کرمان رصد

آخرين مطالب

سال‌ها پیش از شهادت حاج قاسم درباره او تئاتر ساختم/ خط کشی‌ها بین هنرمندان و مدیران فاصله انداخته است گفتگو

سال‌ها پیش از شهادت حاج قاسم درباره او تئاتر ساختم/ خط کشی‌ها بین هنرمندان و مدیران فاصله انداخته است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سجاد منصوری گفت: من در سال 1388 نمایش نامه ای را به نام «حاج قاسم» نوشتم و با این نمایش نامه در جشنواره منطقه ای فجر شرکت کردم که در استان نیز برگزیده شد؛ منظورم این است که ما در سال 88 شخصیت شهید سلیمانی را شناختیم و این کار را انجام دادیم.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ سجاد منصوری نمایشنامه‌ نویس و کارگردان کرمانی است که کارهای ارزنده ای را در این عرصه انجام داده است و اخیرا در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و جشنواره تئاتر سردار آسمانی شرکت کرده و توانسته مقام دوم جشنواره تئاتر آسمانی را از آن خود کند.
منصوری در گفتگو با راه آرمان گفت: در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت که به صورت غیر حضوری بود با حضور 25 اثر از کل کشور با نمایش "موج" از شهرستان زرند شرکت کردیم. این گروه نمایشی تنها نماینده از استان کرمان بود که کاندیدای بازیگر زن و مرد و همچنین به عنوان بهترین اثر از نگاه تماشاگران انتخاب شد.
کسب مقام دوم نمایش نامه نویسی در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی
این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی در بخش صحنه‌ای که در شهرستان سیرجان برگزار شد، نیز شرکت کردیم که البته این بخش از جشنواره به صورت غیر رقابتی بود و ما در بخش نمایش نامه نویسی که به صورت رقابتی بود، شرکت کردیم و مقام دوم این جشنواره را به دست آوردیم.
وی با بیان اینکه موضوع نمایش «موج» برگرفته از چند موضوع واقعی بود که به شخصیت والای سردار سلیمانی ربط داشت، عنوان کرد: من در سال 1388 نمایش نامه ای را به نام «حاج قاسم» نوشتم و با این نمایش نامه در جشنواره منطقه ای فجر شرکت کردم که در استان نیز برگزیده شد؛ منظورم این است که ما در سال 88 شخصیت شهید سلیمانی را شناختیم و این کار را انجام دادیم.
منصوری افزود: در سال 96 درگیر اتفاقی شدم و نتوانستم تئاتر را به صورت حرفه ای کار کنم و بیشتر درگیر مطالعه شدم؛ در مقطع سال 96 تا 98 زیاد به گلزار شهدای شهرمان می رفتم و در آنجا چهارچوب یک متن جدید را طراحی می کردم که این مسئله با شهادت شهید سلیمانی یکی شد و در این شرایط، داستان را عوض کردم و رسید به نمایش نامه ای که در دو جشنواره گذشته شرکت کردم.
"موج"؛ نمایشی از واقعیت‌های جامعه بود
این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ابراز کرد: نمایش «موج» خوشبختانه مورد استقبال مردم سیرجان، کارشناسان و همه افرادی که توانستند این تئاتر را ببینند قرار گرفت؛ چرا که به این باور رسیدند، اتفاقی که در این تئاتر افتاده، واقعیتی است که در جامعه وجود دارد.
وی در خصوص محتوای تئاتر «موج» اظهار کرد: در این تئاتر شخصیتی به نام غلام قصد دارد در انتخابات شورای شهر شرکت کند؛ این فرد یک برادر خانم دارد که جانباز اعصاب و روان دوران دفاع مقدس و یکی از شیفتگان سردار سلیمانی است؛ حال غلام می خواهد به هر صورتی که شده یک تصویر یادگاری را با حاج قاسم، بردار خانمش داشته باشد تا در نهایت بتواند از این تصویر برای انتخابات شورای شهر سو استفاده کند.
منصوری با اشاره به وضعیت تئاتر استان تصریح کرد: متأسفانه در این زمینه به تئوری شناسی رسیده ایم؛ به این معنی که مدام تئوری و نسخه می پیچیم برای روند برگزاری جشنواره ها و نحوه حمایت از گروه ها و در این زمینه به تدوین اساسنامه ها و فرآیندهای متعدد می رسیم که هیچ کدام از این موارد در استان کرمان جنبه اجرایی مثبتی نداشته است.

کرمان رصد

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در مقطعی جشنواره ها را حذف کردیم و این جریان را به کشور نیز تعمیم دادیم؛ اما قرار بر این بود که متولیان تئاتر استان برنامه ریزی کنند که ادارات، ارگان ها و تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی استان درگیر فرآیند تئاتر شوند؛ به این معنی که هر اداره ای برای کارمندان خود در سبد خانوار به صورت هفتگی و یا ماهانه بلیط تئاتر بگذارد که این اتفاق رخ نداد.
وی با اشاره به مطلب فوق و بیان اینکه چنانچه حرکتی در جهت اجرای عموم صورت گرفت، این اقدام خودجوش هنرمندان بوده است و در این راستا شاهد سیاست گذاری انجمن نمایش نبوده ایم، ابراز کرد: به تئاتر به عنوان یک مقوله فرهنگساز و اندیشه ساز دقت نشده است تا بتوانیم تمامی هنرمندان را درگیر کنیم و به صورت واقعی صنفی شویم.
منصوری اظهار کرد: همواره در خانواده تئاتر گروهی هستند که دور خود را یک خط کشیده اند و برخی اقداماتی همچون جشن یا رویداد را برگزار می کنند؛ اما آنچه که به عنوان اصل تئاتر است، بسیار کم در استان کرمان اتفاق افتاده و چنانچه اقدامی انجام شده به صورت خودجوش بوده است.
کارنامه ناموفق تئاتر استان کرمان در هشت سال گذشته
این نمایشنامه نویس کرمانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار مناسب جشنواره تئاتر آسمانی بیان کرد: شاید یکی از دلایل برگزاری خوب این جشنواره این بود که انجمن تئاتر انقلاب در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت و این جشنواره را مدیریت کرد و چنانچه این جشنواره توسط انجمن نمایش استان قرار بود مدیریت شود، شاید این جشنواره دارای نظمی که در دوران برگزاری شاهد بودیم، نداشت.

کرمان رصد

وی عنوان کرد: من نمی خواهم نگاه بدبینانه ای نسبت به خودمان داشته باشم؛ اما نظرم این است که ما کارنامه موفقی در طول هشت سال گذشته در حوزه تئاتر نداشته ایم و به قول و وعده‌هایی که داده شده، عمل نشده است.
منصوری گفت: در سال 96 که شیوع کرونا نبود، اختتامیه جشنواره‌ای در زرند برگزار شد و قرار بر این شد که گروه‌ها مورد حمایت قرار گیرند و به صورت ادواری به استان‌ها برای اجرا بروند؛ اما هرگز این اتفاق رخ نداد.
این نمایشنامه نویس و کارگردان کرمانی با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر پس از هشت سال در کرمان اظهار کرد: جشنواره ویترینی است برای سال که در همه استان ها برگزار می شود؛ اما در استان کرمان ما مردم را از این مسئله محروم کردیم.
وی در پایان ضمن قدردانی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به دلیل برگزاری جشنواره ها خاطرنشان کرد: مشکل ما در پائین دست است؛ افرادی که باید حلقه اتصال بین هنرمندان و مدیران ارشد باشند، حلقه محدودی را دور خود کشیده‌اند که این مسئله اشتباه است؛ چرا که این اقدام به جامعه تئاتر و هنر شهر و استان کرمان ضربه می زند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/175872/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

268 عملیات نجات توسط آتش نشانی در کرمان انجام شد

مرحله سوم جام حذفی/ صعود ملوان و باخت گل ریحان

صعود ملوان، مس و پارس جنوبی در جام حذفی فوتبال ایران

تصاویر| شکوفه زدن زودهنگام درختان در کرمان

پیروزی ملوان و مس کرمان در جام حذفی/ بادران و گل ریحان حذف شدند

اطعام بیش از 8000 نفر در پویش همدلی هیئت‌های مذهبی استان کرمان به روایت تصویر

بارش برف در شمال و شمالغرب استان کرمان/ رانندگان به اشتباه نیفتند

ابلاغ کلیات ضوابط بافت تاریخی تبریز / کارهای عمرانی در بافت‌های تاریخی باید مهر تایید میراث بگیرد

صعود ملوان، مس و پارس جنوبی در جام حذفی فوتبال

صعود مس کرمان و پارس و ملوان در جام حذفی

هوای سرد در کدام مناطق ماندگار است؟

لیگ برتر والیبال| سیرجان به نیمه‌نهایی رسید/ پرونده سایپا هم بسته شد

عیدی زودهنگام حسن روحانی به مردم

محمدرضا الوند درگذشت + علت فوت

نمایشگاهی از آثار هنری یک روزنامه‌نگار

جام حذفی فوتبال| صعود مس کرمان و پارس جنوبی، حذف بادران و گل ریحان/ ملوانِ 9 نفره از سد رایکا گذشت

ماندگاری هوای سرد در کشور/آسمانی صاف در اغلب شهرها از 9 اسفند

ماندگاری هوای سرد در برخی نقاط کشور/آسمانی صاف در اغلب شهرها از 9 اسفند

رفع تصرف از 1.5هکتار اراضی شهر کرمان

تیم‌های یک‌شانزدهم جام حذفی کامل شدند

درخواست حکم اعدام برای خلبان تهرانی رد شد

فضای سبز کرمان در حال توسعه است/ کرمان پایلوت شهر دوستدار کودک

268 عملیات نجات توسط آتش‌نشانی در کرمان انجام شد

رفع تصرف از 1.5 هکتار اراضی شهر کرمان

گلناز نظامی:موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

اساسنامه منازل مسکونی مهر در پردیس ابلاغ شد

ضرب شست مهدی رحمتی به امیر قلعه نویی با خرید مدافع ناراضی گل گهر

تداوم بارش‌ها در کشور/ بارش شدید در 6 استان

خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

بازداشت ببر داعش در غرب بغداد

عدالت از یادگارهای ماندگار حضرت علی (ع) است

شکوفه های زمستانی - کرمان

منشور روحانیت را باید با شیوه های مختلف تبلیغ کرد

درهای صندوق برای تمامی صادرکنندگان کشور از کوچک تا بزرگ باز است

مددی: تا پایان فصل از این کادر فنی حمایت خواهیم کرد/ اعلام آخرین وضعیت دیاباته، شجاعیان و مرادی برای بازی با مس رفسنجان

وکیا به شهرخودرو پیوست (عکس)

اساسنامه واحد‌های مسکن مهر پردیس ابلاغ شد

سارقان برقی درکرمان دستگیر شدند

بستری 127 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان

محموله بزرگ مواد مخدر در جیرفت کشف شد

پایان فصل خلوت گردشگری کیش

ممنوعیت کرونایی سفر به 4استان و 7 شهر

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 اسفند 99

قیمت مصوب موز اعلام شد

همایش نیم‌روزه «با تو خوشبختم»

فارس من| زمانبر بودن فرآیند تعریف کاربری برای زمین مسکن ملی رویان

صدور مجوز فعالیت دست‌فروشان در بازارچه محله‌ای کرمان

شیخ دیاباته به بازی مس رفسنجان می رسد

بررسی «روح» در «نقد سینما» شبکه پنج