کرمان رصد

آخرين مطالب

یک جامعه شناس : شهروندان از خرید هیجانی بپرهیزند اقتصادي

یک جامعه شناس : شهروندان از خرید هیجانی بپرهیزند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به هیجان این روزهای مردم در خرید برخی کالاها توصیه کرد : شهروندان کمتر خرید هیجانی کنند و خرید مایحتاج و لوازم مصرفی خود را مدیریت نمایند زیرا با پرهیز از هیجان زدگی در خرید می توان تا حدودی از افزایش بی رویه قیمت ها جلوگیری کرد.
سیامک زند رضوی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: سیاست های دستگاه های حاکمیتی سبب کاهش ارزش پول ملی شده است که پرداخت بدهی صندوق های اعتباری یکی از دلایل این کاهش ارزش محسوب می شود.
وی تصریح کرد: صاحبان این بنگاه ها که اغلب از متنفذین هستند بجای اینکه خود پاسخگو عملکردشان باشند، دولت را ناچار کردند از بودجه عمومی پرداخت های کلان بدهی آنها را انجام دهد.
استاد جامعه شناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان اظهار داشت: ورود پول فراوان به بازار، تقاضا برای کالاهای غیر منقول مانند زمین، خانه و کالاهای منقول مثل سکه و ارز را افزایش داده و این در حالیست که تحت شرایط فعلی مسیر واردات کالا هم تقریبا مسدود شده است.
وی ادامه داد: طبیعی است برای اکثریت افراد جامعه که امرار معاش آنها با دریافت دستمزد در بخش دولتی و غیر دولتی گره خورده، راهکار برای حفظ قدرت خرید ریالی این است که فوری آن را به کالای با دوام مصرفی و یا کالا های مصرف روزانه تبدیل کنند.
این پژوهشگر اجتماعی با اشاره به افزایش سریع قیمت و گرانی در بازار تاکید کرد: این شرایط به سمتی می رود که به تقاضا سرعت می بخشد و قیمت کالاها بالاتر می رود.
زند رضوی تصریح کرد: باید در نظر گرفت که بخش بزرگی از جمعیت در سن اشتغال بیکار و فاقد بیمه بیکاری مکفی هستند .
وی با اشاره به لزوم راهکارهای فوری برای مهار گرانی ها و حمایت از اقشار آسیب پذیر جامعه افزود: ضروری است برای پنج دهک پایین درآمدی، متناسب با تعداد اعضای خانوار، بسته های غذایی، بهداشتی و آموزشی منظم و با کیفیت هر ماه توزیع شود البته این امر با نظر خود شهروندان و دیدبانی انجمن ها و سازمان های مردم نهاد غیر دولتی باشد.
وی ادامه داد:همچنین برای همه خانواده هایی که به دلایل گوناگون از جمله پدران غیر ایرانی ( عموما افغانستانی ) کودکان فاقد شناسنامه و یا کارت هویتی هستند، کارت دریافت بسته های مذکور صادر شود.
استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان تاکید کرد: برنامه ملی شناسایی همه کودکان درشرایط دشوار که حق بقا، رشد، امنیت و مشارکت شان درخطر است تهیه شود زیرا این کودکان در شرایط فعلی آسیب پذیرترین ها در جامعه هستند.
وی گفت: این سه اقدام، ضمن کاهش التهاب، تقاضا برای بخش مهمی از اقلام پرمصرف را به درجه ای کاهش خواهد داد.
موضوعی که طی چند ماه اخیر در شکل های مختلف خود را در حوزه بازار نشان داده ، خرید هیجانی و یا هجوم احساسی از ترس گرانی یا کمبود احتمالی کالا بوده که محصولات مختلفی از دستمال کاغذی گرفته تا گوشت و برنج و خرما را با شایعه و هجوم و افزایش قیمت روبرو کرده است .
7437/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield