کرمان رصد

آخرين مطالب

طرح هادی دو هزار و 400 روستای استان کرمان تهیه شده است سياسي

طرح هادی دو هزار و 400 روستای استان کرمان تهیه شده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ایرنا - مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان به اجرای طرح هادی در روستاهای بالای 20 خانوار کرمان از سال 90 تاکنون اشاره کرد و گفت: طرح هادی دو هزار و 400 روستای این استان تهیه شده است.

علی اکبر سلطانی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از پنج هزار روستا در استان کرمان بالای 20 خانوار دارند و تکیلف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در برنامه پنج ساله پنجم توسعه، تهیه طرح هادی در روستاهای بالای 20 خانوار کشور بوده است.
وی ادامه داد: طرح هادی در تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان کرمان تهیه شده است.
وی گفت: طرح هادی در واقع سندی است که فضای کالبدی هر روستا را تعین تکلیف و انجام هر نوع فعالیتی در روستا از این طرح تبعیت می کند.
وی عنوان کرد: طرح هادی روستایی تعین تکلیفی برای دهیاران به عنوان مرجع نظارت، کنترل و اجرای این طرح است به این معنی که از این به بعد در روستاهای بالای 20 خانوار نباید شاهد تصرفات اراضی ملی باشیم و کاربری های غیرمجاز را در ساخت و سازهای مردم مشاهده نکنیم.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کرمان اضافه کرد: انجام هر نوع فعالیت عمرانی در معابر و اراضی روستاها باید دقیق و مطابق با طرح مصوب اجرا شود.
وی تصریح کرد: سال گذشته حدود 200 روستای استان کرمان زیر پوشش طرح هادی قرار گرفتند و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سال جاری نیز اجرای همین برنامه را پیش رو دارد.
سلطانی نژاد ادامه داد: مردم به دلیل نوع خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی تمایل دارند در جریان فعالیتهای این نهاد قرار گیرند.
وی با بیان اینکه استان کرمان در حوزه مسکن روستایی در میان استانهای دیگر پیشتاز است اظهار کرد: دغدغه اصلی مردم در روستاها تامین مسکن است و بنیاد مسکن هم به عنوان متولی مسکن روستایی فعالانه در این حوزه فعالیت می کند.
وی با اشاره به اینکه کرمان در حوزه احداث و مقاوم سازی مسکن روستایی جلوتر از سایر استانهای کشور است افزود: بنیاد مسکن این استان به دلیل مقاوم سازی مسکن روستایی در برخی موارد با مشارکت مردم، امتیاز خوبی کسب کرده است.
سلطانی نژاد افزود: اصول فنی در احداث مسکن روستایی استان کرمان به طور کامل در نظر گرفته شده است.
وی گفت: می توانیم بگوییم در بخش مسکن روستایی دغدغه ای وجود ندارد و دلیل این مدعا هم رعایت اصول و مقررات ساخت و ساز به طور خاص در این حوزه است.
وی اقدامات انجام شده در بخش مسکن روستایی در استان کرمان را کافی ندانست و افزود: حتی وجود یک واحد مسکونی غیرمقاوم نیز خطرآفرین است و این موضوع برای بنیاد مسکن و نظام جمهوری اسلامی ایران مهم است چرا که مردم سرمایه های نظام به شمار می روند.
سلطانی نژاد خاطرنشان کرد: باید در مورد مقاوم سازی مسکن روستایی به حسب وضعیت بحران خیزی که در استان کرمان وجود دارد اقدام کرد.
وی اضافه کرد: تلاش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، بانکها و مدیریت استان کرمان بر این است که در عرصه مقاوم سازی مسکن روستایی با شتاب بیشتر پیش برویم.
وی گفت: معابر 80 روستای استان کرمان در شش ماه آخر سال گذشته با استفاده از قیر رایگان آسفالت شد و امسال نیز آسفالت معابر حدود 200 روستا را در استان کرمان در دستور کار داریم.
سلطانی نژاد با اشاره به عقد تفاهمنامه بهزیستی و کمیته امداد با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در زمینه خانه سازی برای خانوارهای روستایی دارای دو معلول افزود: کمک بدون بازپرداخت و تسهیلات بانکی در راستای اجرای این طرح به این خانوارها اعطا می شود.
وی اظهار کرد: تاکنون 900 واحد مسکن روستایی برای خانوارهای زیر پوشش بهزیستی در استان کرمان احداث که 151 واحد برای خانوارهای روستایی دو معلول به بالا و 749 واحد نیز برای سایر مددجویان احداث شده است.
وی گفت: طرح هویت بخشی به مسکن های روستایی نیز در استان کرمان آغاز شده و در راستای این طرح به تمام مسکن هایی که در محدوده طرح هادی هستند سند رسمی ارائه می شود.
بیش از 42 درصد از جمعیت استان کرمان در روستاها زندگی می کنند.
استان کرمان سه میلیون و 188 هزار و 63 نفر جمعیت را در خود جای داده است.
7429/3029


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield