کرمان رصد

آخرين مطالب

احداث ایستگاه سنجش آلایندگی در رفسنجان ضروری است اجتماعي

احداث ایستگاه سنجش آلایندگی در رفسنجان ضروری است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- علی اسماعیلی ندیمی در حاشیه بازدید مسئولان رفسنجان از مرکز کوهورت افزود: دستگاه سنجش و آزمایش آلایندگی در این شهرستان وجود ندارد لذا نیاز است این دستگاه با صرف اعتباری بیش از یک میلیارد تومان برای رفسنجان تامین شود.
وی ادامه داد: امیدواریم با کمک مجتمع صنعتی و معدنی مس، شهرداری و کارخانجاتی که آلایندگی تولید می کنند این‌ دستگاه تهیه شود.
اسماعیلی ندیمی با بیان اینکه در علم پزشکی 2 نوع مطالعه مهم بالینی و کوهورت وجود دارد تصریح کرد: اصلی ترین منبع دسترسی به سلامت مردم در دنیا از طریق مطالعات بالینی و مطالعات کوهورت انجام می شود.
وی گفت: مطالعات کوهورت در ایران از سال 1394 در برخی استانها از جمله تهران، اصفهان، رفسنجان و غیره آغاز شد و در مجموع 200 هزار نفر در کل کشور به مدت 10 سال تحت تاثیر این مطالعات قرار گرفته اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه در رفسنجان هم از سال 94 تاکنون 20 هزار نفر تحت مطالعات کوهورت قرار گرفته اند ادامه داد: پنج مطالعه کوهورت شامل مطالعات بزرگسالان، مطالعات دهان و دندان، جوانان، مطالعات چشمی و مطالعات بر روی مادران باردار وجود دارد.
وی ادامه داد: در بخش بزرگسالان مطالعات بر روی افراد 35 تا 70 ساله و در کوهورت جوانان افراد با سنین 15 تا 35 سال مورد بررسی قرار می گیرند و اولویت مرکز کوهورت شناسایی سرطان ها، بیماری های مزمن غیر واگیردار و ارتباط این بیماری ها با آلاینده های زیست محیطی است.
اسماعیلی ندیمی تصریح کرد: در کوهورت جوانان که سه هزار نفر از جوانان رفسنجانی در این مطالعات قرار دارند موارد بهداشتی، سوء مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی، روحی و روانی و غیره و در کوهورت بزرگسالان نیز افراد از نظر بیماری های کبدی، سرطان ها، بیماری های قلبی و عروقی و غیره مورد بررسی قرار می گیرند.
وی با اشاره به اینکه مرکز کوهورت قرار است در خصوص میزان تأثیر آرسنیک بر مرگ و میر انسان ها در شهرستان رفسنجان وارد عمل شود ادامه داد: آلودگی زیست محیطی مجتمع مس سرچشمه با مطالعه بر روی سه هزار نفر از کارکنان این مجموعه از یک سال قبل آغاز شده است.
اسماعیلی ندیمی، بررسی وضعیت سلامت افراد، پیگیری وضعیت سلامت افراد به مدت 10 سال، ذخیره طولانی مدت نمونه های خون، مو، ناخن و دیگر نمونه های افراد را از فواید مطالعات کوهورت عنوان کرد و گفت: در مطالعات کوهورت به دنبال علت بیماری ها هستیم و اینکه فرد در مواجه با چه عواملی بوده که دچار بیماری شده است.
وی تصریح کرد: لذا برخی افراد با شغل های خطرناکی که دارند در معرض برخی بیماری ها قرار دارند که می توان با انجام مطالعات کوهورت از بروز بیماری در این افراد جلوگیری کرد.
وی خاطرنشان کرد: 23 درصد جمعیت بالای 35 سال رفسنجان دارای دیابت هستند، 28 درصد از جمعیت و 60 درصد جمعیت این شهر به ترتیب دچار پرفشاری خون و اختلاالات چربی خون هستند.
اسماعیلی ندیمی خاطرنشان کرد: از اهداف منطقه ای نیز در رفسنجان‌ به دلیل وجود کشاورزی مواردی از جمله مصرف پسته، سموم کشاورزی و دیگر فاکتورها مورد بررسی قرار می گیرد و در منطقه ما سرطان های مثانه، معده و مری شیوع دارد.
** تصفیه خانه مرکزی آب آشامیدنی در رفسنجان احداث می شود
فرماندار رفسنجان نیز گفت: تصفیه خانه مرکزی آب آشامیدنی در این شهرستان احداث می شود.
مجید فصیحی هرندی بیان کرد: مصرف آب سالم از دغدغه های مردم رفسنجان است، از آنجایی که آب آشامیدنی مردم این شهرستان مشکل دارد در بیش از 20 نقطه از شهرستان ایستگاه های آب آشامیدنی نصب شده که مردم می توانند با پرداخت بها، آب سالم را خریداری و برای طبخ غذا استفاده کنند.
وی بیان کرد: اما برخی این آب را به دلیل اینکه دسترسی ندارند نمی توانند تهیه کنند و مجبورند از همان آب لوله کشی شده در منزل استفاده کنند لذا برای اینکه آب سالم در همه منازل وجود داشته باشد در صدد احداث تصفیه خانه مرکزی در این شهر هستیم تا همه بتوانند از آب سالم بهره مند شوند.
فصیحی هرندی ادامه داد: برای ایجاد این تصفیه خانه مرکزی زمین از طرف شهرداری واگذار شده و اعتباری بالغ بر 120 میلیارد تومان نیاز است که با مجتمع مس و دیگر نهادها رایزنی خواهیم کرد و این ردیف بودجه را جهت تأمین آب سالم برای شهروندان تهیه خواهد شد.
وی در ادامه وجود دستگاه سنجش میزان آلایندگی در رفسنجان را ضروری دانست و گفت: در این خصوص نیز پیگیری خواهیم کرد تا این دستگاه خریداری و نصب شود تا میزان مونوکسید کربن، آلودگی آب و هوا، آلودگی خاک منطقه مشخص شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield