کرمان رصد

آخرين مطالب

خشت طلایی/8

فعالیتهای مدیریت شهری در ابعاد بین المللی قابل رویت است شهرداری تهران

فعالیتهای مدیریت شهری در ابعاد بین المللی قابل رویت است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - شهر: بسیاری از فعالیت هایی که در تهران در حوزه های مختلف انجام می شود، در سطح بین المللی قابل رویت است و به همین دلیل اگر میزبانی این برنامه ها به طور منظم در شهر اتفاق بیافتد باعث معرفی شهر می شود و برای مجموعه مدیریت شهری، یک آزمون خوب است تا خود را با دیگر فعالیت هایی که در شهرهای دنیا اتفاق می افتد مقایسه کند.

محمد فرجود، مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران درباره پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران به خبرنگار شهر گفت: این نوع برنامه ها تاثیر بسیار جدی در تبادل تجارب بین شهرها دارد و شهرها می توانند موفقیت ها و شکست های خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و به این ترتیب مسیری که در رسیدن به برنامه های خود دارند در بسیاری از مواقع می تواند کوتاه تر باشد.
او آشنایی با چالش هایی که قبلا در همین مسیر ها برای دیگر شهرها اتفاق افتاده است را از دیگر نکات مهم برگزاری چنین برنامه هایی دانست و افزود: علاوه بر این معرفی شهر تهران در محافل بین المللی و حضور در زنجیره فعالین حوزه های مختلف در حوزه مدیریت شهری، هم برای برند شهری و هم برای این که رنکینگ تهران در اقصی نقاط جهان، دیده شود، اهمیت بسیاری دارد چرا که بسیاری از فعالیت هایی که در تهران در حوزه های مختلف انجام می شود، در سطح بین المللی قابل رویت است و به همین دلیل اگر میزبانی این برنامه ها به طور منظم در شهر اتفاق بیافتد باعث معرفی شهر می شود و برای مجموعه مدیریت شهری، یک آزمون خوب است تا خود را با دیگر فعالیت هایی که در شهرهای دنیا اتفاق می افتند مقایسه کند.
فرجود درباره فعالیت های شهرداری تهران در حوزه شهر هوشمند نیز توضیح داد: تقریبا سه سال پیش برنامه تهران هوشمند را آغاز کردیم و برنامه بر این مبنا بود که یک نقشه راه یا استراتژی برای شهر تهران و به ویژه شهرداری تهران، در جهت حرکت به سمت هوشمندسازی، داشته باشیم. در ابتدا اولویت حوزه ها و محورها را مشخص و سپس سراغ اجرای پروژه ها رفتیم. هم اکنون قریب به یک سال و نیم است که وارد فاز اجرایی پروژه ها شدیم و شهرداری تهران برنامه های مفصلی در این زمینه دارد.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اضافه کرد: برخی از این پروژه ها در حوزه شهروندی می باشند یعنی بخشی که برای شهروندان قابل رویت است. مانند اپلیکیشن و وبسایت تهران من که یکی از مهم ترین سرویس های شهروندی ما می باشد که در واقع درگاه جامع خدمات شهروندی است و تقریبا سه میلیون کاربر دارد و بسیاری از خدمات که از طرح ترافیک آغاز شد سپس پارک حاشیه هوشمند، کارت خدمات عوارض، کارت بلیط، خرید بلیت حمل و نقل عمومی و حدود 40 سرویس که در آن بستر موجود است که بسیاری از شهروندان از این بستر خدماتی همانند عوارض خودرو، خلافی و ... را دریافت می کنند.
او افزود: در حوزه حمل و نقل، طرح ترافیک به صورت کلی در این دوره بازنگری شد. پارک حاشیه هوشمند اولین مسیر خود را آغاز کرد و در یک منطقه تهران، به طور کامل اجرا شد و در دیگر مناطق در حال اجرا است. در حوزه هایی مانند پسماند، اپلیکیشن های تفکیک و دریافت پسماند خشک را داریم که اتفاقی مهم است و به صورت کلی طرح کاهش پسماند شهرداری که ابعاد زیادی برای مدیریت بهتر جمع آوری و همچنین بازیافت پسماند های شهر تهران دارد.
فرجود با بیان اینکه بسیاری از فعالیت هایی که در تهران هوشمند اتفاق می افتند در واقع درون شهرداری را هوشمند می سازند، ادامه داد: برای مثال در حوزه های زیرساختی مانند مدیریت مالی شهرداری، قراردادها و ... اتفاقات مفصلی روی داده که در یک مجال دیگری باید مطرح شود. در حوزه زیرساخت های شهر هوشمند مانند شبکه فیبر نوری و شبکه اینترنت اشیا کارهای خوبی در دست انجام است که به زودی نتایج آن ها را خواهیم دید. در آتش نشانی، سازمان بهشت زهرا و سازمان میادین، طی 2 سال گذشته پروژه های متعددی با هدف مدیریت بهینه فعالیت های آن سازمان و همچنین ارائه خدمات بهتر به شهروندان اجرا شده است. همچنین در حوزه های تحلیل داده و مدیریت هوشمند شهر هم پروژه های متعددی داشتیم.
او درباره اولویت ها بین محورهایی مانند معماری، شهرسازی، تاب آوری، توسعه پایدار، زیرساخت ها، حمل و نقل، شهر هوشمند، نوآوری، فناوری، حکم روایی شهری، مشارکت شهروندان که در بحث خشت طلایی مطرح است گفت: در بحث شهر هوشمند تقریبا همه این محورها مطرح هستند. برای مثال استاندارد اروپا برای دسته بندی موضوعات شهر هوشمند، حکم روایی هوشمند، اقتصاد هوشمند، حمل و نقل هوشمند، محیط هوشمند و زیرساخت هوشمند هستند. در نتیجه از نگاه شهر هوشمند هم محوریت، همین موضوعات هستند.
او ادامه داد: در تهران اولویت ها پنج محور هستند؛ اعم از حمل و نقل هوشمند، محیط زیست، ایمنی و انرژی که بسیار مهم است، محور نوآوری که برای ما محوری جدی است، محور دیگر digitalization که در واقع تحول دیجیتال درون شهرداری است و محور خدمات الکترونیک شهروندان. البته نمی توان به محوری ارجحیت داد اما نکته این است که شهرها ناچار به انتخاب هستند؛ چون بایستی برنامه ها را با منابع محدود انجام دهند.
فرجود در پایان با بیان اینکه تجربه نشان می دهد با نگاه شهر هوشمند در دیگر شهرهای دنیا، محورهایی مانند حوزه آموزش، مدیریت آب یا اقتصاد شهری که مسیر حرکت شهر هوشمند را ارزیابی می کنند؛ متنوع هستند، توضیح داد: اما تقریبا هیچ شهری تمامی این محورها را نمی تواند با وزن یکسان پیش ببرد و یا روی آن ها سرمایه گذاری کند. بنابراین با توجه به چالش ها و استراتژی هایی که شهرها دارند; الویت خود را انتخاب می کنند و مهم این است که بر مبنای منابع و برنامه هایی که شهرها دارند بتوانند بین این حوزه های بسیار متنوع پروژه های مهم تر را انتخاب کنند و آن ها در اولویت قرار بدهند. هر شهری DNA متفاوتی دارد و هیچ دو شهری حتی در یک کشور، از جهت برنامه ریزی مدیریت شهری شبیه نیستند. به همین دلیل شاید محورها در کل با یکدیگر رجحان ندارند اما شهر ها در مسیر حرکت خود حتما مجبور هستند که انتخاب کنند.
خبرنگار : علی سی پی

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/176034/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گزارش اطلاعاتی آمریکا درباره عامل قتل «جمال خاشقجی»

سلول عامل پوکی استخوان در بدن کشف شد

انگلیس: قتل خاشقچی یک جنایت هولناک بوده است

جدول پخش مدرسه تلویزیونی شنبه 9 اسفند 99 در تمام مقاطع تحصیلی

جاذبه‌های دیدنی کرمان (1399) + عکس و آدرس

رد درخواست بازگشت نقی‌زاده به تراکتور

مساعدت استاندار کرمان برای تکمیل پروژه‌های شهری ماهان

لیست کامل آدرس و شماره تماس دادگاه‌ها و مراکز قضایی استان کرمان

با ارتقای بخشی از مناطق کرمان به شهرستان موافقیم

گزارش اطلاعاتی آمریکا: بن سلمان قتل خاشقچی را تأیید کرده بود

گزارش اطلاعاتی دولت آمریکا: ولیعهد عربستان کشتن روزنامه‌نگار مخالف را تایید کرده بود

حضور 6 کرمانی در مسابقات انتخابی تیم ملی اسکیت سرعت

عربستان زندانیان را آزاد کند

آمریکا نقش بن سلمان در قتل خاشقچی را تایید کرد

قتل «جمال خاشقجی» با تایید ولیعهد سعودی انجام شده است

آماده باش کامل راهداری در محور‌های ارتباطی جنوب کرمان/آخرین وضعیت کرونا در کرمان/ بی احتیاطی در شب بارانی مرگبار شد

توسعه گردشگری روستایی منطقه ارسباران با حفظ بافت روستا

لیگ منطقه ای جودو| مدال آوران منطقه پنج معرفی شدند

مدال آوران مسابقات لیگ منطقه‌ای جودو معرفی شدند

کونگ فو کار کرمانی نایب قهرمان رقابت های کشوری

دشتی به گل‌گهر سیرجان پیوست

علی دشتی به گل گهر سیرجان پیوست / رسمی

استاندار کرمان: پروژه دسترسی ماهان به باغ شاهزاده اجرا می‌شود

استاندار کرمان: توسعه ماهان با محوریت ظرفیت‌های منطقه‌ای پیگیری می‌شود

صفر تا صد رقیب پرسپولیس در جام حذفی ؛ کرمانی ها به دنبال تاریخ سازی

تدوین طرح پیشگیری از تصرف غیر قانونی اراضی ملی در نارجوییه جیرفت

جدال دو تیمی که بردن را تعارف می‌زدند(عکس)

شکست تیم فوتسال هیات فوتبال اصفهان از مس رفسنجان

دژ دفاعی مدافع عنوان قهرمانی سرانجام فرو می‌ریزد؟

توجه به بهداشت دهان و دندان از سن 40 سالگی اهمیت بیشتری دارد

بارشِ باران، مردم کویرنشین فهرج را شادمان کرد

مس نوین کرمان حریف پرسپولیس در جام حذفی چه تیمی است؟

پیام تسلیت شریعتمداری در پی درگذشت پدر ذبیح الله خدائیان

لیگ برتر فوتسال بانوان| گلباران هیأت فوتبال اصفهان توسط دختران مس رفسنجان

بر بازار بیشتر نظارت شود

قرعه‌کشی جام‌ حذفی: حریف لیگ‌برتری برای استقلال و دسته دویی برای پرسپولیس

سریالِ گیسو با بازی محمدرضا گلزار، ساره بیات و هانیه توسلی در شبکه نمایش خانگی

آموزش باید از محتوای تزکیه پر شود

شجاعیان دیدار با مس رفسنجان را از دست داد

توزیع 1400 پرس غذای گرم بین خانواده‌های زندانیان در کرمان

با حریف پرسپولیس در جام حذفی بیشتر آشنا شوید/ مس نوین کرمان

مدیریت مس کرمان عملکرد ضعیفی داشته است/هواداران از مس حمایت کنند

2 کشته و 7 مصدوم در سوانح رانندگی کرمان

آمار کرونا کرمان 8 اسفند؛ بدون فوتی و 8 ابتلای جدید

مصدومیت دو نوجوان بر اثر انفجار ترقه

دومین تصادف مرگبار در کمتر از ٢4 ساعت در بم

اعلام آخرین وضعیت کرونا در استان کرمان

آخرین یارانه معیشتی امسال، کی واریز می‌شود؟

8 بازار جدید میوه و تره‌بار فردا افتتاح می‌شود

انتقاد امام جمعه کرمان از افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها؛ مسئولان نوسان قیمت‌ها در بازار را کنترل کنند