کرمان رصد

آخرين مطالب

بارندگی 75درصد کاهش یافت؛

آب خلیج فارس عطش کرمان را رفع نکرد/ مسئولان گوش شنوا ندارد سياسي

آب خلیج فارس عطش کرمان را رفع نکرد/ مسئولان گوش شنوا ندارد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – بزرگترین استان کشور در سال جاری با کاهش 75 درصدی بارندگی مواجه شده و با سونامی خشکسالی دست و پنجه نرم می‌کند تنشی که می‌تواند در روزهای گرم سال دردسرساز شود.

کرمان، خبرگزاری مهر – اسمامحمودی : سال آبی جاری مردم بزرگترین استان کشور روزهای بارانی محدودی را تجربه کرده‌اند اما روزهای تابستانی زیادی پیش رو دارند که باید با کم آبی سپری کنند.
این در حالیست که مبنای توسعه استان کرمان طی سال‌های اخیر کشاورزی بوده است و یک چهارم باغ‌های کشور در این استان قرار گرفته، از سوی دیگر شهرستان‌های جنوبی استان قطب چهار فصل تولیدات کشاورزی کشور محسوب می‌شود و تنش آبی می‌تواند در این منطقه منجر به کاهش تولید انواع محصولات شود.
مشکل تکراری مردم این استان خشکسالی است، پدیده‌ای که بیش از 30 سال با آن دست به گریبان هستند و در کمال تعجب هیچ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است
شغل 70 درصد مردم این استان نیز به کشاورزی وابسته است بطوریکه در شمالی استان تولید پسته، شرق استان تولید خرما و مرکبات و در غرب استان تولید میوه‌های فصلی و گردو بادام معیشت مردم را تأمین می‌کند و همین مساله نیز موجب شد بیش از نیمی از جمعیت استان روستا نشین باشند.
داستان تکراری مردم این استان خشکسالی است، پدیده‌ای که بیش از 30 سال با آن دست به گریبان هستند و در کمال تعجب هیچ چاره‌ای برای آن اندیشیده نشده است، از سوی دیگر برای تأمین آب کشاورزی فشار روز افزون به منابع آب زیر زمینی ادامه یافته و نتیجه آن خشک شدن اکثر آبخوان‌های استان کرمان و نشست دشت‌ها بوده است.
هر چند در سال گذشته طرح انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان کلید خورد اما عملاً انتقال این حجم آب در زمینه تأمین آب شرب استان کرمان هیچ تأثیری ندارد و اگر پای حرف مسئولان بنشینید فقط از فازهای آتی این طرح برای رفع مشکلات استان سخن می‌گویند که البته به بودجه و زمان قابل توجهی نیاز دارد.

کرمان رصد

برخی مناطق استان هیچ بارندگی را تجربه نکردند
مدیر کل هواشناسی استان کرمان در آخرین اظهار نظرش در خصوص وضعیت استان کرمان گفت: میانگین بارش سال زراعی جاری به میزان 35.3 میلیمتر به ثبت رسیده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته و بلند مدت به ترتیب 145 و 113 میلیمتر می‌باشد.
وی افزود: استان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 76 درصد کاهش و نسبت به آمار بلند مدت مشابه به میزان 69 درصد کاهش در بارندگی را دارد.
استان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 76 درصد کاهش و نسبت به آمار بلند مدت مشابه به میزان 69 درصد کاهش در بارندگی را دارد
جدیدی با اشاره به آمار بارش ثبت شده در ایستگاه‌های هواشناسی استان گفت: در بین ایستگاه‌های استان بیشترین بارش طی این مدت در شهرستان کوهبنان به میزان 88 میلیمتر و کمترین مقدار آن شهرستان ریگان به میزان 4.5 میلیمتر به ثبت رسیده است.
وی در ادامه با اشاره به آمار بارش شهر کرمان گفت: همچنین شهر کرمان تاکنون 36.5 میلیمتر بارش داشته است که این میزان در بازه زمانی مشابه سال گذشته و بلند مدت به ترتیب 107 و 82 میلیمتر می‌باشد بنابراین بارش در شهرستان کرمان نسبت به دوره مشابه سال قبل 70 در صد کاهش و نسبت به مدت مشابه بلند مدت 46 درصد کاهش نشان می‌دهد.
جدیدی گفت: استان کرمان تا کنون 26 درصد بارش یک سال کامل آبی را دریافت کرده و تا پایان اسفند ماه حدود 73 درصد از مساحت استان تحت تأثیر خشکسالی خفیف تا بسیار شدید و حدود 24 درصد از مساحت استان در محدوده نرمال می‌باشد.
وی با اشاره به آمار بلند مدت ثبت شده در هواشناسی کرمان گفت: زمستان سال 1399 کمترین بارش در 50 سال اخیر بوده است. پیش از این زمستان سال 1396 کم بارش ترین زمستان بوده است.
آب نباید رایگان و بی حساب و کتاب استفاده شود
محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر بیان کرد: انتقال آب از خلیج فارس به کرمان در زمینه صنعت در شرکت گل گهر و شرکت سرچشمه استفاده می‌شود و در حال حاضر مصرف شرب ندارد.
وی تأمین آب شرب در استان کرمان را بسیار ضروری دانست و با اشاره به کاهش شدید بارندگی در استان کرمان گفت: دولت باید اعتبار مورد نیاز برای اجرای کامل طرح‌های انتقال آب را اختصاص دهد و در صورت تأمین اعتبار می‌توان از آب خلیج فارس برای تأمین آب شرب هم استفاده کرد اما در مرحله کنونی و با این وضعیت امکان پذیر نیست.

کرمان رصد

پور ابراهیمی افزود: از سوی دیگر در استانی مانند کرمان که آب وجود ندارد باید در زمینه مصرف بهینه منابع آبی موجود دقت را افزایش دهیم متأسفانه بخش قابل توجهی از منابع آب محدود استان در حال هدر رفت در بخش کشاورزی است، در حالی که استفاده از روش‌های علمی و آبیاری مکانیزه می‌تواند مشکلات را تا حد زیادی رفع کند اما عملاً تا وضعیت مطلوب فاصله داریم.
وی اصلاح الگوی کشت را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: وقتی ما 76 درصد کاهش بارندگی در استان داریم یعنی اینکه تابستان سختی پیش رو داریم و از امروز باید برای رفع مشکل به خصوص تنش آبی در شهر کرمان تلاش و مردم را آگاه کنیم.
آب موجود نباید به صورت رایگان در اختیار برخی بخش‌ها قرار گیرد که به صورت بی رویه هم هدر رود، عملاً در سال جاری شاهد خشک شدن رودخانه‌ها و چشمه سارها هستیم
وی گفت: آب موجود نباید به صورت رایگان در اختیار برخی بخش‌ها قرار گیرد که به صورت بی رویه هم هدر رود، عملاً در سال جاری شاهد خشک شدن رودخانه‌ها و چشمه سارها هستیم اما باید در راستای استفاده از قنوات در استان یک کار جدی انجام شود، این راهکار در طول تاریخ استان کرمان توانسته مناطق کویری را از تنشهای آبی دور کند و بار دیگر در استان کرمان باید به این سمت پیش برویم. از سوی دیگر آب منتقل شده از خلیج فارس به کرمان باید در راستای تأمین آب شهرهای بزرگ استان استفاده شود که متأسفانه همکاری لازم انجام نمی‌شود.
وزارت نیرو برای انتقال آب خلیج فارس به شهرهای بزرگ استان همکاری کند
رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان در مجلس شورای اسلامی نیز با ابراز نگرانی از وضعیت موجود منابع آبی در استان کرمان به خبرنگار مهر گفت: نگران تأمین آب شرب در طول تابستان هستیم چون در سال گذشته نیز با وجود بارندگی مطلوب شاهد بروز مشکل بودیم و مسلماً در سال جاری با حجم پایین بارندگی مشکلات تشدید می‌شود.
شهباز حسن پور گفت: استان کرمان متوسط بارندگی 113 میلیمتر در طول سال دارد اما در سال جاری 35 میلیمتر بارندگی را شاهد هستیم این یعنی تنش جدی در بخش حیات وحش، کشاورزی، صنعت و آب شرب که متأسفانه در سال‌های گذشته فکری برای حل مشکلات نشده است.
وی تصریح کرد: در سال گذشته بارها با وزارت نیرو در این خصوص رایزنی شده اما متأسفانه کمتر مورد توجه قرار گرفته است در حال حاضر شاهد آبرسانی سیار به بیش حداقل 700 روستا در استان هستیم و مردم با مشکل جدی مواجه شده‌اند.
وی تصریح کرد: آب در کرمان به دلیل کشاورز محور بودن استان با معیشت مردم گره خورده و خشکسالی می‌تواند اشتغال مردم را نیز ناپایدار کند و در نهایت به مهاجرت و تنش‌های اجتماعی منجر شود.
آب در کرمان به دلیل کشاورز محور بودن استان با معیشت مردم گره خورده و خشکسالی می‌تواند اشتغال مردم را نیز ناپایدار کند و در نهایت به مهاجرت و تنش‌های اجتماعی منجر شود
وی یکی از راه حل های رفع مشکل آب شرب استان کرمان را انتقال آب خلیج فارس از طریق رفسنجان به شهر کرمان دانست و افزود: بارها در این زمینه با مسئولان وزارت نیرو مکاتبه و جلسه حضوری برگزار شده است اما گوش شنوایی وجود ندارد.
حسن پور اجرای این طرح را به تخصیص اعتبار وابسته دانست و گفت: اگر این اتفاق روی دهد کرمان آب شرب پایدار خواهد داشت و بخش قابل توجهی از مشکلات رفع می‌شود، باید هر چه سریع‌تر اقدامات عملی در این زمینه انجام شود و شهرهای بزرگی که در مسیر این خط انتقال هستند از این نعمت بهره مند شوند.
طبق پیش بینی مسئولان و نمایندگان استان کرمان تابستان سال جاری مشکلاتی در زمینه تأمین آب شرب ایجاد خواهد شد اما در کمال تعجب در حالی که هنوز چند ماه تا آغاز مشکلات جدی برای تأمین آب زمان باقیمانده اما مسئولان هیچ کاری برای حل مشکل انجام نمی‌دهند.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/195223/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اعتبار همه پروانه کار ها تا پایان خردادماه سال جاری تمدید شد

طرز تهیه اسنک گوجه فرنگی؛ یک پیشنهاد خوشمزه

اهدای 16 شی تاریخی به میراث‌فرهنگی کرمان

سند سازگاری با کم‌آبی درآمد استان در حوزه کشاوزی را ارتقا می‌دهد/ معین‌های اقتصادی باید در پروژه‌های توازن‌بخشی استان شرکت کنند/بخشی از بازار بورس در اختیار شرکت‌های کرمانی است

وضعیت شهرهای قرمز استان در حال تشدید است/تکذیب خبر فوق قرمز و سیاه شدن برخی شهرستان های استان

افتخار آفرینی جوانان زرندی با بومی سازی قطعات

25 درصد کادر درمان جنوب کرمان واکسینه شدند

پایان تلخ 10 ساعت جستجو برای یافتن زن 90 ساله در قزوین

رسوم مردم کرمان قدیم/ بیدار باش سحری

وزش باد و رگبار پراکنده در کرمان

جلوگیری از تعطیل ماندن واگن سازی زرند و بیکار شدن 270 کارگر

توزیع بیش از 1500 بسته بهداشتی بین معلولان کرمانی

ساماندهی گلزار شهدا در اولویت فعالیت‌های عمرانی خراسان رضوی است/ ثبت ملی معراج شهدای مشهد در حال پیگیری است.

پیکر سردار حجازی فردا تشییع می‌شود

کشف جسد زن 90 ساله پس از 10 ساعت جستجو درالموت

جهادگری در دل کویر فهرج؛ از ساخت سرپناه و آبرسانی به یک روستای محروم

مرمت بادگیر‌های بافت تاریخی بندر لافت

جزئیات تشییع و تدفین سردار حجازی

جهادگری در دل کویر فهرج؛ از ساخت سرپناه و آبرسانی در یک روستای محروم

ورزشگاه پارس شیراز آماده برگزاری مسابقه فوتبال فجر و مس نیست

آتش سوزی در پی برخورد شدید دو تریلر

300 طرح مرمتی تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره‌برداری می‌شود

مرمت بافت تاریخی لافت پایان یافت

برگزاری مراسم گرامیداشت روز ارتش

جزئیات برگزاری نخستین جشنواره معلمان مؤلف در کرمان اعلام‌ شد

پیکر سردار شهید حجازی فردا در اصفهان تشییع می‌شود

توجه نکردن به نیروگاه های بخش خصوصی مشکل می آفریند

جزئیات مراسم تشییع سردار شهید حجازی اعلام شد

پیام‌تسلیت استاندار کرمان در پی درگذشت همرزم سپهبد سلیمانی

مدل جدیدی برای تحقیقات درباره بیماری آندومتریوز ارائه شد

مدیریت و کنترل همه گیری کووید 19 در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در گام چهارم

دستگیری مرد همسایه در پرونده قتل زن گمشده

آمریکا برای برداشتن تحریم‌ های ایران شرط گذاشت

صادقی: نرخ مشارکت زیر 25 درصد خواهد بود

پشت پرده حذف سریال بهروز افخمی از کنداکتور ماه رمضان + عکس

درخواست بهنوش بختیاری از رئیس جمهور: جیب ما را نزن!

پیام تسلیت خانواده «شهید سلیمانی» در پی درگذشت سردار «حجازی»

برخورد شدید 2 تریلر در سیرجان منجر به آتش‌سوزی شد

اطلاعات تازه از فرد معممِ کلیپ خبرساز

به‌کارگیری موتورسیکلت های برقی در مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس

دستگاه قضایی از بیکار شدن 270 کارگر واگن سازی زرند جلوگیری کرد

راه اندازی مرکز تسهیل و توسعه کسب و کار اجتماعی

تزریق واکسن کرونا به پاکبانان منطقه 14

جزئیات برگزاری نخستین جشنواره "معلمان مؤلف" در کرمان اعلام‌ شد

مبارزه با آفت چوبخوار درختان

پیشرفت عملیات احداث دسترسی شرقی زیرگذر گلوبندک

حقوق و دستمزد کارگران معدن آسمینون باید در زمان معین پرداخت شود

توجه به فرهنگ و حفظ ارزش بنا، اولویت تدوین نظام فنی مرمت

وجود شواهدی از شدت درگیری ناگهانی ریه در پیک چهارم کرونا/ توصیه های ساده پزشکی نجات بخش جان است

زمین 26 میلیاردی بازگردانده شد/دشمن ارتش را مانعی برای رسیدن به اهداف شوم خود می‌داند