کرمان رصد

آخرين مطالب

امکان برگزاری انتخابات در کانادا را نداریم سياسي

امکان برگزاری انتخابات در کانادا را نداریم
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سه و نیم میلیون نفر از شهروندان ایرانی مقیم کشورهای خارجی، واجد شرایط رای دادن هستند،‌ گفت: 234 شعبه در خارج از کشور کار اخذ رای را انجام می دهند.
مردم ایران روز جمعه را به روز ملی دیگری مبدل کنند
 «سعید خطیب‌زاده» صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران، با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری گفت: این انتخابات بسیار مهم است و سرنوشت ایران را در عرصه مدیریت کلان کشور رقم می‌زند. مردم ایران در بزنگاه‌های تاریخی خوش درخشیدند و حضور موثری داشتند و کلام آخر را زدند. تمام تغییرات در قدرت و در جمهوری اسلامی از طریق صندوق‌های رای بوده و اراده مردم را به منصه ظهور رساند.
وی با بیان اینکه امیدوارم همه افراد، چه کسانی که تصمیم گرفته‌اند و چه کسانی تردید دارند، روز جمعه را به یک روز ملی دیگر در تاریخ ایران تبدیل کنند، اظهار داشت: ایران و ایرانی به دنبال منافع ملی است و روز جمعه نیز این مسئله رقم خواهد خورد.
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با ارائه گزارشی در مورد اقدامات دستگاه دیپلماسی در مورد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: براساس قوانین، تمام ایرانیان باید برای رای دادن دسترسی داشته باشند. در همین چارچوب، انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر ایران، در تمامی دنیا برگزار شده و مسئول برگزاری انتخابات در خارج از کشور براساس قانون، وزارت امور خارجه است.
سه و نیم میلیون واجد شرایط رای دادن در خارج از کشور داریم
خطیب‌زاده با اشاره به تشکیل ستاد انتخاباتی در معاونت کنسولی وزارت امور خارجه خاطرنشان کرد: این فرایند از 6 ماه قبل آغاز شد و در آذر ماه گذشته، به کلیه نمایندگی‌ها طی نامه‌ای دستورالعملی صادر کردیم و از آنها خواستیم تمامی واجدین شرایط را برای اخذ رای احصا کرده و به مرکز اعلام کنند. براساس برآوردهای غیررسمی سه میلیون و نیم نفر واجد شرایط در خارج از کشور داریم.
وی با بیان اینکه در ماه فروردین تمامی اقلامی و ملزومات احصا و برای تامین‌آن تلاش شد، گفت: تاکنون بیش از 600 هزار برگه تعرفه به نمایندگی‌ها ارسال شده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه مدیرکل کنسولی وزارت امور خارجه با امضای وزیر امور خارجه به عنوان رییس ستاد انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور تعیین شده است، ابراز داشت: به غیر از هیات‌های اجرایی در کلیه صندوق‌های رای، بیش از 200 نفر به عنوان ناظر شورای نگهبان با هماهنگی این شورا تعیین و به نمایندگی‌ها معرفی شدند. 234 شبعه اخذ رای در خارج از کشور کار اخذ رای را انجام می‌دهند.
امکان برگزاری انتخابات در کانادا را نداریم
خطیب‌زاده با بیان اینکه تقریبا در تمامی کشورها صندوق رای داریم، عنوان کرد: در سه کشور این مسئله میسر نشده است که مهمترین آن، کانادا است. این کشور در دوره قبل نیز همکاری لازم را نداشت. نمایندگی ایران در نیویورک با همتای خود در این رابطه رایزنی کرده و نامه رسمی نیز داده شده ولی دولت کانادا از همکاری امتناع کرده است بنابراین امکان برگزاری انتخابات در کانادا را نداریم .
وی با انتقاد از رویکرد دولت کانادا یادآور شد: این مسئله نشان می‌دهد دولت کانادا نه تنها مسئله انتخابات و... همکاری نداشته و نگاه دوگانه دارد بلکه در راه حقوق شهروندان ایرانی نیز سنگ‌اندازی می‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در 24 ایالت آمریکا صندوق رای تعبیه شده است، در عین حال گفت: دولت ایران تلاش کرده که زمینه رای دادن ایرانیان مقیم کانادا را فراهم کند لذا در نقاط مرزی تلاش شده صندوق‌های رای قطعی شود.
این دیپلمات ارشد با بیان اینکه یکی از پرتلاش‌ترین دوره‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور در این دوره بوده است، گفت: بیش از 160 ویزای خبرنگاری با هماهنگی وزارت ارشاد صادر شده است. ستاد اطلاع‌رسانی در وزارت امور خارجه نیز شکل گرفته است. همه مقدمات فراهم شده و امیدواریم انتخابات پرشوری نیز شاهد باشیم.
خطیب‌زاده با اشاره به تحولات حوزه دیپلماسی و سیاست خارجی کشور در یک هفته گذشته اظهار داشت: چهارشنبه دو هفته گذشته کمیسیون مشترک برجام برگزار شد و هیات‌ها به کشور بازگشتند. در این مدت وزرای امور خارجه ایران و انگلیس نیز به صورت تلفنی رایزنی کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: همچنین نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان به تهران آمده و با وزیر امور خارجه و نماینده ایران دیدار کردند. همان روز نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن در تهران با وزیر و مقامات وزارت امور خارجه رایزنی کردند.
وی با اشاره به سفر هفته گذشته خود به عراق اظهار کرد: در این سفر علاوه بر دیدار با مقامات رسمی و غیررسمی عراقی، با مقامات و شخصیت‌های فرهنگی و غیردولتی نیز دیدار کردم تا زمینه مردمی، فرهنگی، رسانه‌ای برای روابط چند لایه دو کشور فراهم شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه به ادامه نشست کمیسیون مشترک برجام در وین یادآورشد: این هفته همچنین علی اصغر خاجی دستیار وزیر امور خارجه در عمان دیدارهایی انجام می‌دهند.
خطیب‌زاده درباره ادامه حضور نظامی ترکیه در شمال عراق خاطرنشان کرد: موضع همیشگی ما احترام به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها است. دولت عراق در این باره نظرات خود را به صراحت بیان کرده و تمام توان لازم را برای رفع تهدیدات را دارد. البته نگرانی‌های دولت ترکیه نیز باید رفع شود. ما با بغداد و آنکارا در رایزنی‌های مفصلی هستیم. این مسئله دارای ظرایف فراوانی است و نگرانی‌های دو کشور باید در یک بسته رفع شود.
وی درباره بیانیه گروه هفت درباره توان موشکی ایران ابراز داشت: تفاسیری که از قطعنامه 2231 می‌شود، هم خیلی بعید است و هم بسیار نادرست. هیچ کجای این قطعنامه برنامه‌های موشکی ایران را محدود نکرده است. این تفاسیر به کسر اعتبار مدعیان منجر می‌شود. بهتر است سران این کشورها به تعهدات زمین مانده خود عمل کرده و به دخالتهای خود در امور کشورها پایان دهند.
سیاست‌های رژیم اشغالگر قدس با رفتن افراد تفاوت نمی کند
رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در مورد کنار رفتن نتانیاهو بیان کرد: برجام‌ستیزان به این یکی، دو نفر منفور نظام بین‌الملل محدود نمی‌شوند. فکر نمی‌کنم سیاست‌های رژیم اشغالگر قدس با رفتن این و آن تفاوت کند. تمامی بدخواهان ایران رفته و ایران سرافزار می‌ایستد.
خطیب‌زاده درباره آخرین مذکرات وین یادآور شد: آنچه در وین در حال انجام است، کمیسیون فصلی برجام برای بازگشت آمریکا به تعهداتش است. آنچه در وین در حال انجام است، به بن بست نرسیده و گفت‌وگوها درباره برخی ظرایف فنی، سیاسی و اجرایی در حال انجام است. من فکر می‌کنم زود است برای نتایج آنها گفت‌وگو کنیم.
وی با تاکید بر اینکه این دور بعید است دور آخر باشد، عنوان کرد: آمریکا باید تصمیم خود را بگیرد و بداند در موضع برابر میان ایران و گروه 1+4 وجود ندارد. آنها بدانند طرف خاطی و نقض کننده برجام و قطعنامه 2231 است. باید تضمین‌های لازم را برای عدم تکرار اتفاقات دوران ترامپ بدهد.
مذاکرات وین ربطی به نتایح انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا طرف‌های مذاکره‌کننده در وین منتظر نتایج انتخابات هستند، گفت: آنچه در وین در حال انجام است، ربطی به انتخابات و تحولات داخلی ایران ندارد. گفت‌وگوها نیز فرسایشی نشده و فکر می‌کنم زمان برای موضوعات باقی مانده کم است. باید در مورد این موضوعات تصمیم سیاسی در پایتخت‌ها گرفته شود، که اگر گرفته شود، بازگشت به برجام ممکن است.
خطیب‌زاده در مذاکرات وین و توافق ایران و آژانس اظهار داشت: توافق ما فنی است و از زمان اجرایی شدن مصوبه مجلس، دسترسی فراپادمانی به آنها ندادیم. اینکه در یک ماه به نتیجه برسیم، بدبین نیستم. اگر هم نرسیدیم، ادامه شرایط و پاک کردن یا نکردن دوربین‌ها تصمیم داخلی است. البته نباید قضاوت کرد. ان‌شاالله گفت‌وگوها با تضمین منافع ایران به نتیجه برسد.
وی در مورد مذاکرات ایران و عربستان هم گفت: همواره از گفت‌وگو با همسایگان استقبال کردیم و عربستان نیز از این امر مستثنی نیست. در سال‌های گذشته که ریاض علاقه‌ای برای گفت‌وگو نداشت، تکرار می‌کردیم بهترین راه برای حل و فصل موضوعات گفت‌وگو است. در موضوعات دوجانبه، منطقه و بین‌المللی در سطح قابل توجهی موضوعات را جلو بردیم.
خبرنگاری پرسید که آیا تحریم‌های نفتی از مسائل باقی مانده در برجام است که رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: درباره رفع بخشی از تمامی تحریم‌ها توافق شده است.
خطیب‌زاده در مورد سفرش به عراق و گسترش همکاری‌های رسانه‌ای و دیپلماتیک خاطرنشان کرد: در گفت‌وگوهای من و دوستان در عراق، درخصوص مسائل مختلفی صحبت شد. در مورد مسائل مورد پیگیری مانند راه‌آهن بصره و شلمچه، روادید و... گفت‌وگوهای خوبی انجام شد. در مورد مراودات مردمی همکاری‌های خوبی انجام شده ولی جای گسترش بیشتری وجود دارد.
وی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های روابط ایران و عراق، درهم‌تنیدگی مراودات مردمی است، ابراز داشت: در مورد تبادلات فرهنگی، هنری و رسانه‌ای نیازمند کاری بیشتری هستیم و امیدواریم با سفر وزیر فرهنگ عراق به ایران و ... در مورد آنها توافقات بیشتری داشته باشیم. مانعی برای گسترش روابط نمی‌بینیم ولی باید ترغیب‌ها هم ایجاد شود.
بخشی از سهم خود را از بازار نفت پس گرفتیم
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره فرایند فروش نفت ایران پس از رفع تحریم‌ها بیان کرد: در دوران تحریم‌های حداکثری شکست‌خورده آمریکا هدف اصلی صنعت نفت بازپس‌گیری سهم ایران در بازار نفت بود. طی همین یک سال اخیر، بخشی از این سهم پس گرفتیم. گفت‌وگوها همواره در لایه‌های مختلف انجام شده است.
خطیب‌زاده همچنین درباره توییت رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اظهار کرد: دولت آمریکا مسبب مرگ بسیاری از بیماران در ایران بوده است. دولت متبوع ایشان شریک جنایت‌های ترامپ علیه ملت ایران با ادامه تحریم‌ها بوده است. آنها بجای اشک تمساح به رکورد بسیار تاریخی که در روابط خارجی به جای گذاشتند توجه کنند. هیچ کشوری بعید است به تعهدات و امضای آمریکا اعتماد کند چراکه آنها نشان دادند نقض‌کننده تعهدات‌شان هستنند.
خبرنگاری پرسید که آیا آتش‌سوزی‌های اخیر در ایران توسط اسرائیل انجام شده است که این دیپلمات ارشد پاسخ داد: منابع امنیتی باید به این سوال پاسخ دهند.
وی همچنین در مورد راهزنی‌ دریایی آمریکا عنوان کرد: دولت آمریکا مانند راهزن دریایی در چند مورد نفت‌هایی که حتی برای ایران نبوده، را فروخته است که غیرقانونی است. راهزنی، راهزنی است و فرق نمی‌کند آن نفت برای چه کسی است. این مسئله را باید لیست شرمندگی‌های دولت واشنگتن اضافه کرد.
منبع: irna.ir

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/209058/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

همزمان با آغاز پیک پنجم کرونا، تشکیل کارگروه امداد فوری شورای عالی همدلان آینده نگر سیستان وبلوچستان

افسردگی و مشکلات خانوادگی دلیل عمده علت تماس‌ها با 1480/ بیشتر تماس‌گیرندگان زن هستند

بانوی اول جهان را بشناسید / رفع کلیشه‌ها در مورد زنان با شناخت حضرت خدیجه

دولت دوازدهم پیشگام مباحث فقهی و حقوقی زنان اهل سنت بود

اهم اقدامات معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده در حوزه حقوق کودک

امیدوارم دولت بعدی واقعیت‌ها و ضرورت‌های ملی را بدون نگاه سیاسی و جانبدارانه ببیند

فرصت‌های جدید شغلی بر مبنای دینامیک اشتغال ایجاد می‌شود

شریعتمداری: شکستن حلقه فقر با مهارت آموزی مقدور است

آموزش مهارت می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس و کارآفرینی در جامعه شود

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور: 5400 استاندارد مهارتی در کشور وجود دارد

نخستین مطالعات میدانی باستان ‌شناسی در بافت تاریخی بندرانزلی

حمایت از اتباع خارجی مقیم استان در مقابله با کرونا ویروس

دشمن به‌دنبال تحت تاثیر قرار دادن آیین تحلیف ریاست جمهوری است

دشمن به‌دنبال ایجاد نارضایتی در بین مردم است

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه بازداشت شد

رسوایی رئیس فاسد اداره راه و شهرسازی منوجان / به زندان افتاد

واکاوی شکست ذوب‌آهن از مس رفسنجان/ پایان تلخِ یک کابوس

روایت تصویری تسنیم از دیدار تیم‌های مس رفسنجان و ذوب آهن اصفهان

برگزاری آزمون پایه دهم مدارس نمونه دولتی در کرمان

تحقق تهران هوشمند موفقیت بزرگ مدیریت شهری دوره پنجم

اتصال 97 درصد پارک‌های منطقه سه کرمان به شبکه آب خام

مس رفسنجان و پایان فصل با مشت گره‌کرده

آیین‌نامه حمایت از مالکان آثار غیرمنقول و بافت‌های تاریخی ابلاغ شد

انجام مطالعات بافت فرسوده منطقه 6 شهر قم در طرح “سوم‌ خرداد”/قرارگیری طرح در مرحله تصویب و ابلاغ

مبارزه بیولوژیک باآفات در1450 هکتار ازباغات ومزارع استان انجام شد

استان کرمان صدرنشین بحران کرونا در کشور شد / بستری 1639 بیمار در بیمارستان‌ها

چرا از ایمپلنت دندان استفاده می‌کنیم؟

انهدام باند قاچاق سازمان‌یافته مواد مخدر در جیرفت ‌/ قاچاقچیان بسیار حرفه‌ای ‌موادم را به ‌عمق‌ کشور انتقال می‌دادند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: تعطیلی ادارات به افزایش کرونا ‌دامن زد / محدودیت‌ها باید با قاطعیت انجام شود

رییس صمت کرمان: سامانه ثبت سفارش در کاهش بروکراسی اداری موفق عمل کرد

تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام در کرمان شدت گرفت

انهدام باند قاچاق مواد مخدر/2 متهم بازداشت و 2 خودرو توقیف شد

رونمایی از سامانه T.O.D شهر تهران

زیرساختهای امنیتی شهریار بر اساس تراکم جمعیتی نیازمند توسعه است

اشتباه سرمربی استقلال که تصحیح نشد!

زیرساخت‌های امنیتی شهریار بر اساس تراکم جمعیتی نیازمند توسعه است

انهدام باند قاچاق سازمان یافته مواد مخدر در جیرفت

انجام مطالعات بافت فرسوده منطقه 6 شهر قم در طرح “سوم‌ خرداد”

دعوت بانوی هندبالیست کرمانی به اردوی تیم‌ ملی

◄ رییس اداره راه و شهرسازی منوجان بازداشت شد

تجمیع و نوسازی 24 پلاک ریزدانه در بافت فرسوده منطقه 17

کرمان چهارمین استان کشور در وخامت و شدت کرونا

ظرفیت‌های بیمارستانی استان کرمان باید افزایش یابد

استخدام کارشناس بخش شبکه - NOC در مهندسی تباشیر در کرمان

تغییر چمن ورزشگاه شهدای مس استارت خورد

پاس گل 70 متری یک دروازه‌بان(عکس)

پروژه احداث همزمان دو ساختمان کلانتری در شهریار فعال است

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس: بی‌سیاستی و بدسیاستی با هیچ ادبیاتی قابل توجیه نیست/ انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری برق

شماره دوم نشریه دانشجویی «فراعمران» منتشر شد

تیراندازی در مراسم عروسی یک کشته و 2 مجروح برجای گذاشت