کرمان رصد

آخرين مطالب

رئیس کل دادگستری استان کرمان:

20 ایده تحولی از استان کرمان به قوه قضائیه ارسال شد گفتگو

20 ایده تحولی از استان کرمان به قوه قضائیه ارسال شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان – رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به تدوین سند تحول دستگاه قضایی، گفت: 20 ایده تحولی از این استان به قوه قضائیه ارائه شده که می تواند دستگاه قضایی را چابک کند.
 یدالله موحد با اشاره به اینکه قوه قضائیه آینده و افق روشن تری در زمینه تحول و آینده پیش رو دارد، افزود: در دیدار مسئولان قوه قضائیه در سال 97 با مقام معظم رهبری یکی از انتظاارت رهبری از مدیران قضایی، تحولات بنیادین در سیستم قضایی بود که این موضوع به صورت ویژه مورد توجه قرار گرفت و ایت الله رئیسی برنامه های خود را در قالب سند تحول دستگاه قضائی مطرح کردند.
وی تاکید کرد: اگر برنامه های تحولی در قوه قضائیه رخ دهد، افق و چشم انداز بسیار مناسبی در کشور خواهد داشت و در اثنای چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی منشور گام دوم انقلاب صادر شد که این دو هم پوشانی دارند و در یک راستا هستند.
موحد خاطرنشان کرد: در صورت عملیاتی شدن سند تحول دستگاه قضائی که زمینه های آن نیز وجود دارد، بدنه دستگاه قضائی آماده است که در این زمینه گام های بلندی بردارد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که سند تحول دستگاه قضائی محورهای تحولی دارد و بنا است برای اجرای آنها برنامه های میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت تدوین شود، تاکید کرد: اراده جمعی و ملی برای عملیاتی شدن سند تحول دستگاه قضائی یک ضرورت است.
موحد اصلاح ساختار، چابک سازی، تحول در مبانی ساختاری قوه قضائیه و متناسب سازی قوانین با نیازهای جامعه را از پیش نیازهای اجرای سند تحول دستگاه قضائی برشمرد و ادامه داد: برای آنکه قوه قضائیه با سرعت و کیفیت بهتر رو به جلو حرکت کند، ساختار ستاد این قوه دچار تغییر و تحولاتی شده و تصور بر این است که پس از هفته قوه قضائیه این ساختار اجرایی و نهادهای متناسب با اهداف تحولی ایجاد می شود.
وی با تاکید بر اینکه ساختار ناکارآمد و متناسب نبودن قوانین سرعت قوه قضائیه در اجرای سند تحول دستگاه قضائی را کاهش می دهد، تاکید کرد: کاهش مراجعات به سیستم قضایی و کاهش ورودی پرونده ها به دستگاه قضایی از اهداف و برنامه های ریاست قوه قضائیه به شمار می رود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: یکی از مشکلات اصلی دستگاه قضایی حجم بالای ورودی پرونده ها است که روی کیفیت کار قضات و کارکنان تاثیر منفی می گذارد و میزان رضایت مندی مراجعان به دستگاه قضایی را کاهش می دهد.
موحد، ایجاد نهادهای داوری و استفاده از ظرفیت های مدنی را موردتاکید قرار داد و گفت: با ایجاد نهادهای شبه قضایی دیگر می توان زمینه ای را ایجاد کرد که مردم برای حل هر مشکلی به دستگاه قضائی مراجعه نکنند و نمونه این کار ایجاد شوراهای حل اختلاف است.
وی با اشاره به اینکه در استان کرمان طی سال گذشته در مجموع در مقاطع مختلف 765 هزارپرونده منتهی به صدور احکام قضایی شده است، گفت: به طور متوسط2 هزار و 150 پرونده به هر قاضی ارجاع می شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای تحولی قوه قضائیه مبتنی بر کاهش ورودی به مراجع قضائی است، گفت: استان کرمان متناسب با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی و سیاست های قوه قضائیه، سند تحول دستگاه قضائی را در دستور کار قرار دارد و این استان همگام با سیاست های قوه قضائیه در حوزه ساختار، برنامه ریزی و اقدام، عمل خواهد کرد.
موحد با بیان این مطلب که اتقان آراء و دادرسی های عادلانه از دیگر محورهای موضوع تحول دستگاه قضایی است، تاکید کرد: برای این منظور دادگاه ها باید تخصصی شوند تا قضات بهتر و چابک تر بتوانند به درخواست های مردم رسیدگی کنند.
وی دسترسی کمی و کیفی مردم به عدالت را از دیگر محورهای تحولی در دستگاه قضایی برشمرد و ادامه داد: عدالت مولفه اصلی، مهم، حساس و حیاتی در هر جامعه است که جامعه را پابرجا، پویا و تعالی می سازد.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با تاکید بر این مطلب که مردم نجیب استان کرمان مستحق خدمت هستند، گفت: در راستای توسعه دسترسی مردم به عدالت واحدهای قضایی از جمله در جازموریان و فاریاب ایجاد شده است.
موحد با بیان این مطلب که تعداد پرونده های موجودی دستگاه قضایی استان کرمان از 132 هزار پرونده موجودی به 91 هزار پرونده رسیده و 30 درصد کاهش داشته است، تاکید کرد: همکاران قضائی در استان کرمان مجاهدانه تلاش می کنند.
وی با اشاره به اینکه تلاش شده که فضای اداری قضایی را برای مراجعان و کارکنان دستگاه قضیی توسعه دهیم، تاکید کرد: با عنایت ریاست جدید قوه قضائیه اعتبارات ویژه ای برای توسعه فضاهای قضایی اختصاص یافته است تا زمینه آسایش مراجعان فراهم شود که در مجموع 26 پروژه توسعه برای فضاهای قضایی استان کرمان در دست اجرا است.
موحد با بیان اینکه سه دوره کارآموزی قضایی در استان کرمان اجرا شده و دوره چهارم در دست پیگیری است، گفت: استان کرمان قبل از سال 90 بالغ بر 40 درصد قضات آن غیربومی بوده اند که در حال حاضر به 19 درصد کاهش یافته است.
رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به این مطلب که تعداد قضات استان از 260 قاضی به 345 قاضی رسیده که همه بومی و فرزندان مردم کرمان هستند، تاکید کرد: استان کرمان ظرفیت لازم برای تبدیل شدن به قطب کارآموزی قضائی در کشور را دارد.
موحد یادآور شد: در سال گذشته 81 درصد ابلاغ های قضایی به صورت الکترونیک صادر شده است که با تحقق آن، هشت میلیارد تومان صرفه جویی شده است و مهمتر این است که حریم خصوصی مردم حفظ می شود.
وی بیان کرد: در سال جاری 330 دادگاه ویدئوکنفرانس به صورت محاکمه الکترونیکی انجام شده است که قانون نیز زیرساخت های لازم برای این کار را فراهم کرده است.
7440/‏‬ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

توفان شن 10 میلیارد ریال به زیرساخت های ریگان خسارت وارد کرد

357 نفر آمار نهایی داوطلبان نمایندگی مجلس در کرمان

4.5 میلیارد تومان به پروژه های آبخیزداری بافت تخصیص یافت

بیشترین معلولیت در ریگان مربوط به حوادث جاده ای است

اجرای عملیات آسفالت محلات هدف شهر کرمان

تجهیز بیش از 31 هزار هکتار از اراضی جنوب کرمان به سامانه‌های نوین آبیاری

اقدامات غیراصولی مجری، سبب نم‌زدگی حمام باغ لـله شد/هجوم ملخ‌ها به کرمان اپیدمی نشده است

شیوع آنفلوانزا در افزایش آمار فوت شدگان کرمان نقش موثری دارد

واژگونی خودرو در جیرفت 2 کشته و 6 مجروح بر جا گذاشت

اعتبارات فعلی برای مبارزه با طغیان ملخ صحرایی کافی نیست

برخورد قاطع با افزایش خودسرانه نرخ کرایه تاکسی در کرمان

احتمال ورود آنفلوانزای فوق حاد پرندگان به استان کرمان

مردم کرمان فردا راهپیمایی می کنند

30 هزار لیتر سوخت قاچاق در ریگان کشف شد

افزون بر 10 هزار تن کنجد در جنوب کرمان تولید شد

افزون بر سه هزار میلیارد تومان در طرح‌های آب و برق کرمان سرمایه‌گذاری شد

نوزاد عجول لاله‌زاری در آمبولانس چشم به جهان گشود

تجلیل از متولی موقوفه مریم بیگم کرمان به عنوان متولی برتر کشور

660 جلد کتاب وقف فرهنگ توسعه کتابخوانی در جیرفت شد

آمار دقیقی از روستاها و شهرستان‌های استان نداریم

یک خانواده هشت نفره در کرمان با منوکسید کربن مسموم شدند

موزه‌های استان کرمان 15 آبان‌ماه باز هستند

طرح تله‌های ماسه‌گیر در خطوط ریلی کرمان اجرا می‌شود

سیلاب 810 میلیارد ریال خسارت به جیرفت وارد کرد

استفاده حداکثری از توان ساخت داخل در نیروگاه کرمان

17 هزار کودک تحت پوشش طرح پیشگیری از تنبلی چشم قرار می گیرند

احداث پارک خبرنگار در کرمان پیشرفت 70 درصدی دارد

صراحتا مطالبه گر مطالبات اوقاف از دستگاه های دولتی باشید

ناپایداری‌های جوی ضعیف، از هفته آینده در استان کرمان

رویداد «رویای من، شهر من» در رفسنجان برگزار می شود

دستگیری سارق احشام با 14 فقره سرقت در زرند

گلیم سیرجان برای جهانی شدن شانس زیادی دارد

هوشیاری ماموران محیط زیست کرمان یک کارگر را جان دوباره بخشید

آبرسانی به 37 روستای استان کرمان در هفته دولت

توقیف خودروهای فاقدگواهی بهداشتی دامپزشکی در در محورهای خروجی استان

افزون بر 58 هزار دانش آموز کرمانی سنجش شدند

110 میلیون تومان کالای قاچاق در سیرجان کشف شد

مسکن مهر تصمیم خوبی بود، اما اشتباه در اجرا داشت/آغاز اجرای طرح اقدام ملی مسکن در کرمان

فضای سبز شهر کرمان توسعه می یابد

استقرار 4 موکب برای پذیرایی از زائران خارجی اربعین در کرمان

پیش‌بینی سرمایه‌گذاری خارجی 5 میلیارد دلاری در استان کرمان در سال‌جاری

پیش‌بینی رسیدن صادرات استان به یک میلیارد دلار

آتش قلیان یک واحد مسکونی را در کرمان به آتش کشاند

رونمایی از دوربین امداد چاه احداث شده توسط آتش‌نشانان رفسنجان

52 میلیاردریال صرف رفع نقاط حادثه‌خیز جنوب کرمان می‌شود

40 درصد شهر ریگان برای گازرسانی لوله‌گذاری شد

زیباسازی فضای سبز شهر کرمان در حال انجام است

برگزاری 17 مانور/افزایش شیرهای هیدرانت شهر کرمان به 141 مورد

تغییر رویکردآتش نشانی از مقابله ای به پیشگیری/4000عملیات انجام شد

برگزاری هفدهمین همایش"سنگرسازان بی سنگر"