کرمان رصد

آخرين مطالب

خواب گیلان هنوز از کابوس زلزله آشفته است مقالات

خواب گیلان هنوز از کابوس زلزله آشفته است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد -

کرمان رصد


به گزارش ایرنا، آخرین روز خرداد 1369 بود؛ کسی خبر نداشت در پس آرامش شبانه تکراری، نیمه شب اندام زمین را لرزشی مهیب فراخواهد گرفت که تا سالیان سال در ذهن ها ماندگار شود، زمین رودبار چنان لرزید که همه را تا مدت ها در بهت و شوک فرو برد، زمین لرزه 31 خرداد 1369 رودبار-منجیل با بزرگی 7.4 موجب کشته شدن 40 هزار نفر ، ویران شدن شهرهای رودبار و منجیل، و آسیب دیدن بیش از 700 روستا و بسیاری از سازه های عمرانی در استان گیلان شد.
گیلان این پردیس سبز ایران با 2 و نیم میلیون نفر جمعیت بعنوان یکی از پرتراکم ترین استان های کشور بر روی گسل های متعددی قرار گرفته که عبارتند از گسل شمال البرز، گسل آستارا ، کلیشم ، لاهیجان ، منجییل ، جیرنده.
ثبت بیش از 300 زمین لرزه با بزرگای متوسط سه تا پنج (MN) ،توسط دستگاههای لرزه نگاری از سال 1370 تاکنون در استان گیلان، نشان از زمین ساخت جنبا و لرزه خیزی بالای این استان دارد.
بر اساس اطلاعات دریافتی از مرکز لرزه شناسی گیلان در حال حاضر گسل البرز بسیار فعال به نظر می رسد و احتمال دارد بسیاری از زمین لرزه های گیلان و مازندران نتیجه جابه جایی در طول این گسل باشد.
تمرکز کانونی زمین لرزه های سده گذشته و دگرشکلی مشاهده شده در رسوبات جوان و ستبر نهشته های بستر کاسپین جنوبی در سوی باختر، به عنوان نشانی از گسترش ساختارهای پیش رونده چین و گسل، با سوی جنبش خاوری به سامانه گسلی آستارا نسبت داده شده است.
مهمترین رویداد لرزه ای گستره رودبار، زمین لرزه 31 خرداد 1369 با بزرگی 7.4 است که موجب کشته شدن 40 هزار نفر ، ویران شدن شهرهای رودبار و منجیل، و آسیب دیدن بیش از 700 روستا شد.
زلزله رودبار تجربه تلخی که باید از آن درس گرفت
زلزله 69 رودبار شاید تقدیری نوشته شده بر پیشانی این سرزمین بود اما پیشگیری از حوادث اینچنینی تا حد توان و امکان علمی و نیز مدیریت بحران مسائلی است که این گونه حوادث گوشزد می کنند.
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان این رویداد تلخ را تجربه ای گرانسنگ و نقطه عطفی بر نگاه جامعه و حوزه مدیریت بحران نسبت به رویدادها و حوادث غیرمترقبه ای چون زمین لرزه در مناطق پر جمعیت خواند.
مسلم امانی اظهار داشت: پس از وقوع زلزله رودبار نخستین شیوه نامه ساختمان و مسکن کشور (آیین نامه 2800) به همراه نقشه راه طرح جامع توسعه مناطق شهری و روستایی تدوین و چندین بار ویرایش و به روز رسانی شد.
آیین نامه هم کاری از پیش نبرد
با این همه به گفته آگاهان، به رغم تدوین این آیین نامه ها مواردی از بی توجهی در ساخت و سازها در گیلان از کلانشهر رشت تا روستاها دیده می شود که یکی از این مناطق خطرساز مسکن مهر رودبار است.
مراکز مهمی از جمله مسکن مهر، بیمارستانها و مراکز تجاری را نیز می توان نام برد. همچنین در مسیر آزادراه قزوین رشت، خطوط انتقال نیرو، خط راه آهن و سکونت گاه های روستایی مواردی از ساخت و ساز های غیر اصولی و بدون رعایت نکات فنی همچنان دیده می شود.
چه باید کرد
مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان در خصوص راهکار کاهش مخاطرات زمین لرزه گفت: با توجه به قرار داشتن گیلان روی گسل ها سازه‌ها نباید روی گسل‌ها ساخته شوند.
امانی با بیان این که مطالعات تدقیق گسل شهری کلانشهرها در اولویت برنامه های استان قرار گرفت افزود: از قرار معلوم با حمایتهای استانداری و شهرداری رشت طرح مورد نظر اجرایی شد تا اطلاعات پایه بر روی زمین به متولیان امر ساخت و ساز ارائه شود تا گسل‌های مهم شهر و روستا را به‌خوبی بشناسند و با توجه به قوانین نظام مهندسی ساختمان و آیین نامه های اجرایی در هنگام احداث پروژه های زیربنایی و روبنایی جهت توسعه و عمران شهری و روستایی اجرا نمایند.
وی تصریح کرد: با توجه به گستردگی و جایگاه حساس لرزه زمین ساختی استان از دیدگاه احتمال رخدادهای آتی لرزه ای در کلان شهر و شهرهای دیگر، همینطور میزان جمعیت روزافزون در معرض خطر زمین لرزه نیازمند اراده مسئولان، تدوین راهبردهای طرح جامع شهرهای بزرگ و به دور از تغییرات آنی مدیریتی، همگرایی بین دستگاههای اجرایی و تربیت نیروی کارشناسی کارآمد در همکاری هدفمند در حوزه مطالعات لرزه خیزی و زمین شناسی زمین لرزه هستیم.
ایران از لرزه خیزترین نقاط جهان
ایران یکی از مستعدترین کشورهای لرزه خیز جهان است. رییس مرکز لرزه نگاری گیلان با بیان این مطلب گفت: با توجه به توسعه شهرها، روستاها و آبادی های در مناطق مختلف کشور، تقریباً اکثر مناطق جمعیتی یا بر روی گسل یا در حوالی و نزدیک آن قراردارند که بسیاری از این گسل ها دارای پتانسیل لرزه خیزی است.
احمد شکر زاده اظهار داشت: از آنجا که عمدتاً تمرکز جمعیتی در شهرها و روستاهای کشور قرار دارد، بی شک این نقاط بیشتر می‌توانند در معرض خطر زمین لرزه های بزرگ باشند. لذا رصد فعالیت گسل‌ها و ثبت زمین‌لرزه‌ها بخصوص خرد لرزه ها که عموماً توسط تجهیزات تخصصی ایستگاههای لرزه نگاری انجام می شود، می تواند کمک بزرگی به پیش آگاهی و آمادگی بیشتر مردم در مواجهه با پدیده مهمی همچون زمین لرزه و نیز بهره گیری از این اطلاعات در امور زیربنائی مناطق مختلف کشور و به عبارتی جامع تر مکمل امور مدیریت بحران زلزله در مناطق شهری و روستائی باشد.
حالا که هم علم و هم تجربه به مدد مردم آمده بی توجهی به اینگونه نگرانی ها دیگر قابل بخشش نیست. بی شک با توجه به قرار گرفتن گیلان بر روی گسل های متعدد، تجربه تلخ زلزله های فاجعه بار، اجرای هرگونه طرح عمرانی و احداث سازه ها باید با توجه به وضعیت زمین شناسی و آیین نامه های اجرایی باشد.
گذشتگان اگر علم کافی در خصوص زمین شناسی و لرزه نگاری نداشتند بر آنها چندان حرجی وارد نیست اما اکنون دیگر بی توجهی به جان مردم پذیرفتنی نیست.
برچسب‌ها زمین شناسی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گیلان زلزله

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/210272/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جلسه تولید مجتمع مس سرچشمه و شهربابک برگزار شد

قطع برق عامل اصلی کمبود سیمان/از صادرات سیمان اطلاعی ندارم!

اجرای ‌طرح مواسات و همدلی مؤمنانه پلیس استان کرمان/‌ اهدای 13 هزار بسته معیشتی ‌به نیازمندان در مناطق محروم‌

گلایه از تعلل وزارت بهداشت در تکمیل بیمارستان عنبرآباد در شرایط سخت کرونایی

کرمان تک ستاره‌های ارزشمندی درآسمان ورزش ایران دارد

گره تار و پود زیلو با هنر گرافیک توسط بانوی هنرمند میبدی

ساخت بیوراکتور زیست تقلید برای مهندسی بافت قلب

بهترین الگوی بهسازی بافت تاریخی چیست؟

با مشکل تراشان برای خانه های بوم گردی برخورد می شود

جدیدترین اخبار کرونا در ایران| دلتا نفس بیمارستان‌های پایتخت را به شماره انداخت / لامبدا پشت دروازه‌ها است / مدیریت سرپایی کرونا؟! + نقشه و نمودار

وقوع طوفان در شرق کرمان

بازرس سازمان ملل: مقامات آمریکایی قبل از کشته شدن خاشقچی از نقشه قتل وی آگاه بودند

افراد انقلابی، مردمی و متخصص باید برای کابینه دولت معرفی شوند

معاون عقیدتی ناجا: کارکنان نیروی انتظامی در طرح مواسات و همدلی مؤمنانه ‌عاشقانه پای کار آمدند‌

بازسازی واقعه غدیر خم در ده‌زیار کرمان

مصاف حساس ذوب‌آهن و مس رفسنجان/ با تمام توان بجنگ

کمک بزرگ کرمان و تبریز به پرسپولیس؛ 24 امتیاز برای قهرمانی پنجم

رشد 53 درصدی صادرات در استان کرمان

رزمایش همدلی مؤمنانه ناجا در کرمان|توزیع 3000 بسته معیشتی بین نیازمندان

ساخت 5 هزار و 105 کلاس درس در استان کرمان

ادامه پیگیری تسنیم| وعده دوباره مسئولان برای حل مشکل گلزار شهدای معمولان+تصاویر

آغاز رقابت 20 هزار داوطلب آزمون کارشناسی ارشد در کرمان

توزیع بسته معیشتی همزمان با شب عید غدیر در کوهبنان

تخصیص سود 200ریالی به هر سهم مس سرچشمه/ رشد 131 درصدی سود تلفیقی مس سرچشمه در سال1399

تجهیز بیمارستان صحرائی بم/ بیماران زمینه ایِ علامت دار سریع به پزشک مراجعه کنند

انجام 1750فعالیت در اورهال امسال در امور تغلیظ مجتمع مس سرچشمه رفسنجان

آغاز ختم نهج البلاغه در کرمان

50 هزار پرس غذای در پویش احسان غدیر در استان کرمان توزیع می‌شود

سیل تابستانه ادامه دارد؟

3000 بسته معیشتی توسط نیروی انتظامی استان کرمان توزیع شد

32 جشن غدیر در مساجد منتخب منطقه 20 برگزار می شود

بازدید سهیل مهدی از ورزشگاه شهیدباهنر کرمان

این ورزشگاه استاندارد فینال جام حذفی نیست

پیام تسلیت حسین انتظامی برای درگذشت یک روزنامه‌نگار سینمایی

بررسی طرح ساماندهی حاشیه شهر کرمان

سه محصول راهبردی در حوزه چاپ زیستی تولید شد

بازدید مسئول سازمان لیگ از ورزشگاه میزبان فینال حذفی +عکس

بازدید سهیل مهدی از ورزشگاه شهید باهنر کرمان

دانلود قسمت آخر سریال گیسو با لینک مستقیم

تشکیل کمیته ای برای بررسی مشکلات خودروسازان

سفر مسئول سازمان لیگ به کرمان؛ بازدید از ورزشگاه میزبان فینال حذفی

تولید سه محصول راهبردی در حوزه چاپ زیستی/ دستیابی به ارگان‌های قابل پیوند بدن

برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی به مناسبت فرارسیدن عید غدیر در کیش

سقوط از داربست، جانِ جوان 17ساله را گرفت

جزئیاتی از قتل تکان‌ دهنده آیسای پنج ساله به دست مادرش + عکس

پایتخت در یک قدمی برپایی بیمارستان‌ صحرایی!

به زودی، گوجه فرنگی 20 هزار تومان می‌ شود!

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز 6 مرداد 1400

آزادی بخش قابل توجهی از معترضین در خوزستان

طرح مجلس برای اینترنت یعنی اختلال در کار مردم