کرمان رصد

آخرين مطالب

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی فعالیت کند وزارت رفاه

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس: صندوق بیمه اجتماعی در ایجاد امید به ماندن در روستاها و حفظ اصلی‌ترین ارزش های انسانی  فعالیت کند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است، اگر به امکاناتی نظیر بیمه اجتماعی که امروزه درروستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، روستاییان تمایلی به مهاجرت نداشتند.

به گزارش روابط عمومی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، "مهدی عیسی‌زاده" رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در دیدار با "علی شیرکانی" مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، با تشکر و قدردانی از خدمات صندوق بیمه اجتماعی گفت: فعالیت صندوق نسبت به سایر بیمه‌ها بسیار ماندگار است، زیرا مرتبط با اقشاری است که جزو شریف‌ترین و صادق‌ترین انسان‌ها هستند و با توجه به آنکه جامعه هدف صندوق افراد پاک و شریفی هستند بنابراین خدمات صندوق نیز بسیار والا و ارزشمند است.
عیسی‌زاده با بیان اینکه صندوق بیمه اجتماعی هنوز در برخی از روستاها ناآشنا است، گفت: باید در راستای خدمات صندوق تبلیغات و اطلاع‌رسانی کامل صورت گیرد و مردم باید بدانند که صندوق حامی آنها و جزئی از خانواده آنها است که در حوادث ناگوار و در نامطلوبترین زمان‌ها دستگیر آنها خواهد بود.
وی گفت: باوجود عمر کم صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، عملکرد بسیار قابل قبولی دارد اما همچنان تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داریم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: تسهیل مهاجرت از روستاها به شهرها پس از انقلاب موجب رواج حاشیه نشینی و ایجاد فقر و آسیبهای اجتماعی فراوان شده است و به جرات میگویم که به اگر امکاناتی که امروزه در روستاها ایجاد کرده‌ایم، درگذشته نیز توجه داشتیم، یقین داشتم که روستاییان مایل به مهاجرت نبودند درصورتی که غفلت کردیم و رواج مهاجرت‌ها مشکلات مربوط به آن در نتیجه این غفلت ایجاد شده است.
عیسی‌زاده ادامه داد: معتقد هستم که عمدا یا سهوا تعادل روستاها و شهرها را برهم زده‌ایم و این مسئله موجب سیل مهاجرتها به شهرها و ایجاد آسیبهای اجتماعی فراوان شده است آسیبهایی که امروزه باید در مجلس کمیسیون‌های مختلفی برای رفع آنها ایجاد کنیم تا به همین مسائل بپردازیم.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به نام صندوق گفت: معتقد هستم که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر بیشتر از این می‌تواند فعالیت کند و می‌تواند در حفظ روستا و زندگی روستایی، ایجاد امید به ماندن در روستاها، حفظ اصلی‌ترین ارزشهای انسانی و سنت‌های فرهنگی رایج در جامعه روستایی فعالیت کند.
وی با بیان اینکه چهارچوب‌های روستایی نسبت به شهری متفاوت است و زنان سرپرست خانوار در روستاها با محدودیت‌های در تامین معیشت دارند و فقط می‌توانند با پرداختن به برخی از شغل‌ها مانند قالیبافی و صنایع دستی و غیره گذران زندگی کنند، درصورتی که درشهرها می‌توانند به شغلهای متفاوتی برای تامین معاش خود بپردازند، از مدیرعامل صندوق خواست تا به صورت ویژه مسئله بیمه بانوان روستایی به ویژه زنان سرپرست خانوار روستایی را در دستورکار خود قرار دهد تا مجلس نیز بتواند موضوع حمایت بیمه‌ای از این گروه را دنبال کند.
وی تاکید کرد: باتوجه به آنکه برخی از جوانان نسبت به بیمه کم توجه هستند باید از سمت آسیبهای اجتماعی و عوارض مهاجرت به شهرها وارد عمل شد تا بتوان راهکارهایی را نسبت به بیمه این افراد درنظر گرفت.
صندوق حامی روستاییان و عشایر کشور
در ادامه "علی شیرکانی" صندوق را حامی روستاییان و عشایر دانست و گفت: در کشور همواره بیمه‌ها و صندوق‌هایی برای کارکنان و مزد بگیران مانند سازمان تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی، صندوق صدا و سیما و صندوق کارگران وجود داشته است، اما برای غیرمزد بگیران هیچ پوشش بیمه و صندوقی درنظر گرفته نشده بود، این درحالی است که در اصل 29 قانون اساسی بر بیمه تمام آحاد کشور تاکید شده است، به همین دلیل در سال 1383 به برکت نظام صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تشکیل شد و به جرات میتوان گفت که یکی از خدمات بزرگ نظام به جامعه هدف همین صندوق بوده است.
وی ادامه داد: در این صندوق دولت با پرداخت 10 درصد حق بیمه نقش کارفرما را داشته و شخص فقط 5 درصد حق بیمه خود را می‌پردازد و خوشبختانه تاکنون تمام دولتها فارغ از سمت و سوی سیاسی همواره حامی این صندوق بوده‌اند.
شیرکانی با بیان اینکه تمام دنیا و به ویژه کشورهای پیشرفته به دلیل اهمیت روستاها و حفظ امنیت غذایی کشور به روستاها توجه ویژه‌ای داشته و به بازسازی روستاها روی آورده‌اند، گفت: اگر می‌خواهیم در تمام دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، باید به روستاها و عشایر به عنوان اولین خط مقدم تامین امنیت غذایی کشور توجه کنیم، دقت شود که با احیای روستاها و زندگی روستایی گامی عظیم در حفظ کشور خواهیم برداشت.
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی تاکید کرد: باوجود گسترش خدمات زیرساختی اعم از گاز، برق و اینترنت در روستاها به امکانات رفاهی و زندگی آنها کمتر پرداخته‌ایم درصورتی که برای پایداری روستاها علاوه بر خدمات زیرساختی باید خدمات رفاهی از جمله شغل، امید به آینده در روستاییان و افتخار به هویت روستایی و تاریخ روستا ایجاد کنیم تا بتوانیم ضمن حفظ روستا و زندگی روستایی از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری کنیم.
شیرکانی هزینه آبادانی و رفاهی روستاها نسبت به شهرها را برای کشور بسیار کمتر دانست و گفت: هزینه ایجاد خدمات رفاهی در شهرها بسیار بالا است درصورتی که هزینه ایجاد همین خدمات در روستاها به نسبت شهرها بسیار کمتر است، این درحالی است که به صورت مستقیم و غیر مستقیم تامین و ارتقاء حوزه‌های مختلف کشو ر در روستاها امکان پذیر است .
شیرکانی با تشکر و قدردانی از همراهی همه جانبه و کم نظیر کمیسیون اجتماعی مجلس با صندوق و توجه ویژه به موضوع بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر و زنان سرپرست خانوار روستایی و نیز اقشار آسیب‌پذیر ، ابراز امیدواری کرد که با این همراهی‌ها از جمله حضور صمیمانه و بی سابقه رییس کمیسیون اجتماعی مجلس در صندوق با هدف بررسی عملکرد و نیز شندیدن دغدغه‌های مدیران آن، بتوان گامی در گسترش پوشش صددرصدی جامعه هدف صندوق برداشت.
همچنین در این نشست گزارش عملکرد صندوق طی یک سال و نیم گذشته از سوی "شهریار محمودزاده" مشاور مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر ارائه شد.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/178501/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جمع آوری 26 ماینر غیر مجاز از یک منزل در بردسیر

٩ عضو هیئت علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در جمع ٢ درصد؜ دانشمندان برتر دنیا

استقلال به دنبال قهرمانی/ «فکری» قهر نکرده است

مس رفسنجان مهیای بازی مقابل استقلال است

کارگاه های آموزشی مجازی سلامت محور

معرفی علمای بزرگ اخلاق در ویژه‌برنامه «نردبان آسمان»

راه اندازی نخستین اتاق فکر ترویج فرهنگ ایثار و شهادت شهر تهران

خانه های بهداشت کارگری برتر تجلیل می شوند/ رونمایی از 60 عنوان کتاب و بسته آموزشی مرتبط با سلامت کارگران

مظاهری به کمیته انضباطی باشگاه استقلال دعوت شد

مربی تیم گل‌گهر سیرجان: اشتباهات خود را باید به حداقل برسانیم

j5 از رده خارج شد/هدف‌گذاری برای داخلی‌سازی 85 درصدی خودرو J4

مس رفسنجان - استقلال؛ فینال اول محمود فکری / پیش بازی

کمک 119 میلیاردی بسیج فرهنگیان به دانش‌آموزان بی‌بضاعت کرمانی

ربیعی: قرار نبود تعطیلی لیگ تا این حد باشد

استقلالی ها در محاصره هواداران در رفسنجان / عکس

مرفاوی: فکری قهر نکرده است/ به فکر قهرمانی هستیم

مرفاوی: قول قهرمانی نمی‌دهم/ بازی سختی مقابل مس رفسنجان داریم

انگیزه بزرگ ستاره استقلال برای درخشش ؛ هواداران ، ستاره محبوب را می بخشند

انعقاد تفاهم نامه همکاری بین آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی استان کرمان

مرفاوی: بازی فردا سخت و مهم است/ صدرنشین لیگ هم قول قهرمانی نمی‌دهد

مرفاوی: فکری قهر نکرده است

سرمربی فوتبال سپاهان: گل‌گهر تیم تاکتیکی و فنی است

محمد ربیعی: وقفه لیگ به استقلال کمک کرد؛ تلاشم برای مس ساختن یک تیم قابل احترام بود

معرفی برترین عکاسان و فیلم‌ سازان کرمانی دارای معلولیت

جک J4 با 85 درصد داخلی سازی به بازار عرضه می شود

ربیعی: تعطیلی لیگ به استقلال کمک کرد/ نیاز باشد، فردا از بازیکنان جدید استفاده می‌کنیم

ربیعی: استقلال نیازی به تعریف من ندارد

ربیعی: امیدوارم روزی مس رفسنجان در لیگ قهرمانان آسیا باشد

ادعای سرمربی مس در مورد استقلال و تعطیلی لیگ

برگزاری جشنواره ارتقای سطح تحرک ارتش در کرمان/آخرین آمار وضعیت ویروس کرونا در کرمان/فعالیت سامانه بارشی جدید از فردا در کرمان

اعطای تسهیلات بلاعوض 30 میلیونی برای 1200 واحد مسکونی استان تهران

ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد

اجاره خانه در تهران 30درصد رشد کرد

ترکیه، سفیر ایران در آنکارا را احضار کرد

حمایت معنادار محسن چاوشی از شهاب حسینی + عکس

حال بیژن مرتضوی بحرانی شد/ انتقال به مراقبت های ویژه

آیین رونمایی و نصب اولین طرح جدید تمثال شهدا در منطقه 13

جک J4 با 85 درصد داخلی سازی به بازار عرضه می‌شود

کرونا خنده اش را از ما گرفت!

گشتی در پایتخت تابلوفرش جهان

‌اجمالی/مربی گل‌گهر سیرجان: بازی با کیفیتی مقابل سپاهان ارائه خواهیم کرد

مرفاوی: می‌خواهیم در جدول بالاتر بیاییم و در کورس باشیم

الهویی: سپاهان می‌تواند رقیب بسیار خوبی باشد

مرفاوی: بازی فردا سخت و مهم است

تصاویر/فعالیت جهادی نوجوانان شهر کرمان در ایام کرونا

تصاویر/افتتاح مسکن‌های مددجویی سپاه پاسداران در راین کرمان

j5 از دره خارج شد/هدف‌گذاری برای داخلی‌سازی 85 درصدی خودرو J4

خودکشی جوان 33ساله در لاهیجان با اسلحه

ورود دو سامانه بارشی جدید به کشور

وعده جدید روحانی درباره نرخ ارز