کرمان رصد

آخرين مطالب

دسترنج کشاورزان جنوب کرمان با خاک یکسان شد؛ جازموریان چشم انتظار کمک های دولتی اجتماعي

دسترنج کشاورزان جنوب کرمان با خاک یکسان شد؛ جازموریان چشم انتظار کمک های دولتی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان-گرد و غبار و ریزگردها در استان کرمان حکایت جدیدی نیست به طوری که هرساله وزش تندبادها موجب برخاستن شن‌های روان در مناطق جنوبی و جنوب شرقی این استان می‌شود، پدیده‌ای که بیشتر بخش کشاورزی را تخریب می کند،این در حالی است که زیرساخت‌های شهری و جاده‌ای هم از خسارت‌های طوفان شن بی‌نصیب نمی‌مانند.
قدس آنلاین-گروه استانها-مهدی توحیدی:در حالی این روزها طوفان شن هزاران هکتار از مزارع کشاورزان جنوب کرمان را زیر خروارها شن مدفون کرده است که پیش از این سرمای بی سابقه و میلیاردها تومان خسارت، عرصه را بر کشاورزان و مردم جنوب کرمان تنگ کرده بود.
گرد و غبار و ریزگردها در استان کرمان حکایت جدیدی نیست به طوری که هرساله وزش تندبادها موجب برخاستن شن‌های روان در مناطق جنوبی و جنوب شرقی این استان می‌شود، پدیده‌ای که بیشتر بخش کشاورزی را تخریب می کند،این در حالی است که زیرساخت‌های شهری و جاده‌ای هم از خسارت‌های طوفان شن بی‌نصیب نمی‌مانند.
به گفته مسئولان بیشترین خسارت ها در جازموریان و رودبار جنوب و بخصوص در شهر زهکلوت و به بخش کشاورزی با بیش از 2هزار و 100میلیارد ریال گزارش شده است. طوفان شن در استان کرمان علاوه بر بخش کشاورزی، مشکلاتی را هم در جاده‌های این استان ایجاد کرد و آنطور که مسئولان اعلام کردند، راه ارتباطی 90 روستای شهرستان ریگان بر اثر سرعت بالای شن‌های روان و کاهش دید افقی، بسته شد؛ البته در شهرستان رودبار جنوب هم این مشکل را داشتیم و راه ارتباطی بسیاری از روستاهای این شهرستان بخصوص در حوزه زهکلوت بسته شد.
با این وجود به نظر می رسد این میزان خسارت متغیر بوده و تعیین میزان خسارت‌های نهایی بعد از پایان جمع‌بندی و ارزیابی کارشناسان اعلام خواهد شد که مسلما چند روزی به طول خواهد انجامید، اما همین آمار، حاکی از ورود خسارت نسبتا سنگینی است.
اما نکته نگران کننده این است که کشاورزانی که از سیل گسترده ابتدای سال جاری دچار خسارات شده‌ بودند هنوز هیچ حمایتی دریافت نکرده‌اند و حالا باید نگران دریافت خسارت های وارده از طوفان شن و سرمای اخیر نیز باشند در این بین نگرانی‌ها از این افزایش یافته که به گفته برخی از کشاورزان دولت هیچ برنامه‌ای برای حمایت از کشاورزان در فصل جاری هم نداشته باشد و مردم تنها بمانند.
در این خصوص نماینده مردم کهنوج، منوجان، رودبار جنوب، قلعه گنج و فاریاب با بیان اینکه متأسفانه به مزارع کشاورزان در جنوب کرمان در پی طوفان شن وسرماآسیب های فراوانی وارد شده است،عنوان کرد: مستند سازی از خسارت های وارده به کشاورزان انجام شده و کارشناسان جهادکشاورزی در حال بررسی دقیق میزان خسارت هستند تا پس از جمع بندی نهایی،گزارش دقیق میزان خسارت را به مدیریت بحران و وزارت جهاد کشاورزی ارسال کنند.
پرداخت خسارت توسط ستاد مدیریت بحران
منصور شکرالهی در گفت وگو با قدس آنلاین با اشاره به پرداخت خسارت طوفان و سرمازدگی به کشاورزان جنوب استان کرمان از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و ستاد مدیریت بحران عنوان کرد: برای جبران بخشی از ضرر کشاورزان در جلسه ستاد بحران تصمیماتی اتخاذ شده و به دنبال آن هستیم تا بخشی از خسارت وارده را به کشاورزان پرداخت کنیم.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص نحوه پرداخت خسارت وارده به کشاورزان با اشاره به مکاتبات و تشکیل نشست با معاونان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص خسارت ناشی از طوفان و سرمازدگی به کشاورزان جنوب استان کرمان بیان کرد:کشاورزانی که اراضی خود را بیمه کرده‌اند از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی خسارت دریافت خواهند کرد؛اما خسارت ناشی از سرمازدگی به کشاورزانی که اراضی خود را بیمه نکرده‌اند توسط ستاد مدیریت بحران که نماینده ای از وزارت جهاد کشاورزی ،نماینده ای از وزارت کشور و نماینده سازمان برنامه و بودجه حضور دارند، پرداخت می‌شود.
شکرالهی با اشاره به دیداربا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس در خصوص خسارت وارد شده به کشاورزان اظهار داشت: مسئولان سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان نیز در حال برآورد خسارت اراضی کشاورزی ناشی از طوفان شن وسرمازدگی هستند.
حمایت بیمه فقط تاسقف 6میلیون تومان!
وی با بیان اینکه مسئولان مربوط در سازمان جهاد کشاورزی جنوب استان کرمان در حال برآورد خسارت اراضی کشاورزی ناشی از طوفان شن وسرمازدگی هستند، عنوان کرد:عمده خسارت وارد شده به واسطه طوفان و سرمازدگی به کشاورزان در جنوب استان کرمان ورودبار بوده است که ما در مجمع نمایندگان استان کرمان پرداخت خسارت به کشاورزان را تا رسیدن به نتیجه برای کشاورزان پیگیری خواهیم کرد.
وی با اشاره به ورود مجلس به موضوع خسارت به کشاورزان جنوب کرمان در خصوص اینکه صندوق بیمه فقط تا سقف 6میلیون تومان خسارت به کشاورزان پرداخت می کند ،اظهار داشت: متأسفانه این موضوع که به هر میزانی که کشاورزان محصولات خود را بیمه کرده باشند صندوق بیمه هم تا میزان تعهد پرداخت می کند،وجود دارد،اما ستاد مدیریت بحران کشور نیز برای پرداخت خسارت به کشاورزان پس از تعیین میزان خسارت اعلام آمادگی کرده است.
قول وزیر برای بازدید از منطقه
وی با اشاره به اینکه وزیر جهاد کشاورزی هم قول مساعد داده است که برای بازدید از منطقه به کرمان سفر کند، عنوان کرد:در نشستی که روز یکشنبه با استاندار وطی یک کارگروهی که تشکیل شده است بررسی میزان خسارت به کشاورزان و نحوه پرداخت خسارت به کشاورزان جنوب کرمان انجام خواهد گرفت و امیدواریم بتوانیم مقداری از آلام کشاورزان را التیام بدهیم.
رئیس جهاد کشاورزی جنوب کرمان هم با اشاره به اینکه سرمازدگی هفته 2هزار میلیارد تومان به کشاورزان جنوب کرمان خسارت وارد کرده بود و بخش قابل توجهی از محصول از بین برده است،گفت:این داستان با طوفان شدید شن ادامه یافت و طوفان فقط در شهرستان رودبار جنوب بیش از 200 میلیارد تومان خسارت به بار آورد.
سعید برخوری با بیان اینکه فقط در جازموریان 80 درصد محصولات از بین رفته است و 7 هزار هکتار مزرعه گوجه از بین رفته است،عنوان کرد:باید بسته های حمایتی از کشاورزان تعریف شود در غیر این صورت مردم با فقر شدید مواجه می شوند.
وی افزود: در جازموریان 80 درصد محصولات از بین رفته است به طوری که سیب زمینی، گوجه فرنگی، محصولات سیفی، گلخانه ها، هندوانه، پیاز و خیار جزو محصولات این فصل است که کاملا در برخی از مناطق از بین رفته و مشکلات مضاعف شده است.
هنوز میزان دقیق خسارت ها مشخص نیست؛اما عدم تمایل مردم به بیمه کشاورزی موجب شده است حمایت از کشاورزان با مشکل مواجه شود و حمایت مستقیم از کشاورزان، استهمال وامها و کمک به کشاورزان برای احیای زمین های کشاورزی و احیاء زیر ساختهای کشاورزی به خصوص قنوات، کانال های کشاورزی و گلخانه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/178482/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

268 عملیات نجات توسط آتش نشانی در کرمان انجام شد

مرحله سوم جام حذفی/ صعود ملوان و باخت گل ریحان

صعود ملوان، مس و پارس جنوبی در جام حذفی فوتبال ایران

تصاویر| شکوفه زدن زودهنگام درختان در کرمان

پیروزی ملوان و مس کرمان در جام حذفی/ بادران و گل ریحان حذف شدند

اطعام بیش از 8000 نفر در پویش همدلی هیئت‌های مذهبی استان کرمان به روایت تصویر

بارش برف در شمال و شمالغرب استان کرمان/ رانندگان به اشتباه نیفتند

ابلاغ کلیات ضوابط بافت تاریخی تبریز / کارهای عمرانی در بافت‌های تاریخی باید مهر تایید میراث بگیرد

صعود ملوان، مس و پارس جنوبی در جام حذفی فوتبال

صعود مس کرمان و پارس و ملوان در جام حذفی

هوای سرد در کدام مناطق ماندگار است؟

لیگ برتر والیبال| سیرجان به نیمه‌نهایی رسید/ پرونده سایپا هم بسته شد

عیدی زودهنگام حسن روحانی به مردم

محمدرضا الوند درگذشت + علت فوت

نمایشگاهی از آثار هنری یک روزنامه‌نگار

جام حذفی فوتبال| صعود مس کرمان و پارس جنوبی، حذف بادران و گل ریحان/ ملوانِ 9 نفره از سد رایکا گذشت

ماندگاری هوای سرد در کشور/آسمانی صاف در اغلب شهرها از 9 اسفند

ماندگاری هوای سرد در برخی نقاط کشور/آسمانی صاف در اغلب شهرها از 9 اسفند

رفع تصرف از 1.5هکتار اراضی شهر کرمان

تیم‌های یک‌شانزدهم جام حذفی کامل شدند

درخواست حکم اعدام برای خلبان تهرانی رد شد

فضای سبز کرمان در حال توسعه است/ کرمان پایلوت شهر دوستدار کودک

268 عملیات نجات توسط آتش‌نشانی در کرمان انجام شد

رفع تصرف از 1.5 هکتار اراضی شهر کرمان

گلناز نظامی:موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

اساسنامه منازل مسکونی مهر در پردیس ابلاغ شد

ضرب شست مهدی رحمتی به امیر قلعه نویی با خرید مدافع ناراضی گل گهر

تداوم بارش‌ها در کشور/ بارش شدید در 6 استان

خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

بازداشت ببر داعش در غرب بغداد

عدالت از یادگارهای ماندگار حضرت علی (ع) است

شکوفه های زمستانی - کرمان

منشور روحانیت را باید با شیوه های مختلف تبلیغ کرد

درهای صندوق برای تمامی صادرکنندگان کشور از کوچک تا بزرگ باز است

مددی: تا پایان فصل از این کادر فنی حمایت خواهیم کرد/ اعلام آخرین وضعیت دیاباته، شجاعیان و مرادی برای بازی با مس رفسنجان

وکیا به شهرخودرو پیوست (عکس)

اساسنامه واحد‌های مسکن مهر پردیس ابلاغ شد

سارقان برقی درکرمان دستگیر شدند

بستری 127 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان

محموله بزرگ مواد مخدر در جیرفت کشف شد

پایان فصل خلوت گردشگری کیش

ممنوعیت کرونایی سفر به 4استان و 7 شهر

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 اسفند 99

قیمت مصوب موز اعلام شد

همایش نیم‌روزه «با تو خوشبختم»

فارس من| زمانبر بودن فرآیند تعریف کاربری برای زمین مسکن ملی رویان

صدور مجوز فعالیت دست‌فروشان در بازارچه محله‌ای کرمان

شیخ دیاباته به بازی مس رفسنجان می رسد

بررسی «روح» در «نقد سینما» شبکه پنج