کرمان رصد

آخرين مطالب

مهر گزارش می‌دهد؛

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه مقالات

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – نگرانی ها نسبت به سرقت محصول باغ های پسته با آغاز فصل برداشت این محصول افزایش یافته و مسئولان قضایی و انتظامی استان با اجرای طرح های ویژه از برخورد جدی با سارقان سخن می گویند.

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: سال گذشته با افت تولید پسته در کشور و به خصوص استان کرمان و مشکلات ارزی و برخی از سیاست های اشتباه صادراتی، قیمت انواع پسته در بازار رشد قابل توجه را شاهد بود.
هم اکنون هم اگر به بنگاه های خرید و فروش این محصول در شهر کرمان سر بزنید قیمت های بالای محصول بیشتر تر از ورود نوبرانه های باغ های رفسنجان و کرمان به چشم می خورد و همین رشد قیمت ها عاملی جدی برای افزایش جرایم از جمله سرقت است.
به صورت متوسط هر کیلو محصول پسته بسته به اینکه چه نوع محصولی باشد بین 80 تا 140 هزار تومان قیمت دارد.
در حالیکه رفته رفته برداشت پسته کال که به دلیل چربی بالا بسیار مورد توجه کشورهای حاشیه خلیج فارس است آغاز شده است و تولید محصول نیز نسبت به سال قبل رشد 90 درصدی را نشان می دهد خبرهایی از فعالیت سارقان پسته نیز به گوش می رسد و همین امر موجب نگرانی باغداران شده است.
باند سرقت مسلحانه در رفسنجان متلاشی شد
چند روز پیش بود که سرپرست فرماندهی انتظامی شهرستان رفسنجان از متلاشی شدن یک باند سرقت مسلحانه پسته از انبارهای پسته رفسنجان و دستگیری سارقان خبر داد.
مهدی کریمی گفت: با توجه به حجم بالای تولید پسته در رفسنجان و قیمت این محصول از کشاورزان می خواهیم تدابیر ایمنی را رعایت کنند ضمن اینکه آموزش های همگانی برای کشاورزان ارائه شده و از آن ها خواسته شده از کارگران فصلی و نگهبانانی در باغ ها استفاده کنند که کاملا قابل اطمینان هستند.

وی خواستار نصب دوربین نظارتی در انبارهای پسته و کارگاه های ضبط محصول شد و افزود: استفاده از نیروی کار با استعلام از نیروی انتظامی ضروری است.
همچنین با حضور نیرویهای بسیج و نیروی انتظامی و قضایی طرح مقابله با سرقت پسته در شهرستان زرند نیز آغاز شد.
آغاز طرح های ویژه برای مقابله با سارقان
دادستان زرند در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: باغ های پسته در این طرح قرق می شود و با حضور نیروی های انتظامی و رضویون بسیج طرح مقابله با سرقت پسته و ساماندهی نگهبانان آغاز شده است.
قویدل افزود: به صورت شبانه روزی با همکارای مردم و دیدبانان پیشگیری و ستاد حفاظت اجتماعی قوه قضائیه نظارت ادامه خواهد یافت و با هر گونه تخلف برخورد جدی صورت خواهد گرفت.
دادستان زرند از باغ داران خواست که از نگهبانانی که مورد تایید نیروی انتطامی هستند استفاده کنند و گفت: این طرح تا پایان مهر ماه در شهرستان زرند ادامه خواهد داشت.
در صورت سرقت پسته و دستگیری سارقان، این افراد تا پایان فصل برداشت محصول در بازداشت نیروی انتظامی باقی خواهند ماند و مطابق با قوانین با آنها برخورد می شود
دادستان سیرجان نیز نسبت به هر گونه خرید و فروش پسته خارج از واحدهای صنفی دارای مجوز هشدار داد و گفت: باغداران نباید اجازه فعالیت افراد مشکوک در باغ های خود را بدهند.
محسن نیکورز افزود: در صورت سرقت پسته و دستگیری سارقان، این افراد تا پایان فصل برداشت محصول در بازداشت نیروی انتظامی باقی خواهند ماند و مطابق با قوانین با آنها برخورد می شود.
وی تصریح کرد: در ایام برداشت محصول پسته شاهد حضور تعداد زیادی از کارگران غیر بومی از جمله اتباع خارجی در استان کرمان و شهرستان سیرجان هستیم.
نیکورز گفت: متاسفانه در بحث سرقت پسته افرادی تحت عنوان مالخر این پسته ها را خریداری می کنند و هشدار می دهیم مالخرها نیز با برخورد قانونی و شدید مواجه می شوند.
کشاورزان تدابیر ایمنی را در انبارها و باغ ها رعایت کنند
رئیس کل دادگستری استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: مشکلات اقتصادی، افزایش بیکاری و قیمت پسته و حضور کارگران فصلی و غیر بومی در استان کرمان در فصل برداشت محصول زمینه را برای بروز جرایمی از جمله سرقت فراهم کرده است.
یدالله موحد بیان کرد: از کشاورزان می خواهیم تدابیر ایمنی را با هماهنگی با نیروی انتظامی برای پیشگیری از وقوع جرم رعایت کنند و صنوف نیز خرید و فروش محصول را فقط از طریق اصناف دارای مجوز انجام دهند.
وی همچنین از کشاورزان خواست از کارگران، نگهبانان و راننده هایی استفاده کنند که مورد تایید نیروی انتظامی هستند و استعلام های لازم را در این زمینه انجام دهند.
موحد گفت: دستگاههای مرتبط نیز باید قبل از وقوع چنین جرایمی آگاهی های لازم را به جامعه هدف منتقل کنند و زمینه برای بروز جرم از بین برود.
احمد کارور یکی از تولید کنندگان پسته نیز در گفتگو با مهر می گوید: سال گذشته کشاورزان استان کرمان با کاهش شدید تولید مواجه بودند بطوریکه؛ تولید در باغی که یک تن محصول داشت به 5 کیلو رسید و خسارت شدیدی به کشاورزان وارد شد اما در سال جاری محصول پسته در اکثر شهرستانهای استان کرمان بسیار مطلوب است.
هر سال در فصل برداشت پسته هزاران نفر از کارگران فصلی از استان های هم جوار و اتباع خارجی برای اشتغال در زمان برداشت پسته به استان کرمان مهاجرت می کنند
وی تصریح کرد: هر سال در فصل برداشت پسته هزاران نفر از کارگران فصلی از استانهای هم جوار و اتباع خارجی برای اشتغال در زمان برداشت پسته به استان کرمان مهاجرت می کنند و ساماندهی دقیقی در این زمینه وجود ندارد، کشاورز نیز که دغدغه برداشت محصول قبل از خراب شدن را دارد به اجبار به این افراد اعتماد می کند.
وی ادامه داد: خوشبختانه در سال جاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی با همکاری بسیج و نگهبانان باغ ها طرح های مقابله با سرقت پسته را آغاز کرده اند و در اصناف در زمینه خرید فروش نیز سخت گیری بیشتری انجام می شود و زمینه بروز سرقت کمتر شده است.
استان کرمان 90 درصد پسته کشور را تولید می کند که تنها 10 درصد آن در بازار داخلی مصرف و بخش قابل توجهی از این محصول روانه بازارهای خارجی می شود که زمینه ایجاد یکی از بزرگترین بازارهای ارزآوری غیر نفتی را فراهم کرده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تامین نقدینگی نسخه شفابخش واحدهای تولیدی مشکل‌دار کرمان

لطفا تماس نگیرید؛ پست تلفنی «3693» در دسترس نمی‌باشد!

بی تدبیری در کشت و گرانی در بازار/کرمان مساعد تولیدگوجه در زمستان

خانه‌‏هایی که آسمان کویر را ستاره باران می‌‏کنند

فرش قرمز معادن زیر پای سرمایه گذاران

اما و اگرهای پرداخت کمک معیشتی دولت/ مردم: مسئولان شفاف سازی کنند

عدالت اقتصادی در کرمان با پرداخت یارانه به 80 درصد خانوارها

نفس آزاد بنزین در تنگنای بغض های آلوده

فضای مجازی ، سلاخی یا آگاهی بخشی

یزدی‌ها خوش تعارف‌اند!!

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

آقای رئیس جمهور کرمان آب می خواهد نه فولاد

سامانه نشانی ایرانیان راه اندازی شد

کمبود انسولین در کرمان به زودی رفع می شود/ ورود دارو به گمرک

کریمان حماسه آفرینی کردند/ تا آخرین نفس پیرو رهبریم

13 آبان نماد مبارزه با استکبار

سفری از جنس آینده‌!

موزه ساعت کرمان؛ وارث زمان

صدای پای قاتلی به گوش می‌رسد!

مربای شیرین

چالش‌های ناشی از بسته ماندن محور ترانزیتی شهداد - نهبندان

خدمت‌رسانی به کپرنشینان سوردَر قلعه‌گنج آغاز شد

ندا با دستان یاریگر کرمانی‌ها، عازم ترکیه شد

موزه های کرمان؛ بستر نمایش فرهنگ و تاریخ دیار کریمان

پاسداشت 24 مهر ارج نهادن به ایثارگری مردم کرمان است

روشن دلانی که عشق را نقش می‌زنند

هجوم مگس مدیترانه ای باغداری استان کرمان را تهدید می کند

لزوم تجهیز موکب ماهان برای پذیرایی از زوار پاکستانی

تاجران اروپایی در بازار پسته ایران/ رونق تولید در باغ های رفسنجان

روزهای داغ مرمت بناهای تاریخی کرمان

بی‌نظمی پروازهای فرودگاه جیرفت موجب سلب اعتماد مسافران شد

توسعه معادن کرمان گرفتار در چنبره استعلام

رونق دوباره باغ موزه هرندی کرمان

هجوم به حاشیه ها

از کشمیر تا کربلا یک «یا حسین» فاصله است/ اتوبوسهایی با 80 مسافر

کپرنشینان سوردَر قلعه‌گنج چشم انتظار یاور

مطرح شدن مجدد تقسیم بزرگترین استان کشور/ طرحی برای محرومیت زدایی

زاری گلزار از بی‌توجهی مسئولین

آشنایی با استان کرمان

جهاد برای خردسال ترین رزمنده دفاع مقدس همچنان ادامه دارد

3 هزار پروژه نیمه تمام در کرمان/ پروژه های آبی چشم انتظار افتتاح

کاروانسراها در صف مرمت/بازسازی بازار از اولویت میراث خارج شد

خواب مردم و مسئولان بر روی گسلهای کرمان/14 گسل در 25 کیلومتری شهر

کرمانی ها در به در به دنبال آب/ مردم در انتظار آب خلیج فارس هستند

خواب مردم و مسئولان بر روی گسلهای کرمان/14 گسل در 25 کیلومتری شهر

عطر آویشن زیارت‌شاه ریگان گردشگران را به وجد می‌آورد

کوتاه قامتان کرمانی زیر سایه خورشید

درهای بسته باغ های تاریخی به روی مردم/مسئولان ازتحول سخن می گویند

کلید گشایش درب‌ باغ بیرم‌آباد بر روی کرمانی‌ها، در دستان آستان قدس رضوی

موقعیت ممتاز کرمان در ذوزنقه طلایی انرژی خورشیدی کشور