی مدرنی شده ولی آن خط اصلی همیشه حفظ می‌شود و مهم است. یعنی درباره‌ این سریال که موضوع گفت‌وگوی ماست من فکر می‌کنم که می‌شد المان‌های کلیدی را در آن آورد و غفلت شده‌است. یعنی به نظر من کسی که دارد از رمانی استفاده می‌کند باید نقاط اوج رمان را پیاده کند. اگر بخواهم مثال عینی‌تر بزنم مثلا برای من صحنه‌ کولی‌ها خیلی مهم بود که کاملا کنار گذاشته شده‌است، و یا گفت‌وگوهایی که در جاده و در ماشین دارند می‌توانست کارساز باشد که کنار گذاشته شده و یا در همان صفحات اول رمان، رابطه‌ مالکی (البته مالکی اسمش است و او را مالک صدا می‌زنند) و سمیرا کاملا دقیق توضیح داده می‌شود. این زن و شوهر یک رابطه‌ کاملا مکانیکی با همدیگر دارند و آن‌طور نیست که مالک تحت تسلط او باشد و به این شکل نیست که سمیرا یک زن دیوانه‌ باشد که بی‌خودی هوار بزند و همه‌ این‌ها دقیقا در دو، سه صفحه‌ اول رمان توضیح داده می‌شود. یعنی این‌ موارد می‌توانست به بهتر شدن سریال کمک کند اما باز من در جواب سوال شما باید بگویم که دست سازنده برای تغییر در رمان باز است و دست رمان‌نویس هم برای به کلام کشیدن تصویر باز است و این اجازه را دارند. 
شاید پایانی عجیب و غریب برای «زخم کاری»
با توجه به این‌که حتی در جهان هم پایان‌بندی سریال‌ها خیلی وقت‌ها ناموفق است، با روندی که در سریال «زخم کاری» پیش رفته چه‌ پایان‌بندی‌ای را می‌توانید برای آن پیش‌بینی کنید؟
این مساله یکی از ضعف‌های سریال‌سازی است که شاید در فیلم‌ها کمتر باشد. در غرب به حدی از سریال‌سازی رسیده‌اند که حالا حالاها ما کار داریم تا به آن حد برسیم اما به آن‌ها هم اگر نگاه کنیم مخاطب یک‌دفعه در پایان انگار به قول قدیمی‌ها سنگ رو یخ می‌شود. حتی سریال معروف «بازی تاج و تخت»، سریال «مد من» و سریال پربیننده‌ «بریکینگ بد» که همه این‌ها یک‌دفعه در قسمت آخر مثل یک سیلی به صورت بیننده می‌خورد.
در این مورد هم راستش را بخواهید من کاملا شک دارم و اصلا نمی‌دانم. چون همان‌طور که در پاسخ سوال قبل گفتم من روی شخصیت‌های این کتاب و روابط‌شان دقیق کار کرده‌ام و روی مکان‌ها هم کار کرده‌ام. مکانی که در اول رمان آمده، ویلای مالکی در کلاردشت است. این ویلا یک باغ بزرگ نسبتا سنتی و قدیمی است، با دیوارهای بلند و در بزرگ آهنی یا چوبی و یک تراس بزرگ دارد که رو به باغ است که داستان اصلا از این تراس شروع می‌شود. این باغ در ادامه و در جایی که قرار است پسر حاجی ریزآبادی را از آن‌جا ببرند نقش دارد. یعنی طوفانی در می‌گیرد که در آن صدای گرگ می‌آید، طوفانی است که درخت‌ها را می‌شکند، شیشه‌ها را خرد می‌کند، درها را به هم می‌کوبد و موجب وحشت می‌شود. این باغ دو مرتبه در جایی از رمان وجود دارد که مالکی به آن برمی‌گردد و متروک شدن و تنها ماندن باغ، برگ‌هایی که ریخته و همه‌ این موارد در کتاب نقش بازی می‌کنند. معمولا تماشاچی ایرانی خیلی دوست ندارد که بداند در آخر چه می‌شود اما به این مساله اشاره کنم که این باغ در آخر کتاب من یک نقش اساسی دارد. بنابراین ویلایی که مهدویان برای مالکی انتخاب کرده به هیچ وجه آن ویلایی نیست که در کتاب وجود دارد که صحنه‌ نهایی بتواند در آن‌جا رخ دهد. مورد بعدی این است که با کاراکترهای اضافی که مهدویان به داستان وارد کرده، از جمله سمیرا که این زن واقعا غیرقابل کنترل است و اگر عوامانه بخواهیم بگوییم حالت خل و چل پیدا کرده، یا برای مثال منصوره که اصلا در کتاب وجود ندارد، چرا که در کتاب شخصیت منصور هست که پسر ریزآبادی است؛ و یا ناصر که باز ناصر هم واقعا یک سایکوپات نشان داده می‌شود. ناصر در کتاب یک جوان پرشر و شور و جاه‌طلب و بسیار لوس است یعنی همان برداشتی که ما از آقازاده‌ها داریم. من حقیقتا نمی‌دانم که چطور می‌خواهند تمام کنند. یعنی من فکر می‌کنم شاید همان‌طور که گفتید یک پایان عجیب و غریب از کار درآید. من مطمئن هستم که صحنه‌ باغ در این سریالی که من دارم می‌بینم از دست رفته‌است، حالا این‌که در پایانِ داستان مالکی را به کجا ببرند، من اصلا نمی‌توانم تصور کنم و راستش را بخواهید چیزی نمی‌دانم.
بیشتر بدانید : زخم کاری توقیف شد؟ علت و جزئیات
بیشتر بدانید : پخش سریال "زخم کاری" مهدویان از نتفلیکس! روزگار غریبی ست نازنین
بیشتر بدانید : رعنا آزادی ور با لباس خونین در "زخم کاری" + عکس
بیشتر بدانید : دلیل سانسور صحنه دونفری هانیه توسلی و جواد عزتی در زخم کاری + عکس
بیشتر بدانید : جواد عزتی، هانیه توسلی و رعنا آزادی ور در "زخم کاری" مهدویان + عکس
بیشتر بدانید : سریال جدید محمدحسین مهدویان +15 شد!
منبع: isna.ir

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/214725/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

گفت‌وگو با فاطمه بهبودی، عکاس

در دیدار دکتر عبدالملکی با وزیر محنت تاجیکستان تاکید شد: تبادل نیروی کار ماهر و متخصص بین دو کشور

جامـه نـو بر تن فرحزاد

متولدین 78 برای دریافت واکسن اقدام کنند

پیش بینی افزایش ابر و بارش‌های رگباری در کرمان

تکاپوی بانوان فوتبالیست سیرجانی برای رقابت در جام باشگاه‌های آسیا

فارس من|زیرساخت‌ها و مزایده واحد سرب و روی کوهبنان انجام شده است

حدود 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات نوسازی در بافت فرسوده پرداخت شد

آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران در کرمان

مجموع وام‌های پرداخت شده در بافت فرسوده 2 هزار میلیارد تومان شد

تسهیل و تسریع در صدور مجوزهای بهداشتی جزیره کیش

افشاگری سرمربی شمس آذر علیه باشگاه مس کرمان

پیش‌بینی افزایش ابر و بارش‌های رگباری در کرمان

متولدین 78 در کرمان برای دریافت واکسن اقدام کنند

برگزاری هم اندیشی برنامه های ویژه هفته دفاع مقدس

استفاده از انرژی خورشیدی چه صرفه اقتصادی دارد؟

نخستین سمپوزیوم مجسمه‌سازی «گل‌گهر» به کار خود پایان داد

تنها بادگیر چپقی ایران به پاتوق معتادان تبدیل شده است

تخریب مزار شهدای گمنام در منطقه 17 کذب است

82 نقطه حادثه خیز جاده‌های کرمان اصلاح شد

تحقق وعده شهردار تهران به ورزشکاران منطقه 16

هدف اصلی «تهرانیار» ترویج فرهنگ «مسئولیت پذیری اجتماعی» است

نجات خون زمین در دقیقه 90/لزوم توجه ویژه به مأموران تطهیر استان

نقش کارشناسان روابط عمومی آموزش و پرورش در شفاف سازی برای آموزش حضوری دانش آموزان تعیین کننده است

بازدید سرزده استاندار کرمان از پارک ملی و مجموعه حیات وحش خبر

این طعم یاقوتی را تلف نکنید

خانه قاجاری در سمنان نونوار می‌شود

محقق ایرانی درمانی برای زخم های قدیمی ابداع کرد

1.3 میلیون تن سیمان امروز و فردا در بورس کالا عرضه می شود

کرمان از وضعیت قرمز خارج شد

بازدید 5 ساعته عضو شورای اسلامی شهر تهران از منطقه 19

5 نفر در سیرجان از قصاص رهایی یافتند

نشست شهردار تهران با مدیران عامل سازمان‌ های شهرداری

صاحب‌خانه شدن آرزویی که برای فرهنگیان ورامین محقق نشد

قهرمان پارالمپیک: استعدادهای محروم را دریابید

تیم مس رفسنجان بامداد امروز عازم ترکیه شد

یک روز محیط‌بانی استاندار کرمان

نایب قهرمانی کرمان در مسابقات هنر‌های فردی نوجوانان کشور

رکورد جالب مهاجم سابق سرخابی‌ها در لیگ برتر

نکات حالب و دانستنی در درست کردن شنیون جذاب

بازدید سرزده استاندار کرمان از پارک ملی خَبْر

شگردهای کاربردی در نگهداری از قارچ خوراکی

عبدالملکی در دیدار با وزیرتندرستی تاجیکستان اعلام آمادگی کرد: همکاری در تمام حوزه‌های مشترک به ویژه حمایت‌های اجتماعی

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خبر داد: امضای 2 تفاهم نامه با تاجیکستان+ فیلم

سانیا سالاری با کلاه + عکس

استایل ترند ویدا جوان + عکس

محمدرضا گلزار از کودکی تا به امروز + عکس

آمار کرونا کرمان 26 شهریور؛ 12 فوتی و 79 ابتلای جدید

لزوم احیای بافت تاریخی شهر کرمانشاه و حفظ هویت فرهنگی آن

واژگونی اتوبوس با 9 مصدوم در بم کرمان