کرمان رصد

آخرين مطالب

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی خبر داد

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان اقتصادي

قیمت هر متر مسکن در 27 مرکز استان کشور زیر 10 میلیون تومان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: براساس آخرین آمار در 27 مرکز استان قیمت هر متر مسکن زیر 10 میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر 200 هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.

"محمود محمودزاده" غروب امروز یکم آبان‌ماه در دیدار با استاندار کرمان گفت: در اواخر سال گذشته وزیر راه و شهرسازی به همه استان‌های کشور نامه‌ای مبنی بر تشکیل کمیته‌ای برای تامین زمین در استان‌ها زد که در این نامه بحث ما فقط طرح اقدام ملی مسکن نبوده بلکه در قانون برنامه ششم توسعه و برنامه جهش تولید، سالانه یک میلیون مسکن باید تولید کنیم لذا تامین زمین آن جزء اصول و وظایف وزارت راه و شهرسازی است که ما برای تامین زمین، 9 روش اعلام کرده و حتی مطرح کرده‌ایم که اگر جزء این راهکارها، راه دیگری وجود دارد، پیشنهاد شود تا با آن موافقت کنیم.
وی ادامه داد: در طرح اقدام ملی مسکن اکثر اختیارات وزراتخانه را به شورای مسکن استان ها واگذار کردیم تا براساس مقتضیات منطقه ای عمل کنند که در این راستا در برخی شهرهای استان کرمان با مشکل تامین زمین مواجه هستیم که وزیر راه و شهرسازی دستور دادند که زمین‌های دولتی واگذاری به شرکت‌ها را پس بگیریم و این قانون است و حتی رییس جمهور نیز دستور کتبی و شفاهی دادند که اگر ظرف دو ماه این زمین‌ها تحویل داده نشوند، راسا سازمان ثبت اسناد و املاک، ثبت سند را منتقل کند و این یکی از قانون‌های جهش تولید نیز است.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: در شهر کرمان اگر انبارهای شرکت نفت و سیلو وجود دارد که زمانی از آنها استفاده می‌شد اما اکنون بلااستفاده هستند، باید آنها را تملک کرده و برای این زمین‌ها دیگر نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها نیست ولی اگر از این محل نتوانستید کار را پیش ببرید می‌توانید از زمین های منابع ملی در داخل محدوده شهرها استفاده کنید.
وی از توافق وازرت راه و شهرسازی با وزارت نیرو و جهادکشاورزی برای تامین مسکن کارکنانشان سخن به میان آورد و عنوان کرد: مقرر شد به ازای هر زمینی که به ما تحویل می‌دهند ما مسکنی تا سقف 50 درصد پرسنل واجد شرایطشان را تامین کنیم لذا 50 درصد اینگونه اراضی اگر در سطح استان وجود دارد باید برای طرح‌های توسعه مسکن در اختیار قرار گیرد.
محمودزاده با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی منابعی ندارد، تصریح کرد: با توجه به شرایط اقتصادی دولت، در طرح اقدام ملی مسکن یک ریال اعتبار از سازمان برنامه و بودجه نداریم و ما برای تامین منابع این طرح از راه‌ها و روش‌های گوناگون دیگری استفاده می‌کنیم.
وی ادامه داد: بیش از 500 میلیارد تومان در سال 98 و همین عدد در سال جاری (در دو سال بیش از 1100 میلیارد تومان)، در سطح کشور به وزارت نیرو کمک کرده‌ایم لذا می توانیم بخشی از اعتبار مورد نیاز انتقال آب به زمین پیشنهادی شهر کرمان برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن (340 میلیارد تومان هزینه حط انتقال آب و مخزن) را در قالب تبصره 8 به کار گیریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: هر زمینی که داخل محدوده شهر قرار دارد براساس قانون باید به آن خدمات دهند. واقعیت قضیه این است که در طرح مسکن مهر تسهیلاتی با کارمزد کم از خط اعتباری دولت اعطا می شد اما در طرح اقدام ملی مسکن مصوبه‌ای از دولت گرفتیم که با توجه به آنکه در دادن تسهیلات نمی‌توانستیم تامین اعتبار کنیم، از زمین هایی که در اختیار خودمان بوده استفاده کرده و به جای آنکه قیمت زمین را براساس قیمت روز می‌گرفتیم، قیمت زمین را بدون دریافت سود، 10 ساله اقساطی کردیم که معتقدیم این کمک پنهان خیلی بیشتر از وامی که باید می‌دادیم، موثر است.
وی افزود: حدود 62 هزار میلیارد تومان ارزش اراضی است که ما در طرح اقدام ملی مسکن غیر از تفاهم این وزارتحانه، در اختیار این طرح گذاشته ایم و معتقدیم اگر سایر وزارتخانه ها به این نتیجه برسند که مسکن یک کالای بنیان گذار خانوار است و اگر در حوزه مسکن کمک ویژه به خانوارها نکنیم اقشار متوسط ما نمی‌توانند صاحب مسکن شوند، و به کمک این طرح بیایند قطعا اتفاقاتی خوبی در کشور رقم خواهد خورد.
محمودزاده با تاکید برآنکه منابعی برای تملک بافت قدیم وجود ندارد، بیان کرد: در سال 97 مقرر بود به 100 هزار واحد مسکونی واقع در بافت های فرسوده به منظور احیا و بازسازی، تسهیلات پرداخت کنیم که بعد از سه سال فقط دو تا 20 درصد واحدهای واجد شرایط به ما ابلاغ شده است در حالی که معتقدیم احیای بافت های فرسوده یک کار خوبی است ولی متاسفانه سرعت احیای آن زیاد نیست.
وی درباره تهاتر زمین‌ها نیز گفت: این اختیار به استان ها داده شده است که اراضی مرغوب را با زمین‌های نیمه مرغوب تهاتر کرده تا مشکل حل شود و این اختیار را به استان تفویض خواهیم کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی یادآوری کرد: در شهر سیرجان با جمعیت 200 هزار نفری قابل قبول نیست که آپارتمان با متری بین 10 تا 15 میلیون تومان فروخته شود. براساس آخرین آمار در 27 مرکز استان قیمت مسکن زیر 10 میلیون تومان است ولی در استان کرمان و در یک شهر 200 هزار نفری، شاهد قیمت های سرسام آور هستیم که این قیمت نشان می‌دهد که مشکل زمین در این منطقه حاد است.
وی درباره صدور مجوز برای احداث شهرک گفت: از هر اقدامی که بتواند مشکل مسکن در استان را حل کند، قطعا حمایت خواهیم کرد. پیش از این مصوبه شهرک‌سازی اعلام شده و در حال حاضر نیز مجوز احداث 36 شهرک در کل کشور صادر شده است و در صورت درخواست استان، ظرف مدت سه ماه مجوز احداث شهرک را صادر خواهیم کرد.
محمودزاده بیان کرد: ما دو راه در برابر مشکلات بیشتر نداریم یا اینکه کنار کشییده و بگوییم نمی‌توانیم مشکل را حل کنیم و هر طور که می خواهد بشود، بشود یا نه در حد توان خودمان مشکل را حل کنیم. اکنون ما برای حل مشکل مسکن در کشور طرح اقدام ملی مسکن را کلید زدیم و تسهیلات 100 میلیون تومانی نیز به آن اختصاص داده ایم و حتی پیشنهاد تسهیلات 150 میلیون تومانی را نیز ارایه کرده و همچنین مصالح این واحدها را نیز با قیمت ارزان در اختیار پیمانکاران قرار خواهیم داد تا قیمت تمام شده مسکن‌های طرح اقدام ملی پایین باشد.
معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر آنکه ما در حال قطع شدن از اقتصاد نفت هستیم، در ادامه به رشد جمعیتی کشور اشاره کرد و افزود: برای اولین بار در خردادماه امسال بار رشد جمعیتی کشور منفی بود به طوری که در حال حاضر 2.5 میلیون جوانی داریم که سن ازدواج آنها گذشته و 12 میلیون نفر در کشور نیز فرصت تشکیل خانواده را از دست داده‌اند.
وی ادامه داد: ما هم اکنون با بالاترین آمار زنان خودسرپرستی که ازدواج نکرده اند روبرو هستیم و معتقدیم موضوع کاهش رشد جمعیتی که یک خطری برای کشور محسوب می شود و همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و همه نهادهای پژوهشی کشور قرار داشته است، زمانی حل خواهد شد که بتوانیم مساله مسکن را حل کنیم زیرا این گونه مسائل با یکدیگر رابطه ای دومینو مانند دارند.
انتهای پیام

لینک کوتاه:
https://www.kerman-online.ir/Fa/News/156762/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

ابداع مکانیزمی جدید برای درمان سیروز کبدی به جای پیوند اعضا

محافظت کار: گل گهر تیم با شخصیتی است/ برای سه امتیاز به زمین می‌رویم

فوری: رئیسی برای اعلام نامزدی بر سر مزار سردار سلیمانی عازم کرمان شد

رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

ادعای عضو موتلفه: رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار حاج قاسم سلیمانی اعلام کاندیداتوری می کند

غیر رسمی:رئیسی تا ساعاتی دیگر در کنار مزار سردار سلیمانی اعلام نامزدی می کند

جستجوی 2 تبعه افغان غرق شده در کلاته رودبار دامغان ادامه دارد

اولین منصوریان - رحمتی در نقش سرمربی/ بازگشت نکونام به قائمشهر

نکونام: جایگاه نساجی ما را فریب نمی‌دهد

بزرگترین اورژانس تامین اجتماعی کشور در کرمانشاه ساخته می‌شود

​قدردانی شریعتمداری از اعضای شورای هماهنگی برتر استانی

پیام تبریک شریعتمداری به مناسبت عید سعید فطر

کوچ یک پرسپولیسی به لیگ دسته اول

مردم مراقب فتنه و نفوذ در آستانه انتخابات باشند/ شعارهای سازشکارانه دادن برای جلب آرا مردم، صدای دشمن است

توزیع 50 بسته کمک معیشتی بین خانواده زندانیان نیازمند منوجان

بازداشت قاتلی که دوستش را در پارک با چاقو کُشت

22 بسته معیشتی از سوی جهادگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بین نیازمندان توزیع شد

عزم گل گهر برای کسب 3 امتیاز/ شناخت خوبی از ذوب آهن داریم

زارع فومنی مدیر عامل شد/شافعی سرمربی

شافعی سرمربی گل ریحان البرز شد

پیشکسوت پرسپولیس سرمربی گل ریحان البرز شد

افشاگری ستاره پیشین استقلال درباره گلزنی در دربی

توزیع 500 بسته معیشتی، بین نیازمندان سیرجان

رفع کمبودهای بیمارستان رابر به همت خیران

سرطان پستان | علائم سرطان سینه | نحوه درمان سرطان پستان

آمار بیماران کرونایی در بیمارستان های کرمان

کارنامه تسهیلاتی بافت فرسوده بانک مسکن در سال 99

آزادی 18 مددجوی جرایم غیر عمد زندان‌های استان کرمان

کادرفنی تیم گل ریحان باز هم تغییر کرد/نماینده البرز روی گسل

لزوم توجه باشگاه گل‌گهر سیرجان به تمامی رشته‌های ورزشی

مراسم تشییع پیکر شهید گودرزی در بابل برگزار شد

پخت بیش از 20 هزار غذای گرم در ایام ماه مبارک رمضان

کاهش ورودی مددجویان جازموریان به زندان

پژمان جمشیدی: حجازی اسطوره استقلال بود

آمار کرونا کرمان 23 اردیبهشت؛ 4 فوتی و 35 ابتلای جدید

از تولید داروی ضد التهاب از هسته انار تا تولید پنل‌های خورشیدی بومی با درصد جذب بالا

گل گهر ذوب آهن؛ بازگشت قلعه نویی به مسیر پیروزی یا ادامه بردهای ذوب؟ / پیش بازی

روزنامه نگار صهیونیست : ما به نقطه بدون بازگشت رسیده‌ایم/ اسرائیلی‌ها بهتر است به موطن اصلی خود بازگردند

کمک های مومنانه کانون شهدای جوبن رودبار به نیازمندان

احتمال تعویق بازی سپاهان- مس

نظر رهبر انقلاب درباره «نامزدی سیدحسن خمینی» تنها جنبه مشورتی داشته است

احتمال تعویق یک ساعت بازی سپاهان- مس

شیرینی کاشت، طعم تلخ برداشت/ آمار بیماران کرونایی در بیمارستان های کرمان/ مراقب صدای دشمن از حلقوم کاندیدا‌ها باشید

الهویی: گل‌گهر 30 تا 40 درصد کمتر از برخی تیم‌ها هزینه کرده است/ به بلوغ تاکتیکی و ذهنی رسیده‌ایم

مربی ذوب‌آهن: از میزبانی خوب گل‌گهر تشکر می‌کنم

لیگ دسته اول فوتبال| چوکا در غیاب پاشازاده، صدرنشین را متوقف کرد

مربی گل گهر: به بلوغ تاکتیکی و ذهنی رسیده‌ ایم

لیگ یک / فرار مس از شکست در سردار جنگل

تیم فوتبال چوکا تالش صدرنشین لیگ را متوقف کرد

مربی ذوب آهن: گل‌ گهر تیمی بسیار باشخصیت است