کرمان رصد

آخرين مطالب

گره گشایی دولت از اکتشافات معدنی سياسي

گره گشایی دولت از اکتشافات معدنی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - شتاب رو به گسترش بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه معدن از یکسو و محدودیت منابع قطعی اثبات شده و مغفول ماندن این بخش در سال های پس از انقلاب اسلامی، ضرورت اکتشافات جدید را برای تامین خوراک معادن و صنایع معدنی کشور از جمله استان کرمان معروف به بهشت معادن افزایش داده و دولت دوازدهم با توسعه این اکتشافات، در حرکتی نو راهگشای رونق تولید شده است.
 سرمایه گذاری در حوزه معادن و صنایع معدنی ضمن افزایش سرانه اشتغالزایی، سهم بزرگی از تولید ناخالص داخلی و ارز آوری را بر عهده دارد و به نوعی وجود این معادن در شرایط تحریم ها، می تواند جایگزینی مناسب برای نفت باشد و نقش موثری در توسعه پایدار و ارز آوری کشور ایفا کند. بنا بر اعلام کارشناسان و متولیان معدنی کشور منابع موجود کشف شده در ایران به سرعت رو به کاهش می رود و این امر اشتغال در حوزه صنعت و معدن و یکی از منابع درآمدی پایدار در استقلال اقتصادی کشور را تحت شعاع خود قرار داده است.
وجود فرصت های شغلی گسترده و محوری در حوزه های معدنی و صنعتی کشور را زمانی می توان بخوبی احساس کرد که بدانیم براساس آمارهای ارایه شده تنها در 2 حوزه معدنی استان کرمان یعنی مس سرچشمه و گلگهر سیرجان حدود 30 هزار اشتغال مستقیم وجود دارد که این امر بر ضرورت اکتشافات جدید صحه می گذارد.

آمارهای مقایسه ای از سال 57 همزمان با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تاکنون نشان می دهد که به علت فقدان دانش کافی تا پیش از آغاز دولت تدبیر و امید، اکتشافات معدنی به صورت جامع انجام نشده و دولت های یازدهم و دوازدهم پیشگام در حرکتی نو برای بقای عمر صنایع و معادن شده است.
با آغاز دولت تدبیر و امید، فرایند توسعه اکتشافات معدنی توسط دولت، با همکاری بخش خصوصی از طریق اکتشاف پهنه های جدید و با هدف تامین خوراک صنایع و معادن در کشور و به تبع آن استان کرمان آغاز شد.
با انجام این اکتشافات بیش از یک میلیارد تن ذخایر جدید به حوزه معدنی استان کرمان افزوده شد که این اقدام می تواند عمر مفید فعالیت معادن و صنایع معدنی این استان را سال ها تا پیدایش راهی دیگر افزایش دهد.
یکی دیگر از برنامه های دولت تدبیر و امید برای تامین خوراک معادن و صنایع معدنی استفاده از دانش و توان بخش خصوصی و شرکت های بزرگی از جمله مس کرمان، گل گهر سیرجان و میدکو در راستای ارتقای اکتشافات معدنی بوده است که این شرکت ها به عنوان ذینفعان می توانند باری بزرگ را در این حوزه برای رسیدن به چشم اندازها و اسناد بالادستی توسعه از دوش کشور بردارند.
تاکید بر اکتشافات معدنی استان کرمان
استاندار کرمان انجام نشدن اکتشافات معدنی در استان کرمان به صورت جامع را یکی از اشکالات جدی دانست و گفت: در نشست با وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد برنامه اکتشافی برای 50 درصد استان کرمان تنظیم و اجرایی شود.

محمد جواد فدائی با بیان اینکه موضوع اکتشافات در استان کرمان در نشست هایی با حضور مسئولان کشوری مطرح شده است، افزود: به دنبال آن هستیم که فعالیت اکتشافی جامع و به شکلی که بخشی از مشکلات استان را رفع کند، تدوین کنیم.
وی همچنین از شرکت های بزرگ استان کرمان ازذجمله مس و گل گهر دعوت کرد که در پهنه‌های جدید معدنی استان که اکنون نیمه فعال یا راکد هستند هم فعالیت کنند.
اکتشافات معدنی با همکاری بخش خصوصی افزایش یابد
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران با بیان اینکه ذخیره قطعی شناخته شده سنگ آهن کشور سه میلیارد تن است گفت: ذخیره قطعی اثبات شده سنگ آهن با توجه به اکتشافات فعلی تنها برای 13 سال است لذا اکتشافات حوزه معدنی باید با همکاری بخش خصوصی و شرکت های بزرگ گل گهر سیرجان و مس کرمان افزایش یابد.
داریوش اسماعیلی افزود: نیاز به توسعه اکتشاف معدنی فولاد به شدت در کشور وجود دارد زیرا در سال 1404 بنا داریم 55 میلیون تن فولاد تولید کنیم و برای تحقق این امر سالانه به 160 میلیون تن سنگ آهن نیاز داریم.
وی با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به حوزه اکتشافات کشور اظهار داشت: شرکت های معدنی بزرگ شبیه گل گهر سیرجان و مس کرمان و میدکو با فعالیت اصولی و فنی و تشکیل کنسرسیوم ها مجموعه کشور را مورد اکتشاف قرار دهند.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: اعتبارات این شرکت ها نشان می دهد توان اکتشافات فولاد تمامی کشور را دارا هستند.
وی ادامه داد: شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان می تواند در حوزه استخراج کشور مفید واقع شود و تا سال 1404 باید ظرفیت استخراج ایران به 2 برابر افزایش یابد که این امر تنها با کمک بخش خصوصی محقق می شود.
افزایش یک میلیارد تنی ذخایر اکتشاف شده معدنی کرمان
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت : این سازمان در دولت تدبیر و امید توانست با استفاده از دانشگاه ها، افراد با توان فنی و مالی مناسب و استفاده از ظرفیت و تکنولوژی روز، 40 منطقه مستعد معدنی در این استان را شناسایی کند و ذخایر قطعی معدنی اکتشاف شده استان را از 4.7 میلیارد تن به 5.7 میلیارد تن افزایش دهد.
مهدی حسینی نژاد افزود: برنامه ریزی و فعالیت برای اکتشافات معدنی در استان کرمان با قدرت دنبال می شود و در این راستا ذخایر معدنی در نقاطی با ظرفیت بیشتر، شناسایی شده است.

وی اظهار داشت: اکتشافات استان کرمان مربوط به دهه های قبل بوده و به صورت خاص در سال 1970 توسط شرکت های خارجی در استان کرمان اتفاق افتاد.
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: استان کرمان ظرفیت خوبی برای چهار زون(بخش) زمین شناسی دارای ظرفیت کانی زایی، دارد لذا از سال 93 سازمان صنعت، معدن و تجارت به صورت ویژه تر بحث اکتشاف را با توجه به سند راهبردی دنبال می کند و در این زمینه قرار است در حوزه سنگ آهن و مس قطب شویم لذا اکتشافات باید پیگیری شود.
وی ادامه داد: در سند راهبردی استان کرمان، تولید 240 هزار تن مس کاتد باید به 400 هزار تن برسد.
حسینی نژاد تصریح کرد: این سیاست در سال 93 در قالب تعریف پهنه در مقیاس بزرگ مقیاس در استان کرمان تعریف شده و افراد حقیقی و حقوقی می توانند اکتشافات را در حوزه معدن دنبال کنند، اما متاسفانه برخی اشخاص فاقد توان مالی و فنی در این حوزه ورود کردند و این افراد نه تنها مشکل اکتشاف را رفع نکردند، بلکه موجب بلوکه شدن بخش بزرگی از استان شدند لذا با توجه به قوانین و نیاز استان سیاست پهنه ها را تعریف کردیم.
وی افزود: در قالب 25 پهنه 46 هزار کیلومتر مربع از استان را برای اکتشافات معدنی در مقیاس بزرگ را تعریف کردیم و ماحصل آن بانک اطلاعاتی جمع آوری شد که اکتشافات در آن موجود است.
توسعه اکتشافات معدنی در گل گهر سیرجان پیگیری می شود
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان نیز اظهار داشت: توسعه اکتشافات معدنی ایران در شرکت گل گهر سیرجان پیگیری می شود زیرا اگر به تامین مواد اولیه نپردازیم سرمایه گذاری ها و اشتغالزایی انجام شده پس از چندی به هدر خواهند رفت.
جمشید ملارحمن افزود: چاره ای غیر از مهندسی مدیریت، نگاه عالمانه، علمی و مدبرانه به مدیریت نهادهای تولید و توسعه صنایع معدنی به عنوان پیشران اقتصاد کشور نداریم.
وی با اشاره به پیش نیازهای تولید ایران افزود: نیاز اصلی صنعت مواد اولیه است و صیانت از منابع، بهره وری بهینه و جلوگیری از اتلاف منابع به عنوان سرمایه ملی باید در شرکت معدنی و صنعتی گل گهر سیرجان توجه شود.
پهنه های جدید معدنی مس سرچشمه فعال می شود
همچنین مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: این شرکت بمنظور رونق تولید در قالب سرمایه گذاری های جدید اقدام به فعال کردن پهنه های جدید معدنی نیمه فعال و راکد در استان کرمان خواهد کرد.
اردشیر سعد محمدی از سرمایه گذاری های جدید شرکت ملی صنایع مس ایران سخن گفت و افزود: این سرمایه گذاری های نوید بخش رونق تولید و ایجاد اشتغال بیشتر خواهد بود.
وی همچنین اعلام آمادگی کرد که معادن دیگر استان کرمان را که از فعالیت مناسبی برخوردار نیستند به صورت مستقیم یا مشارکتی فعال کند.
میدکو برای اکتشافات جدید معدنی برنامه دارد
مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان هم گفت: برنامه توسعه اکتشافات معدنی با تاکید هلدینگ میدکو به صورت جدی در برنامه شرکت فولاد زرند ایرانیان قرار دارد و شرکت خاصی در شرکت میدکو مسئولیت اکتشافات جدید معدنی را برعهده دارد.

ماشاالله سهراب نژاد با اشاره به اینکه معدن جلال آباد زرند به میزان 25 سال ذخیره فولاد دارد اظهار داشت: لذا ایمیدرو در حال اجرای پروژه اکتشافی در این معدن است و طی یکسال ذخایر جدید را کشف می‌کنیم.
وی افزود: در معدن خمرود نیز این اقدام انجام می‌شود زیرا ذخایر دست نخورده ذغال سنگ در معدن خمرود بسیار فراوان است.
بررسی کارنامه دولت های یازدهم و دوازدهم در این حوزه نشان‌ می دهد که دولت تدبیر و امید به دنبال اتخاذ سیاست‌های کلان در حوزه توسعه معادن و صنایع معدنی است و برنامه ریزی دولت برای حفظ اشتغال و تامین مواد مورد نیاز صنایع به صورت بلندمدت و بر اساس اسناد توسعه تعریف شده است.
گزارش: حامد سالاری
7420 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیام تبریک مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی بهداشت

تولید روزانه 12 هزار عدد ماسک در کارگاه‌های خاتم الانبیا رفسنجان

بیمار 95 ساله رفسنجانی کرونا را شکست داد

افزایش بیماران و باز شدن اصناف/پیگیری بی نتیجه از سامانه 124

مسئول جدید مهمانشهر رفسنجان معرفی شد

میرزایی : پرداخت تسهیلات اشتغالزایی مشروط به مهارت شود / اوسط هاشمی : اگر مهارت در جهش تولید سهم دارد، همه دستگاه ها مرجعیت سازمان فنی و حرفه ای را به عنوان سرمایه ملی بپذیرند

مجموع آمار بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به 379 نفر رسید

به خطر انداختن سلامت مردم جرم است/ برخورد قاطع با افراد خاطی

شریعتمداری اعلام کرد: 90 درصد افزایش سود آوری در هلدینگ دارویی تامین/ شاهد جوانگرایی نخبگان هستیم

تشکیل شورای مدیریت بازگشت کیشوندان در ستاد مدیریت بحران سازمان منطقه آزاد کیش

میانگین سنی مبتلایان به کرونا در کرمان حالت نزولی دارد

رونمایی از دستاوردهای تازه گروه دارویی تامین (تیپیکو) با حضور وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی +فیلم

ثبت درخواست متقاضیان بیمه بیکاری بدون نیاز به مراجعه حضوری به ادارات کار

بازدید استاندار کرمان از پست‌های مراقبت مسیر کرمان - زرند

همراه با کرونا یک قرن بعد از وبا

واحدهای خسارت دیده از سیل در ریگان بازسازی می‌شود

میانگین سنی مبتلایان به کووید 19 در حال پایین آمدن است/در مرحله حساسی هستیم

70 هزار تبعه افغانستانی در رفسنجان سکونت دارند

روزانه پنج هزار لیتر الکل در پارک علم و فناوری کرمان تولید می‌شود

130 سازمان مردم نهاد در کرمان فعالیت دارد

رونمایی از 30 محصول جدید دارویی ساخت داخل در مجموعه دارویی تامین + فیلم

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی در کشور +فیلم

آغاز فعالیت صنوف فنی و تعمیراتی و غذای بیرون از امروز!

تولید بیش‌از 40 هزار ماسک سهم مشارکت آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای سیستان و بلوچستان

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: صرفه جویی 50 میلیون دلاری با تولید 30 داروی جدید در هلدینگ دارویی تامین+فیلم

بعد از مهار کرونا شاهد رونق دوباره صنعت گردشگری استان کرمان خواهیم بود

نیاز به 2 هزار میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت برای عبور از چالش کرونا و تحقق شعار سال

تولید روزانه 100 هزار ماسک و گان توسط تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد در استان کرمان

پیگیری رفع مشکلات مناطق سیلزده - شهر زهکلوت

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان خبر داد : بیش از 700 مورد بازرسی واحد تولیدی در یک ماه گذشته توسط بازرسین کار استان گیلان

اختصاص تسهیلات سرمایه‌درگردش جهت افزایش سه برابری تولید لوازم بهداشتی در اردبیل

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: مشارکت و نقش آفرینی جامعه هدف وزارت کار در مبارزه با کرونا ستودنی است

دستگیری 22 دختر و پسر در کرونا پارتی سیرجان

توزیع 700میلیون ریال لوازم بهداشتی در مدارس عشایری کرمان

پیش‌بینی برداشت 27 هزار تن «سیر تر» از مزارع استان کرمان

آیین رونمایی از 30 محصول جدید دارویی تولید شده برای نخستین بار در کشور و معرفی بیش از 100 محصول جدید دارویی تی پی کو با حضور شریعتمداری+عکس

افزایش مبتلایان به کرونا به زودی در پایتخت

راه اندازی سامانه خودارزیابی روانشناختی در بحران ویروس کرونا

بازدید سرزده استاندار کرمان از ایستگاه‌های کنترل تردد شهری

مدیرکل تعاون، کار و رفاه‌ اجتماعی چهارمحال و بختیاری: جهش تولید به معنای ویژه‌تر دیدن مقوله تولید است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی زنجان: رعایت استانداردهای لازم در محیط کاری لازم و ضروری است

1.8 میلیارد ریال کمک هزینه اقلام بهداشتی مراکز بهزیستی ایلام پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان: تدابیر و تمهیدات لازم برای مصونیت واحدهای تولیدی درمقابل کرونا اتخاذ شد

شاکرمی: حضور فیزیکی خدمات گیرندگان ادارات تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان ها به حداقل ممکن رسیده است

تحقق 110 درصدی پرداخت تسهیلات اشتغال پایدار روستایی در همدان

بیش از 23 میلیون خانوار اعتبار یک میلیون تومانی دریافت می‌کنند

برگزاری مراسم تقدیر و معارفه انتصابات جدید در کیش

ارسال هشت هزار لیتر محلول ضدعفونی‌کننده از کیش به سرزمین اصلی

آغاز ثبت اطلاعات تکمیلی در سامانه شورای سلامت برای متقاضیان بازگشت به جزیره کیش

فراخوان رویداد «نیازسنجی تقاضای محصولات فناورانه منطقه آزاد کیش برای شرکت‌ های دانش بنیان»