کرمان رصد

آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت: 70 درصد پروژه‌های نیپا کرمان تصویب شد سياسي

رییس سازمان مدیریت: 70 درصد پروژه‌های نیپا کرمان تصویب شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان از پیشنهاد 44پروژه اولویت‌دار این استان (نیپا) در سال جاری و پذیرش و تایید 70درصد آنها توسط دبیرخانه کشوری خبر داد.

به گزارش ایرنا، جعفر رودری روز یکشنبه در دومین نشست ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان در سال 1400 افزود: این مهم در حالی صورت می پذیرد که درصد متوسط پذیرش پروژه‌های اولویت‌دار سطح کشور 41 درصد است.
وی اظهار داشت: شعار امسال با نگاه عمیق کارشناسی و استمرار مباحث اقتصادی و با تاکید بر مباحثی از جمله جهش تولید، حل مشکلات معیشت مردم، رفع موانع تولید، واردات نکردن کالاهای مشابه داخلی، قاچاق کالا، حمایت از تولید، تقویت تولید، بهبود فضای کسب و کار، تشویق سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نگاه بلندمدت تبیین شده است.
وی با بیان اینکه باید نقشه راه برنامه‌ریزی‌های استان باشد اظهار داشت: نقشه راه بلندمدت کشور برای نخستین بار به ویژه پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در افق 25 ساله تدوین و به‌عنوان سند ملی آمایش سرزمین در اسفندماه سال گذشته در شورای عالی آمایش به تصویب رسید.
رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان با بیان اینکه سند ملی آمایش این استان در شورای عالی آمایش سرزمین تصویب شد گفت: این سند نقشه راه تمام برنامه‌های کوتاه مدت سال 1400، میان‌مدت افق 1405 و بلندمدت افق 1414 بر اساس مدل مفهومی توسعه استان کرمان است.
وی افزود: تمامی فعالیت های تعریف شده در بخش‌های مختلف این سند به گونه‌ای است که مجموع نیازها و مصارف آبی محدود به سقف آب قابل برنامه ریزی است.
رودری اصلاح ساختار اقتصادی استان کرمان و منطقی کردن سهم بخش ­های اقتصادی از طریق افزایش سهم ارزش افزوده بخش­‌های خدمات و صنعت و معدن و کاهش سهم بخش کشاورزی اعلام کرد و گفت: ارتقای رقابت­‌پذیری اقتصادی این استان از طریق افزایش بهره­‌وری در بخش کشاورزی و دانش محوری توسعه در بخش صنعت و معدن و خدمات و تبدیل استان به مهم­ترین قطب معدنی کشور از طریق استفاده بهینه از قابلیت­ های معدنی استان از دیگر اهداف این استان است.
وی با اشاره به تقویت قطب کشاورزی استان کرمان بالاخص جنوب از طریق توسعه و تکمیل زنجیره ارزش محصولات اصلی با تاکید بر ارتقا بهره ­وری عوامل تولید گفت: مدیریت پایدار منابع و مصارف آب کرمان افزایش بهره­‌وری آب با تاکید منطقی‌­سازی سهم بخش­‌های اقتصادی استان، توسعه و گسترش ظرفیت­ های گردشگری و صنایع دستی با هدف افزایش ارزش افزوده این بخش در اقتصاد کرمان و بهینه سازی و افزایش بهره­ وری تولید و مصرف انرژی در سال جاری دنبال می‌شود.
وی همچنین به ضرورت‌هایی از جمله تقویت و ارتقای خدمات برتر در سطح منطقه با توجه به مرکزیت استان در منطقه، توانمند­سازی و توزیع متوازن و متعادل جمعیت و سکونتگاه­‌ها، کاهش عدم تعادل‌­ها و دوگانگی اقتصادی، اجتماعی، تکنولوژیکی و جغرافیایی شمال و جنوب استان، نظام متوازن خدمات و توسعه شبکه ­های زیر بنایی درون و برون استانی جهت پشتیبانی از پسکرانه­‌های مکران و توسعه خدمات نوین بازرگانی و تقویت زیرساخت‌­ها و فعالیت‌­های بازرگانی با توجه به قابلیت­‌های توسعه مبادلات ملی و فراملی اشاره کرد.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان تصریح کرد: حفاظت فعال از منابع طبیعی و ذخائر زیست­‌محیطی و مدیریت جامع پسماند و کاهش آلاینده­ های زیست محیطی، ارتقای سطح امنیت این استان از طریق به کارگیری الزامات دفاعی، امنیتی، پدافند­غیرعامل و مدیریت بحران در برنامه‌های توسعه­‌ای استان را از مهمترین اهداف بنیادین سند آمایش استان دانست.
وی با اشاره به برنامه میان مدت (1405) استان کرمان گفت: حدود 50 درصد از اقتصاد استان مستقیم و غیر مستقیم متاثر از کشاورزی و شرایط خشکسالی است که تداوم شرایط ، ساختار فعلی را در آینده با دچار مشکل خواهد کرد لذا لازم است با متعادل سازی سهم بخش های اقتصادی منطبق با قابلیت ها و تنگناها و منطقی سازی سهم بخش کشاورزی با توجه به اینکه علیرغم حدود یک دوم بارندگی در استان ، سهم بخش کشاورزی استان 2 برابر کشور است.
افزایش سهم بخش صنعت بالاخص صنایع کوچک و متوسط (SMEها)
رودری اضافه کرد: افزایش سهم بخش خدمات با توجه اینکه سهم خدمات استان نسبت به ملی 18 واحد درصد پایین تر است.
وی ادامه داد: همچنین کاهش مصرف آب به میزان 1036,7 میلیون متر مکعب بر مبنای آب قابل برنامه ریزی به منظور تحقق توسعه پایدار استان و جبران بیلان منفی آب با توجه به منابع آب تجدید پذیر با افزایش مکانیزاسیون، احداث گلخانه، آبیاری نوین، اصلاح الگوی کشت و ارتقای کشاورزی سنتی و معیشتی به کشاورزی مدرن، نسبت به اصلاح ساختار اقتصادی استان گام برداریم.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان از هدف‌گذاری اقتصاد کلان استان در سال 1400 با افزایش 69 هزار میلیارد تومانی در تولید ناخالص داخلی استان و رشد اقتصادی چهار درصدی خبر داد.
وی افزود: سهم بخش کشاورزی 11 هزار میلیارد تومان 16 درصد، بخش صنعت و معدن 28 هزار میلیارد تومان چهار درصد و بخش خدمات 30 هزار میلیارد تومان 43 درصد، 40 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری جدید (بخش کشاورزی هفت هزار میلیارد تومان 19 درصد، بخش صنعت و معدن 16 هزار میلیارد تومان 40 درصد و بخش خدمات 17 هزار میلیارد تومان چهار درصد است.
وی از ایجاد 45 هزار فرصت شغلی جدید همچون بخش کشاورزی 6 هزار و 750 فرصت شغلی جدید 15درصد، بخش صنعت و معدن 18 هزار فرصت شغلی جدید 40 درصد و بخش خدمات 20 هزار و 250 فرصت شغلی جدید 45 درصد خبر داد.
رودری افزود: الگوی تامین مالی سال جاری 14 درصد بودجه دولت 36 درصد بانک‌ها و موسسات موسسات اعتباری غیر بانکی چهار درصد بازار سرمایه 21 درصد شرکت‌ها و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی 10 درصد سرمایه‌گذاری خارجی و 15 درصد منابع صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده است .
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان همچنین از برگزاری 21 جلسه ستاد (پنج نشست شهرستانی و 16 جلسه استانی) در سال گذشته خبر داد و ادامه داد: از تعداد 159 مصوبه ستاد 113 مصوبه اجرا شده و 44 مصوب نیز در مرحله اجرا قرار گرفته است.
وی با تشریح عملکرد 674 پروژه این استان و اینکه دوره برنامه ریزی شده برای اتمام پروژه ها به طور عمده دو ساله بوده (1400-1399) افزود: 17 هزار و 362فرصت شغلی جدید از محل اجرای این پروژه‌ها پیش‌بینی شده بود که قریب به 70 درصد آن محقق شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان خاطرنشان کرد: پنج پروژه از 24 پروژه جهش تولید استان در سال 99 به اتمام رسیده و اجرای 19 پروژه دیگر از راه پیگیری تکمیل سه پروژه عمرانی بخش دولتی، پرداخت تسهیلات سرمایه ثابت و سرمایه در گردش به 14 پروژه بخش خصوصی با سه درصد یارانه سود، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی در 2 پروژه در دست اقدام است.
وی همچنین چارچوب کلی پروژه های پیشنهادی دستگاه ها در سال 1400 را انطباق حداکثری پروژه ها با اسناد بالادستی کشور و استان اعلام کرد گفت: از این دست می‌توان به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، برنامه ششم کشور و استان، نظریه پایه توسعه و سند آمایش استان، اولویت ها و جهت گیری های بودجه سال 1400 اشاره کرد.
رودری افزود: محورها و اولویت های مهم در تعریف پروژه از جمله تحقق شعار سال (تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها)، تکمیل پروژه های نیمه تمام و اولویت دار، افزایش ظرفیت تولید داخلی با تاکید بر ارتقای بهره وری عوامل تولید و استفاده از ظرفیت های بدون استفاده، حفظ اشتغال موجود و ایجاد اشتغال مولد، بهبود معیشت اقشار آسیب پذیر، بهبود محیط کسب و کار در بخش های اقتصادی استان و افزایش ظرفیت صادرات غیرنفتی از این استان هستند.
وی گفت: از دیگر این موارد به ارتقای میزان جذب سرمایه گذاری در استان کرمان، مقابله و خنثی سازی اثر تحریم ها و تبدیل آنها به فرصت، بهره گیری از ظرفیت ها و تقویت مشارکت بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی استان، ساماندهی پروژه های عمرانی استانی با تأکید بر واگذاری آنها و استفاده از رویکرد مشارکت عمومی خصوصی برای اجرا و تکمیل آنها، مقابله با بحران های زیست محیطی، افزایش نفوذ فناوری های نوین در بخش های مختلف اقتصادی استان خواهند بود.
دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان کرمان از 6 برنامه اجرایی پیشنهادی از جمله تکمیل و توسعه زنجیره تولید، توسعه اقتصاد دانش بنیان، بهبود فضای کسب و کار و تکمیل پنجره واحد، احصای قوانین و دستورالعمل ها زائد و موانع سرمایه‌گذاری و تولید، برنامه کاهش فقر و اقتصاد کرونا، تامین مالی و شناسایی فرصتهای نیازمند سرمایه گذاری به عنوان برنامه ها و بسته‌های سیاستی در راستای پشتیبانی ها و مانع زدایی ها خبر داد.
وی افزود: ضرورت دارد دبیران هر برنامه پس از هماهنگی لازم با مسئولان مربوطه تا پایان اردیبهشت ماه محورها، فعالیت ها و اقدامات متناسب ، اهداف کمی، دستگاه های همکار و برنامه زمانبندی هر برنامه را به دبیرخانه ستاد ارسال کنند.
برچسب‌ها
کرمان سازمان برنامه و بودجه توسعه اقتصادی بودجه 1400 استانداری کرمان

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/197019/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

تنش آبی در جنوب شرق جدی است/تهدیدی جدی برای اصالت و اعتبار پته کرمان!

اهدای 380 سبد معیشتی به خانواده‌های بی بضاعت زندانیان استان کرمان

مددجویان بهزیستی کرمان تحت پوشش بیمه روستایی قرار می‌گیرند

کشف قرص‌های تناسب‌اندام غیرمجاز در کرمان

استان کرمان سهم بزرگ و ماندگاری در بازسازی عتبات عالیات دارد

جزئیات برگزاری امتحانات دانش آموزان در نوبت خرداد ماه 1400 / رشد 49 درصدی حوزه های امتحانی / حفظ سلامت دانش آموزان اولویت اصلی آموزش و پرورش استان کرمان

جامعه تخصصی فعالان صنایع‌دستی استان کرمان تشکیل می‌شود

اقدامات وزارت آموزش و پرورش در شرایط شیوع ویروس کرونا ماندگار و قابل تقدیر است/ رشد قابل توجه اعتبارات آموزش و پرورش در چند سال اخیر

محکومیت 8 میلیارد ریالی قاچاقچی سوخت در کرمان

انجام دومین مرحله واکسیناسیون کرونا برای پاکبانان منطقه 3

کرمان سهم ماندگاری در بازسازی عتبات دارد/پویش نذر هر ایرانی 5 هزار تومان برای بازسازی عتبات

اولین جشنواره مجازی منطقه ای مُد و لباس جنوب کرمان برگزار می شود

پیش بینی بارش های رگباری و وزش باد در کرمان

پخت بیش از 20 هزار پرس غذای گرم در ماه رمضان

شباهت جالب نگار جواهریان به مادرش + عکس

محققان به کشف داروی جدید کاهش وزن نزدیک شدند

تحقق 55295 فقره سازش در شورا‌های حل اختلاف کرمان

واکسیناسیون کرونای سالمندان بالای 75 سال در کرمان آغاز شد

13 هزار واحد فرسوده در کشور، سال گذشته وام نوسازی دریافت کردند

محمدرضا گلزار قهرمان شنا شد + زندگی شاهانه گلزار در دبی!

اتخاذ تدابیر ویژه برای حمایت از گل ریحان/ استاندار پیگیر حل مشکلات نماینده فوتبال البرز شد

نظارت جدی دستگاه قضایی بر اجرای پروژه‌های عام المنفعه در زهکلوت در کرمان

ضرب‌الاجل استاندار البرز برای رفع مشکلات تیم فوتبال گل ریحان

برنامه مرحله نیمه نهایی جام سردار سلیمانی و شهید پورجعفری اعلام شد

دانشگاه علمی کاربردی دانش‌آموخته‌های کارآفرین تربیت می‌کند

قتل مرد سقزی در درگیری لفظی

برخورد قطار مسافری در مراغه با عابر پیاده

کانادا به خانواده قربانیان 752 اقامت دائم می‌ دهد

درخواست آزادی دو دانشجوی بازداشتی «شریف»

رازهای زندگی برد پیت: از ممنوعیت سفر به چین تا عشق به ساعت های قدیمی!

جدال مسی‌ها در اصفهان

کاهش 70 درصدی علوفه مرتعی در کرمان برای دامداران مشکل آفرین شد

پیش‌بینی بارش‌های رگباری و وزش باد در کرمان

لیدی گاگا، جاستین بیبر و بی تی اس در سریال فرندز + عکس

هیات‌ اجرایی انتخابات ریاست جمهوری در کرمان شکل گرفت

افزایش 340درصدی میزان کشت‌های کم‌آب در استان کرمان

انجام هزار پروژه در محلات کم برخوردار

فعال ورزشی: کرمان ظرفیت میزبانی مسابقات ملی کیک بوکسینگ را دارد

«خانواده آقای تهرانی» در فضای مجازی چه می‌کنند؟

توسعه متروی تهران؛ آغاز عملیات اجرایی خط 10 مترو

41 درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف استان کرمان به مصالحه ختم شده است

دختران شهید مدافع حرم میهمان ویژه پویش ماه مهربانی

ساخت زیرگذر پیاده روی چهارراه گلوبندک

کرمانی‌ها نقشی ماندگار در بازسازی و توسعه عتبات ایفا کرده اند

افزایش قیمت دلار چگونه درآمدهای شهرداری را کاهش داد؟

بیانیه جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در محکومیت جنایات تروریستی در مدرسه سیدالشهداء کابل و نوار غزه

سپاهان- مس رفسنجان / جدال سخت برای بازگشت به صدر

18 زندانی جرایم غیرعمد از زندان‌های کرمان آزاد می‌شوند

تاج‌ زاده: با حجاب اجباری مخالفم

سهم کرمان در توسعه و بازسازی عتبات عالیات چشمگیر و ماندگار است