کرمان رصد

آخرين مطالب

مدیریت شهری و توجه به نیازهای مردم محلات

پروژه های کوچک مقیاس و تقویت هویت محله ای شهرداری تهران

پروژه های کوچک مقیاس و تقویت هویت محله ای
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهر: اجرای پروژه‌های بزرگ در دوره پنجم مدیریت شهری در دستور کار نبود و پروژه‌های کوچک ‌مقیاس برای رفع گره‌های بزرگ از سوی کارشناسان علمی و محلی طراحی و به مدیران فعلی پیشنهاد شد. پروژه هایی که اجرای آنها با کمترین هزینه، تأثیرهای بزرگی در شهر خواهند داشت و 2 هزار میلیارد تومان بودجه در سال 99 به آن اختصاص داده شده است.

به گزارش شهر ، امروزه با گسترش شهرنشینی، مدیریت شهری به سطوح محله‌ای در شهر توجه و تأکید داشته و برای ساماندهی عادلانه تر خدمات تلاش می‌کند. از این رو سیاست‌های مدیریت شهری بر اجرای پروژه‌های کوچک مقیاس در محله‌ها معطوف شده و در کنار تمام هزینه‌هایی که مدیریت شهری برای پروژه‌های بزرگ و فرامنطقه‌ای صرف می‌کند، رسیدگی به پروژه‌های کوچک محلی که نیاز چندانی به هزینه و زمان ندارد، اولویت پیدا کرده است.
بنابراین یکی از سیاست های اصلی شهرداری تهران در سال 1399 اجرای پروژه های کوچک مقیاس بر اساس سند توسعه محلات و مطالبات مردم بود که زیر ساخت اجتماعی اجرای پروژه‌ها از طریق شورایاران، شهروندان، سازمان‌های اداری موجود در محله‌ها و … فراهم می شود. سیاستی که در جهت تقویت هویت و حس تعلق محله‌ای و خدمت رسانی به شهروندان در حوزه‌های مختلف ، در سال 1400 نیز ادامه داد.
در این گزارش به جزییات اجرای این پروژه ها و تعریف پروژه های جدید در چند منطقه تهران پرداخته می شود:
منطقه یک
58 پروژه از طرف شهرداری تهران به منطقه یک ابلاغ شده که تا کنون در مجموع پیشرفت فیزیکی 40 درصدی داشتند. از این تعداد 20 پروژه کوچک مقیاس از جمله مرمت بوستان های نیاوران، نرگس، عدالت، گلاب، احداث پارکینگ روباز در درکه، پیاده روسازی در دارآباد، مسیر دوچرخه سواری در بلوار ارتش و سوهانک و اصلاح هندسی در شهرک شهید محلاتی به پایان رسیده و 29 پروژه نیز فعال است.
سید حمیدموسوی، شهردار منطقه یک با بیان اینکه اجرای پروژه های کوچک مقیاس درمحله گامی برای بازپیرایی شهر و تغییر و تحول در محله ها است، می گوید: پروژه های ابلاغی کوچک مقیاس شامل مواردی چون راه اندازی و تجهیز فضاهای سبز و بوستان های محلی، اصلاحات هندسی و رفع گره های ترافیکی، مناسب سازی معابر و پیاده روسازی، احداث و تجهیز پارکینگ‎های محلی، میادین میوه و تره بار و بازارهای روز، طراحی شهری و ارتقای کیفی فضاهای باز عمومی، ساخت و تجهیز مسیرهای دوچرخه، احداث کاربری های فرهنگی و ورزشی کوچک مقیاس و... است.

کرمان رصد


منطقه 2
59 پروژه کوچک مقیاس با اعتباری 32 میلیارد تومانی برای سال 1399 در نظر گرفته شده که 19 پروژه تا کنون به پایان رسیده است. همچنین برای سال 1400 نیز 63 پروژه با اعتباری 50 میلیارد تومانی در محلات این منطقه اجرا خواهد شد.
براساس برنامه توسعه پنج ساله مدیریت شهری مبنی بر اجرای پروژه های مینیاتوری و افزایش رضایت مندی شهروندان ، درسال 1399 و در فاز اول دو پروژه توسعه محلی در محله فرحزاد با عنوان بهسازی محیطی خیابان مهدی فرحزادی و بهسازی محیطی خیابان گلبهار اجرا شد و در فاز دوم تعداد 57 پروژه با اعتبار بالغ بر 32 میلیارد تومان پیش بینی و درحال اجرا است.
این پروژه ها به تفکیک حوزه های مأموریتی شهرداری در حوزه خدمات شهری و محیط زیست 29 عنوان شامل بهسازی بوستان ها، توسعه شبکه آبرسانی فضای سبز و بهسازی سرویس بهداشتی درحال اجرا است. همچنین 22 پروژه توسعه محلی در بخش فنی وعمرانی پیش بینی شد که این طرح ها در قالب احداث وبهسازی پیاده رو، مسیر دوچرخه، مناسب سازی بوستان ها و معابر برای تردد افراد آسیب پذیر درحال اجرا است. علاوه بر این بخش دیگری از پروژه ها نیز براساس نیاز سنجی صورت گرفته برای حوزه های حمل و نقل و ترافیک و اجتماعی و فرهنگی تعیین شد.
از این تعداد 19 پروژه به اتمام رسیده و 40 پروژه با پیشرفت فیزیکی 35.31 درصدی که منطقه 2 را در رتبه پنجم مناطق قرار داده، در دست اقدام است.

کرمان رصد


منطقه 6
45 پروژه کوچک مقیاس توسعه محله‌ای در منطقه 6 شهرداری تهران در سال 1399 با اعتباری در حدود 484 میلیارد ریال تعریف شده که 10 پروژه به پایان رسیده و مابقی آن در حال اجرا است.
پروژه‌های کوچک مقیاس توسعه محله‌ای در این منطقه مرکزی تهران بیشتر شامل حوزه‌هایی نظیر ایجاد مرکز خلاقیت و نوآوری محله، بهسازی معابر و پیاده‌روسازی، احداث پاتوق محلی، احداث سرویس بهداشتی، بهسازی زمین چمن مصنوعی در بوستان‌ها، بازپیرایی بوستان‌ها، اجرای سیستم روشنایی بوستان لاله و ساماندهی میادین سطح منطقه از جمله میدان سلماس است.
یک چهارم پروژه‌ها پایان یافته و عملیات اجرایی 5 پروژه نیز در حال انجام است. همچنین بیش از نیمی از پروژه‌ها در مراحل طراحی، برآورد، اخذ کفایت اسناد یا مناقصه هستند.

کرمان رصد


منطقه 11
اکثر پروژه های توسعه محله ای در منطقه 11 در سال 1399 به بهره برداری رسیده اند و تنها دو پروژه با پیشرفت فیزیکی 50 و 30 درصد در حال اجرا هستند.
از مهمترین پروژه ها در بخش فرهنگی می توان به پیرایش شهری محور حافظ تا وحدت اسلامی با هدف زیباسازی و حفظ جداره های ارزشمند تاریخی به جای مانده از خیابان های تهران قدیم و احیا و بازسازی نمای ساختمان تاریخی مهمانسرای امام علی (ع) که بنایی 720 متر مربعی متعلق به دوره دوران پهلوی اول است و مرمت و نوسازی آن در راستای احیای بناهای تاریخی در مدت پنج ماه انجام شد، اشاره کرد.
علاوه بر این، آغاز مرمت قدیمی ترین ساعت شهری تهران در مسجد مشیر السلطنه که 121 سال پیش در دوران قاجار ساخته شد و 70 سال پیش از کار افتاده و مرمت جداره های تاریخی مسجد از مهمترین اقدامات در این حوزه است که تا کنون حدود 30 درصد پیشرفت داشته است. راه اندازی موزه روانپزشکی با همکاری بیمارستان روزبه که اولین موزه پژوهشی کشور و پنجمین موزه روانشناسی جهان است، از مهمترین پروژه های بخش خدمات شهری است.

کرمان رصد


منطقه 13
54 پروژه کوچک مقیاس در سال 1399 در منطقه 13 در حوزه های مختلف اجتماعی و فرهنگی، حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری و فنی و عمرانی تعریف شده که 13 پروژه در ماههای گذشته به بهره برداری رسیده و در حال استفاده توسط شهروندان محلات است و اجرای 41 پروژه نیز در دست اقدام است.
از بین این پروژه ها که به صورت میانگین تا کنون پیشرفتی حدودا 35 درصدی داشتند، جداره سازی و اجرای نقاشی دیواری و گرافیک محیطی محله زاهد گیلانی، بهسازی محیطی کوچه حلیمی و اجرای نقاشی دیواری خیابان پیروزی از جمله پروژه هایی هستند که تا یک ماه آینده آماده بهره برداری می شوند.

کرمان رصد


منطقه 16
منطقه 16 در سال 99 با تعریف و اجرای کامل و نهایی بیش از 60 پروژه کوچک مقیاس خود را به عنوان یکی از پیشتازترین مناطق تهران معرفی کرده است.
احداث سالن ورزشی شهید بهمن نجفی، احداث آکادمی فوتبال میثاق، احداث موزه محلات منطقه 16، احداث و تکمیل مجموعه ورزشی شهدای گمنام و احداث پایانه تاکسی رضویه از شاخص ترین پروژه های توسعه محله ای منطقه 16 است.
سالن ورزشی میثاق که عملیات اجرایی آن از اسفند سال 98 آغاز و در سال 99 به پایان رسید، دارای عرصه ای 450 متری و اعیانی 400 متری است.
مجموعه ورزشی شهدای گمنام از دیگر پروژه‌های مهم منطقه 16 است که در سال 99 احداث و تکمیل شد.
همچنین در پارک میثاق در خیابانی به همین نام در آکادمی فوتبال میثاق احداث شد که دارای عرصه و اعیانی 200 متری است این پروژه که هم اکنون در حال استفاده نوجوانان است با مشارکت خیران منطقه 16 آماده و تکمیل شد.
در خیابان شیرمحمدی نیز موزه محلات منطقه 16 با وجود برخورداری این منطقه از مشاهیر و مفاخری در عرصه های مختلف ورزشی، فرهنگی، ادبی و سیاسی، احداث شد.
از دیگر پروژه های تاثیر گذاری که در سال 99 آغاز و به اتمام رسید احداث پایانه تاکسی رضویه بود. این پایانه با 1250 متر عرصه و 660 متر اعیان در بزرگراه بعثت و از محل قراردادهای سازمان ترافیک احداث شد.

کرمان رصد


منطقه 17
شهردار منطقه 17 درباره اجرای 57 پروژه توسعه محله ای در 14 محله منطقه جنوبی تهران می گوید: این پروژه های توسعه ای کوچک مقیاس با اعتباری بالغ بر 72 میلیارد تومان در حال اجراست، که بخشی از آنها به بهره برداری و بخش دیگر در ماه های ابتدایی سال 1400 مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
او می افزاید: بهسازی خیابان‌ها و کوچه‌ها، بهسازی نما و جداره‌های محلات، ایجاد پاتوق‌ها و میدانگاه‌ها، ایجاد گذرگاه‌ها مخصوص عابر پیاده، توسعه فضاهای سبز و احداث مراکز فرهنگی و ورزشی در محلات از جمله اقداماتی است که مدیریت شهری در سال جاری با موضوع پروژه های توسعه محله ای به سرانجام رسانده است، از همین رو شهرداری منطقه 17 در تلاش است در 14 محله این منطقه 57 پروژه توسعه محله ای با همین رویکرد را به مرحله اجرا رساند؛ که پروژه های در حال اجرا پشرفت فیزیکی 40 درصد دارند.

کرمان رصد


منطقه 18
68 پروژه کوچک مقیاس در سال 1399 با اعتباری در حدود 63 میلیارد تومان در منطقه 18 در حوزه های مختلف اجتماعی فرهنگی، حمل و نقل و ترافیک، خدمات شهری و فنی و عمرانی تعریف شده که 37 پروژه در ماههای گذشته به اتمام رسیده و 15 پروژه نیز در حال اجرا است.
در پروژه های منطقه 18 که 6 درصد از اعتبار ابلاغی مناطق 22گانه را به خود اختصاص داده و میانگین پیشرفت فیزیکی این پروژه ها تا نیمه فروردین سال 1400 حدود 58 درصد است به تفکیک پروژه های حوزه های امور اجتماعی و فرهنگی 54 درصد، حمل و نقل و ترافیک 80 درصد، فنی و عمرانی 57 درصد ، خدمات شهری و محیط زیست 46 درصد و شهرسازی و معماری 76 درصد پیشرفت فیزیکی داشتند.
بر اساس این گزارش از مجموع پروژه های 68 گانه کوچک مقیاس در محلات منطقه 18 تاکنون 38 پروژه تکمیل شده و 5 پروژه نیز پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصدی دارند. علاوه بر این عملیات اجرایی 16 پروژه نیز تاکنون آغاز نشده است.

کرمان رصد


منطقه 21
در منطقه 21 در سال 1399حدود 61 پروژه توسعه محلی در حوزه های مختلف تعریف شد که با پیشرفت فیزیکی حدودا 60 درصدی در حال اجرا هستند.
در حوزه اجتماعی و فرهنگی که 13 پروژه را به خود اختصاص داده، تجهیز و بهسازی زمین های چند منظوره ورزشی بوستان های سروناز، شهدای گمنام و مسکن ویژه تهرانسر، احداث کتابخانه در محوطه سرای محله باشگاه نفت، ایجاد و تجهیز سرای ویژه رسانه و هنر تهران در سرای محله غزالی از جمله این پروژه ها است.
8 پروژه شامل حوزه فنی و عمرانی می شود که از مهمترین این پروژه ها می توان به پیاده روسازی ضلع غرب بلوار اصلی تهرانسر اشاره کرد.
تهیه و استقرار خانه های دوچرخه در شهرک دریا در ورداورد، احداث مسیر دوچرخه در ورداورد و بازگشایی دسترسی فتح- نیایش در شهرک پاسداران از جمله 6 پروژه ای است که در بخش ترافیکی وجود دارد.
در حوزه خدمات شهری و محیط زیست که 34 پروژه در آن نشان از بیشترین اقدامات در این حوزه دارد باید پروژه هایی از جمله احداث بوستان در خیابان ولیعصر وردآورد، احداث پاتوق محله شهرک پاسداران و نصب مبلمان شهری بوستان صدف را معرفی کرد.
گفتنی است، در سایر مناطق نیز پروژه های توسعه محلی در حوزه های مختلف تعریف و اجرا شده است و این روند در سال 1400 نیز ادامه دارد.

کرمان رصد


خبرنگار : علی سی پی

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/202937/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ماجرای حمله اراذل و اوباش به رانندگان کامیون

بستر فعالیت های اقتصادی برای بانوان توانمند در فضای مجازی مهیا شده است

ما و بحران جهانی پناهندگی

آغاز دهمین دور انتخاب زنان کارآفرین برتر با آرای مردمی

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی: صیانت از نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه هر بنگاه اقتصادی است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم تاکید کرد: هدف‌دار کردن مهارت آموزی کارکنان وظیفه استان قم

مهلت ثبت نام و دریافت تسهیلات کرونا برای مشاغل آسیب دیده از کرونا در هرمزگان تمدید شد

توزیع 300 بسته معیشتی در دهه کرامت از سوی بسیج کارگری زنجان

با پرداخت تسهیلات و حمایت مالی صندوق کارآفرینی امید؛ 3652 طرح تولیدی و اشتغال‌زا در اردبیل اجرا شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: باید با جدیت بیشتر برای احیای صنعت نساجی در استان تلاش کرد

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گلستان خبر داد: امضای تفاهم نامه همکاری فی مابین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی با اداره کل فنی وحرفه ای

جزئیات شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان اعلام شد

جزییات نتایج شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری در استان کرمان

1500 پرس غذای گرم به همت کانون‌های دانشجویی علوم پزشکی جیرفت بین نیازمندان توزیع شد

تصاویر| اردوی تیم ملی هندبال زنان در کرمان

کرمان جزو استان های برتر کشور در مشارکت انتخابات 28 خردادماه/رای 84 درصدی مردم استان کرمان به رئیس جمهور منتخب/ چتر جمهوری اسلامی باید بر سر همه باشد

آمار کرونا کرمان31 خرداد؛ 5 فوتی و 100 ابتلای جدید

ساماندهی گلزار شهدا از مهمترین وظایف مسوولان است

تشکیل 28 پرونده در راستای برخورد با مفاسد اقتصادی در استان کرمان/وصول 547 میلیارد تومان از مطالبات بانک های استان کرمان در سال گذشته

طرح برخورد با برهم زنندگان بازار مسکن در زرند ادامه دارد

فعالیت خیریه حضرت زینب رفسنجان| از تلاش در پشت جبهه‌ها تا کارآفرینی برای بانوان

وضعیت کرونایی بم به سمت قرمز شدن می رود

آخرین روز بهار در رودبار/ وقتی که زندگی برای ما متروکه شد

خواب گیلان هنوز از کابوس زلزله آشفته است

آخرین وضعیت کرونا/ دستگیری 62 مدیر و کارمند به اتهام مفاسد اقتصادی/احتمال وقوع طوفان در شرق

دستگیری عوامل نزاع و درگیری در محور رفسنجان – انار/ حمله اراذل به رانندگان کذب است

نزاع بر سر نوبت در سوخت گیری/حمله اراذل و اوباش به رانندگان کامیون کذب است

سریال «خاتون» به کارگردانی تینا پاکروان و بازی نگار جواهریان، می‌آید

تکذیب حمله اوباش به رانندگان کامیون در کرمان

موکب شهدای صنعت مس میزبان زائران «حاج قاسم»

نگار جواهریان «خاتون» را زندگی می‌کند

لیگ یک / شوک تعویض مهاجری و جواب برعکس

هفته سی‌ام لیگ دسته اول|قربانی فاتح دربی شمالی/ شکست مدعی صعود در خانه ملوان

لیگ دسته اول فوتبال| تداوم دوران کابوس‌وار مس کرمان با شکست مقابل ملوان/ قربانی با بُرد استارت زد

بافت تاریخی حصار اردکان حیات دوباره گرفت

هفته سی ام لیگ دسته اول؛ هوادار به صعود نزدیک تر شد

لیگ یک / کامبک شاگردان عنایتی با 4 گل

هفته سی ام لیگ دسته اول؛ شکست مس کرمان برابر ملوان

پیروزی پرگل هوادار مقابل گل ریحان؛ ملوان از سد مس گذشت

آمادگی بالای مهاجمان سرخ پوش در تمرینات پرسپولیس

لیگ دسته اول فوتبال| هوادار صدرنشین ماند، سقوط گل ریحان قطعی شد/ شکست خانگی خیبر مقابل شاهین

گزارش تمرین پرسپولیس|مهاجمان سرخ پوش آمادگی خود را نشان دادند

گزارش تمرین پرسپولیس؛ مهاجمان آماده و قبراق

سقوط گل ریحان به لیگ دسته دوم قطعی شد

آمادگی مهاجمان در تمرین نوبت بعدازظهر پرسپولیس

گل باران 90 ارومیه در سیرجان

نتایج هفته 30 لیگ یک فوتبال/ پیروزی پرگل هوادار برابر گل ریحان قعر جدولی

صعود فوتبالیست‌های رفسنجانی به لیگ برتر/ طلسم شش ساله شکسته شد

پایان اردوی تیم ملی هندبال نوجوانان در کرمان

ده‌زیار کرمان معطر به عطر حرم رضوی شد+تصاویر