کرمان رصد

آخرين مطالب

احمدی نژاد فعلا در یك وضعیت برزخی است/ مایكل جكسون در رده بندی مطالبات مردمی نیست سياسي

احمدی نژاد فعلا در یك وضعیت برزخی است/ مایكل جكسون در رده بندی مطالبات مردمی نیست
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- محمود احمدی‌نژاد رییس جمهور سابق کشورمان شخصیتی متفاوت نسبت به سایر سیاستمداران دارد، حتی آن زمان که در ساختمان پاستور بود کارهای عجیب و مواضع متفاوت از بقیه داشت. از زمانی که در سفر به ونزوئلا مادر چاوز رییس جمهور وقت آن کشور را در آغوش گرفت تا نامه‌های بی پاسخی که به رییس جمهور آمریکا نوشت. حتی وقتی که از مسند قدرت پایین آمد، سفرهای استانی خود و گرفتن نامه از مردم را ترک نکرد و این اواخر نیز در توئیتی سالروزتولد مایکل جکسون خواننده را تبریک گفت و البته در این اواخر چندین بار از لزوم مذاکره مستقیم با آمریکا سخن به میان آورده است.
برای تحلیل رفتارهای اخیر احمدی نژاد به سراغ دکتر امیر محبیان نظریه پرداز جریان اصولگرا، فعال رسانه‌ای  و استاد دانشگاه رفتیم و گفت و گویی با وی داشتیم که در ادامه می آید.

*** ظاهرا آقای احمدی نژاد با این نوع مواضع زیست رسانه‌ای بیشتری دارند تا سفرهای استانی که تاکنون داشته‎اند. وی مدام تلاش می کند که از ارزش خبری خرق عادت استفاده کند، حتی شاید زمانی که مادر چاوز را بغل کرد، همین سیاست رسانه ای را دنبال می کرد. او سعی می‎کند با یک کار محیر العقول جریان رسانه‎ای را عوض کند تحلیل شما در این خصوص چیست؟ فکر می‌کنید وی به دنبال چیست؟
آقای احمدی نژاد حق دارد هر رویكرد سیاسی و تبلیغی را برای خود برگزیند و طبعا مسئول گزینش‌های خویش است، اما از آنجا كه ایشان در عرصه عمومی فعالیت می كند روشن است كه به دیگران حق داده می شود كه برداشت های خود را عرضه نمایند. البته آنچه می گویم بیشتر حدس ها و گمانه است و قصد قضاوت ارزشی ندارم.
به گمانم هدف از انجام اقدامات شاذ اینگونه در وهله نخست نمایش متفاوت بودن با هدف جلب توجه مخاطبان رسانه‌هاست.
از آفات در منظر عام بودن آن است كه فرد به این دیده شدن معتاد می شود و چه بسا با دیده نشدن دچار افسردگی می گردد. این مشكل بسیاری از سلبریتی های هنری و سیاسی است.
برای گریز از احساس فراموش شدگی و برای در تیترها بودن افراد روز بروز به سمت متفاوت بودن از طریق عجیب بودن می روند.اعتیاد به دیده شدن در موارد نه چندان كمی به افسردگی یا دیده شدن به هر قیمتی می انجامد.

آقای احمدی نژاد قصد دارد تصویری جهانی و منعطف از برداشت خود نسبت به انسان مطلوب عرضه كند
البته حدس می زنم كه با مطرح نمودن الگوهای كاملا متفاوت با الگوهای مرسوم در جامعه آقای احمدی نژاد قصد دارد تصویری جهانی و منعطف از برداشت خود نسبت به انسان مطلوب عرضه كند؛ كه حداقل در ظاهر فاصله زیادی با تعریف انسان مطلوب توسط حوزه ها و ارزش‌های حكومتی نظام اسلامی دارد.
البته بعید نیست ایشان در حال دادن كدهایی به نسل نو است كه با آنان همدلی داشته و با روحانیون و قالب های مورد نظرشان تفاوت برداشت دارد.
ایشان مایكل جكسون را به عنوان نماد برگزیده است هر چند این شخص بیشتر متعلق به خاطرات جوان نسل پیش است كه اكنون بیش از سی سال دارند و الان بیشتر دغدغه سفره زندگی را دارند تا مایكل جكسون. لذا دفاع از عدالت برای آنها جذابتر است تا دفاع از یك خواننده آمریكایی.

 *** آیا ایشان می‌خواهد سوار بر موج نارضایتی مردم از اوضاع اقتصادی شود و جریان سومی در عرصه سیاسی کشور رقم بزند ؟
سیاستمداران دور از قدرت معمولا از نارضایتی های مردم به عنوان یك فرصت برای بازگشت استفاده می كند.
اشكالی ندارد ایشان اعتراضات مردم را مطرح و حتی نمایندگی كند وحتی جریان جدیدی بسازد؛ اینها ایرادی ندارد ولی فكر می كنم دكتر احمدی نژاد با ایجاد اتاق های فكر و ارایه راهكارهای اجرایی قدرتمند و عملیاتی و حتی شكل دادن به یك دولت سایه به معنای مثبتش بیشتر می تواند تاثیر مثبت داشته باشد تا از طریق عجیب بودن.
عجیب بودن فرد را مشهور می سازد، اما لزوما محبوب نمی سازد. دكتر احمدی نژاد باید دقت كند كه در حال تبدیل تصویر ذهنی خود از یك رییس جمهور ساده زیست و پر كار و عدالت طلب به یك چهره جنجالی با رفتار عجیب و غریب است. این به گمان من پیشرفت نیست.

 *** آیا فکر می‌کنید با توجه به نظر نظام در مورد وی و بحث عدم تایید صلاحیت در شورای نگهبان می‌تواند دوباره به قدرت برگردد ؟
یك سیاستمدار یا قصد دارد به قدرت برسد یا قصد دارد سخنگوی مطالبات مردمی باشد. در هر دوحالت مهم است كه مردم در مورد او چگونه فكر می‌كنند. برای حضور در قدرت ، برداشت جریانات موثر در قدرت مهم است .طبعا با روند فعلی احتمال اعتماد سیستم به احمدی نژاد زیاد نیست .سیستم می‌خواهد ارزش ها و اهدافش تثبیت و محقق شود و نظام اسلامی طبعا به كسی كه شاخص نظام ارزشی اش مایكل جكسون است؛ به عنوان خودی نگاه نمی كند.
اگر سیاستمدار بخواهد سخنگوی مردم باشد؛ باید مطالبات و پچ پچ های آنها را بلند بگوید؛ گمان نمی كنم فعلا مایكل جكسون در رده بندی مطالبات مردمی كه نگران غذای شب خود هستند؛ جایی داشته باشد.

 *** با تحلیل محتوای سخنان اخیر وی چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت ؟
دكتر احمدی نژاد باید بداند روند فعلی در حال تغییر دادن تصویر ذهنی جامعه از اوست. به عنوان فردی كه مدیریت برداشت را نسبتا خوب می شناسم او فعلا در یك وضعیت برزخی است و ادامه این روند چهره شناخته شده او را كه برای او به عنوان یك سرمایه اجتماعی بود از میان می برد. در هر حال هر كسی مسئول تصویری است كه از خود می‌سازد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield