کرمان رصد

آخرين مطالب

اختصاصی ایرنا؛

سه طرح تحقیقاتی تولید بذر در جنوب کرمان اجرا شد اقتصادي

سه طرح تحقیقاتی تولید بذر در جنوب کرمان اجرا شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - رئیس مرکز تحقیقات، آموزش کشاورزی و منابع طبیعی جنوب کرمان از اجرای سه طرح تحقیقاتی تولید بذر محصولات گلخانه‌ای در این مرکز خبر داد.

به گزارش ایرنا، احمد آئین روز سه‌شنبه با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی دفتر جیرفت، این بذرها را شامل گوجه فرنگی، فلفل‌های دلمه‌ای معمولی و کشیده عنوان و زمان تولید نهایی بذر گوجه‌فرنگی را سال 1401 و فلفل‌ها را 1400 اعلام کرد.

کرمان رصد


وی تهیه بذر محصولات سبزی، صیفی و گلخانه‌ای کشور را با توجه به تحریم‌ها چالشی برای بخش کشاورزی دانست و گفت: در همین راستا مرکز تحقیقات کشاورزی وارد عمل شده و در حال تولید سه نوع بذر مورد نیاز بخش کشاورزی و کشاورزان است.
آئین با بیان اینکه امسال 49 رقم جدید بذر در کشور معرفی شد، گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان همگام با دیگر مراکز تحقیقات کشور با تلاش وافر اعضای هیات علمی خود توانست بذر جدید کُنجد به نام «کنجد هلیل» تولید کند.

کرمان رصد


رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان افزود: تعداد ارقام اصلاح شده کُنجد در کشور محدود بوده و تولید رقم هلیل برای نخستین بار، خدمتی ماندگار در این عرصه به شمار می‌رود.
آئین با بیان اینکه سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی کشور بیش از 700 رقم جدید بذر کشاورزی تولید کرده است، بیشترین رقم را متعلق به محصول گندم دانست و از همکاری مرکز تحقیقات جنوب کرمان در این دستاورد بزرگ خبر داد.
وی با بیان اینکه تحقیقات بستگی به مرزها ندارد، خواستار مشارکت بیشتر اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها در این بخش شد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه تحقیقات کشاورزی باید آموزش و ترویج داده شود، یکی از ماموریت‌های ذاتی مرکز تحقیقات را نظارت بر فرآیند تولید بذر و صدور گواهی بذر دانست.
آئین با بیان اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان خبر داد. وی با بیان اینکه در زمینه تولید گندم بذری در منطقه جنوب کرمان خودکفا هستیم، از نظارت، ثبت و گواهی هشت هزار تن گندم بذری در جنوب کرمان خبر داد.
وی به تولید نهال استاندارد در جنوب کرمان اشاره کرد و از فعالیت نهالستان تولید نهال مرکبات در بخش اسفندقه جیرفت خبر داد و گفت: هم‌اکنون 2 نهالستان مجوز دار در جنوب استان کرمان فعالیت می‌کنند.
تولید گردوی پیوندی

کرمان رصد


آئین با بیان اینکه تولید گردوی پیوندی را در جنوب کرمان آغاز کردیم، گفت: امسال ژنتیک‌های برتر منطقه را همراه با سایر ارقام تجاری پیوند زدیم و چهار پایلوت و نمونه در چهار منطقه کوهپایه‌ای انتخاب کردیم.
وی همچنین به آفت مگس مدیترانه‌ای در مناطقه کوهپایه‌ای جنوب کرمان اشاره کرد و این آفت را خطرناک برشمرد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه آفت مگس مدیترانه‌ای ‌میزبان زیادی دارد، گفت: شناسایی بیولوژی (زیست‌شناسی) این آفت در دست بررسی بوده و در کنار این فعالیت تحقیقاتی، ‌مبارزه با این آفت هم از طریق جهاد کشاورزی در دست اجرا است.
«مگس میوه مدیترانه ای از آفات مخرب جهانی است که نسبت به سایر گونه‌های مگس میوه دارای دامنه میزبانی وسیع تری است و می تواند بیشترین خسارت را به بار بیاورد.هلو، خرمالو، انجیر، سیب زرد، آلو و گلابی و مرکبات از جمله میزبان‌های این آفت هستند»
آئین همچنین به بیماری جاروک لیموترش اشاره کرد و گفت: این بیماری در دهه 80 خسارت زیادی به باغ‌های لیموی جنوب کرمان وارد کرد از این رو رقم لیموی پارسی را به عنوان جایگزین به باغداران معرفی کردیم.
«بیماری جاروک مشمول نظارت و قرنطینه داخلی است و ریشه‌کنی آن از راه انهدام درختان بیمار در دستور کار سازمان حفظ نباتات کشور قرار دارد. از بین گونه‌های مرکبات فقط لیمو، بالنگ و لیموشیرین به این بیماری مبتلا می‌شوند»

کرمان رصد


آئین افزود: در حوزه آموزش همچنین آموزش کارکنان جهاد کشاورزی و مباحث مهارت آموزی برای بازماندگان از تحصیل و هنرستان‌های کشاورزی در این مجموعه انجام می‌شود.
وی قدمت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را سال 1348 اعلام کرد و نام این مجموعه را در ابتدای فعالیت «آزمایشگاه آفات گیاهان» دانست.
او حوزه فعالیت مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را شامل تحقیقات و پژوهش‌های کاربردی و آموزش و ترویج اعلام کرد.
وی با بیان اینکه در بخش تحقیقات کشاورزی، همه بخش‌ها فعال است، گفت: در بخش آموزش نیز روند آموزش بهره‌برداران در حال انجام است.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه در سال 1366 مرکز تحقیقات علاوه بر جنوب کرمان، شهرستان بم در (شرق استان کرمان) را نیز تحت پوشش داشت، گفت: در سال 1383 حوزه مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان در هفت شهرستان جنوبی این منطقه تعریف شد.
وی سابقه تاریخی مرکز تحقیقات جنوب کرمان را نشان از ظرفیت بالای کشاورزی این منطقه دانست و از شکوفایی هر چه بیشتر این بخش طی سال‌های اخیر خبر داد.
آئین با بیان اینکه ستاد مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان واقع در شهر علی‌آباد جیرفت است، از استقرار یک واحد پردیس آموزش کشاورزی در کهنوج، یک مجموعه در رودبار جنوب و یک مرکز تحقیقات هم در بخش اسفندقه جیرفت خبر داد.
وی با بیان اینکه سالانه بیش از چهار و نیم میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در جنوب کرمان تولید می‌شود، از کمبود اعضای هیات علمی این مرکز با توجه به سابقه تاریخی این مرکز و ظرفیت تولید چهار درصد محصولات کشاورزی کشور، گلایه کرد.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی جنوب کرمان با بیان اینکه مجموع اعضای هیات علمی و غیر هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان 20 نفر هستند، خواستار جذب بیشتر اعضای هیات علمی و نیروی انسانی برای این مجموعه شد.
وی عملکرد محققان مرکز تحقیقات کشاورزی جنوب کرمان را بالاتر از میانگین کشوری اعلام کرد و گفت: با توجه به خروجی‌های این مرکز نسبت به تعداد محققان، از میانگین کشوری بالاتر هستیم.

کرمان رصد


برچسب‌ها
وزارت جهاد کشاورزی گندم کهنوج پژوهش کرمان کشاورزی جیرفت

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/182825/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لیگ برتر فوتبال| گل‌گهر به دنبال جبران شکست دور رفت، تلاش صنعت نفت برای پایان دادن به کابوس نیم‌فصل دوم

بازیکنان مس رفسنجان باز هم رختکن خود را تمیز تحویل دادند / عکس

فکری: غیرت بازیکنان ما مثال زدنی است

باشگاه نساجی تهدید کرد: تا زمانی که بازی ها برابر نشود، مقابل مس رفسنجان بازی نمی کنیم

شاهکار فکری در مسجدسلیمان با شکست مس رفسنجان

برتری 10 نفره سپاهان و روزهای خوب فکری در نفت

تیم نفت مسجدسلیمان برابر مس رفسنجان به برتری رسید

149 طرح محرومیت زدایی سپاه در عنبرآباد افتتاح شد

تیر و کرمانشاهی مانع از دبل نقی‌زاده!

ویدیو| خلاصه بازی نفت مسجدسلیمان 1-0 مس رفسنجان

پیروزی نفت مسجد سلیمان برابر مس

تهدید باشگاه نساجی؛ مقابل مس رفسنجان بازی نمی‌کنیم

دعای روز نهم ماه مبارک رمضان

مانور اصلاح شبکه توزیع برق در کرمان اجرا شد

پروژه همت‌آباد اصفهان یک الگوی ملی در بازآفرینی شهری است

بحران دفاعی در مس با غیبت زاهدی

نهمین گل حسینی در اولین تجربه خانگی فکری

لیگ برتر فوتبال| بازگشت دوباره سپاهان به صدر‎‎ جدول/ نخستین پیروزی نفت با فکری در خانه

تجلیل از حافظان قرآن کریم در قلعه‌گنج

هفتمین گل حسینی در اولین تجربه خانگی فکری

ششمین گل حسینی در اولین تجربه خانگی فکری

فیلم|خلاصه بازی نفت مسجد سلیمان یک مس رفسنجان صفر

نفت مسجدسلیمان یک مس رفسنجان صفر؛ اولین پیروزی فکری

پیروزی شاگردان فکری برابر مس

سپاهان برد و جای پرسپولیس را گرفت

جدول لیگ برتر فوتبال در پایان روز نخست هفته بیست‌ویکم؛ کامروایی سپاهان و جابه‌جایی مس و آلومینیوم

فکری: می‌دانستیم کار سختی مقابل مس داریم

جدول لیگ برتر فوتبال در پایان بازی‌های امروز/سپاهان موقتا صدرنشین شد

ویدیو| خلاصه بازی نفت مسجد سلیمان 1-0 مس رفسنجان

شعله های گاز در جنوب غربی جزیره، نگران کننده نیست

ربیعی: مستحق شکست نبودیم/ بدشانس بودیم

اعزام کاروان تیم صنعت نفت آبادان به سیرجان

طرح کوچه‌های رنگی و زیباسازی بافت فرسوده محله حصارک اجرا شد

اخلالگران گردن کلفت بازار سیمان و مرغ شناسایی می شوند

نفت مسجد سلیمان صفر - مس رفسنجان صفر/ توقف یک نیمه‌ای شاگردان فکری برابر نماینده استان کرمان

پیروزی سپاهان و پیکان در نیمه نخست

آمار کرونا کرمان 2 اردیبهشت؛ 12 فوتی و 80 ابتلای جدید

ترکیب تیم فکری برای دیدار با مس رفسنجان

ترکیب نفت مسجد سلیمان و مس رفسنجان اعلام شد

وزش باد شدید موقت در بسیاری از مناطق کشور

سیاهی کرونا دامن 12 خانواده کرمانی را گرفت/کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی در کرمان/تمدید مهلت ثبت نام آزمون استعداد‌های درخشان

نفت مسجد سلیمان مس رفسنجان / گزارش زنده

گزارش زنده؛ نفت مسجد سلیمان - مس 0

نتوانستیم در نیم فصل تیم‌مان را تقویت کنیم

برای ادامه راه احتیاج به موفقیت در بازی فردا داریم

کمیته رصد فضای مجازی برای انتخابات تشکیل شد

فرماندار بهار: بافت سنتی شهرها باید حفظ شود

اعلام ترکیب مس رفسنجان در بازی با نفت مسجدسلیمان

بازدید رییس دادگستری کهنوج از بازداشتگاه‌ها و تحت‌نظرگاه‌های مراجع انتظامی این شهرستان

ناکامی قاچاقچیان سوخت/ کشف 25تن سیمان احتکاری دربافت