کرمان رصد

آخرين مطالب

مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

سال‌ها پیش از شهادت حاج قاسم درباره او تئاتر ساختم/ خط کشی‌ها بین هنرمندان و مدیران فاصله انداخته است گفتگو

سال‌ها پیش از شهادت حاج قاسم درباره او تئاتر ساختم/ خط کشی‌ها بین هنرمندان و مدیران فاصله انداخته است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - سجاد منصوری گفت: من در سال 1388 نمایش نامه ای را به نام «حاج قاسم» نوشتم و با این نمایش نامه در جشنواره منطقه ای فجر شرکت کردم که در استان نیز برگزیده شد؛ منظورم این است که ما در سال 88 شخصیت شهید سلیمانی را شناختیم و این کار را انجام دادیم.
به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان؛ سجاد منصوری نمایشنامه‌ نویس و کارگردان کرمانی است که کارهای ارزنده ای را در این عرصه انجام داده است و اخیرا در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت و جشنواره تئاتر سردار آسمانی شرکت کرده و توانسته مقام دوم جشنواره تئاتر آسمانی را از آن خود کند.
منصوری در گفتگو با راه آرمان گفت: در جشنواره بین المللی تئاتر مقاومت که به صورت غیر حضوری بود با حضور 25 اثر از کل کشور با نمایش "موج" از شهرستان زرند شرکت کردیم. این گروه نمایشی تنها نماینده از استان کرمان بود که کاندیدای بازیگر زن و مرد و همچنین به عنوان بهترین اثر از نگاه تماشاگران انتخاب شد.
کسب مقام دوم نمایش نامه نویسی در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی
این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در جشنواره تئاتر ملی سردار آسمانی در بخش صحنه‌ای که در شهرستان سیرجان برگزار شد، نیز شرکت کردیم که البته این بخش از جشنواره به صورت غیر رقابتی بود و ما در بخش نمایش نامه نویسی که به صورت رقابتی بود، شرکت کردیم و مقام دوم این جشنواره را به دست آوردیم.
وی با بیان اینکه موضوع نمایش «موج» برگرفته از چند موضوع واقعی بود که به شخصیت والای سردار سلیمانی ربط داشت، عنوان کرد: من در سال 1388 نمایش نامه ای را به نام «حاج قاسم» نوشتم و با این نمایش نامه در جشنواره منطقه ای فجر شرکت کردم که در استان نیز برگزیده شد؛ منظورم این است که ما در سال 88 شخصیت شهید سلیمانی را شناختیم و این کار را انجام دادیم.
منصوری افزود: در سال 96 درگیر اتفاقی شدم و نتوانستم تئاتر را به صورت حرفه ای کار کنم و بیشتر درگیر مطالعه شدم؛ در مقطع سال 96 تا 98 زیاد به گلزار شهدای شهرمان می رفتم و در آنجا چهارچوب یک متن جدید را طراحی می کردم که این مسئله با شهادت شهید سلیمانی یکی شد و در این شرایط، داستان را عوض کردم و رسید به نمایش نامه ای که در دو جشنواره گذشته شرکت کردم.
"موج"؛ نمایشی از واقعیت‌های جامعه بود
این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ابراز کرد: نمایش «موج» خوشبختانه مورد استقبال مردم سیرجان، کارشناسان و همه افرادی که توانستند این تئاتر را ببینند قرار گرفت؛ چرا که به این باور رسیدند، اتفاقی که در این تئاتر افتاده، واقعیتی است که در جامعه وجود دارد.
وی در خصوص محتوای تئاتر «موج» اظهار کرد: در این تئاتر شخصیتی به نام غلام قصد دارد در انتخابات شورای شهر شرکت کند؛ این فرد یک برادر خانم دارد که جانباز اعصاب و روان دوران دفاع مقدس و یکی از شیفتگان سردار سلیمانی است؛ حال غلام می خواهد به هر صورتی که شده یک تصویر یادگاری را با حاج قاسم، بردار خانمش داشته باشد تا در نهایت بتواند از این تصویر برای انتخابات شورای شهر سو استفاده کند.
منصوری با اشاره به وضعیت تئاتر استان تصریح کرد: متأسفانه در این زمینه به تئوری شناسی رسیده ایم؛ به این معنی که مدام تئوری و نسخه می پیچیم برای روند برگزاری جشنواره ها و نحوه حمایت از گروه ها و در این زمینه به تدوین اساسنامه ها و فرآیندهای متعدد می رسیم که هیچ کدام از این موارد در استان کرمان جنبه اجرایی مثبتی نداشته است.

کرمان رصد

این نمایش نامه نویس و کارگردان کرمانی ادامه داد: در مقطعی جشنواره ها را حذف کردیم و این جریان را به کشور نیز تعمیم دادیم؛ اما قرار بر این بود که متولیان تئاتر استان برنامه ریزی کنند که ادارات، ارگان ها و تمامی نهادهای دولتی و غیر دولتی استان درگیر فرآیند تئاتر شوند؛ به این معنی که هر اداره ای برای کارمندان خود در سبد خانوار به صورت هفتگی و یا ماهانه بلیط تئاتر بگذارد که این اتفاق رخ نداد.
وی با اشاره به مطلب فوق و بیان اینکه چنانچه حرکتی در جهت اجرای عموم صورت گرفت، این اقدام خودجوش هنرمندان بوده است و در این راستا شاهد سیاست گذاری انجمن نمایش نبوده ایم، ابراز کرد: به تئاتر به عنوان یک مقوله فرهنگساز و اندیشه ساز دقت نشده است تا بتوانیم تمامی هنرمندان را درگیر کنیم و به صورت واقعی صنفی شویم.
منصوری اظهار کرد: همواره در خانواده تئاتر گروهی هستند که دور خود را یک خط کشیده اند و برخی اقداماتی همچون جشن یا رویداد را برگزار می کنند؛ اما آنچه که به عنوان اصل تئاتر است، بسیار کم در استان کرمان اتفاق افتاده و چنانچه اقدامی انجام شده به صورت خودجوش بوده است.
کارنامه ناموفق تئاتر استان کرمان در هشت سال گذشته
این نمایشنامه نویس کرمانی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری بسیار مناسب جشنواره تئاتر آسمانی بیان کرد: شاید یکی از دلایل برگزاری خوب این جشنواره این بود که انجمن تئاتر انقلاب در کنار اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حضور داشت و این جشنواره را مدیریت کرد و چنانچه این جشنواره توسط انجمن نمایش استان قرار بود مدیریت شود، شاید این جشنواره دارای نظمی که در دوران برگزاری شاهد بودیم، نداشت.

کرمان رصد

وی عنوان کرد: من نمی خواهم نگاه بدبینانه ای نسبت به خودمان داشته باشم؛ اما نظرم این است که ما کارنامه موفقی در طول هشت سال گذشته در حوزه تئاتر نداشته ایم و به قول و وعده‌هایی که داده شده، عمل نشده است.
منصوری گفت: در سال 96 که شیوع کرونا نبود، اختتامیه جشنواره‌ای در زرند برگزار شد و قرار بر این شد که گروه‌ها مورد حمایت قرار گیرند و به صورت ادواری به استان‌ها برای اجرا بروند؛ اما هرگز این اتفاق رخ نداد.
این نمایشنامه نویس و کارگردان کرمانی با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر پس از هشت سال در کرمان اظهار کرد: جشنواره ویترینی است برای سال که در همه استان ها برگزار می شود؛ اما در استان کرمان ما مردم را از این مسئله محروم کردیم.
وی در پایان ضمن قدردانی از مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان به دلیل برگزاری جشنواره ها خاطرنشان کرد: مشکل ما در پائین دست است؛ افرادی که باید حلقه اتصال بین هنرمندان و مدیران ارشد باشند، حلقه محدودی را دور خود کشیده‌اند که این مسئله اشتباه است؛ چرا که این اقدام به جامعه تئاتر و هنر شهر و استان کرمان ضربه می زند.
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/175872/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

قرار نیست در سند همکاری، به چینی ها باج بدهیم

استاندار کرمان: تولید ثروت به تمام استان تسری پیدا کند

رئیس اتاق بازرگانی کرمان: مدل توسعه برمبنای صادرات دنبال شود

9 میلیارد تومان تجهیزات آموزشی رایگان به مدارس کرمان اهدا شد

امتحانات خرداد پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می‌شود

وزیر راه و شهرسازی برای برطرف کردن مشکلات جنوب کرمان قول مساعد داد

سامانه تسهیل و رفع موانع تولید کرمان فعال می‌شود

تعاون روستایی جنوب کرمان بیش از12 هزار تن پیاز تضمینی خریداری کرد

هفته‌های بحرانی کرونایی پیش روی کرمان/ برخورد قاطع با خاطیان

لزوم ایجاد خط انتقال جداگانه آب شرب از پروژه خلیج فارس و خروج رفسنجان از بحران

نامتوازنی در سطح استان کرمان بیداد می کند/ بنگاه های اقتصادی وظیفه عمل به مسئولیت اجتماعی دارند

وضعیت دو شهرستان جنوب کرمان رو به قرمز شدن/امکانات پاسخگو نخواهند بود

اعتبار دفاتر بیمه سلامت تا مهر 1400 تمدید شد

سرپرست هیات: توازن را در فوتبال کرمان ادامه می‌دهیم

ثبت نام شوراهای کرمان گام نخست در تشکیل مجالس محلی

15 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی به عنبرآباد اختصاص یافت

کودک همسری یا کودک آزاری؟

فاطمه کامیاب: 800 نفر از کارآموزان من وارد بازار کار شده اند

طلسم عجیب مهاجم استقلالی شکسته شد ؛ مهاجم محبوب قلعه نویی بالاخره گل زد + سند

ثبت نام 16828 کرمانی در انتخابات شورا‌های اسلامی روستا‌ها

اوج‌گیری مجدد گل‌گهر سیرجان با پیکان؛ روزهای بد به در

گل گهر سیرجان 2 پیکان تهران صفر؛ دومین پیروزی شاگردان ژنرال رتبه چهارم را به ارمغان آورد

سپاهان صدر را از دست داد؛ برد گل‌گهر با تبریزی

مربی گل‌گهر: با یک بازی مقتدرانه و قابل احترام پیروز شدیم/ مدیران پیکان درس بزرگی به فوتبال دادند

تارتار: دیگر تحمل متضرر شدن از مسائل داوری را نداریم

ویدئو: خلاصه بازی پیکان تهران صفر- گل گهر سیرجان 2

لیگ برتر فوتبال| فکری با توقف سپاهان، پرسپولیس را در صدر جدول نگه داشت/ گل‌گهر جای مس رفسنجان را گرفت

آخرین وضعیت کرونا در کرمان/ زلزله به 14 روستا در رابر خسارت زد/توزیع 20 تن پیاز به همت بسیج در شهداد

فیلم/خلاصه بازی پیکان صفر گل گهر سیرجان 2

سارق ادوات کشاورزی با 20 فقره سرقت به دام افتاد

گزارش تصویری از دیدار تیم های پیکان و گل گهر سیرجان

تساوی صبای یزد قابل نماینده کرمان

از گلایه گوجه کاران در شهرستان رودبار جنوب تا قیمت نامناسب کالاهای اساسی در فروشگاه رفاه

مشکل شبکه آبرسانی روستا‌های بخش گلستان رفع می‌شود

نقش موثر شرکت های صنعتی و تولیدی در شکوفایی اقتصادی

ویدیو: خلاصه و حاشیه دیدار مس رفسنجان سایپا

تمامی اماکن ورزشی استان کرمان تا اطلاع ثانوی تعطیل!

9 درصد؛ نرخ سود وام بافت فرسوده

کشتی گیر جوان بافتی بر سکوی سوم مسابقات انتخابی تیم ملی

شکوفه‌های بهاری رودبار +عکس

سالاد کاهو با سس ریحان + طرز تهیه

دومین اقدام هیأتی‌ها برای حذف موانع تولید و خوشحالی کشاورزان؛ این بار در کرمان

دو ملی‌پوش والیبال راهی سیرجان شدند/ رونمایی از فولاد 1400

بازسازی غضروف بین مفاصل با ژل تزریقی

ستاره پیشین استقلال احیا شد

تیم‌ملی هندبال ساحلی نوجوانان الف ایران بر سنگ‌آهن بافق غلبه کرد

تیم‌های فوتسال صبای یزد و کاروان صنعت کرمان مساوی شدند

جدال با سنگ و مس برای خلق اثر هنری+تصاویر

البدر بندرکنگ بندرلنگه از صعود به مرحله بعد باز ماند

برد مس شهربابک در آغاز نیم فصل دوم