کرمان رصد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

واکاوی بحران سایت پسماند محمدآباد / رودربایستی اعضای شورای شهر و استانداری قزوین محمدآباد را بحرانی کرد + فیلم اجتماعي

واکاوی بحران سایت پسماند محمدآباد / رودربایستی اعضای شورای شهر و استانداری قزوین محمدآباد را بحرانی کرد + فیلم
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - گروه استان‌ها ـ ‌عضو شورای ‌شهر قزوین گفت: اگر بخواهم به صورت خلاصه و در یک جمله در مورد بحران زیست محیطی سایت پسماند محمدآباد صحبت کنم باید بگویم که "رودربایستی بین شورای شهر و استانداری قزوین سایت پسماند محمدآباد را به وضع بحرانی درآورد." - اخبار استانها -
سیده منیره قوامی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین اظهار داشت: اگر بخواهم به صورت خلاصه و در یک جمله در مورد بحران زیست محیطی سایت پسماند محمدآباد صحبت کنم باید بگویم که "رودربایستی بین شورای شهر و استانداری قزوین سایت پسماند محدآباد را به وضع بحرانی درآورد.
"
وی افزود: شهرداری قزوین در دهه 80 هزینه‌های زیادی بالغ بر 18 میلیارد تومان را برای ساخت لندفیل، ابنیه، لوله‌های آب، برق، گاز، خطوط پردازش سایت و جاده‌سازی در اطراف سایت متحمل شد تا زباله‌های مرکز استان یعنی شهر قزوین تا 20 سال آینده در سایت مورد پردازش قرار بگیرد و نگرانی در مورد مشکلات زیست محیطی وجود نداشته باشد.
قوامی تصریح کرد: سایت محمدآباد در سال 93 و 94 به صورت قرارداد اذن در انتفاع در اختیار استانداری قرار گرفت تا اینکه در آبان ماه سال 95 این قرارداد به پایان رسید.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورای اسلامی شهر قزوین گفت: به نظر من شورای شهر در همان سال 93 نباید پیشنهاد استانداری را قبول می‌کرد چرا که شروع وضع نامساعد محمدآباد از همین رودربایستی بین شهرداری و مجموعه حاکمیت استان رقم خورد.
وی با بیان اینکه شهرداری‌های استان برای اداره سایت در سال 93 شرکتی به نام پردازش پسماند نصر محمد آباد را تاسیس کرده بودند تصریح کرد: پس از پایان مدت قرارداد اذن در انتفاع، شورای شهر قزوین تصویب کرد که از این پس باید ماهانه 160 میلیون تومان به شهرداری قزوین اجاره داده شود اما این مصوبه شورای شهر نیز هیچ وقت عملی نشد.
قوامی خاطرنشان کرد: طبق قانون، شهرداری قزوین باید سایت را اداره می‌کرد نه مجموعه استانداری و یا یک شرکت، به همین علت با روی کار آمدن شورای پنجم، این شورا از شهرداری خواست تا برای اداره بهتر سایت محمدآباد میزان سهام خود را در شرکت پردازش پسماند نصر محمدآباد بالای 50 درصد ببرد و از شرکت اجاره بگیرد.
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین ادامه داد: متاسفانه قدرت حاکمیتی استانداری یا عدم پیگیری جدی شورای شهر و شهرداری قزوین اجازه نداد مصوبات شورای پنجم اجرایی شود تا اینکه در سال ٩٧ در جلسه‌ای با حضور معاون عمرانی استاندار، شهردار قزوین، رئیس شورای شهر قزوین، مدیر کل دفتر امور شهری استانداری و بنده مصوب شد که سایت پسماند محمد آباد به شهرداری قزوین عودت داده شود اما بعد متوجه شدم که این مصوبه هم قرار نیست عملی شود.
لندفیل‌های سایت محمدآباد کامل پر شده و خطوط پردازش زباله آن اصلا کار نمی‌کند
وی تصریح کرد: بخش خصوصی به جای اینکه در طول این سال‌ها مدیریت سایت، به جذب سرمایه گذار و ایجاد کارخانه بازیافت بپردازد، حال حدود یکماه پیش آمده و سایت را با لندفیل پر و خطوط پردازش مستهلک و فاقد کارآیی به شهرداری تحویل داده است.
بحران زیست‌محیطی در استان قزوین| مکانی کثیف به‌نام پسماند محمدآباد‌ در قزوین/ سایه شوم کوه زباله بر سر مردم+ فیلمهشدار ‌‌محیط زیست ‌قزوین؛ احتمال نفوذ ‌شیرابه‌های سایت پسماند محمدآباد به مزارع کشاورزی‌نماینده بویین‌زهرا و آوج در مجلس: سایت پسماند محمدآباد قزوین باید جمع شود قوامی افزود: الان که چیزی از سایت محمدآباد باقی نمانده مجموعه حاکمیت استان بدون نظرخواهی از شورای شهر مجدد سایت را به شهرداری قزوین تحویل دادند بعد هم که موضوع برای دریافت مجوز وارد صحن شورا شد، قرار بر این شد شهرداری یک‌ماه به صورت موقت اداره سایت را بر عهده بگیرد و شورا برای اداره دائمی آن توسط شهرداری دو شرط برای استانداری گذاشت.
عضو شورای اسلامی شهر قزوین با تشریح این دو شرط افزود: اینکه زمین 110 هکتاری سایت به نام شهرداری قزوین شود و شهرداری قزوین به ازای دریافت هر کیلو زباله 150 تومان پول از سایر شهرداری‌ها دریافت کند اما این در حالی است که در عمل شهرداری‌ها با مشکلات مالی مواجه هستند و این شرط قابل اجرا نیست کما اینکه ریالی از معوقات سایت نیز تاکنون پرداخت نشده است.
چگونه شرکت پردازش پسماند بدون هیچ حساب و کتابی یک شبه ناپدید شد؟
وی عنوان کرد: چندی پیش دادستانی به عنوان مدعی‌العموم به مسئله سایت محمدآباد ورود کرد و انتظار داریم دستگاه قضا با پیگیری این پرونده از تکرار چنین فاجعه بزرگی جلوگیری کند چرا باید سایت با تمام امکانات عجولانه و بدون استراتژی مشخص از شهرداری قزوین تحویل گرفته شود و بعد از ٥ سال با انبوهی از مشکلات محیط زیستی دوباره به شهرداری قزوین تحویل داده شود و شرکت نیز بدون هیچگونه ادله‌ای تحویل شهرداری دادند و شرکت نیز بدون هیچگونه حساب و کتابی یک شبه ناپدید شد.
قوامی خاطرنشان کرد: پس از اینکه شهرداری سایت را تحویل گرفت از شهردار کنونی خواستیم که برنامه خود را برای اداره سایت به ما تحویل دهد اما فکر نمی‌کنم که ایشان توان چنین کاری را داشته باشد همچنین چه تضمینی وجود دارد که پس از سرمایه گذاری مجدد در سایت دوباره استانداری اشتباه قبلی را مرتکب نشود!
2 سال پیش بحران زیست محیطی سایت محمدآباد را تذکر دادم
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین گفت: دقیقا در 17 آبان سال 97 تذکر دادم که اگر سایت در دست شرکت پردازش پسماند بماند تا دو سال دیگر شاهد بحران زیست محیطی در محمد آباد خره خواهیم بود که امروز شاهد این بحران هستیم.
وی خاطرنشان کرد: زباله پس از ورود به سایت ابتدا در خطوط پردازش، جداسازی روی آن صورت می‌گیرد، مواد آلی آن نیز برای تهیه کود کمپوست کنار گذاشته می‌شود و در نهایت آن قسمتی که هیچ ارزشی ندارد پس از پِرِس کردن با جرم حجمی پایین در لندفیل دفن می‌شود در حالی که اکنون در سایت محمدآباد کامیون زباله مستقیم زباله را در لندفیل خالی می‌کند.
قوامی عنوان کرد: لوله‌های انتقال شیرابه به استخرها گرفته شده و شیرابه‌ای که از لندفیل بیرون می‌زند، محیط زیست را آلوده می‌کند همچنین زباله های بیمارستانی بعد از بی خطرسازی در قسمت جداگانه ای از لندفیل دفن میشوند البته احتمال وقوع تخلف هم وجود دارد، اما باتوجه به گذشت زمان برای اثبات این موضوع کمی دیر شده است.
احتمال بالا بودن نیترات آب‌های زیرزمینی اطراف سایت از سطح استاندارد وجود دارد
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین با تاکید بر اینکه احتمال بالا بودن نیترات آب‌های زیرزمینی اطراف سایت از سطح استاندارد وجود دارد، گفت: این مسئله می‌تواند موجب آلوده شدن آب‌های زیرزمینی و ایجاد بیماری برای اهالی ساکن روستاهای نزدیک سایت شود.
وی تصریح کرد: وقتی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کل کشور وظیفه‌‌شان را در ارتباط با آلودگی هوای تهران تنها در حد یک پایش می‌دانند بالتبع از مدیر حفاظت محیط زیست استان نیز انتظار حل بحرانی همچون سایت پسماند محمد آباد را نباید داشته باشیم.
مدیریت شهری قزوین قدرت کپی هم ندارد
قوامی افزود: بعضی‌ از کشورها زباله وارد می‌کنند که این حکایت از ارزش بالای زباله دارد به همین خاطر می‌گویند زباله طلای کثیف است اما ما به زباله به چشم یک معضل و تهدید نگاه می‌کنیم‌‌‌.
وی اضافه کرد: شهرداری تهران سال 97 از زباله سالانه 200 میلیارد تومان سود دریافت می‌کرد، اصفهان تجربیات خوبی را در این زمینه دارد اما متاسفانه مدیریت شهری ما قدرت کپی هم ندارد.

کرمان رصد

انتهای پیام/ش

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/187324/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم

استاندار کرمان: تولید ثروت به تمام استان تسری پیدا کند

رئیس اتاق بازرگانی کرمان: مدل توسعه برمبنای صادرات دنبال شود

9 میلیارد تومان تجهیزات آموزشی رایگان به مدارس کرمان اهدا شد

امتحانات خرداد پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی برای برطرف کردن مشکلات جنوب کرمان قول مساعد داد

سامانه تسهیل و رفع موانع تولید کرمان فعال می‌شود

تعاون روستایی جنوب کرمان بیش از12 هزار تن پیاز تضمینی خریداری کرد

هفته‌های بحرانی کرونایی پیش روی کرمان/ برخورد قاطع با خاطیان

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

نامتوازنی در سطح استان کرمان بیداد می کند/ بنگاه های اقتصادی وظیفه عمل به مسئولیت اجتماعی دارند

وضعیت دو شهرستان جنوب کرمان رو به قرمز شدن/امکانات پاسخگو نخواهند بود

اعتبار دفاتر بیمه سلامت تا مهر 1400 تمدید شد

سرپرست هیات: توازن را در فوتبال کرمان ادامه می‌دهیم

ثبت نام شوراهای کرمان گام نخست در تشکیل مجالس محلی

15 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به عنبرآباد اختصاص یافت

کودک همسری یا کودک آزاری؟

فاطمه کامیاب: 800 نفر از کارآموزان من وارد بازار کار شده اند

طلسم عجیب مهاجم استقلالی شکسته شد ؛ مهاجم محبوب قلعه نویی بالاخره گل زد + سند

ثبت نام 16828 کرمانی در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا‌ها

اوج‌گیری مجدد گل‌گهر سیرجان با پیکان؛ روزهای بد به در

گل گهر سیرجان 2 پیکان تهران صفر؛ دومین پیروزی شاگردان ژنرال رتبه چهارم را به ارمغان آورد

سپاهان صدر را از دست داد؛ برد گل‌گهر با تبریزی

مربی گل‌گهر: با یک بازی مقتدرانه و قابل احترام پیروز شدیم/ مدیران پیکان درس بزرگی به فوتبال دادند

تارتار: دیگر تحمل متضرر شدن از مسائل داوری را نداریم

ویدئو: خلاصه بازی پیکان تهران صفر- گل گهر سیرجان 2

لیگ برتر فوتبال| فکری با توقف سپاهان، پرسپولیس را در صدر جدول نگه داشت/ گل‌گهر جای مس رفسنجان را گرفت

آخرین وضعیت کرونا در کرمان/ زلزله به 14 روستا در رابر خسارت زد/توزیع 20 تن پیاز به همت بسیج در شهداد

فیلم/خلاصه بازی پیکان صفر گل گهر سیرجان 2

سارق ادوات کشاورزی با 20 فقره سرقت به دام افتاد

گزارش تصویری از دیدار تیم های پیکان و گل گهر سیرجان

تساوی صبای یزد قابل نماینده کرمان

از گلایه گوجه کاران در شهرستان رودبار جنوب تا قیمت نامناسب کالاهای اساسی در فروشگاه رفاه

مشکل شبکه آبرسانی روستا‌های بخش گلستان رفع می‌شود

نقش موثر شرکت های صنعتی و تولیدی در شکوفایی اقتصادی

ویدیو: خلاصه و حاشیه دیدار مس رفسنجان سایپا

تمامی اماکن ورزشی استان کرمان تا اطلاع ثانوی تعطیل!

9 درصد؛ نرخ سود وام بافت فرسوده

کشتی گیر جوان بافتی بر سکوی سوم مسابقات انتخابی تیم ملی

شکوفه‌های بهاری رودبار +عکس

سالاد کاهو با سس ریحان + طرز تهیه

دومین اقدام هیأتی‌ها برای حذف موانع تولید و خوشحالی کشاورزان؛ این بار در کرمان

دو ملی‌پوش والیبال راهی سیرجان شدند/ رونمایی از فولاد 1400

بازسازی غضروف بین مفاصل با ژل تزریقی

ستاره پیشین استقلال احیا شد

تیم‌ملی هندبال ساحلی نوجوانان الف ایران بر سنگ‌آهن بافق غلبه کرد

تیم‌های فوتسال صبای یزد و کاروان صنعت کرمان مساوی شدند

جدال با سنگ و مس برای خلق اثر هنری+تصاویر

البدر بندرکنگ بندرلنگه از صعود به مرحله بعد باز ماند

برد مس شهربابک در آغاز نیم فصل دوم