کرمان رصد

آخرين مطالب

مجسمه ای که روح دارد فرهنگي

مجسمه ای که روح دارد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - در سمپوزیوم کرمان مجسمه های مفهومی ساخته شد که در میان آنها یک مجسمه علاوه بر همه ویژگی های خاص درونش روی پلاک های برنزی نوشته هایی دارد که هر زمان مجسمه از بین رود، نمایان خواهد شد و به تعبیر خالق این هنر روح مجسمه است.

محمد بهابادی، استاد مجسمه ساز ایرانی که به سمپوزیوم مجسمه سازی کرمان دعوت شده و هدیه ای که برای کرمانی ها در این رویداد ساخته است را «سنگ فرهنگ» نام گذاری کرده است شامگاه پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت :سنگ فرهنگ علاوه بر اینکه روی بدنه آن امضا فرهیختگان کرمانی نگاشته شده است در درون خود جملاتی کار شده دارد که مشخص نیست چه کسی آنها پیدا خواهد کرد.
به گفته این هنرمند، متن نوشته ها محرمانه است و به نحو خاصی مهر و موم می شود و تنها در زیر آن یک نماد است که راهی برای یافتن آنهاست، اگر در سال های آینده دور که مشخص نیست چند سال باشد، بر اساس تغییرات آب و هوایی سنگ بشکافد یا خراب شود این پلاک ها نمایان می شود،شاید هم باستان شناسی این نوشته ها را بیاید.
بهابادی گفت: امضاهای نقش شده بر این سنگ، نماد پاسداشت فرهنگ و هنر این سرزمین است و نه همهٔ آن و از سویی امضاها برای من خطوطی تجسمی بوده‌اند و بزرگ و کوچک بودن‌شان و یا محل قرارگیری‌شان، دال بر ارجحیت داشتن و یا کم‌سنگ‌تر بودنشان نیست، بلکه تنها عناصری بصری از کمپوزیسیونی برای یک نقش‌برجسته‌اند.
وی افزود: هنگامی که به این سمپوزیوم برای ساخت و هدیهٔ مجسمه‌ای به مردم کرمان دعوت شدم، خودآگاه یا ناخودآگاه به اثری فکر کردم که با خصوصیات ظاهری و مفهومی این بنا(کتابخانه ی ملی) هماهنگ باشد. 
این مجسمه ساز با بیان اینکه دوست دارد تا این مجسمه در محوطه کتابخانه ملی نصب شود، تاکید کرد: در ورودی کتابخانه ملی درمیان درختان یک نخل است که این مجسمه پایین نخل قرار می گیرد، نیازی به پایه هم نیست، این مجسمه همانند تکه سنگی فراموش شده مقداری درون خاک قرار می‌گیرد.
وی ادامه داد: این مجسمه را من برای این ساختمان ساخته ام و امیدوارم مانند بسیاری از آدم ها که در جایگاه درست خود واقع نشده اند، این مجسمه سرنوشتی متفاوت پیدا کند.
سمپوزیوم کرمان دستاورد های زیادی داشت
عاطفه اسلام کیش دستیار پروژه نیز هم گفت: دهم فروردین این مجموعه افتتاح شد و کار ما نیز از یازدهم شروع شد.
وی با بیان اینکه برگزاری این سمپوزیوم ها به رشد خانواده مجسمه ساز و هنرمند کمک می‌کند، تصریح کرد: خانواده مجسمه ایران، خانواده بزرگی نیست و دراین رویداد بزرگان ایران دعوت شدند اما تاکید برگزار کننده این بود که دستیار بومی انتخاب کنند که این کار به رشد خانواده مجسمه کرمان کمک شایانی می‌کند.
اسلام کیش افزود: در این مدت من تجربه های زیادی کسب کردم و کار اساتید دیگر را هم دیدم و من الان دختر بیست روز پیش نیستم و پیشرفت های زیادی حاصل کردم که از این بابت خوشحالم.
امضای حدود 40 نفر روی این سنگ است و حرف دل آنها (که هیچکس نمیداند چه هستند)، در درون آن مهر و موم خواهند شد.
چهارمین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی شهرداری پس از 20 روز تلاش هنرمندانی از گوشه به گوشه ایران با معرفی نفرات برتر این دوره از رقابت‌های هنری، شامگاه پنجشنبه با حضور استاندار و شهردار کرمان و سایر مسئولان در این شهر به‌کار خود خاتمه داد.
اقدام شایسته شهرداری و شورای کرمان در خلق این رویداد هنری
استاندار کرمان در آیین اختتامیه این سمپوزیوم، با بیان اینکه شهرداری و شورای اسلامی شهر کرمان، اقدامی زیبا و ماندگاری برای شهر کرمان رقم زدند، از هنرمندان شرکت‌کننده و حاضر در این سمپوزیوم و فعالیت مدام و 20 روزه آن‌ها در کرمان برای خلق آثاری زیبا قدردانی کرد.
علی زینی‌وند گفت: به‌طور مسلم آثار بدیع و هنرمندانه مجسمه‌سازان در کرمان، ماندگار خواهد ماند و در سال‌های آینده روایت‌گر هنر ایرانی می‌شود.
وی با اشاره به اینکه با جانمایی و نصب این آثار در شهر، مردم کرمان نیز قدردان هنرمندان و شهرداری و شورا خواهند بود، عنوان کرد: استانداری کرمان از دبیر جشنواره، مسئولان و مدیرانی که این رویداد زیبا و سخت را رقم زدند، تشکر و قدردانی می‌کند.
استاندار کرمان افزود: اقدام زیبای شهرداری و شورای اسلامی شهر در اجرای این رویداد هنری، نیز شایسته قدردانی است و به‌طور مسلم هنرمندان و مردم کرمان از اقدام خوب مدیران شهرداری به نیکی یاد خواهند کرد.
وی با بیان اینکه با تلاش مدیران و مسئولان برگزارکننده و هنرنمایی هنرمندان مجسمه‌ساز کشوری، هم‌اکنون شاهد خلق آثاری زیبا در شهر کرمان هستیم ادامه داد: این آثار در زیباسازی فضای شهر کهنی همچون کرمان تأثیر بسزایی دارد.
زینی‌وند در عین حال ضمن آرزوی موفقیت برای هنرمندان مهمان در سمپوزیوم گفت: امیدورایم شاهد خلق آثار زیبا از هنرمندان ایرانی در سراسر دنیا باشیم.
نقش سمپوزیوم مجسمه‌سازی در ایجاد ارزش افزوده برای شهر کرمان
شهردار کرمان نیز در این آیین ضمن تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان و آرزوی قبولی طاعات و عبادات مردم، تصریح کرد: شهرداری کرمان 43 هفته به‌صورت مداوم و بدون وقفه، هر هفته یک پروژه را در حوزه‌های مختلف عمرانی، فرهنگی، اجتماعی و خدماتی تقدیم شهروندان کرده است.
سیدمهران عالم‌زاده افزود: پویش هر هفته یک افتتاح شهرداری کرمان، موجب ایجاد رقابت در بین مدیران شهریِ حوزه‌های مختلف شده که نتیجه آن افزایش کیفیت و کمیت خدمت‌دهی به شهروندان است.
وی با اشاره به اینکه از برگزاری سومین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی، بیش از 10 سال گذشته، یادآور شد: بازشناسی و بازآفرینی هویت هنری کرمان در مجسمه‌سازی، یکی از دلایل اصلی تلاش برای برگزاری چهارمین دوره بود.
شهردار کرمان افزود: شهر کرمان، پیشینۀ تاریخی غنی در مجسمه‌سازی دارد و با این پشتوانه تاریخی و حضور هنرمندان برجستۀ مجسمه‌سازی در کرمان‌، می‌تواند پایگاه و رکن اصلی مجسمه‌سازی در کشور باشد.
وی با اشاره به وجود ضرورت تثبیت و احیای موقعیت ویژه کرمان در هنر مجسمه‌سازی توسط شهرداری، افزود: برگزاری سمپوزیوم مجسمه‌سازی، موجب تعامل سازنده هنرمندان، شهروندان و مدیران شهری و همچنین موجب زایش و بالندگی هنر و ارتقای تجربه و دانش هنرمندان می‌شود.
وی با بیان اینکه خلق آثار مجسمه در چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی موجب ایجاد ارزش افزوده برای شهر می‌شود، گفت: اگر هر سال 12 اثر فاخر و شاخص هنری تولید و به شهر اضافه شود، شهر کرمان به‌عنوان یک گالری هنری، گردشگر بیشتری را به سمت خود می‌کشاند.
عالم‌زاده خاطرنشان کرد: برگزاری سمپوزیوم‌ مجسمه‌سازی توسط شهرداری کرمان، همچین موجب ارتقای کیفیت بصری و منظر شهری و ایجاد نگاه مطلوب شهروندان به شهر می‌شود.
وی با بیان اینکه سمپوزیوم مجسمه‌سازی موجب تثبیت جایگاه شهر در هنر مجسمه‌سازی می‌شود، عنوان کرد: شهرداری در ارتقای این هنر و استفاده از هنرمندان این عرصه، وظیفه و نقش دارد.
مدیریت شهری کرمان افزود: باید شهر را مانند خانه خودمان بدانیم؛ همانطور که در خانه خود، تابلو و آثار هنری نگهداری می‌کنیم، شهر را هم با آثار هنری زینت ببخشیم.
وی با اشاره به استفاده از ظرفیت‌های معدنی کرمان ازجمله سنگ و مس و معرفی آن‌ها در قالب چهارمین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی، بیان کرد: این سمپوزیوم همچنین موجب شناسایی و معرفی هنرمندان این عرصه در سطح ملی و بین‌المللی و تعامل آن‌ها با سایر هنرمندان می‌شود.
وی کرمان را پس از تهران، دارای جایگاه برتر در مجسمه‌سازی و همچنین برگزاری سمپوزیوم در کشور دانست و گفت: امیدواریم این‌گونه رویدادها در شهر کرمان تداوم یابد.
عالم‌زاده با تشکر و قدردانی از استاندار کرمان به‌علت حضور در تمامی برنامه‌ها و پروژه‌های فرهنگی و عمرانی که حمایت ایشان موجب دلگرمی مدیران و کارکنان شهرداری شده است بیان داشت: همچنین از مدیرکل صداوسیما به‌واسطه پوشش کامل و مطلوب سمپوزیوم و از اصحاب رسانه که به نحو احسن، روند برگزاری این رویداد ملی را پوشش دادند، تشکر می‌کنم.
وی ضمن قدردانی از حمایت مدیرکل ارشاد استان و همراهی خانه هنرمندان در برگزاری این رویداد، ادامه داد: از حمایت و پشتیبانی اعضای محترم شورای اسلامی شهر کرمان نیز به علت همراهی با شهرداری در اجرای تمامی امور، فعالیت‌ها و پروژه‌ها تشکر و قدردانی می‌شود.
شهردار کرمان ضمن قدردانی از 200 هنرمندی که به سمپوزیوم، اثر ارسال کردند و 12 هنرمندی که بیش از 20 روز در این رویداد به خلق اثر اقدام کردند، افزود: از شورای سیاست‌گذاری، هیأت داوران و همکارانم در حوزه خدمات‌شهری که اهتمام ویژه‌ای در برگزاری چهارمین دوره سمپوزیوم مجسمه‌سازی داشتند، تشکر می‌کنم.

کرمان رصد

مجسمه‌ها در یکی از فرهنگی‌ترین شهرهای ایران، به یادگار می‌ماند
همچنین هنرمند مجسمه‌ساز شرکت‌کننده در این سمپوزیوم، به نمایندگی از تمام هنرمندان حاضر در این سمپوزیوم، گفت: ما مجسمه‌سازانِ پذیرفته‌شده و مدعو در چهارمین سمپوزیوم ملی مجسمه شهرداری کرمان، مراتب سپاس خود را از تمام افرادی که این رویداد مهم را رقم زدند، اعم از ایده‌پردازان، سرمایه‌گذاران و برگزارکنندگان و تک‌تک انسان‌هایی که این رخداد بی‌حضورشان امکان‌پذیر نبود، اعلام می‌داریم.
فرزین هدایت‌زاده افزود: 20 روز مهمان شهر و دیار کریمان بودیم و به حق، نامش را زیبنده رفتار نیکوی مردمانش می‌دانیم.
وی ادامه داد: برای شهری که پاره تن ایران است، 20 روز دست در دست یک‌دیگر نهادیم و یقین داریم ساخت مجسمه‌هایی که امروز پیش روی‌مان است، از ماه‌ها پیش توسط مردم همین سرزمین آغاز شده و ما تکمیل‌کننده نهایی آن بودیم. 
وی بیان داشت: از نخستین ایده‌ها، نوشته‌ها، طرح‌ها تا برش و جداسازی سنگ‌ها از معدن ‘چشمه شیردوش’ کرمان تا قلاب جرثقیل و انتقال‌شان، تا نرم‌ترین سمباده‌هایی که بر آن‌ها کشیده شده و تمام دستانی که به مِهر گره شده، این سمپوزیوم را رقم زد.
هدایت‌زاده افزود: همگی افتخار می‌کنیم که بخشی از زنجیره ساخت مجسمه‌هایی بودیم که در یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و فرهنگی‌ترین شهرهای ایران، به یادگار می‌ماند.
محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز در این آیین، پیام سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، را در این خصوص قرائت کرد.
همچنین با اهدای لوح، از هنرمندان شرکت‌کننده و برگزارکنندگان رویداد ملی چهارمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی شهرداری کرمان قدردانی و در پایان این آیین نیز از آثار خلق‌شده در چهارمین سمپوزیوم ملی مجسمه‌سازی شهرداری کرمان رونمایی شد.
برچسب‌ها
شهرهای خلاق فرهنگ و هنر شورای اسلامی شهر کرمان سید مهران عالم‌ زاده کرمان محمد فرشاد هنرهای تجسمی فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان شهرداری کرمان علی زینی وند مجسمه سازی مدیریت شهری استانداری کرمان

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/197936/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تنش آبی در جنوب شرق جدی است/تهدیدی جدی برای اصالت و اعتبار پته کرمان!

اهدای 380 سبد معیشتی به خانواده‌های بی بضاعت زندانیان استان کرمان

مددجویان بهزیستی کرمان تحت پوشش بیمه روستایی قرار می‌گیرند

کشف قرص‌های تناسب‌اندام غیرمجاز در کرمان

استان کرمان سهم بزرگ و ماندگاری در بازسازی عتبات عالیات دارد

جزئیات برگزاری امتحانات دانش آموزان در نوبت خرداد ماه 1400 / رشد 49 درصدی حوزه های امتحانی / حفظ سلامت دانش آموزان اولویت اصلی آموزش و پرورش استان کرمان

جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی استان کرمان تشکیل می‌شود

اقدامات وزارت آموزش و پرورش در شرایط شیوع ویروس کرونا ماندگار و قابل تقدیر است/ رشد قابل توجه اعتبارات آموزش و پرورش در چند سال اخیر

محکومیت 8 میلیارد ریالی قاچاقچی سوخت در کرمان

انجام دومین مرحله واکسیناسیون کرونا برای پاکبانان منطقه 3

کرمان سهم ماندگاری در بازسازی عتبات دارد/پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات

اولین جشنواره مجازی منطقه ای مُد و لباس جنوب کرمان برگزار می شود

پیش بینی بارش های رگباری و وزش باد در کرمان

پخت بیش از 20 هزار پرس غذای گرم در ماه رمضان

شباهت جالب نگار جواهریان به مادرش + عکس

محققان به کشف داروی جدید کاهش وزن نزدیک شدند

تحقق 55295 فقره سازش در شورا‌های حل اختلاف کرمان

واکسیناسیون کرونای سالمندان بالای 75 سال در کرمان آغاز شد

13 هزار واحد فرسوده در کشور، سال گذشته وام نوسازی دریافت کردند

محمدرضا گلزار قهرمان شنا شد + زندگی شاهانه گلزار در دبی!

اتخاذ تدابیر ویژه برای حمایت از گل ریحان/ استاندار پیگیر حل مشکلات نماینده فوتبال البرز شد

نظارت جدی دستگاه قضایی بر اجرای پروژه‌های عام المنفعه در زهکلوت در کرمان

ضرب‌الاجل استاندار البرز برای رفع مشکلات تیم فوتبال گل ریحان

برنامه مرحله نیمه نهایی جام سردار سلیمانی و شهید پورجعفری اعلام شد

دانشگاه علمی کاربردی دانش‌آموخته‌های کارآفرین تربیت می‌کند

قتل مرد سقزی در درگیری لفظی

برخورد قطار مسافری در مراغه با عابر پیاده

کانادا به خانواده قربانیان 752 اقامت دائم می‌ دهد

درخواست آزادی دو دانشجوی بازداشتی «شریف»

رازهای زندگی برد پیت: از ممنوعیت سفر به چین تا عشق به ساعت های قدیمی!

جدال مسی‌ها در اصفهان

کاهش 70 درصدی علوفه مرتعی در کرمان برای دامداران مشکل آفرین شد

پیش‌بینی بارش‌های رگباری و وزش باد در کرمان

لیدی گاگا، جاستین بیبر و بی تی اس در سریال فرندز + عکس

هیات‌ اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در کرمان شکل گرفت

افزایش 340درصدی میزان کشت‌های کم‌آب در استان کرمان

انجام هزار پروژه در محلات کم برخوردار

فعال ورزشی: کرمان ظرفیت میزبانی مسابقات ملی کیک بوکسینگ را دارد

«خانواده آقای تهرانی» در فضای مجازی چه می‌کنند؟

توسعه متروی تهران؛ آغاز عملیات اجرایی خط 10 مترو

41 درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف استان کرمان به مصالحه ختم شده است

دختران شهید مدافع حرم میهمان ویژه پویش ماه مهربانی

ساخت زیرگذر پیاده روی چهارراه گلوبندک

کرمانی‌ها نقشی ماندگار در بازسازی و توسعه عتبات ایفا کرده اند

افزایش قیمت دلار چگونه درآمدهای شهرداری را کاهش داد؟

بیانیه جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در محکومیت جنایات تروریستی در مدرسه سیدالشهداء کابل و نوار غزه

سپاهان- مس رفسنجان / جدال سخت برای بازگشت به صدر

18 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های کرمان آزاد می‌شوند

تاج‌ زاده: با حجاب اجباری مخالفم

سهم کرمان در توسعه و بازسازی عتبات عالیات چشمگیر و ماندگار است