کرمان رصد

آخرين مطالب

رییس سازمان حفظ نباتات کشور خبر داد:

میزبانی سه ساله ایران از ملخ صحرایی/ لزوم مبارزه با این آفت در سطح 345 هزار هکتار مزارع اقتصادي

میزبانی سه ساله ایران از ملخ صحرایی/ لزوم مبارزه با این آفت در سطح 345 هزار هکتار مزارع
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این مطلب که ملخ صحرایی سه سال مهمان ماست، گفت: باید توجه ویژه‌ای برای اختصاص اعتبارات به سازمان حفظ نباتات در بودجه صورت بگیرد.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، "محمدرضا درگاهی" امروز 19 اردیبهشت‌ماه در شورای هماهنگی مدیریت بحران استان کرمان با محوریت هجوم ملخ‌های صحرایی، این آفت را بسیار خطرناک دانست و اظهار کرد: فائو که یک سازمان بین‌المللی است، برای آنکه میزان خطرناکی ملخ صحرایی را نشان دهد اعلام می‌کند که این آفت یک کرسی در این سازمان دارد.
وی قوی بودن آرواره‌ها، چرب بودن بدن و قدرت پرواز، زاد و ولد این ملخ را از نقاط قوت این آفت برشمرد و افزود: آرواره‌های این آفت به میزانی قوی است که تنه درخت را نیز می‌تواند بخورد و این ملخ 200 تا 400 کیلومتر در روز پرواز می‌کنند که محدودیت پروازی ندارند و بعضا از آب عبور می‌کنند.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این مطلب که سازمان فائو اول بهمن‌ماه به ایران خطر هجوم ملخ‌های صحرایی را اعلام کرد، ادامه داد: بلافاصله به 6 استان جنوبی کشور اعلام خطر کردیم که اولین ریزش این آفت در دهه اول بهمن سال گذشته در بندر نخیلو در کشور عربستان که تقریبا 200 کیلومتر با ما فاصله دارد، اتفاق افتاد و اقدامات متعددی برای مقابله با این آفات در این 6 استان صورت گرفته که اگر این اقدامات را برای کنترل این آفات نداشتیم امروز شاهد حضور ملخ صحرایی در شمال کشور بودیم.
وی به سهم تولیدات گیاهی، جنگل و مراتع مورد تهدید در 6 استان جنوبی کشور اشاره کرد و افزود: 23 درصد سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی کل کشور؛ 36 درصد تولید محصولات زراعی و باغی کشور؛ 23 درصد سطوح مراتع متراکم و نیمه متراکم کشور و 38 درصد جنگل‌ها و بیشه‌زارهای کشور در این 6 استان واقع هستند.
درگاهی با بیان این مطلب که تا روز گذشته(18 اردیبهشت‌ماه) 164 هزار هکتار در سطح کشور مبارزه شده، اظهار کرد: این آفت تا امروز 140 ریزش داشته و ظرف یک هفته وضعیت ایران از زرد به نارنجی تبدیل شد.
وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی اولیه ما این بود که سطح مبارزه با این آفت در کشور 225 هزار هکتار است، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی فائو 345 هزار هکتار در سطح کشور باید مبارزه صورت گیرد. در صورتی که وضع به همین شکل بماند و دسته‌ای 200 میلیونی به سمت کشور ما نیاید.
رییس سازمان حفظ نباتات کشور با بیان این مطلب که ملخ صحرایی سه سال مهمان ماست، خاطرنشان کرد: باید برای اختصاص اعتبارات حفظ نباتات توجه ویژه ای صورت بگیرد. ضمن اینکه اعتبارات حفظ نباتات استانی است.
 وی عنوان کرد: سال گذشته یک میلیارد و 100 میلیون تومان به جنوب استان کرمان و 900 میلیون تومان به شمال استان کرمان تخصیص داده شده است.
 "محمدجواد فدایی" استاندار کرمان نیز در این جلسه گفت: چند ماهی استان کرمان درگیر مقابله با ملخ‌های صحرایی است و تا حدی این هجوم در استان کرمان کنترل شده است.
وی با بیان این مطلب که تا کنون ملخ‌های صحرایی خسارات زیادی به روستاهای استان وارد نکرده‌اند، تصریح کرد: در دو مرحله از اعتبارات داخلی استان هزینه مورد نیاز برای مقابله با ملخ‌های صحرایی پرداخت شد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield