کرمان رصد

آخرين مطالب

کیفرخواست پرونده انتقال آب به کرمان صادر شده است اجتماعي

کیفرخواست پرونده انتقال آب به کرمان صادر شده است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- دادخدا سالاری روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه طرح برخی مطالب مبنی بر اینکه دادسرا مانع اجرای طرح انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) به کرمان شده، درست نیست، افزود: در این رابطه معتقدیم که منابع بیت المال صرف پروژه ای شده که خروجی آن که همان انتقال آب به استان کرمان است، محقق نمی شود.

وی با اشاره به این مطلب که در حال حاضر 55 روستای رابر آب آشامیدنی ندارند، عنوان کرد: این روستاها آب آشامیدنی ندارند و با تانکر آبرسانی می شوند و بحث مهم در این پروژه این است که آبی برای انتقال وجود ندارد.

دادستان کرمان با تاکید بر اینکه هر طرحی باید پیوند زیست محیطی داشته باشد و تاثیر آن بر محیط زیست مشخص باشد، تاکید کرد: در اجرای پروژه انتقال آب از سد شهیدان امیرتیموری، مدیرکل محیط زیست نیز موافقت مشروط به 14 بند کرده اند که تاکنون هیچ یک از این بندها محقق نشده است.

سالاری با بیان اینکه در حال حاضر 13 شهر در استان کرمان مشکل و بحران آب دارند گفت: حرکت مسئولان استان کرمان باید بر این مدار باشد که سند جامع آب با نگاه به تمامی شهرستانها تدوین شودو نگاه عدالت محور و جامع به همه شهرها داشته باشیم زیرا عدالت اقتضاء می کند که نیاز مردم تامین شود.

وی یادآور شد: مشاور پروژه انتقال آب از سد صفارود کسی است که مشاوره سد گتوند را انجام داده و متاسفانه چهار هزار میلیارد تومان برای این سد هزینه شده است.

این مقام قضائی به تبعات اجتماعی، امنیتی، زیست محیطی و اقتصادی این پروژه اشاره کرد و گفت: دامن زدن به تفرقه تاریخی شمال و جنوب، بر هم زدن توازن قومیتی در شمال و جنوب استان، دامن زدن به بی عدالتی اجتماعی به دلیل نیاز به آب در مبدا و دشت های بین راه، نارضایتی مردم و از دست دادن سرمایه های اجتماعی و بیکاری بخش قابل توجهی از کشاورزان بخشی از تبعات اجرای این پروژه است.

سالاری گفت: برخی معتقد هستند که این طرح، کارشناسی شده است اما در روند اجرای آن شاهد هستیم که 13 کیلومتر ترانشه و لوله گذاری و دوباره جمع شده است و این موضوع نشان می دهد که طرح خیلی کارشناسی شده نیست.

وی در ادامه سخنان خود گفت: پرونده ای در دادسرای کرمان مورد رسیدی قرار دارد از محل ارز دولتی در جایی که باید هزینه می شده انجام  نشده و این موضوع در سطح کشور بوده و هم اکنون این پرونده در دست کارشناسی است و مبلغ نهایی آن پس از بررسی های کارشناسی اعلام می شود.

دادستان کرمان یادآور شد: در پروژه هتل بام کرمان دادسرا ورود نکرده است اما دغدغه های زیست محیطی را به متولیان امر اعلام کرده ایم اما توقف آن به دلیل ورود جدی دادسرا نبوده و احتمالا به دلیل کمبود منابع مالی متوقف شده است.

سالاری بیان کرد: دستور نصب کارتخوان در مطب پزشکان دستور از طریق دادسرا صادر شده و در دستور کار جدی دستگاه قضائی قرار دارد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر برخورد دادسرا با گلخانه های هیدروپونیک، عنوان کرد: در جنوب استان کرمان شاهد هستیم هر ساله بخش عمده ای از محصولات کشاورزی تولید می شود که بدون استفاده باقی می ماند.

دادستان کرمان اظهارداشت: در رابطه با ایجاد گلخانه های هیدروپونیک نگاه دادسرا این نیست که چه کسی می خواهد طرح را اجرا کند، بلکه غدغه جدی ما در این زمینه این است که اولا بازار فروش این محصولات و تضامین لازم آنها وجود داشته باشد.

سالاری تصریح کرد: با رفع ابهامات موجود در مسیر ایجاد گلخانه های هیدروپونیک، مانعی برای ایجاد این گلخانه ها وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه از خبرنگاران به عنوان چشمان بیدار و  نظاره گر جامعه و مطالبه گر مردم یاد کرد و ادامه داد: اصحاب رسانه باید بر مداری حرکت که حقیقت را به جامعه منتقل کنند.

دادستان کرمان گفت: از خانه مطبوعات کرمان می خواهیم شواری حل اختلاف مطبوعات را در مرکز استان کرمان راه اندازی کند تا پرونده های مطبوعاتی را به این شورا انتقال دهیم.

سالاری با اشاره به این مطلب که مطالبه گری رسانه ها در استان کرمان کم است، تاکید کرد: در استان کرمان جرائمی علیه امنیت ملی در بین رسانه ها نداشته ایم و اصحاب رسانه در این استان خط قرمزهای نظام را رعایت می کنند.

وی تصریح کرد: وظیفه دادسرا، پیگیری برای اصلاح امور است و اصحاب رسانه باید در این راه همراه دستگاه قضائی باشند و دستگاه قضائی معتقد است مطالبه گری اصحاب رسانه در این استان نیاز به افزایش دارد.

وی تاکید کرد: هر یک از اصحاب رسانه را نماینده سه میلیون جمعیت استان کرمان و 70 میلیون جمعیت کشور می دانیم.

دادستان کرمان گفت: یک پرونده مطبوعاتی رسانه ای که شاکی آن دادستانی است در کرمان وجود دارد که رسیدگی شده و در حال حاضر چنین پرونده هایی در دستگاه قضایی این استان وجود ندارد.

سالاری با اشاره به اینکه حجم حمله در فضای مجازی بالا است گفت: بخشی در دادسرای کرمان در زمینه رصد فضای مجازی فعال است و در مواردی که جنبه عمومی داشته باشد ورود کرده و تشکیل پرونده خواهیم داشت و در مورادی که تهمت و مطالب ناحق در مورد فردی مطرح شود، نیاز به شکایت شاکی خصوصی است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: فراوانی پرونده های دادسرا مربوط به سرقت ها است که و به وضعیت اقتصادی مردم بستگی دارد و جرائم مواد مخدر نیز جزء پرشمارترین جرائم این استان به شمار می رود.

این مقام قضائی با بیان اینکه بیش از 90 درصد قاچاقچان مواد مخدر غیر بومی هستند و اقدامات آنها به نام کرمان تمام می شود، گفت: بخش زیادی از مواد مخدر از سیستان و بلوچستان به قصد ورود به مرکز کشور و یا انتقال به سایر کشورها از این استان عبور می کند که در این کرمان کشف می شود و به جای آنکه ما قهرمان باشیم، نام این استان به عنوان مواد مخدر شناخته می شود و لازم است که اصحاب رسانه در این زمینه روشنگری کنند.

سالاری یادآور شد: کمتر از یک درصد از پرونده های استان کرمان مربوط به خرید و فروش مواد مخدر است و این استان رتبه 13 کشوری در زمینه مصرف مواد مخدر را دارد.

وی به توقیف فیلم همه با هستیم اشاره و عنوان کرد: در این فیلم مواردی و شخصیت هایی مطرح بود که با لهجه کرمانی در زمینه مواد مخدر فعالیت داشتند و از این رو حیثیت مردم این استان در معرض آسیب بود که در اسرع وقت دستور توقیف آن در صادر شد و در این زمینه نیز نیاز به توسعه مطالبه گری مردم داریم.

دادستان کرمان یادآور شد: در راستای رسیدگی به پرونده کودکان کار (گلفروش) در کرمان نیز حکم قانونی صادر شده اما با توجه به اینکه محکوم این پرونده تقاضای تجددنظر کرده، این پرونده  در مرحله تجدید نظر قرار دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کارمند شهرداری زرند به اتهام اختلاس بازداشت شد

تولید سالانه 14هزار مترمربع فرش دست‌باف توسط مددجویان کمیته امداد استان کرمان

تولید سالانه 14000 مترمربع فرش دست‌باف توسط مددجویان کمیته امداد استان کرمان

پلمب 150 واحد صنفی در کرمان در 6 ماهه اول سال جاری

توقف کامیون های حامل کود حیوانی در جیرفت ممنوع شد

سانحه رانندگی در فاریاب کرمان جان راکب موتورسیکلت را گرفت

خیرین کرمانی افزون بر 2میلیارد ریال به دانش‌آموزان نیازمند کمک کردند

پیاده روی جاماندگان اربعین با حضور 80 هزار سیرجانی برگزار شد

کمک 2 میلیارد و 660 میلیونی خیران به فرزندان زندانیان نیازمند

بند 700 ساله‌ «مملکت»؛ محافظ شهر کرمان در برابر سیلاب

زائرین اربعین حسینی استان کرمان به مرز 120 هزار نفر رسیدند

89 تابلوی غیرمجاز از حاشیه راه‌های جنوب کرمان حذف شد

503 دستگاه تجهیزات مخابراتی قاچاق در سیرجان کشف شد

طرح 600 هکتاری جنگل‌کاری در رودبار جنوب کرمان افتتاح شد

واژگونی خودرو در قلعه‌گنج یک کشته بر جا گذاشت

ترمینال کرمان در حالت نیمه تعطیل/بازگشت 5000 زائر به استان کرمان

هشدار پلیس فتا به افزایش انتشار اپلیکیشن‌های اندرویدی جعلی

احتمال کمبود اتوبوس برای بازگشت زائرین اربعین حسینی استان کرمان از مرز شلمچه

احتمال افزایش ابر و رگبار باران در مناطق جنوب غربی استان کرمان

2 شکارچی متخلف در پارک ملی خبر دستگیر شدند

سرمایه دامی استان کرمان در معرض تهدید/افزایش انگیزه قاچاق دام در استان

مردم از خرید مرغ با وزن بیش از 1800 گرم خودداری کنند

سه حفار غیرمجاز در بافت دستگیر شدند

پیاده روی جاماندگان اربعین در امامزادگان کرمان برگزار می شود

کلاهبرداران 20 میلیاردی کرمان دستگیر شدند

وجود 6970 روشندل در استان کرمان

مدیران فضاهای مجازی در کرمان شناسایی می‌شوند

جزئیات کلاهبرداری 200 میلیارد ریالی در کرمان

2 گروه متخلف شکار و صید در بم دستگیر شدند

متکدیان شهر کرمان ساماندهی می شوند/ راه اندازی 2 کمپ

بودجه شهرداری کرمان بیشتر از میزان تعیین شده تحقق پیدا کرد

توضیح مدیر فوریت‌های پزشکی کرمان پیرامون انتشار یک کلیپ در فضای مجازی

وجود 6 هزار و 970 روشندل در استان کرمان

بنیاد مستضعفان به تجهیز مدارس قلعه‌گنج کمک کرد

10 مصدوم و 2 کشته، در اثر واژگونی خودروی حامل افغان‌ها در محور «ماهان - کرمان»

509 دستگاه اتوبوس در کرمان برای جابجایی زائران اربعین حسینی مهیا شد

واژگونی خودرو حامل افاغنه در کرمان 2 کشته و 10 مصدوم برجا گذاشت

پیش‌بینی افزایش 30 درصدی سفرهای بین شهری اربعین در کرمان

شوراهای حل اختلاف؛ نماد اعتماد نظام قضائی به توانایی‌های مردم

پروانه شکار پرندگان وحشی در کرمان صادر می‌شود

10 مصدوم و 2 کشته، در اثر واژگونی خودروی حامل افغانی‌ها در محور «ماهان - کرمان»

10 مصدوم و 2 کشته؛ در اثر واژگونی خودروی افغانی‌کش در محور «ماهان - کرمان»

25 تا 26 مهرماه، اوج بازگشت زائرین کرمانی اربعین حسینی از مرزهای کشور

اجرای عملیات جدول‌گذاری برای بهبود وضعیت جمع‌آوری آبهای سطحی

محموله سوخت قاچاق در جنوب استان کرمان کشف شد

یکهزار کیلوگرم رب گوجه تاریخ مصرف گذشته در جیرفت کشف شد

افزون بر 682 پرونده قضایی زرند با صلح و سازش مختومه شد

ردیابی مگس مدیترانه‌ای در 35 هزار هکتار از باغ‌های کرمان انجام شد

سرکرده باند قاچاق مواد مخدر در رودبار جنوب کرمان دستگیر شد

دستگیری کلاهبرداران 200 میلیاردی در کرمان