کرمان رصد

آخرين مطالب

گلباف کرمان رو به توسعه مقالات

گلباف کرمان رو به توسعه
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - به گزارش ایرنا، روستاها یکی از ابزارهای قدرتمند در فرآیند توسعه اقتصادی و تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی کشور محسوب می‌شود، مناطقی که در صورت توجه بیشتر ضمن مهاجرت معکوس می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات تولید و نیاز به واردات کشور را رفع کنند.
فرآیند توسعه اقتصادی و اشتغال پایدار در تفکری هدفمند توسط دولت به معین‌های اقتصادی سپرده شده و دولت نیز در نقش پدرانه خود وظیفه نظارتی و سیاست گذاری در این حوزه را برعهده گرفته و این نقش دولت در رفع موانع توسعه بیشتر مشاهده می‌شود.
با وجود تلاش‌های گسترده دولت و معین اقتصادی، همچنان حاشیه کویر لوت و بخش گلباف به عنوان یکی از مناطق کمتر برخوردار استان کرمان از مشکلات بسیار اشتغال و زیرساختی از جمله تلفن، راه و آب رنج می‌برد که حضور کاروان نماینده عالی دولت در استان، نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و سایر مدیران زمینه رفع این مشکلات را در گفت و گوی رودررو با مردم این خطه فراهم کرد.
علاوه بر رفع مشکلات زیرساختی در این سفر موارد توسعه ای منطقه همچون گردشگری و اشتغال پایدار روستایی نیز مورد بررسی قرار گرفت و همچنین نشستی ویژه در کرمان به آن اختصاص یافت که چرخ توسعه منطقه گلباف با سرعت بیشتری به چرخش درآید.
تقویت گردشگری روستای سیرچ
استاندار کرمان در سفر روز جمعه خود به بخش گلباف از توابع این شهرستان ابتدا از مجموعه تفریحی و گردشگری بی بی خاتون واقع در کوه‌های سیرچ بازدید کرد این مجموعه دارای استخر، اماکن مذهبی است که به گفته پیمانکار این پروژه، 2 سال معطل تسهیلات 2 میلیارد تومانی روستایی است.
علی زینی وند هم با اشاره به ضرورت توسعه این مجتمع با وجود چشمه‌های آب‌گرم با تاثیر بر گردشگری منطقه و پیگیری برای رفع چالش‌ها آن گفت: الگوی شهرهای موفق با ظرفیت‌های مشابه در این منطقه پیاده‌سازی و زمینه توسعه‌یافتگی آن فراهم شود.
رفع مشکلات زیرساختی روستای زمان آباد
استاندار کرمان پس از بازدید بین راهی آب‌گرم سیرچ، در محل روستای زمان آباد با استقبال مردم و مسئولان محلی گلباف روبرو شد، که زهرا رضوانی عضو شورای اسلامی این روستا به مشکل تلفن ثابت و فضای آموزش مجازی اشاره کرد و گفت: بخشی از اراضی آنان با قدمت یکصد ساله، ملی اعلام شده است.
‌زینی‌وند نیز با اشاره به پیگیری این چالش‌ها گفت: مشکل زیرساختی تلفن برای ارائه آموزش‌های مجازی در زمان کرونا در این روستا پیگیری شده و به‌زودی رفع می‌شود.
تقویت ترافیکی و امنیتی گلباف
بهره برداری از دوربین‌های پایش تصویری گلباف با مانیتوریگ شهرداری با اعتبار سه میلیارد تومان مقصد دیگر کاروان استانداری کرمان بود.
فرماندار کرمان در این زمینه گفت: در راستای مصوبات شورای تامین بحث دوربین پایش تصویری برای استفاده ترافیکی و امنیتی اجرایی می‌شود.
علی بابایی افزود: این طرح به تمامی بخش ها و شهرها ابلاغ شده و ضرورت اجرا دارد.
وی تصریح کرد: شهرداری گلباف اکنون با توجه به حساسیت موضوع و شاخص های ارزیابی، دارای 18 دوربین نظارتی است که بیشتر آن دور میادین شهر تعبیه شده است.
دستور به بازسازی خانه سردار شهید پورجعفری
استاندار کرمان با قدردانی بر ایجاد سیستم پایش تصویری شهرداری گلباف گفت: بازسازی منزل پدری سردار شهید حسین پورجعفری با هماهنگی خانواده شهید به عنوان مرکز قرانی و مذهبی در شان این شهید والامقام انجام شود.
وی با بیان اینکه مرقد این شهید در کرمان قرار دارد لذا باید یادگاری از این شهید در زادگاهش ماندگار شود، افزود: اعتبار این طرح نیز از سوی استانداری تامین می‌شود.
تقویت مشاغل خرد روستایی با همکاری معین اقتصادی گلباف
استاندار کرمان پس از آن، به خانه توسعه گلباف وارد شد، این خانه محلی برای ارتقای آموزش‌ها و توانمندسازی جوامع محلی با همکاری معین اقتصادی منطقه تلقی می‌شود که در آن توسعه مشاغل خرد روستایی از جمله بستهبندی گیاهان دارویی، شیرینی‌های محلی و دامداری منطقه مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.
زینی‌وند در این بازدید بر توسعه مشاغل خرد و روستایی با اهتمام ویژه بانک رسالت و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت تاکید کرد.
مدیریت شعب بانک رسالت استان کرمان در این زمینه گفت: 280 نفر از اهالی بخش گلباف درگیر کارآفرینی اجتماعی این بانک شدند و تسهیلات پرداختی رنگ و بوی اجتماعی و مردمی دارد و ما در رفع آسیب های اجتماعی تخصص داریم اما این اقدامات به‌صورت ویژه در شهرستان فاریاب و بخش گلباف به عنوان تکلیف ما دنبال می‌شود.
مصطفی عسکری‌پور افزود: اعتبار قرض الحسنه با سود صفر درصد در اختیار مردم قرار می‌دهیم و با هدایت این اعتبارات مشاغل خرد روستایی ایجاد می شود.
وی با بیان اینکه جوانان بیکار استقبالی از این تسهیلات نمی‌کنند گفت: بانک رسالت تا سقف 10 میلیارد تومان تسهیلات اشتغال خرد با سود صفر درصد پرداخت می‌کند و این تسهیلات تاکنون به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی، 150 رشته شغلی تامین اعتبار شده است.
مدیریت شعب بانک رسالت استان کرمان ادامه داد: گلباف از قالی بافی به سمت دامپروری اصلاح شده، می‌رود که تقویت دامداری در نهایت به معیشت پایدار منطقه می‌انجامد ضمن آنکه این اقدام واردات دام کشور را کاهش می‌دهد.
استاندار کرمان در محل خانه توسعه گلباف گفت: فرمانداران محور کار اقتصاد مقاومتی استان هستند لذا با شناسایی ظرفیت‌ها و همکاری معین های اقتصادی می توان مشاغل روستایی را پشتیبانی کرد.
وی بیان داشت: اعتبارات پس از جنگ اگر در دست معین‌هایی همچون بانک رسالت بود، اکنون بیکاری نداشتیم و با ریختن پول‌های ارزان در جامعه بیکار بدهکار می سازیم.
زینی‌وند افزود: بانک رسالت را به‌عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی قبول داریم و کارگروه اقتصاد مقاومتی ویژه آن تشکیل شود که مسائل توسعه ای گلباف و فاریاب را بررسی نماید.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: ظرفیت بانک رسالت به‌عنوان معین اقتصادی گلباف در پرداخت تسهیلات قرص الحسنه کشور قابل قبول است، از روز نخست ظرفیت پرداخت تسهیلات و پشتیبانی در قالب خانه توسعه محقق و منشاء خدمت شد.
علیرضا پورابراهیمی افزود: خانه توسعه گلباف با هدف آموزش و پشتیبانی طی یک سیکل جوامع محلی را توانمندسازی می کند.
وی عنوان کرد: حمایت‌های جانبی از مجموعه بخش گلباف نیاز به تقویت دارد لذا چیزی فراتر از تسهیلات قرض الحسنه به این خطه اختصاص یابد و حمایت های خانه توسعه برای شهر گلباف فراتر از کشور باشد که چرخ های توسعه آن کامل به حرکت درآید.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: خانه توسعه گلباف با تولید انواع لباس، گیاهان دارویی و پشتیبانی از مشاغل خرد می‌تواند ما را به اهداف توسعه‌ای برساند لذا درخواست می‌شود حمایت‌های جانبی در این حوزه افزایش یابد که هدف گذاری اشتغال و توسعه معین اقتصادی محقق شود.
تقویت بخشی از زیرساخت‌ها گلباف
استاندار کرمان همچنین از سالن ورزشی و حسینیه سردار شهید حسین پورجعفری و مدرسه 6 کلاسه این شهید بازدید کرد که با اعتبار 28 میلیارد ریال از محل نوسازی مدارس در حال احداث است.
استاندار کرمان دستور اختصاص بودجه لازم برای تسریع در تکمیل مدرسه درحال ساخت شهید پورجعفری را در بازدید از این پروژه صادر کرد.
تقویت و توسعه کانون‌های خوداشتغالی گلباف
همچنین از پروژه‌های بانک رسالت معین اقتصادی منطقه در کانون‌های واحدهای تولیدی (خوداشتغالی) و دامداری اصلاح شده افشار با بهره وری 2 برابر دام های استان بازدید شد که سطح تولید از چهار هزار راس رد شده و اکنون گلباف مرکز تولید این نژاد دام شده است.
در این بازدید اعلام شد که این کانون‌ها مشکل مجوز و سوخت دارند که با حمایت‌های معین اقتصادی و دولت این مشکل رفع می‌شود.
فرماندار کرمان نیز گفت: 70 واحد تولیدی دام گوشتی در این منطقه با همکاری معین اقتصادی احداث شده و شعار هر خانه یک کارخانه با رویکرد اشتغال‌زایی در منازل مسکونی دنبال می‌شود.
بابایی با اشاره به پیگیری مشکل معادن غیرفعال و مسئولیت اجتماعی گفت: واحد تولید خوراک دام برای تامین نیاز بخشی از منطقه با کد اعتباری بانک رسالت، هر فرد ماهانه میزان بیش از یک میلیون تومان میتواند نسیه خریداری کند.
همچنین در این بازدید به مشکل نهاده و خوراک دام اشاره شد که مورد بررسی استاندار کرمان و هیات همراه قرار گرفت.
رفع مشکلات زیرساختی روستاهای حرمک و نسک گلباف
استاندار کرمان در ادامه این سفر به روستای حُرمَک و نَسک از روستاهای گرمسیری بخش گلباف و در جوار کویرلوت رفت و به مشکلات اهالی این روستاها به‌ویژه در بخش بهداشتی و تامین آب آشامیدنی شیرین رسیدگی کرد. اهالی در هر دو روستا با استاندار گفت و گو و درخواست های خود را مطرح کردند، در جلسه ای که در حیاط مسجد نسک برگزار شد.
استاندار کرمان گفت: وام قرض الحسنه برای خرید انشعاب و اعتبار تکمیلی آب شیرین پرداخت می شود و همچنین پنج کیلومتر باقی مانده از راه نسک گلباف باید پیش از سال آسفالت و کامل شود و با اعتبار راهداری و این اعتبارات با همکاری استانداری کرمان تامین می‌شود.
زینی‌وند افزود: این روستاها از نظر شبکه ارتباطی کور محسوب می شوند و طی روزهای آینده با حضور وزیر ارتباطات این شبکه تکمیل می شود.
نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه یک استاندار برای نخستین بار به این منطقه سفر کرد گفت: مشکل احداث پایگاه اورژانس و مجوزهای مورد درخواست با همکاری استانداری پیگیری می‌شود.
پورابراهیمی با اشاره به رفع مشکل 60 متقاضی زمین تا یک ماه آینده تصریح کرد: آب شرب این روستاها پیش از عید نوروز با همکاری مسئولان محلی و استاندار کرمان به بهره برداری می‌رسد.
سیدمحمدصابری رییس مرکز فوریت‌های پزشکی کرمان نیز قول احداث یک اورژانس در سه منطقه نسک حرمک و کشیت از توابع گلباف را داد.
توسعه و تقویت کشاورزی و گردشگری روستای کشیت
همچنین در ادامه این سفر طرح آبیاری کم فشار روستای کشیت در 254 هکتار سطح، دبی طرح 270 لیتر و 12 هزار و 500 متر لوله گذاری با اعتبار 13 هزار و 500 میلیون ریال از جمله 11 هزار 430 میلیون ریال اعتبار دولتی اجرا شده است.
استاندار کرمان پس از ادای احترام به مقام والای شهیدان در کشیت، در مسجد روستا با مردم دیدار و گفت وگو کرد و در این زمینه خواستار رفع مشکلات این طرح به منظور رضایت بهره‌برداران آن و کشاورزان شد. 
زینی‌وند از قلعه تاریخی، رودخانه و آبشار کشیت دیدن کرد و بر ساماندهی گردشگری منطقه، آموزش بوم‌گردی‌ها و معرفی جاذبه ها در سطح ملی و بین المللی تاکید کرد.
وی با بیان اینکه کشیت باید در چرخه گردشگری بیابان جهانی لوت قرار گیرد گفت: 150 میلیون تومان برای تکمیل مخزن آب آشامیدنی کشیت گلباف به منظور رفع مشکلات این حوزه اختصاص یافت.
دستاوردهای سفر و رفع مشکلات بخش گلباف
استاندار کرمان گفت: مشکلات زیرساختی از جمله محورهای ارتباطی، اینترنت و آب مناطق مختلف بخش گلباف در سفر روز جمعه به این منطقه بررسی شد و رفع آن در دستور کار قرار گرفته است . 
علی زینی‌وند افزود: از روستاهای این بخش از جمله حرمک، نسک و کشیت بازدید داشتیم و بانک رسالت به عنوان معین اقتصادی این خطه طرح‌های اشتغالزایی و اقتصادی مناسبی انجام داده است.
وی با بیان اینکه رفع مشکل ارتباطی و اینترنت مردم روستاهای بخش گلباف نیز در دستور کار قرار گرفت، اظهار داشت: مشکل آب آشامیدنی منطقه نیز با حضور مدیران مورد بررسی قرار گرفت و طرح‌های خوبی در حوزه کشاورزی اجرایی شده که باید تکمیل شود.
استاندار کرمان بیان داشت: طی روزهای آینده نشست جمع بندی در کرمان مختص بخش‌های شهداد و گلباف که به آن سفر داشتیم، با حضور مدیران کل برگزار و مشکلات بررسی و رفع می‌شود.
وی گفت: معادن طی برنامه بلند مدت برای اشتغالزایی بخش گلباف باید فعال شوند که در مسئولیت اجتماعی و اشتغال جوانان منطقه را به‌کار گیرند.
زینی‌وند تصریح کرد: در حوزه کوتاه مدت هم در بخش کشاورزی اقداماتی انجام شده و در حوزه مشاغل روستایی و گردشگری از جمله بوم گردی‌ها به مرور با پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به ماندگاری جوانان در منطقه و اشتغال جامع عمل بپوشانیم.
اقتصاد مقاومتی واقعی در طرح سفر روستا به روستای استاندار کرمان به‌منظور بررسی، رصد و رفع مشکلات مردم حتی در دورافتاده ترین مناطق استان مشاهده می‌شود زیرا بسیاری از مسائل و مشکلات امروز شهرها از نادیده انگاشتن و توجه نکردن به روستاها نشات می‌گیرد.
توجه دولت به رفع مشکلات مردم و اشتغالزایی در روستاهای استان کرمان راهی مستقیم در جهت مهاجرت معکوس، جلوگیری از حاشیه نشینی، اقتصاد مقاومتی و همچنین جهش تولید تلقی می‌شود.
برچسب‌ها کرمان توسعه ایران جهش تولید گلباف کارآمدی دولت

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/175309/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گلناز نظامی:موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

اساسنامه منازل مسکونی مهر در پردیس ابلاغ شد

ضرب شست مهدی رحمتی به امیر قلعه نویی با خرید مدافع ناراضی گل گهر

تداوم بارش‌ها در کشور/ بارش شدید در 6 استان

خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

بازداشت ببر داعش در غرب بغداد

عدالت از یادگارهای ماندگار حضرت علی (ع) است

شکوفه های زمستانی - کرمان

منشور روحانیت را باید با شیوه های مختلف تبلیغ کرد

درهای صندوق برای تمامی صادرکنندگان کشور از کوچک تا بزرگ باز است

مددی: تا پایان فصل از این کادر فنی حمایت خواهیم کرد/ اعلام آخرین وضعیت دیاباته، شجاعیان و مرادی برای بازی با مس رفسنجان

وکیا به شهرخودرو پیوست (عکس)

اساسنامه واحد‌های مسکن مهر پردیس ابلاغ شد

سارقان برقی درکرمان دستگیر شدند

بستری 127 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های کرمان

محموله بزرگ مواد مخدر در جیرفت کشف شد

پایان فصل خلوت گردشگری کیش

ممنوعیت کرونایی سفر به 4استان و 7 شهر

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 اسفند 99

قیمت مصوب موز اعلام شد

همایش نیم‌روزه «با تو خوشبختم»

فارس من| زمانبر بودن فرآیند تعریف کاربری برای زمین مسکن ملی رویان

صدور مجوز فعالیت دست‌فروشان در بازارچه محله‌ای کرمان

شیخ دیاباته به بازی مس رفسنجان می رسد

بررسی «روح» در «نقد سینما» شبکه پنج

اعلام آخرین وضعیت دیاباته، شجاعیان و مرادی برای بازی با مس رفسنجان

محورهای مواصلاتی شمال کرمان باز است

مروری بر بخشی از نصایح پدرانه در قرآن کریم

تکمیل روند ساخت پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش دربهار1400

نخستین برف زمستانی کوهبنان را سفیدپوش کرد

مرکز کار آفرینی حافظ جمعیت «طلوع بی نشان ها»

تحقق بخشیدن به آرمانهای شهدا یک امر ضروری است

نخستین برف زمستانی «کوهبنان» را سفیدپوش کرد

میهمانان عالی رتبه گردشگری ایران و ونزوئلا در دیار کریمان

میهمانان عالیرتبه گردشگری ایران و ونزوئلا در دیار کریمان

تقابل تیم‌های صنعتی در جام حذفی

محاکمه مردی که صاحبکار همسرش را کشت

تکلیف حقوق بازنشستگان چه می‌ شود؟

آذری‌ جهرمی: اینترنت به‌ هیچ‌ وجه گران نمی‌ شود

افزایش یا کاهش قیمت؛ بازار مسکن کدام مسیر را انتخاب می‌کند؟

فیام های کوتاه با رویکرد ترویج مفاهیم اخلاقی تولید می شود

پایان سومین جشنواره موسیقی کیش

جزئیات جدید از دستگیری عامل انتحاری در تهران

آغاز پرداخت بدهی کره‌ جنوبی به ایران

چرا کنعانی زادگان با پرسپولیس تمدید نمی کند؟

لیست خرید کهکشانی محمود فکری برای استقلال

رفتار غیرحرفه ای مهدی قایدی بخاطر دستمزد بیشتر

جانشین مهدی قایدی در استقلال مشخص شد

پایگاه انتقال خون کرمان امروز و فردا فعال است