کرمان رصد

آخرين مطالب

رییس همایش ملی آبیاری :

ضعف مدیریت منابع آبی در کشور نگران کننده است سياسي

ضعف مدیریت منابع آبی در کشور نگران کننده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – ایرنا – رییس پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر از ضعف موجود در مدیریت منابع آبی اظهار نگرانی کرد و گفت : جای بسی تاسف است که در فصل زمستان و بهار باران این نعمت خدادادی به صورت سیلاب بلای جان مردم می شود و در فصل تابستان هم به دلیل بی آبی کشاورزی و احشام ما خسارت می بیند و تلف می شود.

به گزارش ایرنا، عباس رضایی روز چهارشنبه در پانزدهمین همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر در دانشگاه شهید باهنر کرمان افزود: در حقیقت برای ما ننگ است که نعمت باران در فصل زمستان و بهار تبدیل به سیلاب شود و خانه، زمین های کشاورزی و احشام را نابود کند و در فصل تابستان کم آبی موجب خشک شدن باغات و زمین های کشاورزی و تلف شدن احشام شود.
وی اضافه کرد : امیدواریم با برگزاری این همایش های تخصصی مدیران جامعه ما به حساسیت موضوع بیشتر پی ببرند و با تکیه بر دادشته های علمی و ارتباط با دانشگاه و مراکز علمی در راستای استفاده بهینه از بارش های سیل آسا مردم را از نگرانی وضعیت موجود کم آبی رهای دهند.
به گفته رضایی این همایش با 115 مقاله منتخب از 170 مقاله ارسالی با سه نشست تخصصی و غرفه هایی از دستاوردهای دستگاه ها و سازمان های مربوط به آب و تشکیل کارگاه های مربوط برگزار شده است. وی افزود: مدیریت و بهینه سازی مصرف آب، بحران آب و تغییر اقلیم، سامانه‌های زهکشی و انتقال آب، پایش کیفیت آب و کاربرد آب‌های نامتعارف، محاسبات نرم و مدل­‌سازی در مهندسی آب، حکمرانی آب و پدافند غیر عامل از دیگر محورهای این همایش است.
رضایی در ادامه قدمت این نمایشگاه را 30 سال عنوان کرد و گفت: تعامل بین دانشگاه ها و سازمان ها و راهبری کردن درست پایان نامه ها و استفاده از آن ها به جای خاک خوردن بسیار مهم است که مورد توجه قرار گیرد که اگر در سه دهه ای که گذشت هر سال تنها یک قدم برای کاهش فاصله بین دانشگاه ها و سازمان ها برداشته می شد امروز با بحران آب آن هم به این شکل مواجه نبودیم.
رئیس همایش ملی آبیاری و کاهش تبخیر افزود: همایش ملی دو سالانه آبیاری و کاهش تبخیر یکی از باسابقه‌ترین همایش‌ها در موضوعات مرتبط با آب در کشور می‌باشد که اولین دوره سمینار در تاریخ 19 و 20 بهمن 1367 با تعداد 18 مقاله چاپ شده برگزار شد و پانزدهمین دوره همایش با هدف برقراری و تقویت ارتباط میان محققین حوزه آب کشوربه منظور تبادل اندیشه، یادگیری و ارائه یافته­‌ها و نظریه­‌های جدید و اشاعه دستاوردهای پژوهشی و در نهایت رسیدن به خرد جمعی در تاریخ 6 و 7 شهریور ماه 1398 با محوریت سازگاری با کم آبی در دانشگاه کرمان ادامه دارد.
9889 / 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield