کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده مجلس :

شرایط ملتهب موجود صادرکنندگان پسته را دچار سردرگمی کرده است سياسي

شرایط ملتهب موجود صادرکنندگان پسته را دچار سردرگمی کرده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان- نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه شرایط ملتهب موجود، صادرکنندگان پسته را سردرگم و دچار چالش کرده است گفت: باید بازار پسته در خارج را پیدا کنیم بو بینیم چگونه می توانیم این محصول ارزآور را به نحو مطلوب صادر کنیم.

به گزارش ایرنا، احمد انارکی محمدی روز شنبه در ستاد پسته رفسنجان بیان کرد: در شرایط موجود التهاب کشور، صادرکنندگان پسته نمی دانند که با چه قیمتی با خارجی ها قرارداد فروش پسته خود را ببندند.
وی با اشاره به اینکه سالانه حدود 45 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داریم که 3600 میلیارد دلار از آن حاصل صادرات محصولات کشاورزی است افزود: آنچه که قبلا اتفاق می افتاد 45 میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات محصول کشاورزی و غیر نفتی بود و به همین میزان هم واردات داشتیم.
انارکی محمدی تصریح کرد: در کنار آن 55 میلیارد دلار حاصل از فروش نفت را داشتیم که 30 درصد آن به صندوق ذخیره ارزی کشور وارد می شد و 14 درصد نیز برای توسعه میادین نفتی صرف می شد و بقیه این مبلغ هم به بازار عرضه می شد و مشکل دلار نداشتیم.
وی اظهار کرد: اما متاسفانه در سال های قبل قیمت دلار را پایین نگهداشته بودیم و قیمت کالاها تورم داشت و براین اساس در حوزه صادرات پسته که قیمت هر یک کیلوگرم 8 دلار است و قبلا با دلار 4200 تومان این یک کیلوگرم پسته 30 هزار تومان قیمت داشت، بعد از تحریم های نفتی و اینکه اوضاع ملتهب شد و به سمت جنگ اقتصادی رفتیم و اولین مشکل این بود که بحث ارزی کشور را هدف قرار گرفتند و ما نیز آمادگی لازم را در حوزه اقتصادی نداشتیم.
این نماینده با بیان اینکه ما اعتراض کردیم و گفتیم وقتی پتروشیمی باید ارز خود را به کشور برگرداند کشاورز هم باید بتواند ارز را به کشور برگرداند اظهار داشت : نهایتا توسط بانک مرکزی بخشنامه ای صادر شد که تمام ارز حاصل از صادرات محصولات غیر نفتی باید به کشور برگردد.
وی بیان کرد: الان شرایط سخت شده و مشکلات برای تولید کنندگان و فعالین اقتصادی زیاد است و باز ما باید قیمت واقعی پسته را داشته باشیم؛ فاصله و اختلاف بین ارز نیمایی و ارز آزاد که خرید و فروش می شود حدود 3 هزار تومان است بنابراین باید بازار پسته را پیدا کنیم و ببینیم می توانیم صادر کنیم یا نه؟.
این نماینده مجلس تصریح کرد: اگر هر سال قیمت دلار با تورم افزایش یافته بود الان این مشکلات را برای صادرکننده نداشتیم؛ فشاری که به بانک مرکزی آوردیم و جلسات متعددی که گذاشتیم نتیجه آن این شد که بخشنامه را تحویل دادند و طبق این بخشنامه صادرکننده باید 60 درصد ارز را برگرداند و 10 درصد آن را به صورت اسکناس و 40 درصد را به صورت کالا به کشور وارد کند؛ باید ببینیم بازار فروش پسته در خارج چگونه است.
احمد انارکی محمدی بیان کرد: صادرکنندگان نمی دانند که با چه قیمتی قرارداد فروش پسته را ببندند ضمن اینکه 332 هزار میلیارد تومان دولت به بانک ها بدهکار است و این شرایط را باید بسنجیم که بانکها از قبل تسهیلاتی که داده اند 162 هزار میلیارد تومان طلب معوقه دارند.
تکلیف صادرکنندگان پسته باید روشن شود
فرماندار رفسنجان در این نشست با اشاره به اینکه وارد کردن ارز حاصل از فروش پسته به داخل کشور سخت است گفت: تکلیف صادرکنندگان پسته باید مشخص شود.
مجید فصیحی هرندی بیان کرد: پسته کالای صادراتی است و بیشتر با ارز و انتقال ارز سر و کار داریم.
وی افزود: 97 درصد این محصول صادر می شود وارد کردن این ارز به داخل مشکل است و در شرایط سخت موجود باید به سمتی برویم که صادرکننده و کشاورز متضرر نشوند و دز حقیقت ما خواهان این هستیم که وضعیت صادرکنندگان بهتر شود.
فصیحی هرندی با تاکید بر اینکه باید ببینیم کجای کار هستیم و باید کشاورز را حمایت کنیم، تا پسته را نگهدارد و به موقع به بازار عرضه کند اظهار داشت : از نماینده مردم در مجلس می خواهیم در رایزنی ها با دولت از کشاورزان دفاع کند زیرا آنها دو سال که محصول نبود را به سختی زندگی گذرانده اند و حال نیز اگر بخواهند پسته را با ارز نیمایی به فروش برسانند و ارز وارد کنند کشاورز کمرش شکسته می شود.
رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان هم در این نشست بیان کرد: سالانه 20 هزار میلیارد تومان ارز حاصل از صادرات پسته به کشور وارد می شود.
حسین رضایی افزود: امسال به لحاظ بارشی مانند سال 76 بود و 70 میلیمتر در فروردین بارندگی داشتیم و تاثیرات خوبی داشت اما از طرفی گرماهایی که از 7 تیر شروع شد نگران کننده است میانگین دما در این ماه 31.1 درجه است در حالی که این دما در مدت مشابه سال قبل 29 درجه بود.
وی ادامه داد: امسال گرمتر از سال گذشته شده است برای کشاورزان نگران کننده است؛ دمای بالا برای مغز رفتن محصول مشکلاتی از جمله سقط جنین یا آفتاب سوختگی ایجاد می کند.
رضایی گفت: 30 درصد سطح زیر کشت از باغات رفسنجان پسته رقم های احمدآقایی و اکبری است و 70 درصد سطح کشت کله قوچی و فندقی است و امسال برداشت احمدآقایی وکله قوچی پیش بینی شده 24 هزار تن محصول بدهند و بقیه رقم ها امسال سال آورشان نیست.
وی اظهار کرد: 20 درصد تولید پسته استان در رفسنجان است؛ این 25 هزار تن نزدیک 75 هزار تن پسته تر است که توسط 350 هزار روز کارگر برداشت می شود در سال گذشته 55 هزار تن پسته در کل کشور برداشت شد ومتاسفانه در بحث مسایل ارزی مشکل داشتیم و 40 هزار تن بیشتر نتوانستیم صادر کنیم و امسال هم طبق پیش بینی انجمن پسته ایران 200 هزار تن محصول پسته در کل باغات کشور برداشت می شود.
رفسنجان دارای 80 هزار هکتار باغ پسته است که طی دو سال اخیر بیش از 95 درصد محصول این باغات بر اثر نوسانات دمایی از بین رفت.
7433/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رونق صنعت مس در اوج تحریم های دشمن، امیدوار کننده است

شمش روی ایران به 14 کشور جهان راه یافت/ رشد 22.5 درصدی تولید پارسال

چین کارخانه تولید الکترود گرافیکی در ایران می سازد

56 هزار تن مس از ایران صادر شد

اعضای شبکه «زَم» در داخل کشور شناسایی شدند

کوچکترین حرکت دشمن، بیشترین ضربه را در پی دارد

بختیاری‌زاده با پیروزی برابر ملوان شروع کرد/ صدر جدول به فجر رسید

قاتل مسلح فراری ظرف کمتر از پنج روز در بندرعباس دستگیر شد

رویکرد مطالبه گری در مدارس نهادینه شود

اجرای محور گردشگری شهر اختیارآباد تا باغ فتح آباد کرمان

اعضای شبکه «زَم» در داخل شناسایی شدند/اطلاع رسانی ظرف 48 ساعت

توان بالای دفاعی کشور/ دشمنان جرأت نگاه چپ به ایران را ندارند

هفت واحد مسکونی مددجویان بهزیستی در رابر کلنگ‌زنی شد

بنیه اقتصاد هنر در کرمان تقویت شود

سفرا و رایزن‌های اقتصادی 10کشور خارجی به کرمان می‌آیند

سفرا و رایزن های اقتصادی به کرمان می آیند

2 تیم کرمانی به نخستین جشنواره فوتبال کشور راه یافتند

جهانگیری: رهبری لوایح FATF را تایید کرده‌ اند

گزارش تصویری سفر استاندار به شهرستان شهربابک 98/7/29

بررسی مشکلات واحدهای تولیدی و طرح های سرمایه گذاری استانها استمرار می یابد

تحریم های داخلی نباید مانع رونق تولید شود

دستگاه های اجرایی کرمان ملزم به داشتن نماینده تام الاختیار در کارگروه‌ رفع موانع تولید شدند

محموله 107 کیلوگرمی حشیش در فاریاب کرمان کشف شد

سارقان حرفه ای در سیرجان به دام افتادند

اولین پیروزی آرمان گهر رقم خورد

باند قاچاق سوخت در راین منهدم شد/ توقیف 13 دستگاه خودرو

کلاهبرداری سایت های فروش در فضای مجازی

زانتیا با 11 کیلوگرم ماده روانگردان شیشه در نرماشیر توقیف شد

کاهش سرقت اطلاعات بانکی با تغییر دوره ای رمز های بانکی

800 نفر در کانون کارشناسان رسمی دادگستری کرمان فعالیت می‌کنند

ایران قدرتمندترین نیروهای مسلح در منطقه را دارد

148 کیلوگرم مواد مخدر در کهنوج کشف شد

پایان هفته‌ای آرام در انتظار آسمان کرمان است/کاهش تدریجی دمای هوا

انتخاب اصلح ترها محور استخدام ناجا است

باند سارقان فرا استانی در سیرجان منهدم شد

خدمت رسانی به 18 هزار زائر اربعین در درمانگاه موکب خاتم الانبیاء

1874نفر از آموزش های مهارتی فنی و حرفه ای دررفسنجان بهره مند شدند

پنجره واحد سرمایه‌گذاری نباید بسته شود

تغییر زمان آزمون عملی استخدامی آتش نشانی شهرداری های استان

پاسخ استعلام متقاضی سرمایه گذاری سریع داده شود

نگرانی از شیوع آسیب ها در محیط های کاری

آموزش‌های آتش نشانی به 300 نفر از شهروندان کرمانی ارائه شد

عملیات زیرسازی 25 هزار مترمربع از معابر کرمان در حال انجام است

آتش‌نشانان کرمان 114 آتش‌سوزی را مهار کردند

گام‌های توسعه در شهربابک

سانحه رانندگی در عنبرآباد جان عابر پیاده را گرفت

کشاورزان جنوب کرمان از کشت بی‌رویه پیاز خودداری کنند

15 واحد تولید کنسانتره 80 هزار تنی در شهربابک راه اندازی می شوند.

طرح جامع شهر کرمان بازنگری می‌شود

استاندار کرمان باخانواده شهیدمدافع حرم سردار محمد جمالی دیدار کرد