کرمان رصد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

انتقاد از لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت سياسي

انتقاد از لایحه حمایت از زنان در برابر خشونت
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - رئیس پژوهشکده زن و خانواده گفت: متن لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان و خانواده در برابر خشونت باید با نگاه دینی و تربیتی بازتدوین شود تا بتوانیم شاهد رفع مشکلات و اثر بخشی در حوزه خشونت و حمایت از زنان باشیم
بررسی لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان و خانواده در برابر خشونت
به نقل از مرکز خبر حوزه، حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد در نشست علمی که با موضوع « بررسی لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان و خانواده در برابر خشونت» در پژوهشکده زن و خانواده در قم برگزار شد گفت: مسئله خشونت و حفظ کرامت نسبت به زن و خانواده از مسائل مهمی است و باید این مسئله بیشتر مورد توجه قرار گیرد ولی قبل از این که این امر از سوی دستگاه های ذیربط در دولت و مجلس تبدیل به لایحه و مصوبه شود، لازم است نسبت به فرایند آن بحث های دقیق تری صورت گیرد.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده افزود: کسانی که دغدغه حفظ کرامت و حمایت از زنان و خانواده در برابر خشونت را در جامعه داشتند، تلاش کردند نسبت به مسئله خشونت و حفظ کرامت لایحه ای را تنظیم کنند؛ در این مورد کش و قوس های مختلفی نسبت به تنظیم متن بین دستگاه های مختلف دولت و دستگاه قوه قضاییه ایجاد شده است. در این مورد ذکر این نکته لازم است که تا تحلیل درستی از اتفاقات پیرامون مسئله خشونت نداشته باشیم، نمی توانیم اوضاع را درست پیش ببریم و کاری کنیم که آثاری خوبی هم برای زنان جامعه در ابعاد مختلف به همراه داشته باشد. برای همین باید در وهله اول نسبت به اصل موضوع، تبارشناسی و سپس تحلیلی نسبت به وقایع داشته باشیم.
او با اشاره به ذکر پیشینه ای از تصویب و تدوین لایحه حفظ کرامت و حمایت از زنان و خانواده در برابر خشونت از سوی دولت بیان داشت: براساس آمارهای صورت گرفته و پرسش های میدانی که در جامعه صورت گرفته است، 66 درصد از زنان خشونت خانگی را تجربه کردند؛ البته تجربه خشونت غیر از تحت خشونت قرار گرفتن است. وقتی این کار انجام شد، تلاش شد برای حمایت از زنان و جلوگیری از خشونت، لایحه ای از سوی دولت به مجلس برای تصویب ارسال شود. اما مشکل این بود این لایحه ای که تنظیم شد، فاقد پیوست تحلیلی بود.
زیبایی نژاد با اشاره به ایرادات گرفته شده از سوی این پژوهشکده به متن لایحه ارائه شده گفت: به نظر ما باید لایحه طوری باشد که نشان دهد مقدار و نوع خشونت چه قدر مهم است؟ نوع خاص بودن خشونت هم مشخص و نهایت این که خشونت چه پیامدهایی هم برای زنان به همراه دارد، بیان شود. ممکن است در مواردی آمار خشنونت علیه زنان بالا نباشد ولی پیامدهای آن ناگوار باشد. در هر صورت متن موجود پاسخ دهنده این تحلیل ها نیست.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده افزود: جدای از این، وقتی قانونی را بر علیه خشونت می خواهیم تصویب کنیم، با طول و عرض مسئله تناسب داشته باشد ولی در این جا این مسئله هم رعایت نشده است، از طرفی تصویب قانون، نباید موجب شود، مسئله جابجا شود بلکه باید حل کننده مشکل باشد، ولی این موارد بیان شده در این لایحه رعایت نشده است.
او بیان داشت: بدتر این که در این لایحه به جای توجه به مفاهیم دینی و تربیتی اسلامی سعی شده از مباحث و مفاهیم فرد گرایانه و شادکامی و وارداتی که در غرب و دارای رویکرد لیبرالی است، دنباله روی کند.
زیبایی نژاد گفت: نکته دیگر اینکه در این لایحه، تعریفی که از کرامت آمده تحقیقا تعریف بومی نیست و عین همان تعریفی است که در فرهنگ غرب مطرح شده است چرا که آنها منزلت انسانی را به عنوان ارزش ذاتی و صرف نظر از موقعیت اجتماعی، مذهب و… و مبنای شخصیت حقوقی زن و مرد در نظر می گیرند، در حالی که نظر دین این نیست.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده افزود: در تعریف لیبرالی که از خشونت شده، سعی شده ایجاد محدودیت را در مقابل آزادی قرار دهد و این مسئله هم دچار نقض است. بنابراین ما معتقدیم که خشونت عام است و خشونت روا و ناروا و نباید همه خشونت را ناروا تلقی کنیم و از این مسئله نتیجه بگیرم که محدویت شوهر برای زن و دختر مثلا در ساعت دو صبح با فرد نامحرم و یا حضور مرد نامحرم در منزل، این ایجاد محدویت از سوی شوهر و پدر در مقابل آزادی است.
او بیان داشت: نکته دیگر این که متن لایحه هم بر پیش فرض ادبیات فمینسم استوار است چرا که در ادبیات فمنیسم اقتدار مرد خشونت زا است. اگر این باشد، باید گفت سیاست ها به سمت و سویی می رود که باید اقتدار مرد در خانه کاهش یابد و همین امر سبب مشکلات دیگر فرهنگی و اجتماعی و…. در جامعه می شود.
زیبایی نژاد گفت: از همه مهمتر در این لایحه به ابعاد اقتصادی، فرهنگی و سایر ساختارهای دیگر هم توجهی نشده و حتی کارشناسان این حوزه متعجب اند چرا وقتی لایحه به این مهمی قرار است از سوی دولت و مجلس تصویب شود، با آنها مشورتی نمی شود تا همه زوایایی مسئله دقیق تر مورد بحث و نظر قرار گیرد و لایحه سمت و سوی فمینستی و سکولاری پیدا نکند.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده افزود: متأسفانه در این متن لایحه سعی شده، از ادبیات جهانی در امر خشونت کپی برداری شود که سمت و سوی فرد گرایانه دارد و زنان را تشویق به زندگی فردی کند که در گذشته در کشور به عنوان مدرنیته از آن یاد می شد.
او بیان داشت: نظر این پژوهشکده این است متن لایحه باید با نگاه دینی و تربیتی بازتدوین شود تا بتوانیم شاهد رفع مشکلات و اثر بخشی در حوزه خشونت و حمایت از زنان باشیم؛ نه این که بیاییم براساس نگاه فمنیستی و با دنباله روی از ادبیات لیبرال جهانی متنی را به عنوان لایحه تنظیم کنیم تا این امر سبب دوری نسل های بعدی از ارزشهای دینی و الهی شود چرا که هدف و نگاه فمنیستیها و مدرنیته این است که توجه به نظام خانواده نشود و والدین هم ارزشهای دینی را به فرزندان خود منتقل نکنند.
زیبایی نژاد گفت: اگر چه لایحه مزایایی دارد اما مسائلی در پی آن اتفاق می افتد، به جای این که رفع کننده مشکلات خشونت نسبت به زن باشد، در پی سوء استفاده از آن و جایگزینی بعضی از اتفاقات دیگر در جامعه اسلامی است.
رئیس پژوهشکده زن و خانواده افزود: باید حواسمان جمع باشد، متنی که به عنوان لایحه تنظیم می کنیم، از قوانین لیبرالی کپی نکنیم چرا که مسئله خانواده برای آنها از اهمیت چندانی برخوردار نیست.
منبع: شفقنا

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/188313/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم

استاندار کرمان: تولید ثروت به تمام استان تسری پیدا کند

رئیس اتاق بازرگانی کرمان: مدل توسعه برمبنای صادرات دنبال شود

9 میلیارد تومان تجهیزات آموزشی رایگان به مدارس کرمان اهدا شد

امتحانات خرداد پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی برای برطرف کردن مشکلات جنوب کرمان قول مساعد داد

سامانه تسهیل و رفع موانع تولید کرمان فعال می‌شود

تعاون روستایی جنوب کرمان بیش از12 هزار تن پیاز تضمینی خریداری کرد

هفته‌های بحرانی کرونایی پیش روی کرمان/ برخورد قاطع با خاطیان

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

نامتوازنی در سطح استان کرمان بیداد می کند/ بنگاه های اقتصادی وظیفه عمل به مسئولیت اجتماعی دارند

وضعیت دو شهرستان جنوب کرمان رو به قرمز شدن/امکانات پاسخگو نخواهند بود

اعتبار دفاتر بیمه سلامت تا مهر 1400 تمدید شد

سرپرست هیات: توازن را در فوتبال کرمان ادامه می‌دهیم

ثبت نام شوراهای کرمان گام نخست در تشکیل مجالس محلی

15 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به عنبرآباد اختصاص یافت

کودک همسری یا کودک آزاری؟

فاطمه کامیاب: 800 نفر از کارآموزان من وارد بازار کار شده اند

طلسم عجیب مهاجم استقلالی شکسته شد ؛ مهاجم محبوب قلعه نویی بالاخره گل زد + سند

ثبت نام 16828 کرمانی در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا‌ها

اوج‌گیری مجدد گل‌گهر سیرجان با پیکان؛ روزهای بد به در

گل گهر سیرجان 2 پیکان تهران صفر؛ دومین پیروزی شاگردان ژنرال رتبه چهارم را به ارمغان آورد

سپاهان صدر را از دست داد؛ برد گل‌گهر با تبریزی

مربی گل‌گهر: با یک بازی مقتدرانه و قابل احترام پیروز شدیم/ مدیران پیکان درس بزرگی به فوتبال دادند

تارتار: دیگر تحمل متضرر شدن از مسائل داوری را نداریم

ویدئو: خلاصه بازی پیکان تهران صفر- گل گهر سیرجان 2

لیگ برتر فوتبال| فکری با توقف سپاهان، پرسپولیس را در صدر جدول نگه داشت/ گل‌گهر جای مس رفسنجان را گرفت

آخرین وضعیت کرونا در کرمان/ زلزله به 14 روستا در رابر خسارت زد/توزیع 20 تن پیاز به همت بسیج در شهداد

فیلم/خلاصه بازی پیکان صفر گل گهر سیرجان 2

سارق ادوات کشاورزی با 20 فقره سرقت به دام افتاد

گزارش تصویری از دیدار تیم های پیکان و گل گهر سیرجان

تساوی صبای یزد قابل نماینده کرمان

از گلایه گوجه کاران در شهرستان رودبار جنوب تا قیمت نامناسب کالاهای اساسی در فروشگاه رفاه

مشکل شبکه آبرسانی روستا‌های بخش گلستان رفع می‌شود

نقش موثر شرکت های صنعتی و تولیدی در شکوفایی اقتصادی

ویدیو: خلاصه و حاشیه دیدار مس رفسنجان سایپا

تمامی اماکن ورزشی استان کرمان تا اطلاع ثانوی تعطیل!

9 درصد؛ نرخ سود وام بافت فرسوده

کشتی گیر جوان بافتی بر سکوی سوم مسابقات انتخابی تیم ملی

شکوفه‌های بهاری رودبار +عکس

سالاد کاهو با سس ریحان + طرز تهیه

دومین اقدام هیأتی‌ها برای حذف موانع تولید و خوشحالی کشاورزان؛ این بار در کرمان

دو ملی‌پوش والیبال راهی سیرجان شدند/ رونمایی از فولاد 1400

بازسازی غضروف بین مفاصل با ژل تزریقی

ستاره پیشین استقلال احیا شد

تیم‌ملی هندبال ساحلی نوجوانان الف ایران بر سنگ‌آهن بافق غلبه کرد

تیم‌های فوتسال صبای یزد و کاروان صنعت کرمان مساوی شدند

جدال با سنگ و مس برای خلق اثر هنری+تصاویر

البدر بندرکنگ بندرلنگه از صعود به مرحله بعد باز ماند

برد مس شهربابک در آغاز نیم فصل دوم