کرمان رصد

آخرين مطالب

ضمانت نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدید برای حمایت از صادرکنندگان اجرا می‌شود سياسي

ضمانت نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدید برای حمایت از صادرکنندگان اجرا می‌شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - ایرنا - معاون بازاریابی و کارگزاری صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: ضمانت نامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدیدی در راستای تسهیل امور صادرکنندگان و حمایت از آنها مانند بیمه نامه نوسان نرخ ارز و ضمانت نامه شرکت در مناقصات طراحی شده که مقدمات عملیاتی شدن آن در دست اجراست.

به گزارش دریافتی ایرنا از روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، افسانه والی دوشنبه در نشست بررسی خدمات ارائه شده توسط صندوق ضمانت صادرات ایران به صادرکنندگان افزود: در سه سال اخیر 368 مورد ضمانت نامه و بیمه نامه (معادل 280 میلیون دلار) برای استان کرمان صادر شده که 91 درصد آن مربوط به محصولات کشاورزی بوده است.
وی بیان کرد: همچنین در مدت مذکور 45 میلیون دلار خسارت پرداخت شده که حدود 18 درصد موارد صدور را شامل می شود.
والی با بیان اینکه بانک ها موظف به استفاده از ضمانت های صندوق به جای تسهیلات ارائه شده هستند اظهار کرد: اگر بانک ها بپذیرند که اعتبارسنجی مشتریان توسط صندوق انجام شود زمان کمتری از صادرکنندگان تلف می شود.
وی تصریح کرد: همچنین بانک ها می توانند تسهیلات مشتریان را در یک دوره 6 ماهه و یک ساله تمدید کنند تا پرونده این مشتریان عنوان خسارتی به خود نگیرد زیرا در صورت خسارتی شدن پرونده، مشتریان در زمینه‌های رتبه بندی اعتباری، میزان وثیقه های مورد نیاز و دریافت تسهیلات با مشکل روبرو می شوند و در واقع مشتریان بدحساب محسوب خواهند شد.
رئیس کمیسیون بیمه، بانک و امور مالیاتی اتاق کرمان نیز در این نشست گفت: تکرار فرآیند اعتبارسنجی توسط بانک ها بدون در نظرگرفتن اعتبارسنجی صندوق، موجب هدر رفتن وقت و تحمیل هزینه به صادرکنندگان می شود که این اقدام در واقع مصداق بارز بروکراسی اداری است.
جلیل کاربخش افزود: درخواست داریم در نشستی با حضور نمایندگانی از بانک ها، صندوق ضمانت صادرات و صندوق توسعه ملی، این مهم بررسی و در صورت امکان، تنها یک بار اعتبارسنجی انجام و مورد پذیرش همه دستگاه ها واقع شود.
وی با اشاره به صدور بیمه نامه نوسان نرخ ارز توسط صندوق ضمانت صادرات ادامه داد: با صدور این بیمه نامه، تفاوت نرخ تسهیلات ارزی و ریالی در زمان دریافت و بازپرداخت آن جبران می شود و صادرکنندگان کمتر ضرر می کنند.
وی با بیان اینکه خواستار کاهش نرخ کارمزد خدمات صندوق ضمانت صادرات هستیم اظهار کرد: کرمان ظرفیت و محصولات ارزشمند و بسیاری برای صادرات دارد که باید حمایت های لازم از صادرکنندگان صورت گیرد تا بتوانند برای ورود ارز بیشتر به کشور تلاش کنند.
در این نشست صادرکنندگان به بیان برخی مشکلات خود با این صندوق پرداختند و برخی اطلاعات تکمیلی در رابطه با خدمات آن را دریافت کردند.
میزان صادرات از طریق گمرکات استان کرمان در پنج ماه گذشته 398 میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد بالایی برخوردار شده است.
محصولات کشاورزی همچون پسته، خرما، فرش و اقلام معدنی مهمترین کالاهای صادراتی استان کرمان به شمار می رود.
خبرنگار:داود رجبی بهجت**انتشار: بهنام احمدی *
7437/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield