کرمان رصد

آخرين مطالب

مشاور عالی رئیس قوه قضائیه:

روشنگری جزء ملزومات کار قضاوت است سياسي

روشنگری جزء ملزومات کار قضاوت است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مشاور عالی رئیس قوه قضائیه گفت: یکی از ملزومات کار قضائی روشنگری است زیرا گاهی قضات آراء خوبی صادر می کنند اما برای جامعه روشنگری نشده است که مشکلاتی به وجود می آورد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی دادگستری کرمان، آیت الله کاظم صدیقی امروز در جمع قضات و کارمندان اداری دادگستری استان کرمان گفت: انقلاب اسلامی ایران در سال 1357 به رهبری امام خمینی (ره) که نهضتی برگرفته از امام حسین (ع) و مکتب عاشورا بود به پیروزی رسید.
وی با تسلیت ایام سوگواری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران آرم و پرچم عاشورا را دارد و در جای جای این مملکت اسلامی عشق به امام حسین (ع) مشهود است.
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه ضمن تقدیر از رویکرد رئیس کل دادگستری استان کرمان در زمینه ترویج آموزه های دینی در مجموعه دستگاه قضائی استان کرمان، گفت: دادگستری ها با اقامه قسط وعدل و مبارزه با ظلم ستیزی و حمایت از مستضعفان ادامه دهنده راه و هدف امام حسین (ع) در جامعه هستند.
وی افزود: آیت الله مظلوم شهید بهشتی، معمار دستگاه قضائی در کشور بود و در طول مدیریت کوتاه خود منشاء خدمات ارزشمندی در قوه قضائیه بود و اگر این شهید بزرگوار به دست معاندان و دشمنان نظام ترور نمی شد امروز تحولات و پیشرفت های بیشتری را در قوه قضائیه مشاهده می کردیم.
آیت الله صدیقی امام خمینی (ره) را مظهر عبودیت دانست و افزود: بنیان گذار انقلاب اسلامی لحظه ای از خدا غافل نشد و تمام دغدغه آن جلب رضایت خداوند و خدمت به مردم بود.
وی با تأکید بر اینکه انقلاب اسلامی ایران برگرفته از مکتب عاشورا است، افزود: مردم ولایتمدار و رهرو حسینی (ع) کشور در سال های پیش از انقلاب به امام و رهبر زمان خود لبیک گفتند و انقلاب اسلامی را بنا نهادند و امروز نیز ما به عنوان رهروان صدیق آن حضرت پیرو مکتب ولایت و امامت هستیم.
امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه امام حسین (ع) حامی ضعفا و جاری کننده عدالت در جامعه زمان خود بود تصریح کرد: اکنون نیز باید عدالت به معنای واقعی در جامعه جریان یابد.
آیت الله صدیقی افزود: یکی از پیام های بزرگ قیام عاشورا زیر بار ظلم نرفتن است و ایستادن در مقابل دشمنان است.
وی بیان کرد: انقلاب اسلامی ایران که الگوی آن قیام و نهضت حسینی است امروز در مقابل استکبار جهانی ایستاده است.
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و امام جمعه موقت تهران گفت: قضات در داوری ها و اظهار نظر در مورد اشخاص، گروه ها و سازمان ها باید دقت کنند.
وی با بیان اینکه در جامعه اسلامی نمی توان خط قرمز ها را نادیده گرفت، افزود: تشخیص درست و صدور احکام عادلانه اولین دغدغه هر قاضی است.
آیت الله صدیقی به بیان آیات و روایات مختلف در اهمیت جایگاه قضاوت در اسلام پرداخت و افزود: حضرت امیرالمومنین علی(ع) شهید عدالت بود و قضات باید خوی این امام همام را داشته باشند و همواره ارتباط معنوی خود با خدای متعال را حفظ کنند.
وی با اشاره به اینکه عدل آرامش بخش است، به قضات توصیه کرد: باید با رفتار و عمل خود به مراجعان دستگاه قضائی آرامش تزریق کنید.
امام جمعه موقت تهران بیان داشت: امام علی (ع) در فرمایشات گرانقدر خود قضات را به رعایت اصل بی طرفی در کلام، نگاه، برخورد و صدور احکام توصیه کرده است.
وی مسئولیت ها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را یک امانت الهی دانست و گفت: قضاوت مصداق بارز امانت الهی است لذا در حفظ این جایگاه ارزشمند باید تلاش کرد.
مشاوره عالی قوه قضائیه روشنگری را جزء لوازم کار هر قاضی دانست و گفت: امام حسین (ع) در مسیر کربلا به صورت مستمر روشنگری کردند و یکی از ملزومات کار قضائی نیز روشنگری است زیرا گاهی قضات آراء خوبی صادر می کنند و برخورد خوبی هم داشته اند اما برای جامعه روشنگری نشده است و مشکلاتی را به وجود می آورد.
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه و امام جمعه موقت تهران گفت: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در ایام فتنه مرتبا خواص را به روشنگری و تببین توصیه می فرمودند.
وی هدف امام حسین (ع) را از قیام عاشورا احیای سنت و حدود الهی، احیای حقوق مظلومان و پر رنگ کردن شعار دینی در جامعه دانست.
مشاور عالی رئیس قوه قضائیه گفت: قانون و شرع مسیر حرکت و جامعه است لذا صدا و سیما باید قانون و شرع را در نظر مردم برجسته کند.
امام جمعه موقت تهران گفت: تضعیف فرهنگ، رابطه مستقیمی با افزایش پرونده ها بر روی میز قاضی دارد لذا می طلبد در خصوص تقویت فرهنگ بیش از پیش تلاش شود.
وی با طرح این سوال که آیا با این همه صدور احکام سنگین مسئاله قاچاق مواد مخدر حل شده است؟ گفت: حل بسیاری از مسائل و آسیب های اجتماعی نیازمند کار فرهنگی است.
وی با بیان اینکه تبعیض خلاف حرکت امام حسین (ع) و خون های ریخته شده در کربلا است، افزود: قضات و کارمندان دستگاه قضائی باید به گونه ای عمل کنند که پس از اینکه مراجعان کارهایشان در سیستم قضائی به پایان رسید احساس عزت و کرامت کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield