کرمان رصد

آخرين مطالب

نماینده ولی فقیه در استان کرمان:

مبارزه با فساد فارغ از جناح بندی های سیاسی باشد سياسي

مبارزه با فساد فارغ از جناح بندی های سیاسی باشد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - نماینده ولی فقیه در استان کرمان با تاکید بر لزوم برخورد دستگاه قضایی با فساد گفت: مبارزه با فساد جناحی نیست چرا که می تواند در هر جناحی رخ دهد.

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت الاسلام حسن علیدادی سلیمانی ظهر امروز در خطبه های نمازجمعه کرمان ضمن توصیه خود و نمازگزاران به رعایت تقوای الهی گفت: حضرت علی (ع) فرمود از خدایی بترسید که در پیشگاه او در همه صحنه ها حاضر هستید، هر لحظه ما را می بینند در همه گفتار و رفتار ما ناظر هستند و هیچ صحنه ای را نمی توانیم از آن مخفی کنیم، گناه و معصیت دلها را در تاریکی قرار می دهد و اگر اصرار بر گناه کنیم موجب می شود همه راه های هدایت بسته شود.
وی با اشاره به اینکه در آستانه ماه محرم قرار داریم، در خصوص حادثه بزرگ و مهمی که در تاریخ اتفاق افتاد بحث می کنیم، اظهار داشت: هیچ حادثه ای در طول تاریخ هیچ مفسری را به خود مشغول نکرد و حادثه ای بسیار تلخ و برجسته در تاریخ اسلام بود و بعضا مورخین غیر مسلمان در خصوص این حادثه بسیار تلخ کتاب نوشته اند و برای آنها هم این موضوع مهم بوده است.
گذری بر واقعه عاشورا
امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که برای ارزیابی این حادثه باید یک قرن قبل را مورد بررسی قرار بدهد، عنوان داشت: ریشه های این واقعه تلخ که در درون جامعه اسلامی هم اتفاق افتاده است به گذشته بر می گردد لذا وقتی به یک قرن قبل از واقعه عاشورا بر می گردیم با دو جریان جدی مدر مقابل هم مواجهیم که یکی جریان جاهلیت است که مختصات خاص خود را دارد.
وی با اشاره به مشخصات جریان جاهلیت، اظهار داشت: یکی از این ویژگی آن این است که برتری حاکم قبیله را اعضای قبیله پذیرفته اند و اوست که تصمیم گیرنده است، ویژگی دوم جاهلیت غارت گری و قتل است و در آن دوران کسانی که غارت و قتل بیشتری را دارا بودند برتری داشت.
نماینده ولی فقیه در استان کرمان با بیان این مطلب که در نظام جاهلیت به لحاظ اجتماعی افراد در بدترین مکان ها زندگی می کردند و بدترین غذاها و روابط اجتماعی را داشتند، افزود: آلودگی در نظام جاهلیت معدل بسیار بالایی دارد، خرافه گرایی از دیگر ویژگی های جریات جاهلیت بود و در مقابل این جریان خطرناک، جریانی قرار دارد بسیار قوی و برجسته و آن جریان در آغاز گرچه طرفداران کمی دارد اما آرام آرام طرفداران زیادی پیدا می کند و آن جریان اسلام است.
وی با اشاره به اینکه تمام همت اسلام بر این است که انسان از قید و بند مادی رها و ارتباط مستحکمی با عالم ملکوت پیدا کند و بشر را در خدمت خداوند قرار دهد، اظهار داشت: این جریان اسلامی در مقابل جاهلیت به صورت جدی ایستاده است و سردمداران جریان جاهلیت در رابطه با تاریخ در بنی امیه باید تحلیل کرد و سردمدار این جریان امیه است و در مقابل آن آنچه که به اسم اسلام در مقابل این جریان جاهلیت ایستاده است و عدالت و پاکی را ترویج می کند، پیامبر اکرم (ص) است.
حجت الاسلام علیدادی سلیمانی با بیان این مطلب که این دو جریان درگیری جدی با یکدیگر دارند و از اینجاست که بعضی ها تلاش کردند حرف ها و شعارهای اسلام را بگویند اما در عمل آنچه جاهلیت می خواستند را قصد داشتند عملیاتی کنند، بیان داشت: اتفاق جریان عاشورا نشان می دهد جامعه ای که در اختیار عدالت دینی قرار گرفت با کمال تأسف این جامعه بازگشت به همان جاهلیت پیدا کرد که در روز اول در مقابل اسلام ایستاده بود.
وی با اشاره به اینکه به دست آوردن ثروت و تقسیم ناعادلانه آن در زمان بعد از پیامبر از جمله عوامل برگشت به دوران جاهلیت و رخ دادن واقعه عاشورا بود، عنوان داشت: نکته دیگر آشنا شدن مسلمانان در زمان پیامبر با فرهنگ های مختلف در فتوحات، آنجا هم اثراتی که آن فرهنگ ها بر مسلمانی که ایمان های محکمی نداشتند، عامل دیگر بر برگشت به جاهلیت بود همچنین روی کار آمدن آدم های نااهل نیز از دیگر دلایل عوامل برگشت به دوران جاهلیت بود.
امام جمعه کرمان گفت: تبلیغات گسترده که در اختیار حاکمیت نااهلان قرار گرفته بود و از همه امکانات برای تبلیغات سوء استفاده می کردند و هر آدمی که در مسائل سیاسی و اجتماعی زمان خود تحلیل ضعیفی داشت، تحت تأثیر قرار می گرفت.
وی اظهار داشت: ترسیم فضای برگشت به جاهلیت و بازگشت مردم از پاکی ها را در کلمات حضرت علی (ع) می توان دید لذا در جایی می فرمایند؛ کجا هستند آزادمردان و انسان های سخاوتمندی که همه دارای خود را در راه اسلام می بخشیدند! کجا هستند کسانی که مراقب کسب های حلال خود بودند! کجا هستند پاکیزگانی که مراقب راه و رسم مسلمانی بودند!
وی گفت: حضرت در ادامه فرمودند که فساد در جامعه ظاهر شده است، این جامعه کسی نیست که نهی از منکر کند، آیا شما در این فضا در این زمان می خواهید در جوار حضرت حق آرامش پیدا کنید! این جامعه به جاهلیت بازگشته است، خدا لعنت کند کسانی را که امر به معروف می کنند اما خودشان معروفان را ترک می کنند و نهی از منکر می کنند اما خودشان عمل می کنند.
وی با اشاره به اینکه در چینن جامعه ای طبیعی است که بستر واقعه عاشورا را فراهم می کند، تصریح کرد: باید خود ما هم درس بگیریم و زمان خود را مقایسه کنیم بر آنچه که گذشت و دارایی های خود را بر اثر غفلت از دست ندهیم.
دولتمردان وقت خود را صرف حاشیه ها نکنند
نماینده ولی فقیه در استان کرمان ضمن تسلیت شهادت شهیدان رجایی و باهنر و روز مبارزه با تروریست، افزود: شهیدان رجایی و باهنر چهره هایی پاک و نجیبی که بسیار عادل و پاک بودند و الگوی دولتمرد جهادی و اسلامی هستند اینها را از دست ما گرفتند.
وی ادامه داد: هفته دولت را بر دولتمردان و بر همه دولتمردان تبریک می گویم اما باید توجه داشته باشیم دولتمردان وقت خود را صرف حاشیه ها نکنند و مبتلا به حاشیه ها نشوند و کار به خصوص در راستای و معیشت در دستور خود قرار بدهند.
وی گفت: هم دولت و دلتمردان باید مراقب حاشیه ها باشند هم آنهایی که از دولت به معنای خاص خارج هستند باید مراقب باشند که ورود به حاشیه ها نکنند رهبری به صراحت مصادیق این حاشیه ها را بیان کردند، هرکسی که شنید حجت بر او تمام است.
وی با اشاره به اینکخ شهادت شهیدان رجایی و باهنر فرصتی است که دولتمردان به مردم گزارش بدهند، اظهار داشت: شهادت شهید قدوسی را تسلیت عرض می کنم، ورود کاروان امام حسین (ع) به کربلا و آغاز ماه محرم را داریم و به همین مناسبت هفته امر به معروف و نهی از منکر را داریم.
علیدادی سلیمانی گفت: همه ما معروف ها و منکر ها را می شناسیم و لازم نیست کسی برای ما سخن بگویند اما آمران و ناهیان آمارشان در جامعه اسلامی بسیار کم هست.
امام جمعه کرمان با بیان این مطلب که خیلی ها نفوذ دارند اما از ترویج امر به معروف و نهی از منکر خودداری می کنند، عنوان داشت: پیامبر اکرم (ص) بهترین افراد را امران به معروف و ناهیان از منکر عنوان کردند.
دستگاه قضایی باید عادلانه و قاطعانه با فساد برخورد کند
وی گفت: مبارزه با فسادها امروزه یکی از مصادیق مهم نهی از منکر است اصولا در هر محیطی فساد رخنه کند یا ضعف مراقبین یا ضعف برخورد کنندگان با فساد است.
وی با اشاره به اینکه مراقبت از فساد در گام اول باید دولت باشد تا بستر برای فساد فراهم نشود ما به هر دلیل رخنه ای اتفاق افتاد دستگاه قضایی باید عادلانه و قاطعانه برخورد کند، بیان داشت: مردم باید منتظر برخورد قاطعانه باشند و مطبوعات باید مراقبت کنند و فضا را به سمتی ببرند تا گفتمان مغشوش نشود همچنین مبارزه با فساد باید نتیجه آن را به صورت محسوس در سطح جامعه احساس کنیم، مبارزه با فساد جناحی نیست چرا که می تواند در هر جناحی رخ دهد.
امام جمعه کرمان با بیان این مطلب مبارزه با فساد باید استمرار داشته باشد، عنوان داشت: مبارزه با فساد نباید بخش و یا جزئی را بگیرد بلکه مبارزه باید در همه ابعاد وجود داشته باشد و کسانی که فساد می کنند نباید احساس امنیت کنند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield