کرمان رصد

آخرين مطالب

تجربه یک موقعیت جدید برای خبرنگاران رفسنجانی فرهنگي

تجربه یک موقعیت جدید برای خبرنگاران رفسنجانی
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- تور رسانه ای دو روزه بازدید از نمایشگاه بین المللی کتاب و مجلس شورای اسلامی توسط دفتر نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی در نیمه اردیبهشت ماه ترتیب داده شده بود و بدین صورت حدود 24 نفر از اصحاب رسانه شهرستان رفسنجان که برای شرکت در این تور ثبت نام و نام نویسی کرده بودند میهمان این تور رسانه ای شدند.

معمولاً اردیبهشت ماه با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به بهار اهالی کتاب و کتابخوانان تشبیه شده است. حتی می توان نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را نقاشی بزرگی یاد کرد که همه مردم ایران در آن سهیم هستند.

اتوبوس حامل خبرنگارانی رفسنجانی صبح شنبه 14 اردیبهشت ماه پس از وقفه ای کوتاه در حرم مطهر امام خمینی(ره)، راهی نمایشگاه کتاب شد.

یکی از نقاط مثبت نمایشگاه کتاب این است که تنها مکانی برای خرید و فروش کتاب نیست و سوای از حالت نمایشگاهی زمینه ای برای تبادلات فرهنگی و فعالیت‌‌های بین‌المللی فراهم ساخته و ولوله ای که در تمام غرفه ها برای خرید و تورق کتاب‌ها وجود دارد انسان را به وجد می آورد.

روز آخر نمایشگاه میهمان ویژه ای داشت که اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور بود. معاون اول رئیس‌جمهور صبح شنبه از سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کرد که در این بازدید سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و رئیس نمایشگاه کتاب، وی را همراهی می کردند.

به گفته رئیس نمایشگاه کتاب تهران، بالغ بر سیصد هزار عنوان کتاب فارسی در این نمایشگاه شرکت داده شده بود که بخش عمده‌ای از این کتاب‌‌ها نیز مربوط به تالیفات سه یا چهار سال اخیر بوده است. همچنین 140 هزار عنوان کتاب عربی و لاتین نیز در این نمایشگاه عرضه شدند.

پس از بازدید از نمایشگاه، خبرنگاران رفسنجانی راهی هتل شدند تا به استراحت بپردازند. هوای شامگاه شنبه در تهران نشان داد که فصل بهار همواره غیرقابل پیش بینی است چرا که رگبار باران شهر را درنوردید و آسمان تهران را آبی کرد.

در این هوای بارانی، اصحاب رسانه شهرستان به بازدید از بازار بزرگ ایران رهسپار شدند. بازار بزرگ ایران موسوم به «ایران مال» به عنوان یکی از پنج مال برتر جهان جزء عظیم‌ترین پروژه‌های تجاری، فرهنگی و اجتماعی است که بین دو کلان‌شهر تهران و کرج واقع شده است.

این مجموعه احاطه‌شده در میان 3 فرودگاه مهرآباد، پیام و امام خمینی (ره)، در شمال غربی تهران بزرگ و حاشیه پارک چیتگر، همجوار دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز و نزدیکی دریاچه خلیج فارس، در منطقه 22 و انتهای اتوبان شهید همت و شهید خرازی در زمینی به مساحت 317 هزار مترمربع احداث شده است.

روز دوم این تور رسانه ای به بازدید از مجلس شورای اسلامی اختصاص داشت که حوالی ساعت 9 صبح این بازدید آغاز شد و خبرنگاران رفسنجانی وارد صحن علنی شدند. اقدامی که برای نخستین بار در تاریخ رسانه ای شهرستان انجام شد و همه کسانی که در این تور رسانه ای شرکت کرده بودند از « محمدی انارکی» نماینده مردم رفسنجان در مجلس در جایگاه تماشاگران مجلس تشکر و قدردانی کردند.

در جلسه علنی روز یکشنبه 15 اردیبهشت ماه طرح دوفوریتی احیا و بازسازی بافت فرهنگی و تاریخی شهرها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

نماینده مردم رفسنجان و انار در تذکر شفاهی در این جلسه علنی نسبت به وضعیت مایحتاج مردم، گرانی‌ها و کمبود کالا در بازار انتقاد کرد.

احمد محمدی انارکی همچنین از حضور اصحاب رسانه شهرستان رفسنجان در مجلس قدردانی کرد و به آنها خیرمقدم گفت.

پس از حضور در صحن، در سالن منتهی به صحن مجلس، محمدی انارکی نماینده مردم رفسنجان و انار در نشست خبری به سوالات خبرنگاران رفسنجان پاسخ داد. وی در این نشست درباره برگزاری این تور رسانه ای توضیح داد: همواره دانشگاهیان، کارکنان موسسات و خبرنگاران شهرهای سراسر کشور به صحن علنی مجلس می آیند اما از رفسنجان کمترین حضور وجود دارد که خبرنگاران به صحن علنی مجلس دعوت شدند تا این موقعیت را تجربه کنند.

وی در خصوص ظرفیت رسانه ای رفسنجان گفت: شما خبرنگاران همواره انتقاداتی دارید که این کارساز و کارگشاست و کم و کاستی ها را بیان می کنید.

بازدید از ساختمان قدیم مجلس و موزه مجلس برنامه دیگری بود که در این تور رسانه ای گنجانده شده بود که بسیار مورد توجه خبرنگاران قرار گرفت، موزه مجلس شورای اسلامی که در عمارت بهارستان قدیم، در ضلع جنوب‌شرقی میدان بهارستان در شهر تهران قرار دارد، دارای مجموعه آثاری از نقاشی‌های کمال‌المک و اسنادی از تاریخ معاصر است. این ساختمان که از زمان قاجار، رویداد‌های متعددی مانند به توپ بسته شدن به دستور محمدعلی شاه قاجار، غارت، آتش‌سوزی و بمباران موشکی در زمان جنگ ایران و عراق را پشت سر گذاشته، بارها بازسازی شده و تاکنون پا برجا مانده است.

پس از پایان این بازدید، اتوبوس حامل خبرنگاران در گذر از داخل شهر با توضیحات جالب توجه آقای «شکری» همکار رسانه ای همراه بودند که در خصوص اماکن تاریخی تهران توضیحات مفصلی را بیان می کرد. البته بازار سلفی و عکس های تک نفره در این تور رسانه ای نیز بسیار قابل توجه بود.

به هر حال اصحاب رسانه شهرستان رفسنجان یک تور رسانه ای مناسب را سپری کردند که جا دارد اینگونه رویدادها برای اهالی رسانه بیش از گذشته برگزار گردد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield