کرمان رصد

آخرين مطالب

مومنی: مراکز غیرمجاز درمان اعتیاد شناسایی شدند اجتماعي

مومنی: مراکز غیرمجاز درمان اعتیاد شناسایی شدند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - تهران- دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: با مراکز غیرمجاز درمان و ترک اعتیاد برخورد قانونی صورت می گیرد، این مراکز شناسایی شده اند و آمار آن ها بعدا اعلام می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار اسکندر مومنی روز سه شنبه در همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور در مجموعه فرهنگی شقایق افزود:
اخبار زیادی در زمینه مراکز غیرمجاز درمان و ترک اعتیاد از سوی نیروی انتظامی رسیده است و این اخبار به متولیان امر مانند بهزیستی و وزارت بهداشت اطلاع رسانی و ابلاغ شده است.
مومنی افزود: در حال حاضر اراده مقابله با این مراکز ایجاد شده و مقابله با مراکز غیرمجاز درمان اعتیاد در دستور کار قرار گرفته است.
*خانواده ها در مبارزه با اعتیاد به یاری دولت شتافتند
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از اجرای طرح یاری گران برای مبارزه با اعتیاد خبر داد و گفت: در این طرح همه نهادهای فرهنگ ساز، گروه های مرجع و مردم مشارکت خواهند داشت و زمینه حضور آموزش و پرورش، خانواده ها، ورزشکاران و نخبگان در این طرح فراهم می شود.
مومنی اضافه کرد: جزئیات این طرح در آینده اعلام می شود اما اولویت و راهبرد اصلی آن در حوزه اقدامات پیشگیرانه است.
وی ادامه داد: این طرح مراحل نهایی خود را پشت سر گذاشته و در آینده نزدیک ابلاغ می شود.
مومنی افزود: برای پیشگیری از اعتیاد ، مساله صیانت درونی مهم است و مقابله به تنهایی کارآیی ندارد.
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: لازم است که برای معتادان در حال درمان، شرایط مهارت آموزی ایجاد شود و اتفاقا به طرح جدید بازپروری معتادان، مهارت آموزی اضافه شده است تا پس از درمان و بازپروری، شغلی داشته باشند.
مومنی گفت: ایران در همسایگی کشوری است که از زمان حضور آمریکا در آنجا، تولید مواد مخدر از 200 تن به 10 هزار تن یعنی به 50 برابر رسیده است.
*معتادان متجاهر از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 98 است
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره اهداف همایش دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سراسر کشور در مجموعه فرهنگی شقایق گفت: هدف از برگزاری این نشست دو روزه ارزیابی اقدامات سال گذشته ، برنامه ریزی و تدوین اقدامات برای سال 98 و ارائه برنامه های جدید به مسئولان استانی و تبادل نظر بین آنها است.
مومنی درباره مهم ترین برنامه های ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 98، گفت: موضوع معتادان متجاهر از اولویت های کوتاه مدت ما است.
وی، برنامه ریزی برای افزایش ظرفیت نگهداری از معتادان متجاهر ، درمان و نگهداری آنان و عدم بازگشت مجدد آنان به مناطق پاکسازی شده را از اولویت های ستاد مبارزه با مواد مخدر برشمرد و گفت: بسیاری از ساکنان مناطق پاکسازی شده از معتادان متجاهر ابراز خوشحالی کرده اند اما این دغدغه را دارند که این مساله موقت باشد و اتفاقا دغدغه جدی است.
مومنی اضافه کرد: در حال تبادل نظر هستیم تا مناطق پاکسازی شده از معتادان متجاهر به حالت گذشته بازنگردند چراکه شرایط اجتماعی را برای ساکنان منطقه سخت می کند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر 50 تا 60 هزار معتاد متجاهر در کشور به سر می برند که 15 هزار نفر آنان در تهران هستند.
*بیمارستان مختص معتادان بیمار احداث می شود
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: معتادان دارای بیماری های خاص از مشکلات اجرای طرح های مقابله با اعتیاد به شمار می رود بنابراین با وزیر بهداشت مذاکراتی داشتیم و موافقات اولیه به عمل آمده که یا بیمارستانی موجود به این کار اختصاص یابد یا اینکه با کمک ستاد ، بیمارستانی برای این امر احداث شود.
مومنی افزود: معتادان دارای بیماری های خاص و زخم های باز تحت پوشش این بیمارستان ها قرار خواهند گرفت. این بیمارستان طی ماه های آینده ایجاد خواهد شد.
*تقویت حضور نیروهای مبارزه با مواد مخدر در مسیرهای آبی
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران در مورد تغییر مسیر ترانزیت مواد مخدر از زمینی به آبی گفت: در زمینه مبارزه با مواد مخدر ، چون جنگ است و جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه بین المللی مبارزه با مواد قرار دارد ، بخشی از قاچاقچیان مواد تغییر مسیر می دهند و بنابراین یکی از موضوعات تقویت حضور نیروهای مبارزه با مواد مخدر در مسیرهای آبی و دریا است.
مومنی تاکید کرد: اقدامات هدفمند و شناسایی باندهای بزرگ از جمله اقدامات مبارزه با اعتیاد به شمار می رود.
*ایجاد ظرفیت نگهداری 4 هزار معتاد متجاهر از سوی سپاه
دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: برای نگهداری معتادان متجاهر به ظرفیت های چند هزار نفری نیاز است که اکنون مراکزی با ظرفیت 500 نفر در تهران و چهار هزار نفر در سراسر کشور در حال آماده شدن از سوی سپاه است.
مومنی اضافه کرد: این ظرفیت های نگهداری طی ماه های آینده به بهره برداری خواهند رسید.
اجتمام*9185*9105


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield