کرمان رصد

آخرين مطالب

تصویب کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور وزارت رفاه

تصویب کلیات لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز یکشنبه، 29 فروردین مجلس شورای اسلامی، با کلیات 《لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور》موافقت کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی امروز (یکشنبه، 29 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی، با کلیات 《لایحه نحوه کمک های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور》 با 168 رأی موافق، 29 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 248 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.
احمدحسین فلاحی سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در تشریح گزارش این کمیسیون درباره لایحه مذکور، گفت: سازمان و دانشگاه فنی و حرفه ای در کشور زمینه اشتغال را فراهم می کنند و براساس برنامه توسعه 50 درصد آموزش‌ها باید مهارتی شود اما متاسفانه از برنامه عقب هستیم بنابراین این لایحه زمینه فراهم کردن کمک های مردمی به سازمان فنی و حرفه ای را فراهم می کند.
وی ادامه داد: این لایحه به کمیسیون آموزش به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود که با حضور کارشناسان، دستگاه های ذیربط و کارشناسان مرکز پژوهش های مجلس مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در نشست 16 شهریور 92 با اعمال اصلاحاتی در متن تصویب شد و اینک گزارش آن در اجرای ماده 143 آئین نامه داخلی تقدیم مجلس می شود.
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه ای یکی از زمینه های اشتغال کشور محسوب می شود، گفت: این سازمان با کم ترین امکانات می تواند اشتغال زایی گسترده را ایجاد کند و باید میان مسائل و مشکلات سیاسی و اصلی سازمان تفکیک قائل شد؛ این سازمان بازنشست نیست و باید برای تجهیز و توسعه سازمان که از امکانات محدود برخودار است باید چاره اندیشی کرد و نباید نقش اساسی سازمان را در عرصه های مختلف نادیده گرفت.
فلاحی یادآور شد: باید با تجهیز این سازمان زمینه اشتغال فارغ التحصیلان را ایجاد کرد، برای خریداری تجهیزات موانع قانونی وجود دارد و باید زمینه را فراهم کرد تا دستگاه های نظارتی اجازه دهند از کمک های مردمی و افراد حقیقی و حقوقی برای تامین تجهیزات سازمان استفاده کرد. انتظار می رود نمایندگان با رأی موافق به کلیات این لایحه به سازمان برای اشتغال زایی و رشد آن کمک کنند.
نصراله پژمان فر به عنوان موافق لایحه نحوه کمک‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای مسئولیت مهارت آموزی و توسعه اشتغال را در کشور بر عهده دارد و امروز به عنوان یکی از حلقه های مفقود ایجاد اشتغال است. با نگاه به منابع بودجه دولتی نمی‌توان مشکلات کشور را حل کرد و نباید ما با تصدی‌گری کار را سنگین‌تر کنیم.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس تأکید کرد: باید از اصل 44 و خصوصی‌سازی کمک بگیریم. اجازه دهیم سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای طبق ضوابط روشن و مشخصی جهت خرید لوازمات و آموزش افراد برای ورود به بازار کار و ایجاد اشتغال پایدار نقش‌آفرینی کند.
علیرضا منادی سفیدان به عنوان دیگر موافق این لایحه تصریح کرد: مجلس قانون نظام جامع آموزش فنی و حرفه‌ای را بعد از 4 سال بررسی و پیگیری به تصویب رساند، این نظام جامع همه دستگاه‌ها را شامل می‌شود، یکی از موانع برای اجرایی کردن شعار سال بحث مهارت آموزی و آموزش نیروی کار حرفه‌ای است که ما باید در این زمینه با استفاده از کمک‌های بخش خصوصی این موضوع را پیش ببریم.
نماینده مردم تبریز و آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حدود 11 میلیون دانش آموخته بعد از انقلاب در کشور وجود دارند که نتوانسته‌اند مهارت لازم را برای ورود به بازار کار کسب کنند و ما در بودجه سال 1400 حدود 600 میلیارد تومان برای مهارت آموزی، 5 میلیارد تومان برای مهارت آموزی سربازان و 5 میلیارد تومان برای مهارت آموزی زندانیان تخصیص داده‌ایم.
حسینعلی حاجی دلیگانی نیز به عنوان موافق آخر این لایحه گفت: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای آنقدر درگیر مشکلات است که اگر یک وزارتخانه برای آن احداث شود کار اشتباهی نیست زیرا ما برای ایجاد اشتغال در کشور به این موضوع نیاز داریم.
نماینده مردم شاهین شهر و میمه و برخوار در مجلس با بیان اینکه سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای بر اساس این لایحه همانند سازمان نوسازی می‌تواند فعالیت داشته باشد، اظهار کرد: کمک گرفتن از مردم کار بدی نیست و با استفاده از کمک‌های مردمی می‌توان تجهیزات سازمان‌های فنی و حرفه‌ای را نوسازی و به روز کرد زیرا کمک‌های دولتی کفاف این کار را نمی‌دهد، افراطی که در توسعه دانشگاه‌ها طی سال‌های گذشته داشتیم نباید موجب تفریط ما در این سازمان شود.
به گزارش روابط عمومی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور، علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس این سازمان در این خصوص گفت: قدردان حمایت‌ های ارزشمند مجلس شورای اسلامی به ویژه حمایت قاطعانه اعضای کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس و توجه به نقش اثرگذار سازمان آموزش فنی وحرفه‌ای کشور در توسعه و توانمندسازی سرمایه های انسانی در مسیر ارتقای معیشت مردم هستیم.
معاون وزیر کار ضمن ابراز خرسندی از تغییر نگاه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان به موضوع مهارت به عنوان عنصر کلیدی اشتغالزایی بر 《مهارت آموزی جامعه محور و تقاضا محور》 به عنوان دو رویکرد اصلی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ ای کشور تاکید کرد.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: عزم ملی برای توسعه آموزش های مهارتی با مشارکت مردم و حکومت، تمامی دستگاه‌ها، شرکای اجتماعی و نهادهای مرجع و جریان ساز، ضرورتی اجتناب‌ ناپذیر است که در این میان همراهی و حمایت خیرین مهارتی از جایگاه ارزشمندی برخوردار است.
شایان ذکر است، در ماده واحده این لایحه آمده است: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور مجاز است به منظور گسترش و بهسازی مهارت آموزی و فراهم نمودن زمینه‌های ایجاد اشتغال پایدار در کشور، کمک‌ها و هدایای اشخاص حقیقی و حقوقی را دریافت و با جلب نظر آنها برای احداث و تجهیز مراکز آموزشی مربوط مصرف نماید. استفاده از کمک‌های مذکور برای توسعه تشکیلات و پرداخت هزینه‌های پرسنلی ممنوع است.
در تبصره یک این ماده تاکید شده است: کلیه وجوه ارسال شده به خزانه داری کل کشور واریز می شود ومعادل 100درصد آن ضمن بودجه سنواتی در اختیار سازمان آموزش وفنی حرفه‌ای کشور قرار می گیرد. کمک‌های غیرنقدی نیز از جمله کالا، تجهیزات و املاک و بناهای احداثی نیز توسط خیرین با موافقت ایشان به عنوان اموال دولت با ذکر نام خیر ثبت و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
تبصره 2: دولت موظف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون آیین نامه آن به تصویب هیات وزیران برساند.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/197025/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تنش آبی در جنوب شرق جدی است/تهدیدی جدی برای اصالت و اعتبار پته کرمان!

اهدای 380 سبد معیشتی به خانواده‌های بی بضاعت زندانیان استان کرمان

مددجویان بهزیستی کرمان تحت پوشش بیمه روستایی قرار می‌گیرند

کشف قرص‌های تناسب‌اندام غیرمجاز در کرمان

استان کرمان سهم بزرگ و ماندگاری در بازسازی عتبات عالیات دارد

جزئیات برگزاری امتحانات دانش آموزان در نوبت خرداد ماه 1400 / رشد 49 درصدی حوزه های امتحانی / حفظ سلامت دانش آموزان اولویت اصلی آموزش و پرورش استان کرمان

جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی استان کرمان تشکیل می‌شود

اقدامات وزارت آموزش و پرورش در شرایط شیوع ویروس کرونا ماندگار و قابل تقدیر است/ رشد قابل توجه اعتبارات آموزش و پرورش در چند سال اخیر

محکومیت 8 میلیارد ریالی قاچاقچی سوخت در کرمان

انجام دومین مرحله واکسیناسیون کرونا برای پاکبانان منطقه 3

کرمان سهم ماندگاری در بازسازی عتبات دارد/پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات

اولین جشنواره مجازی منطقه ای مُد و لباس جنوب کرمان برگزار می شود

پیش بینی بارش های رگباری و وزش باد در کرمان

پخت بیش از 20 هزار پرس غذای گرم در ماه رمضان

شباهت جالب نگار جواهریان به مادرش + عکس

محققان به کشف داروی جدید کاهش وزن نزدیک شدند

تحقق 55295 فقره سازش در شورا‌های حل اختلاف کرمان

واکسیناسیون کرونای سالمندان بالای 75 سال در کرمان آغاز شد

13 هزار واحد فرسوده در کشور، سال گذشته وام نوسازی دریافت کردند

محمدرضا گلزار قهرمان شنا شد + زندگی شاهانه گلزار در دبی!

اتخاذ تدابیر ویژه برای حمایت از گل ریحان/ استاندار پیگیر حل مشکلات نماینده فوتبال البرز شد

نظارت جدی دستگاه قضایی بر اجرای پروژه‌های عام المنفعه در زهکلوت در کرمان

ضرب‌الاجل استاندار البرز برای رفع مشکلات تیم فوتبال گل ریحان

برنامه مرحله نیمه نهایی جام سردار سلیمانی و شهید پورجعفری اعلام شد

دانشگاه علمی کاربردی دانش‌آموخته‌های کارآفرین تربیت می‌کند

قتل مرد سقزی در درگیری لفظی

برخورد قطار مسافری در مراغه با عابر پیاده

کانادا به خانواده قربانیان 752 اقامت دائم می‌ دهد

درخواست آزادی دو دانشجوی بازداشتی «شریف»

رازهای زندگی برد پیت: از ممنوعیت سفر به چین تا عشق به ساعت های قدیمی!

جدال مسی‌ها در اصفهان

کاهش 70 درصدی علوفه مرتعی در کرمان برای دامداران مشکل آفرین شد

پیش‌بینی بارش‌های رگباری و وزش باد در کرمان

لیدی گاگا، جاستین بیبر و بی تی اس در سریال فرندز + عکس

هیات‌ اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در کرمان شکل گرفت

افزایش 340درصدی میزان کشت‌های کم‌آب در استان کرمان

انجام هزار پروژه در محلات کم برخوردار

فعال ورزشی: کرمان ظرفیت میزبانی مسابقات ملی کیک بوکسینگ را دارد

«خانواده آقای تهرانی» در فضای مجازی چه می‌کنند؟

توسعه متروی تهران؛ آغاز عملیات اجرایی خط 10 مترو

41 درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف استان کرمان به مصالحه ختم شده است

دختران شهید مدافع حرم میهمان ویژه پویش ماه مهربانی

ساخت زیرگذر پیاده روی چهارراه گلوبندک

کرمانی‌ها نقشی ماندگار در بازسازی و توسعه عتبات ایفا کرده اند

افزایش قیمت دلار چگونه درآمدهای شهرداری را کاهش داد؟

بیانیه جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در محکومیت جنایات تروریستی در مدرسه سیدالشهداء کابل و نوار غزه

سپاهان- مس رفسنجان / جدال سخت برای بازگشت به صدر

18 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های کرمان آزاد می‌شوند

تاج‌ زاده: با حجاب اجباری مخالفم

سهم کرمان در توسعه و بازسازی عتبات عالیات چشمگیر و ماندگار است