کرمان رصد

آخرين مطالب

در آستانه ماه مهر

سایه مدارس کپری بر سر دانش آموزان/ شهر کرمان کمبود مدرسه دارد فرهنگي

  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – تکاپوی مردم برای آماده کردن فرزندانشان برای ورود به مدارس هر روز بیشتر می شود اما هنوز هم مشکلاتی از جمله کمبود کلاس های درس، وجود مدارس غیرمقاوم و کلاس های کپری و چادری وجود دارد.
 از ابتدای سال جاری تلاش برای حذف مدارس خشت و گلی، چادری و کپری در استان کرمان دو چندان شده است، طبق بررسی های صورت گرفته در شهرستان های مختلف از جمله ریگان، فهرج، رودبار جنوب و راور اقداماتی نیز در راستای توسعه مدارس انجام شده است که می توان به ساخت و ساز مدارس جدید، جایگزینی برخی از کلاس های چادری و کپری با کانکس و حذف برخی مدارس غیرمقاوم و احداث ساختمان های جدید اشاره کرد اما به نظر می رسد هنوز استان کرمان در راستای رسیدن به وضعیت مطلوب فاصله دارد.
در سال تحصیلی جدید 29 هزار کلاس درس و هفت هزار و 680 مدرسه دولتی و 916 مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود 625 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند
هنوز هم کلاسهای کپری، چادری و کانکسی و غیر مقاوم در مناطق مختلف استان کرمان قابل مشاهده است.
در سال تحصیلی جدید 29 هزار کلاس درس و هفت هزار و 680 مدرسه دولتی و 916 مدرسه غیر دولتی فعالیت می کنند و حدود 625 هزار دانش آموز در این مدارس مشغول به تحصیل می شوند.
اما مشکلاتی از جمله وجود روستاهای دور افتاده و فاصله زیاد مناطق جمعیتی در برخی از مناطق مانند جنوب و شرق کرمان، محرومیت، مهاجرت به دلیل خشکسالی و تغییرات جمعیتی و گاه کمبود اعتبار تعدادی از این دانش آموزان را چالش مواجه کرده است.

تعداد مدارس کپری و غیر مقاوم کاسته شده اما همچنان وجود دارند
در حالیکه مسئولان دولتی از حذف مدارس خشت و گلی و کپری در کرمان خبر می دهند اما نمایندگان مجلس در مصاحبه با رسانه ها از وجود مدارس غیرمقاوم و کپری سخن می گویند هر چند که اکثرا بر این امر هم صحه می گذارند که از تعداد این مدارس کاسته شده است.
ضروریاتی مانند ایجاد مراکز شبانه روزی در مناطق محروم برای پوشش تحصیلی عشایر و روستاهای دور افتاده و جلوگیری از ترک تحصیل یکی از درخواست های مهم از سوی تعدادی از فرمانداران شهرستانهای شرق و جنوب استان کرمان است.
بازی با واژه ها برای توجیه وجود کپرها
اما بازی با واژه ها هم هنوز ادامه دارد و سعی می شود با استفاده از تعریف واژه ها، وجود کلاسهای کپری به صورت کلی انکار شود. به طور مثال گفته می شود مدرسه کپری وجود ندارد اما شاید کلاس کپری داشته باشیم.
کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!
همچنین دستگاههای مرتبط با ساخت و ساز در مناطق روستایی و محروم به صورت عجیبی اصرار دارند که کپرنشینی جزیی از فرهنگ مردم جنوب کرمان است و اگر استفاده از این سازه همچنان وجود دارد به دلیل تمایل مردم به زندگی در این کپرهاست!
در حال حاضر آمار دقیقی از کلاسهای کپری و مدارس خشت و گلی در استان کرمان وجود ندارد و باید منتظر آغاز سال تحصیلی باشیم تا ببینیم عملا این مدارس از چرخه آموزش استان کرمان حذف شده اند یا خیر.
اما حداقل اینکه طبق اعلام روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان29 مدرسه کپری در استان کرمان وجود دارد که دلیل این امر هم عشایری و یا دور افتاده بودن به دلیل ماهیت منطقه ای این مکان ها عنوان شده است.

نمایی از محرومیت در کلاسهای درختی و کپری
اما حداقل مطابق با شواهد تا پایان سال تحصیلی 97- 98 با بررسی میدانی در شرق و جنوب استان کرمان و مطابق با مصاحبه های مسئولان محلی وجود مدارس کپری و حتی درختی قابل مشاهده بود، مدارسی که به جز یک زیلو زیر پای دانش اموزان یک تخته سیاه و یک صندلی برای معلم چیز دیگری نداشتند.
از جمله این مدارس مدرسه مدرسه جعفرآباد در شهرستان رودبار جنوب بود که معلم این مدرسه در گفتگو با مهر محرومیت منطقه را عامل وجود مدارس و یا همان کلاسهای کپری عنوان کرد.
وی فاصله این مدرسه با یک کلاس درس که شامل یک درخت و یک کپر دست ساز توسط دانش آموزان و والدینشان می شد را از شهر رودبار 70 کیلومتر اعلام کرد و افزود: دانش آموزان با محرومیت شدید اقتصادی خانواده هایشان مواجه هستند و به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است.
به دلیل اینکه در این حوالی مدرسه وجود ندارد، کلاس درس زیر سقف این کپر که توسط خود دانش آموزان احداث شده فعال است
وی گرما، سرما، حیوانات موزی، باد و خاک و کمبود شدید امکانات را از مشکلات چنین مدارسی عنوان کرد و بیان داشت: پراکندگی بالای جمعیت و کمبود شدید زیر ساخت و مهاجرت مردم به دلیل خشکسالی باعث می شود چنین مدارسی شکل بگیرند و البته فقط در جعفرآباد نیز این مدارس دیده نمی شود.
این معلم احداث مجتمع های آموزشی را راهکار رفع این مشکل دانست و گفت: بسیاری از دانش آموزان همین مدرسه کانکسی هم برای رسیدن به این درخت هر روز چند کیلومتر راه طی می کنند.
نماینده مردم پنج شهرستان جنوبی استان کرمان در مجلس نیز با اشاره به اینکه اقدامات زیادی برای توسعه فضاهای آموزشی انجام شده اما هنوز مشکلاتی وجود دارد به خبرنگار مهر گفت: نمی توان وجود این مدارس را در مناطق دور افتاده و یا گاه در روستاهای فاقد امکانات در نزدیکی مراکز شهری را منکر شد.
احمد حمزه گفت: اینکه گفته شود سازه های کپری جزوی از فرهنگ مردم محسوب می شود و وجودشان نشانه محرومیت نیست اشتباه است چون ما در برخی از مدارس بزرگ جنوب کرمان شاهد وجود مدارس شش کلاسه کانکسی هستیم که قابل قبول نیست.
وی خواستار توسعه فضای آموزشی و حذف مدارس کپری و چادری در همه شهرستانهای جنوب کرمان شد و گفت: همه دانش آموزان استان باید از شرایط استفاده از امکانات حداقلی برخوردار باشند.

مدارس سنگی در مناطق عشایری وجود دارد
فرماندار ریگان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: خوشبختانه با پیگیریهای صورت گرفته در شهرستان و همکاری مسئولان چند مدرسه در شهرستان در سال جاری مورد بهره برداری قرار می گیرد و مشکلات وجود مدارس خشت و گلی به کلی در شهرستان وجود ندارد و اگر تعداد معدودی هم باشند به زودی این مشکل رفع می شود.
امین باقری افزود: در برخی از روستاهای دور افتاده مشکلاتی از جمله وجود مدارس سنگی وجود دارد که به دلیل ماهیت عشایری و دور افتاده بودن است اما تقریبا مدرسه کپری نداریم.
وی تصریح کرد: سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم.
سعی کرده ایم در برخی از مناطق به خصوص در کوهستانهای منطقه با استقرار کانکس مدارس فرسوده، خشت گلی و کپری را حذف کنیم
وی مشکل اصلی شهرستان را وجود مدارسی دانست که قدمت بالا دارند و با اشاره به زلزله خیز بودن ریگان گفت: برخی از این مدارس بیش از 50 سال قدمت دارند.
فرماندار ریگان همچنین با اشاره به موج مهاجرت به دلیل خشکسالی و طوفان شن افزود: همین مساله موجب شدن سرانه امکانات تحصیلی از جمله میز و صندلی و فضای آموزشی در شهرستان دچار مشکل شود که قول رفع این مشکل نیز داده شده اما هنوز اجرا نشده است.
اما همه مشکلات نیز به مناطق محروم و دور افتاده برنمی گردد، در شهر کرمان این روزها یکی از مشکلات مردم وجود مدارس دو شیفته و یا مدارس با تعداد بالای دانش آموز است بطوریکه در سال تحصیلی گذشته برخی از کلاس ها نزدیک به 40 دانش آموز داشتند.
دلیل اصلی این امر هم کمبود فضای آموزشی در مرکز استان است، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر می گوید: یکی از مهمترین دلایل مراجعات مردمی به دفتر بنده مشکل ثبت نام دانش اموزان است.
شهر کرمان با کمبود مدرسه مواجه است
محمد رضا پور ابراهیمی افزود: هم اکنون شهر کرمان با مشکل جدی در زمینه تامین کلاس درس مواجه است و همین مساله موجب شدت شاهد فعالیت مدارس دو شیفته در شهر کرمان باشیم.
وی دلیل این امر را عدم برنامه ریزی برای توسعه مدارس مطابق با رشد جمعیت استان دانست و گفت: طبق آمار جمعیت دانش آموزی کرمان در سال جاری رشد 5 درصدی دارد.
وی خشکسالی، مهاجرت مردم به کرمان را دلیل اصلی افزایش تعداد دانش آموزان دانست و بیان کرد: کرمان یک شهر زلزله خیز است اما در این شهر 60 درصد مدارس غیرایمن هستند و باید برای مقاوم سازی این مدارس چاره اندیشی کرد.
وی گفت: با پیگیری صورت گرفته از برخی از واحدهای صنعتی و شرکتهای بزرگ خواسته شده است در راستای توسعه فضای آموزشی شهر کرمان سرمایه گذاری کنند همچنین باید اعتبارات بیشتری در راستای توسعه مدارس کرمان از بخش دولت جذب شود.
این در حالی است که طبق گفته مسئولان آموزش و پرورش استان کرمان 300 پروژه نیمه تمام در استان وجود دارد که 36 مورد از این پروژه در شهر کرمان قرار گرفته است که در صورت تامین اعتبار و تکمیل این پروژه ها بخش قابل توجهی از مشکلات رفع می شود.
استاندار کرمان نیز با اشاره به وجود برخی از ساختمان های اداری مازاد در کرمان خواسته است از این ساختمان ها به عنوان مدرسه استفاده شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اظهارات جهانگیری درباره‌ FATF تکذیب شد

اجرای محور گردشگری شهر اختیارآباد

میدان گنجعلیخان کرمان محل اصلی برگزاری جشنواره موسیقی نواحی

10 شهرستان کرمان میزبان جشنواره موسیقی نواحی

اردوغان به دنبال بمب اتم

رفت و آمد قالیباف به مشهد جنبه انتخاباتی دارد؟

راه اندازی اتاق هم‌اندیشی اولیا در مدارس ضروری است

سیرجان میزبان جشنواره تئاتر استان کرمان می شود

برگزاری سی و یکمین جشنواره تئاتر استان کرمان در سیرجان

20 درصد اعتبار فرهنگی هر دستگاه صرف ترویج فرهنگ ایثار شود

30 هزار مترمربع گلیم در سیرجان تولید شد

ترویج لباس‌های زیبا با هویت ایرانی و اسلامی متناسب با سلیقه جوانان

حسین فریدون به مرخصی رفت

از بازگشت 15 هزار نفر تا افزایش 90 درصدی شرکت‌کنندگان راهپیمایی

FATF به ایران: فوراً پالرمو و CFT را تصویب کنید

توقف در عمود 740

دایر بودن موزه های استان کرمان در روز اربعین حسینی

اتمام پروژه تالار بزرگ شهر کرمان تا پایان سال جای تردید دارد!

حمام گنجعلیخان کرمان برای مرمت تعطیل می شود

حمام گنجعلیخان، شکوه معماری کرمان

اجرای تعزیه حضرت رقیه (س) در مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی کرمان

برادر روحانی: خوشحالم برای نظام قربانی شوم

تبدیل عمارت صدرزاده سیرجان به موزه صنعت سنگ آهن

آموزش‌وپرورش اقدام خاصی برای برخورد با مدارس غیرانتفاعی متخلف انجام نمی‌دهد!

روحانی: تلاش دولت نبود، امروز تبریز وجود نداشت

افتتاح تالار بزرگ شهر کرمان در نیمه دوم سال جاری

دستگیری 3 حفار غیر مجاز در شهرستان بافت استان کرمان

مراسم پیاده روی اربعین از حرم تا حرم در زرند برگزار می شود

کارگروه ساماندهی و بازسازی بازار قلعه محمود کرمان تشکیل می شود

مدرسه کانون اصلی تحقق اهداف نظام آموزش و پرورش است

مرمت قلعه باستانی خَبر در گرو تامین اعتبار است

148 مجوز کتاب در کرمان صادر شد

نبود پرواز خارجی به مقصد کرمان، یکی از دلایل عدم توسعه صنعت گردشگری استان

زائران اربعین حسینی (ع) از امروز به کرمان باز می‌گردند

5500 مترمربع زمین؛ آماده واگذاری به بخش خصوصی برای ساخت هتل‌ 4 و 5 ستاره در کرمان

وکیل فریدون: برخی او را مورد هجمه قرار دادند

گزارش ایسنا از آخرین وضعیت راهپیمایان اربعین حسینی از کرمان

قطار گردشگری عقاب طلایی کرمان را به مقصد اصفهان ترک کرد

کسب 2 مقام کشوری نمایندگان کرمان در مسابقات سراسری قرآن کریم

کرمان رتبه دوم کشور در توسعه مدارس غیردولتی را دارد

مراسم پیاده روی اربعین در امامزاده علی سیرجان برگزار می‌شود

صنایع دستی مصداق عینی اقتصاد مقاومتی در کشور است

برگزاری اجلاس شهرداران شهرهای جهانی صنایع دستی دنیا در سیرجان

افزون بر 116 هزار زائر اربعین کرمان در سامانه سماح ثبت نام کردند

همسر کاووس سیدامامی از ایران رفت

ذوالنور: گام چهارم برجامی را هم برمی‌داریم

خبرنگار بازداشت‌شده روسیه در ایران آزاد شد

چهار سوق هنرصنایع دستی در کرمان برگزار می شود

انتقال پرچم ادبیات پایداری به نسل جدید

سلامی: دستاورد‌های سپاه قابل شمارش نیست