کرمان رصد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

بی‌توجهی وزیر جهاد کشاورزی زخمی بر دل کشاورزان جنوب کرمان شد اجتماعي

بی‌توجهی وزیر جهاد کشاورزی زخمی بر دل کشاورزان جنوب کرمان شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - گروه استان‌ها- بی‌توجهی وزیر جهاد کشاورزی نمکی بر زخم کشاورزان جنوب کرمان شد، کشاورزانی که این روزها سرما شدید محصول آنها را با خاک یکسان کرده اما گویی اولویت مسئولان چیز دیگری است. - اخبار استانها -
به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، جنوب استان کرمان منطقه‌ خوش آب و هوایی است که تقریباً شغل 80 درصد مردم آن کشاورزی است و به همین دلیل آن را یکی از قطب‌‌های کشاورزی کشور می‌دانند اما هر ساله به‌خاطر کشت زیاد و عدم تقاضا، عدم صادرات و تصمیم‌های لحظه‌ای مسئولان و امسال نیز به دلیل سرمازدگی محصولات کشاورزی شاهد نابودی محصولات کشاورزی این منطقه هستیم.
این روزها کشاورزان جنوب استان کرمان به سوگ محصولات کشاورزی خود نشسته‌اند چرا که سرمایی بی‌سابقه محصول آنها را با خاک یکسان کرده است اما مسئولان ما انگار که اتفاقی نیفتاده کارهای دیگری را در اولویت قرار داده و در شرایطی همه انتظار داشتند تا مرهمی بر زخم این قشر آسیب دیده گذاشته شود تا قدری خسارات وارده به آنها را جبران کنند، وزیر جهاد کشاورزی به استان کرمان سفر می‌کند؛ نه برای بازدید از خسارات سرمازدگی محصولات کشاورزی در جنوب که برای بازدید از پروژه‌های شرکت هواپیمایی ماهان استان کرمان!
آقای وزیر اگر ما هم هواپیما و بالگرد برایتان تدارک ببینیم آیا از صحنه بدبختی مردم جنوب کرمان هم بازدید می‌کنید؟
کشاورزان جنوب کرمان حال خوشی ندارند مانند هر سال خسته‌تر از همیشه به سوگ محصولات سرمازده خود نشسته‌اند و به گفته خودشان تعدادی از کشاورزان بخاطر شوکی که به آنها در اثر سرمازدگی وارد شده روانه بیمارستان شده‌اند.
در شرایطی که سرمازدگی بیش از دو هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزان جنوب استان کرمان وارد کرده و عملاً این اتفاق تلخ کشاورزان این منطقه را به ورشکستگی کشانده است اما مسئولان ارشد وزارت کشاورزی بجای بازدید و یافتن راه چاره، اولویت را چیز دیگری می‌دانند که در این شرایط نه تنها تسکینی بر زخم کشاورزان جنوب کرمان نیست که نمک بر زخم آنها است.
سنجری یکی از کشاورزان منطقه جبالبارز جنوبی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهارداشت: امسال با قرض و وام 100 میلیون تومان فقط بذر خریدم با دستمزد کارگر و وسایل دیگر حدود 200 میلیون خرج کردم به امید اینکه بتوانم زندگی فرزندانم را سروسامان دهم اما با سرمازدگی اخیر تمام هست و نیستم به باد رفت الان من مانده‌ام و 200 میلیون بدهی. مسئولان بگویند چکار باید کنم؟
وی افزود: صبح وقتی همسرم به گلخانه رفت با دیدن سرمازدگی و نابود شدن تمام محصولات گلخانه همان جا حالش بد شد و وقتی وی را به بیمارستان رساندیم گفتند که "سکته کرده ‌است" زندگیم که بر باد رفت همسرم هم مریض شد.
محمدی یکی دیگر از کشاورزان جنوب کرمان در گفت‌وگو با تسنیم گفت: دخترم با کارهای هنری برای خودش طلا خریده بود و من آنها را فروختم و قول دادم بعد از برداشت محصول دو برابر طلاهایش را براش بخرم اما با سرمازدگی و از دست محصولم یک عمر شرمنده دخترم شدم.
وی تصریح کرد: در طول آماده سازی و کاشت محصولات کشاورزی در شبانه روز فقط یک وعده غذا می‌خوردیم حتی ممکن بود یک روز اصلاً چیزی نخوریم به امید اینکه برداشت خوبی داشته باشیم و همه سختی‌ها جبران شود. جواب فرزندانم را چه بدهم؟
سالاری کشاورز دیگری هم به تسنیم گفت: من محصولاتم را بیمه کرده‌ام اما الان که خسارت دیدم بیمه تنها به من 6 میلیون تومان پرداخت می‌کند در حالیکه 200 میلیون خرج کردم.
وی بیان کرد: بیمه ما را مسخره کرده است؛ اگر شش میلیون تومان را نگیریم که بهتر است. همسرم بخاطر شکی که به او وارد شده دو هفته است که سکته کرده و کنج بیمارستان افتاده، فقط خدا می داند که زندگی‌ام دارد نابود می‌شود.
توکلی کشاورز عنبرآبادی نیز در گفت‌گو با تسنیم گفت: با این گرانی‌های سرسام‌آور با قرض و بدبختی گلخانه‌ام را کاشتم و چشم انتظار برداشت بودم که سرما چشم انتظاریم را به پایان رساند. الان من مانده‌ام با 300 میلیون تومان بدهی که هر روز تهدید می‌شوم.
وی افزود: حتی یک مسئول هم نیامد به ما بگوید چکار کنیم تا حداقل دلگرمی داشته باشیم. ما کشاورزان فقط خدا را داریم امیدوارم خداوند جبران کند.
تراژدی ورشکستی در انتظار کشاورزان جنوب کرمانی / دلالان حاصل ‌‌‌دسترنج گوجه‌کاران را با قیمت ‌اندک خریداری می‌کنند‌ اعمال تعرفه صادرات‌ برای ‌پیاز فاجعه شد / کشاورزان جنوب کرمان‌2200 میلیارد تومان خسارت دیدند گزارش| حکایتی تلخ از روزگار سخت کشاورزان جنوب کرمان / مسئولان هم از حل مشکلات درمانده شده‌اند سفر امروز وزیر غیررسمی بوده است
ذبیح‌الله اعظمی نماینده مردم شهرستان‌های جیرفت و عنبرآباد خسارات اولیه ناشی از سرمازدگی محصولات کشاورزی جنوب‌ کرمان را 2 هزار و 400 میلیارد تومان عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه ارزیابی‌ها همچنان ادامه دارد احتمال اینکه میزان خسارت وارده افزایش پیدا کند وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه پیگیری‌های متعددی جهت جبران خسارات وارده به کشاورزان جنوب استان کرمان در حال انجام است گفت: پرداخت خسارت در دو بخش صندوق بیمه محصولات کشاورزی و ستاد بحران انجام می‌شود .
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اراضی زراعی که بیمه بوده خسارت آنها از طریق صندوق بیمه محصولات کشاورزی و اراضی که بیمه نبودند خسارت آنها توسط ستاد مدیریت بحران پرداخت می‌شود.
وی با بیان اینکه بیشترین میزان خسارت به مزارع سیب‌زمینی و پیاز وارد شده است گفت: طبق اعلام سازمان جهاد کشاورزی جنوب‌ کرمان به 3 هزار و252 هکتار سطح زیرکشت خسارت وارد شده است.
اعظمی با بیان اینکه سفر امروز وزیر جهاد کشاورزی به استان کرمان یک سفر غیر رسمی است افزود: قرار است وزیر جهاد کشاورزی ظرف 10 روز آینده برای بررسی مشکلات کشاورزان به جنوب استان کرمان سفر کند.
به گزارش تسنیم صبح امروز پنجشنبه دوم بهمن ماه وزیر جهاد کشاورزی در یک سفر غیر رسمی وارد کرمان شده و پس از استقبال زینی‌وند استاندار کرمان و سایر مسئولین استانی با بالگرد راهی بخش شهداد شد.
وزیر جهاد کشاورزی به همراه زینی‌وند استاندار کرمان، عرب‌نژاد مدیرعامل هواپیمایی ماهان، سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان و تعدادی از مسئولین وزراتخانه و محلی وارد سایت هواپیمایی ماهان معین اقتصادی منطقه در روستای ملک‌آباد شدند و از مزرعه معین اقتصادی شامل گلخانه قرنطینه خرمای مجول با بیش از 3 هزار اصله نهال و گلخانه قرنطینه در حال ساخت 5 هزار مترمربعی این مجموعه بازدید کردند.
انتهای پیام/511/ ی

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/176475/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم

استاندار کرمان: تولید ثروت به تمام استان تسری پیدا کند

رئیس اتاق بازرگانی کرمان: مدل توسعه برمبنای صادرات دنبال شود

9 میلیارد تومان تجهیزات آموزشی رایگان به مدارس کرمان اهدا شد

امتحانات خرداد پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی برای برطرف کردن مشکلات جنوب کرمان قول مساعد داد

سامانه تسهیل و رفع موانع تولید کرمان فعال می‌شود

تعاون روستایی جنوب کرمان بیش از12 هزار تن پیاز تضمینی خریداری کرد

هفته‌های بحرانی کرونایی پیش روی کرمان/ برخورد قاطع با خاطیان

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

نامتوازنی در سطح استان کرمان بیداد می کند/ بنگاه های اقتصادی وظیفه عمل به مسئولیت اجتماعی دارند

وضعیت دو شهرستان جنوب کرمان رو به قرمز شدن/امکانات پاسخگو نخواهند بود

اعتبار دفاتر بیمه سلامت تا مهر 1400 تمدید شد

سرپرست هیات: توازن را در فوتبال کرمان ادامه می‌دهیم

ثبت نام شوراهای کرمان گام نخست در تشکیل مجالس محلی

15 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به عنبرآباد اختصاص یافت

کودک همسری یا کودک آزاری؟

فاطمه کامیاب: 800 نفر از کارآموزان من وارد بازار کار شده اند

طلسم عجیب مهاجم استقلالی شکسته شد ؛ مهاجم محبوب قلعه نویی بالاخره گل زد + سند

ثبت نام 16828 کرمانی در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا‌ها

اوج‌گیری مجدد گل‌گهر سیرجان با پیکان؛ روزهای بد به در

گل گهر سیرجان 2 پیکان تهران صفر؛ دومین پیروزی شاگردان ژنرال رتبه چهارم را به ارمغان آورد

سپاهان صدر را از دست داد؛ برد گل‌گهر با تبریزی

مربی گل‌گهر: با یک بازی مقتدرانه و قابل احترام پیروز شدیم/ مدیران پیکان درس بزرگی به فوتبال دادند

تارتار: دیگر تحمل متضرر شدن از مسائل داوری را نداریم

ویدئو: خلاصه بازی پیکان تهران صفر- گل گهر سیرجان 2

لیگ برتر فوتبال| فکری با توقف سپاهان، پرسپولیس را در صدر جدول نگه داشت/ گل‌گهر جای مس رفسنجان را گرفت

آخرین وضعیت کرونا در کرمان/ زلزله به 14 روستا در رابر خسارت زد/توزیع 20 تن پیاز به همت بسیج در شهداد

فیلم/خلاصه بازی پیکان صفر گل گهر سیرجان 2

سارق ادوات کشاورزی با 20 فقره سرقت به دام افتاد

گزارش تصویری از دیدار تیم های پیکان و گل گهر سیرجان

تساوی صبای یزد قابل نماینده کرمان

از گلایه گوجه کاران در شهرستان رودبار جنوب تا قیمت نامناسب کالاهای اساسی در فروشگاه رفاه

مشکل شبکه آبرسانی روستا‌های بخش گلستان رفع می‌شود

نقش موثر شرکت های صنعتی و تولیدی در شکوفایی اقتصادی

ویدیو: خلاصه و حاشیه دیدار مس رفسنجان سایپا

تمامی اماکن ورزشی استان کرمان تا اطلاع ثانوی تعطیل!

9 درصد؛ نرخ سود وام بافت فرسوده

کشتی گیر جوان بافتی بر سکوی سوم مسابقات انتخابی تیم ملی

شکوفه‌های بهاری رودبار +عکس

سالاد کاهو با سس ریحان + طرز تهیه

دومین اقدام هیأتی‌ها برای حذف موانع تولید و خوشحالی کشاورزان؛ این بار در کرمان

دو ملی‌پوش والیبال راهی سیرجان شدند/ رونمایی از فولاد 1400

بازسازی غضروف بین مفاصل با ژل تزریقی

ستاره پیشین استقلال احیا شد

تیم‌ملی هندبال ساحلی نوجوانان الف ایران بر سنگ‌آهن بافق غلبه کرد

تیم‌های فوتسال صبای یزد و کاروان صنعت کرمان مساوی شدند

جدال با سنگ و مس برای خلق اثر هنری+تصاویر

البدر بندرکنگ بندرلنگه از صعود به مرحله بعد باز ماند

برد مس شهربابک در آغاز نیم فصل دوم