کرمان رصد

آخرين مطالب

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی مساجد کرمان؛

از مدرسه سازی تا پنجشنبه‌های مهربانی/وقتی مساجد مرهم مشکلات هستند اجتماعي

از مدرسه سازی تا پنجشنبه‌های مهربانی/وقتی مساجد مرهم مشکلات هستند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - مساجد در دیار کریمان با انجام یکسری فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بر برخی آسیب های اجتماعی و مشکلات جامعه مرهم نهاده اند.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها؛ عبادت و تبعیت از ذات باری تعالی محدود به مکان و زمان خاصی نیست چراکه همه مکان ها و زمان ها مخلوق خداوند است و سفارش شده است که در همه حال یاد خدا باشیم اما طبق آنچه که در ادیان آسمانی نقل شده است هر یک از این ادیان مکانی خاصی را مخصوص عبادت قرار داده که دارای تقدّس خاصی نیز هستند. در این میان دین مبارک اسلام نیز به این موضوع توجه جدی کرده است و از مسجد به عنوان محل عبادت یاد می کند و برای آن جایگاه رفیعی قائل است.
آیات و روایات مهمی در خصوص مسجد ذکر شده است که به عنوان نمونه می توان به حدیث پیامبر اکرم (ص) اشاره کرد که فرمودند «کسی که مسجد خانه او باشد (مرتب به مسجد تردد کند) خداوند، آسایش و کامیابی او و عبور از صراط را برایش ضمانت کرده است» (مستدرک، جلد 3، صفحه 363). همچنین در حدیث قدسی از قول امام صادق (ع) نقل شده است که فرمودند «خدای تبارک و تعالی می‌فرماید؛ مساجد خانه‌های من در زمین‌اند، خوشا به حال بنده‌ای که در خانه‌اش خود را طاهر کند (وضو بگیرد) و بعد مرا در خانه‌ام زیارت کند، اینجا دیگر بر میزبان است که مهمان خود را گرامی بدارد» (ثواب‌الاعمال، ص 69).
از طرف دیگر نکته مهمی که باید آن توجه کرد این است که نباید مساجد را محدود به عبادتگاه یا نمازخانه کرد به عبارت دیگر مساجد طراز اسلامی مساجدی هستند که کارکردهای مختلفی داشته باشند و بتوانند جهت رفع نیازهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی اقشار مختلف جامعه گام بردارند.
مصادیق این مساله را در طول تاریخ به خصوص تاریخ معاصر و در چند دهه اخیر مشاهده می کنیم؛ به عنوان مثال در هنگام انقلاب بسیاری از نیروهای متعهد انقلابی پایگاه آنان مسجد بوده است بنابراین قوام و دوام جامعه انقلابی وابسته به حضور مستمر در مساجد است و به فرمایش حضرت امام (ره) مسجد سنگر است باید این سنگرها را پر کرد.
سازمان ها و ارگان های مختلفی برای احیای کارکردهای مسجد فعالیت می کنند که یکی از آنها ستاد هماهنگی و نظارت بر کانون های فرهنگی مساجد کشور است و در استان کرمان نیز کانون هایی هستند که در جوار مسجد در حال فعالیت هستند.

ساخت مدرسه در روستای محروم توسط گروه جهادی شهید محمدرضا کاظمی
کانون فرهنگی هنری امام محمد باقر (ع) واقع در مسجد امام محمدباقر (ع) شهر کرمان از جمله کانون هایی است که توانسته فعالیت های قابل توجهی را انجام دهد که در این زمینه دوست محمدی مدیر مسئول این کانون فرهنگی هنری در مصاحبه با خبرنگار مهر گفت: یکی از برنامه های کانون تشکیل و فعالیت گروه جهادی شهید محمدرضا کاظمی بوده است که به مدت سه سال در حال فعالیت است و در یک حرکت جدی تصمیم به ساخت یک مدرسه در روستای فرخ آباد بخش بلوک واقع در شهرستان جیرفت گرفتیم.
وی اضافه کرد: تمام مراحل اجرایی برای ساخت مدرسه توسط این گروه جهادی انجام می شود، اظهار داشت: این مدرسه در مقطع ابتدایی و دارای سه کلاس است.
مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام باقر (ع) کرمان بیان داشت: به مدت دو سال است که در حال ساخت این مدرسه هستیم و هر چند ماه یک بار در منطقه حضور پیدا کرده و پیشرفت فیزیکی مدرسه را ارتقاء می دهیم.
دوست محمدی تصریح کرد: برای تأمین مالی این پروژه تلاش کرده ایم از طریق ارتباط با مراکز مختلف و همچنین ارتباط با خیران این امر خداپسندانه را انجام بدهیم و ان شاءالله این مدرسه در سال جاری قابل استفاده خواهد بود.

ارائه خدمات درمانی به محرومان
علی بنی ابراهیمی مدیرمسئول کانون فرهنگی ذوالفقار بم هم از دیگر فعالان حوزه مساجد است که به مهر گفت: هدف اصلی ما در کانون و مسجد جذب اقشار مختلف جامعه به مسجد است از طرف دیگر با توجه به وجود مشکلات و آسیب های مختلف اجتماعی در جامعه تلاش کرده ایم از طریق ارتباط با مراکز و سازمان های مختلف نیازها و مشکلات مردم را مرتفع کنیم. یکی از فعالیت هایی که در حال انجام آن هستیم استقرار اکیپ پزشکی با تخصص های مختلف است که هر ماه دو بار در مسجد مستقر می شوند و به نمازگزارن به صورت رایگان خدمات ارائه می کنند و در هفته ای که گذشت متخصصان دندان پزشک در مسجد حضور داشتند.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه افراد محله و منطقه شناسایی شده اند بنابراین کسانی که در مسجد به پزشک مراجعه می کنند چنانچه بی بضاعت باشند و نیاز به درمان داشته باشند از طریق مجمع بسیج پزشکان به مراکز درمانی معرفی و به صورت رایگان تحت درمان قرار می گیرند.
مدیرمسئول کانون فرهنگی ذوالفقار بم از دیگر فعالیت های این کانون را راه اندازی مشاوره های حقوقی در محل مسجد عنوان کرد و افزود: افراد نمازگزار با حضور در مسجد و برپایی نماز در ادامه به مشاوران حقوقی مراجعه کرده مشکلات خود را مطرح می کنند و حتی در صورت نیاز مشاوره های خصوصی نیز در به نمازگزاران ارائه می شود.
بنی ابراهیمی با اشاره به دیگر برنامه های این کانون، بیان داشت: در قالب برنامه های کانون 48 فرد معتاد را نیز به کمپ معرفی و خوشبختانه در حال حاضر سالم هستند و حتی با ما در برگزاری برنامه های کانون و مسجد همکاری می کنند.
وی اضافه کرد: ارائه اینگونه برنامه ها موجب استقبال خیلی خوب مردم محله شده است تا جایی که این مسجد تبدیل به یکی از شلوغ ترین مساجد شهرستان شده است در حالی که قبل از ارائه این خدمات مسجد خلوت و کم رونق بود.

پنجشنبه هایی با طعم مهربانی
از دیگر فعالان حوزه مساجد حامد خجسته مدیرمسئول کانون انصارالمهدی واقع در مسجد انصارالمهدی کرمان است که در مصاحبه با خبرنگار مهر با اشاره به طرح «پنجشنبه های مهربانی» اظهار داشت: هدف این طرح تهیه غذا برای خانواده ها و افراد بی بضاعت است. بدین شکل که ما هر هفته تعدادی ظرف میان نمازگزاران، اعضای کانون و افرادی که راغب هستند توزیع می کنیم و هر فرد بر اساس غذایی که در منزل طبخ می شود، غذا تهیه و به مسئول این طرح در مسجد تحویل داده می شود و در ادامه میان افراد و خانواده های بی بضاعتی که از قبل شناسایی شده اند و غالبا در حاشیه شهر هستند توزیع می شود.
وی با اشاره به اینکه برای تهیه غذا هیچگونه اجباری وجود ندارد و افرادی که خود راغب هستند در این طرح شرکت می کنند، اظهار داشت: طرح پنجشنبه های مهربانی هر هفته انجام می شود و به طور میانگین 200 تا 250 ظرف غذا توسط نمازگزان به ما تحویل داده می شود و میان افراد نیازمند توزیع می شود.
مدیرمسئول کانون انصارالمهدی کرمان با اشاره به اینکه بیشترین ظرف غذایی که تهیه شده است به تعداد یک هزار و 500 ظرف در عید غدیر سال گذشته بوده است، تصریح کرد: برای تهیه ظروف نیز از یک فرد خیر کمک می گیریم.
وی ادامه داد: نمازگزاران نیز از این طرح به خوبی استقبال کرده اند همچنین مهم ترین اثر آن برای دست و اندرکاران طرح پنجشنبه های مهربانی دعابخیر مردم است که بالاترین لذت را برای افراد دغدغه مند دارد.
امروز مساجد در کنار فعالیت های مذهبی به پایگاهی برای انجام فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبدیل شده اند که این امر در جذب اقشار مختلف جامعه به ویژه جوانان به این امکان مقدس تاثیر بسزایی دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مدارس قزوین و ادارات زنجان تعطیل شدند

رسانه ها با خویشتنداری به انسجام اجتماعی دامن بزنند

کرمان استانی موفق در کشف مواد مخدر / 908 تن موادمخدر کشف شد

مهارت آموزی معتادان در اردوگاه کرامت/اشتغال افراد دردستور کار است

خطرات آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدیدات خارجی نیست

تداوم فعالیت سامانه بارشی تا روز جمعه

خطر آسیب‌های اجتماعی کمتر از تهدیدات خارجی نیست

6 هزار و 893 پرونده در شرق کرمان با صلح وسازش مختومه شد

بزرگترین اردوگاه ترک اعتیاد جنوب شرق کشور در کرمان افتتاح شد

فرمانده بسیج دارخوین شادگان به شهادت رسید

اردوگاه «کرامت» در کرمان افتتاح شد

طرح کودکان، دوستان طبیعت در 28 مرکز آموزشی کرمان اجرا می‌شود

سرما در کرمان شدید نخواهد بود

جمعه ناجوانمردانه سرد است!

کشف 166 کیلوگرم حشیش در کرمان

با یک قانون جدید خارج رفتن سخت‌ تر شد

نجات 63 نفر از شهروندان توسط آتشنشانان در کرمان

سلامت کامل شیرهای تولیدی استان کرمان

بارش برف و باران در اکثر محور‌های کشور

نجات 63 نفر از شهروندان توسط آتشنشانان

شیرهای تولیدی استان کرمان از سلامت کامل برخوردار می باشند

سامانه اطلاعات مکانی روستایی کرمان رونمایی شد

بیکاری ابر چالش کشور/سربازان مهارت آموخته در اولویت اشتغال هستند

محدود کردن درآمد شهرداری خدمت رسانی به مردم را محدود می‌کند

افزون بر 6 تُن مواد مخدر در جیرفت کشف شد

مردی که زنش را کُشت تا با دختر 24ساله ازدواج کند

در کدام محورهای مواصلاتی شمال استان کرمان بارش برف و باران داریم؟

خطای انسانی در سقوط پرواز 737 تائید شد

اعتراف مریم به قتل مهندس در خانه مجردی

محموله کمک‌های اوقاف کرمان به سیل زدگان سیستان و بلوچستان ارسال شد

قتل‌ عام خونین یک خانواده در بناب

وجود علوفه آلوده به سم آفلاتوکسین تکذیب شد

توضیح درباره ممنوعیت برف‌ بازی در پارک آب و آتش

تاثیر بارش برف در آرام شدن اعتراضات مردم!

پلیس کرمان برنامه عملیاتی تعیین تکلیف پرونده‌های معوقه را تدوین کند

تعیین تکلیف 10 درصدی پرونده‌های مسن و معوقه در استان کرمان

سارقان احشام در عنبرآباد دستگیر شدند

تحویل 150 پیکر شهدای سقوط پرواز 737

لغو 80 درصد سفر‌های ورودی گردشگری به ایران

دهه فجر، فرصتی مناسب برای افزایش ارتباطات رو در رو با مردم

برقراری مجدد پروازهای «کرمان - تهران»

اخطاریه بارش برف و یخبندان در 8 استان

انهدام شبکه بین المللی قاچاق مواد مخدر در استان کرمان

احتمال تعطیلی فردای مدارس تهران

پرواز‌های فرودگاه مهرآباد با تاخیر انجام می‌ شود

توضیح وزارت بهداشت درباره شیر‌های سمی

آخرین وضعیت راههای مناطق سیل‌زده سیستان

بزرگترین نزاع طایفه‌ای در استان کرمان به صلح و سازش ختم شد

مرگ یک زن بر اثر برخورد با قطار

همه پرواز‌های فرودگاه مهرآباد لغو شد