کرمان رصد

آخرين مطالب

فناوران جوان کرمانی در مسیر توسعه؛ از بومی‌سازی قطعات معدنی تا نبوغ در کشاورزی علمي

فناوران جوان کرمانی در مسیر توسعه؛ از بومی‌سازی قطعات معدنی تا نبوغ در کشاورزی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - خبرگزاری فارس - کرمان ، پارک‌های علم و فناوری در واقع مجموعه‌ای تحقیقاتی است که با گسترش فضای خلاقیت و نوآوری و ارتباط‌گیری بین دانشگاه، صنعت و سازمان‌های تحقیقاتی و ... در راستای توسعه فناوری گام بر می‌دارند و خدماتی را به شرکت‌های نوآور ارائه می‌کنند.
پارک علم و فناوری استان کرمان که سال 86 شکل گرفت به‌عنوان نخستین پارک علم و فناوری منطقه جنوب‌شرق کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با تلاش محققان این پارک از سال 95 تاکنون 430 ایده فناورانه مورد پذیرش قرار گرفته و 165 ایده تبدیل به شرکت شدند.
مسعود ترک‌زاده‌ماهانی رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان با اشاره به اینکه صادرات پارک استان از 28 هزار دلار در سال 92 به 4 میلیون و 397 هزار دلار طی سال 97 رسیده است، اظهار داشت: همچنین طی سال 96 بیش از 114 میلیون و در سال 95 بیش از 212 میلیون دلار صادرات پارک علم و فناوری استان بوده است.
وی همچنین میزان فروش پارک استان را طی سال 94 بیش از 403 میلیارد و 227 میلیون ریال و در سال 98 یک‌هزار و 359 میلیارد و 510 میلیون ریال اعلام کرد و افزود: میزان اشتغال ایجاد شده از 704 نفر در سال 94 به یک‌هزار و 782 نفر در سال 99 رسیده است.
رئیس پارک علم و فناوری استان کرمان با بیان اینکه تعداد محصولات دانش‌بنیان، خلاق و فناور از سال 98 تاکنون در استان 204 محصول بوده است، عنوان کرد: از بدو تاسیس در سال 81 تاکنون بالغ بر یک‌هزار و 300 ایده فناورانه در پارک کرمان مورد حمایت قرار گرفته است.
ترک‌زاده از تصویب 12 مرکز رشد در استان کرمان تاکنون خبر داد و ادامه داد: از سال 95 تاکنون نیز 430 ایده فناورانه در پارک کرمان مورد پذیرش قرار گرفته که از این تعداد 165 ایده تبدیل به شرکت شدند.
وی با بیان اینکه تعداد 194 شرکت دانش‌بنیان پارک علم و فناوری استان کرمان طی سال 93 تا 99 موفق به اخذ رتبه دانش‌بنیان شدند، بیان کرد: یک‌هزار و 52 واحد در مجموع از سال 92 تاکنون در پارک علم و فناوری استان پذیرش شدند.

کرمان رصد

انتخاب برترین شرکت دانش‌بنیان کشور از استان کرمان
به گفته رئیس پارک علم و فناوری کرمان، شرکت دانش‌بنیان برافزا کشاورز از واحدهای فناور و دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمان در برترین‌های جشنواره پژوهش و فناوری سال 99 به‌عنوان شرکت فناور برتر کشور توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتخاب شد.
وی افزود: این واحد فناور فعالیت خود را از سال 89 در بخش کشاورزی آغاز کرده و در سال 90 موفق به رتبه یک دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده و واحد تحقیق و توسعه این شرکت تاکنون توانسته است چهار ثبت اختراع و 36 محصول دانش‌بنیان در حوزه کشاورزی تولید کند که دو2 اختراع شرکت تبدیل به محصول و تمام محصولاتش وارد بازار و تجاری‌سازی شده است.
بومی‌سازی حدود60 قطعه ماشین‌آلات معدنی در پارک علم و فناوری کرمان
احسان سلیمانی مدیر برنامه‌ریزی شرکت مانا از واحدهای دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری کرمان می‌گوید: این شرکت با توجه به نیاز مبرم معادن کشور به قطعات معدنی، طی یک پروژه چند مرحله‌ای اقدام به طراحی، ساخت و تولید انبوه انواع کوپلینگ و چرخ‌دنده ماشین‌آلات معدنی، رول بیرینگ بزرگ، کریر دامپ تراک 100 تن، ترکس، سوکت­های برق فشار قوی و ساچمه کف گرد و... کرده است.
وی ادامه داد: این شرکت مهندسی و دانش بنیان با ارائه 60 نوع محصول موردنیاز معادن در پارک علم و فناوری استان کرمان فعالیت دارد و تمام طراحی و ساخت این محصولات بر عهده جوانان خوش‌فکر ما در تیم تحقیق و توسعه شرکت است.

کرمان رصد

تولید بذر گوجه سیاه برای نخستین‌بار در کشور
محمدرضا شریفی یکی از نوآوران جوان پارک علم و فناوری کرمان در راستای اتکا بر توان تولید داخل، همگام با تعدادی از همکاران خود اقدام به راه‌اندازی یک شرکت تحت عنوان شرکت سبز اندیشان سالم کشت آسیا کرده است، این نخبه جوان عضو پارک علم و فناوری می‌گوید: این شرکت ضمن تولید به‌روزترین و خاص‌ترین محصولات کشاورزی دنیا مانند گوجه سیاه که حاصل عملیات خوب کشاورزی است، در زمینه ترویج و فرهنگ سازی کشت‌های جایگزین و پرورش انواع محصولات گلخانه‌ای سالم فعالیت دارد.
وی با بیان اینکه این شرکت به واسطه فعالیت تولیدی که انجام می‌دهد توانسته برای 10 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی کند، گفت: محصول گوجه سیاه تولید شده توسط این شرکت غالبا در فروشگاه‌های تهران به فروش می‌رسد و بخش قابل توجهی از آن به واسطه صادرات در بازارهای خارجی به فروش می‌رسد.

کرمان رصد

در راستای کاهش واردات/ ساخت کارتریج‌های روغنی توسط فناوران پارک علم و فناوری کرمان
آیت قره‌قانی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان معدنکاران اندیشه‌ساز نمایشگر امید (مانا) مستقر در پارک علم و فناوری کرمان گفت: تیم نیازسنجی و ارزیابی بازار صنایع معدنی شرکت مانا، پس از چند ماه مذاکره و عارضه‌یابی مشکلات حوزه معدن به این نتیجه رسید که پرکاربردترین قطعات ماشین‌های معدنی، کارتریج روغن است و وابستگی زیادی به واردات و ارز دارد و تحریم‌ها نیز سبب کمیاب شدن این محصول و افزایش چند برابری قیمت آن شده است.
وی عنوان کرد: رسیدن به شاخصه‌های کارتریج روغنی مورد تأیید صنایع معدنی مستلزم دقت در تعیین پارامترهای تحقیق و توسعه فراوانی بود که پس از آزمون و خطا، تعیین فرآیندهای ساخت، تست عملکردی، اصلاح، ساخت نمونه کامل و بدون نقص، این محصول پس از حدود 10 ماه ساخته شد.
این فناور عضو پارک علم و فناوری کرمان بیان کرد: کیفیت، طول عمر بالا و قیمت پایین‌تر، از مهمترین فاکتورهای رقابتی این محصول نسبت به نمونه‌های خارجی است که قبلاً از کشورهای آلمان و انگلیس وارد بازار کشور می‌شد.
قره‌قانی در خصوص بازار فروش این محصول گفت: فروش این محصول به‌صورت عقد قرارداد است و با توجه به اینکه این محصول از کیفیت و استاندارهای بسیار خوبی برخوردار است از لحاظ فروش مشکل خاصی وجود ندارد.
ساخت دستگاه فلومتر اسلاری توسط فناوران پارک کرمان
علی اسماعیلی مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان پنگان الکترونیک مستقر در پارک علم و فناوری کرمان اظهار کرد: پس از دو سال تحقیق و آزمایش، دستگاه فلومتر اسلاری یکی از نیازهای استراتژیک در کنترل فرآیند و افزایش بازده خطوط تولید کارخانجات به ویژه در صنایع فولادی طراحی و تولید شد.
وی ادامه داد: این دشتگاه یکی از نیازهای استراتژیک در کنترل فرآیند و افزایش بازده خطوط تولید کارخانجات به ویژه در صنایع فولادی و معدنی است و با توجه فعالیت گسترده‌ای که سیستم‌های اقتصادی داخل و خارج از کشور در این حوزه دارند، بازار بسیار گسترده ای برای آن می توان متصور شد، مدل طراحی محصول سبب شده تا قیمت نهایی این محصول کمتر از یک‌سوم نمونه‌های مشابه خارجی باشد و ارزش اقتصادی زیادی را برای کشور به همراه داشته باشد.
اسماعیلی افزود: نمونه نهایی و تست شده این محصول بعد از دو سال تحقیق و آزمایش نمونه‌های مختلف در محیط‌های صنعتی اوایل سال 99 بهره‌برداری و به صنایع مختلفی ارائه شد، تکنولوژی عملکردی این محصول مشابه محصولات خارجی است که البته نوآوری‌های قابل توجهی در طراحی و ایجاد پوشش داخلی آن صورت گرفته است.
تولید 36 نمونه کود تغذیه گیاه با تکیه بر دانش فنی بومی در کرمان
عضو هیئت مدیره شرکت دانش‌بنیان برافزا کشاورز مستقر در پارک علم و فناوری کرمان اظهار کرد: در خصوص تغذیه گیاهان 36 محصول جدید تولید شده که نه تنها از روی نمونه داخلی کپی‌برداری نشده بلکه با دانش بومی خود ساخته شدند، برخی از محصولات ما در کشور انحصاری است و شاید نمونه ساخته شده آنها هیچ دنیا دیده نشود.
وی عنوان کرد: این محصول حدود سه سال است که وارد بازار شده و استقبال بسیار خوبی از آن صورت گرفته و بیشترین فروش را در بین 36 محصول این شرکت داشته است.
عضو هیئت علمی پژوهشکده پسته کرمان ابراز کرد: آبیاری زیر سطحی است که مانع تبخیر و سبب کاهش مصرف آب می‌شود، با تولید کپسول‌هایی با عنوان کپسول‌های آبیاری هادر که سیستم قطره‌ای سطحی را به سیستم آبیاری زیرسطحی تبدیل می‌کند، سبب کاهش مصرف آب شده است.
وی ادامه داد: این محصول هم اینک به کشاورزان معرفی شده و در بازار موجود است و علاوه بر بازار داخلی، بازارهای خارجی هم میزبان این محصول هستند، کشورهای عراق و ارمنستان از جمله بازارهای این محصول به شمار می رود.

کرمان رصد

ساخت ونتیلاتور مکانیکی توسط یک شرکت کرمانی
محمد محسن عبدالرشیدی نائب رئیس شرکت پدیده عصر علم و فناوری اظهار کرد: تیم تحقیقاتی این شرکت در بازه زمانی 14 روز موفق به ساخت نمونه اولیه دستگاه تنفس مکانیکی شدند، این دستگاه برای افرادی که نیازمند دستگاه‌های تهویه مکانیکی هستند و برای بهبود اکسیژن‌رسانی به این افراد طراحی شده است.
عبدالرشیدی بیان کرد: محصول تولیدی این شرکت فقط یک نمونه داخلی دارد و از نظر قیمت در مقایسه با نمونه خارجی، می‌توان این دستگاه را با هزینه‌ای بسیار پایین‌تر از قیمت نمونه خارجی در داخل کشور تهیه کرد.
مدیر پروژه شرکت پدیده عصر علم و فناوری تصریح کرد: ونتیلاتور مکانیکی با ونتیلاتور پرتابل ساخت آمریکا تفاوت اندکی دارد و ساخت این دستگاه نسبت به مشابه خارجی آن بسیار سریع است و برای مواقع بحرانی می‌توان برای ساخت آن اقدام کرد.
وی خاطرنشان کرد: این شرکت با پشتیبانی پارک علم و فناوری کرمان اقدام به ساخت این دستگاه کرده و از سوی دانشگاه علوم پزشکی نیز مورد حمایت قرار گرفته است.
انتهای پیام/3388/ق

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/186803/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

اعتبار همه پروانه کار ها تا پایان خردادماه سال جاری تمدید شد

طرز تهیه اسنک گوجه فرنگی؛ یک پیشنهاد خوشمزه

اهدای 16 شی تاریخی به میراث‌فرهنگی کرمان

حصیربافی، گنج مردمان قلعه گنج

16 قطعه شی تاریخی به یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کرمان اهدا شد

سند سازگاری با کم‌آبی درآمد استان در حوزه کشاوزی را ارتقا می‌دهد/ معین‌های اقتصادی باید در پروژه‌های توازن‌بخشی استان شرکت کنند/بخشی از بازار بورس در اختیار شرکت‌های کرمانی است

وضعیت شهرهای قرمز استان در حال تشدید است/تکذیب خبر فوق قرمز و سیاه شدن برخی شهرستان های استان

افتخار آفرینی جوانان زرندی با بومی سازی قطعات

25 درصد کادر درمان جنوب کرمان واکسینه شدند

بازگشت به تولید کارخانه واگن سازی زرند با حمایت دستگاه قضا و جلوگیری از بیکار شدن 270 کارگر

پایان تلخ 10 ساعت جستجو برای یافتن زن 90 ساله در قزوین

رسوم مردم کرمان قدیم/ بیدار باش سحری

وزش باد و رگبار پراکنده در کرمان

جلوگیری از تعطیل ماندن واگن سازی زرند و بیکار شدن 270 کارگر

توزیع بیش از 1500 بسته بهداشتی بین معلولان کرمانی

ساماندهی گلزار شهدا در اولویت فعالیت‌های عمرانی خراسان رضوی است/ ثبت ملی معراج شهدای مشهد در حال پیگیری است.

پیکر سردار حجازی فردا تشییع می‌شود

به کمک این سبزی می توانید پشه ها را از خود دور کنید

کشف جسد زن 90 ساله پس از 10 ساعت جستجو درالموت

جهادگری در دل کویر فهرج؛ از ساخت سرپناه و آبرسانی به یک روستای محروم

مرمت بادگیر‌های بافت تاریخی بندر لافت

جزئیات تشییع و تدفین سردار حجازی

جهادگری در دل کویر فهرج؛ از ساخت سرپناه و آبرسانی در یک روستای محروم

ورزشگاه پارس شیراز آماده برگزاری مسابقه فوتبال فجر و مس نیست

آتش سوزی در پی برخورد شدید دو تریلر

300 طرح مرمتی تا پایان دولت دوازدهم آماده بهره‌برداری می‌شود

مرمت بافت تاریخی لافت پایان یافت

برگزاری مراسم گرامیداشت روز ارتش

اهدای 16 قطعه شی تاریخی به یگان حفاظت میراث‌فرهنگی کرمان

جزئیات برگزاری نخستین جشنواره معلمان مؤلف در کرمان اعلام‌ شد

پیکر سردار شهید حجازی فردا در اصفهان تشییع می‌شود

توجه نکردن به نیروگاه های بخش خصوصی مشکل می آفریند

جزئیات مراسم تشییع سردار شهید حجازی اعلام شد

پیام‌تسلیت استاندار کرمان در پی درگذشت همرزم سپهبد سلیمانی

مدل جدیدی برای تحقیقات درباره بیماری آندومتریوز ارائه شد

پیکر سردار حجازی چه زمانی و کجا تشییع می‌شود؟

مدیریت و کنترل همه گیری کووید 19 در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در گام چهارم

دستگیری مرد همسایه در پرونده قتل زن گمشده

آمریکا برای برداشتن تحریم‌ های ایران شرط گذاشت

صادقی: نرخ مشارکت زیر 25 درصد خواهد بود

پشت پرده حذف سریال بهروز افخمی از کنداکتور ماه رمضان + عکس

درخواست بهنوش بختیاری از رئیس جمهور: جیب ما را نزن!

پیام تسلیت خانواده «شهید سلیمانی» در پی درگذشت سردار «حجازی»

برخورد شدید 2 تریلر در سیرجان منجر به آتش‌سوزی شد

اهدای 16 شیء تاریخی به میراث‌فرهنگی کرمان

اطلاعات تازه از فرد معممِ کلیپ خبرساز

به‌کارگیری موتورسیکلت های برقی در مجموعه فرهنگی گردشگری دریاچه شهدای خلیج فارس

دستگاه قضایی از بیکار شدن 270 کارگر واگن سازی زرند جلوگیری کرد

راه اندازی مرکز تسهیل و توسعه کسب و کار اجتماعی

تزریق واکسن کرونا به پاکبانان منطقه 14