کرمان رصد

آخرين مطالب

بیش از پنج هزار شغل در کرمان ایجاد می شود اقتصادي

بیش از پنج هزار شغل در کرمان ایجاد می شود
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: با جذب کامل اعتبارات تخصیص یافته از محل تبصره ماده 18، امسال تعداد پنج هزار و 500 فرصت جدید شغلی در این استان ایجاد می شود.
به گزارش ایرنا ، امین غفاری نژاد روز دوشنبه در نشست خبری افزود: مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی استان بر اساس تفاهم نامه وزارت صنعت، معدن و تجارت از محل تسهیلات تبصره ماده 18 تامین می شود و این اعتبار برای نخستین بار به واحدهای تولیدی استان کرمان به مبلغ یکهزار و 90 میلیارد تومان با نرخ 14 درصد تعلق می گیرد.
وی اظهار داشت: این تسهیلات به سه گروه واحد صنعتی ازجمله به گروه های طرح های نیمه تمامی صنعتی و معدنی با 60 درصد پیشرفت فیزیکی، واحدهای موجود که نیاز به بازسازی و نوسازی دارند و گروه سوم تسهیلات سرمایه در گردش برای تامین مواد اولیه واحدهای تولیدی تعلق می گیرد.
معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: 60 میلیارد تومان یارانه تسهیلات به واحدهای صنعتی استان کرمان پرداخت می شود که بخشی از آن محقق شده است.
وی ادامه داد: از مجموع یکهزار و 90 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته به استان کرمان 600 میلیارد تومان به طرح های نیمه تمام، 70 میلیارد تومان برای بازسازی و نوسازی خطوط تولید و مابقی برای تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی تعلق می گیرد.
غفاری نژاد افزود: واحدهای صنعتی نیازمند اعتبارات در سامانه بهین یاب ثبت نام کنند تا پرداخت تسهیلات به این واحدها بررسی شود.
وی بیان کرد: تسهیلات رونق تولید سال 95 و 96 در استان کرمان با سود 18 درصد پرداخت شد لذا امسال با همکاری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و استانداری کرمان 16.5 میلیارد تومان اعتبارات دریافت شده و در ماه های آینده به واحدهای صنعتی و معدنی که این اعتبارات را دریافت کردند، پرداخت می شود.
وی گفت: به واسطه کمبود برخی از مواد اولیه سهمیه بندی برای مواد پتروشیمی، شکر و آرد در واحدهای صنعتی انجام می شود که این امر موجب رفع برخی از مشکلات بازار می شود.
**رکود شدید در صنعت خودرو سازی کرمان
معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان تصریح کرد: دو رکود شدید در خودرو سازی منطقه ویژه بم داشتیم یکی در سال 84 تولید خودرو در استان به صفر رسید و در سال 95 تعداد 120 هزار خودرو در منطقه اقتصادی بم تولید شد که در سال 96 تعداد 200 هزار دستگاه هدف گذاری شد.
وی افزود: پنج بنگاه خودرو سازی در استان کرمان وجود دارد و توسعه صنعت خودروسازی در دستور کار بود اما رکود ناشی از تحریم های ظالمانه آمریکا سال گذشته دوباره میزان تولید خودرو سازی کرمان را فرا گرفت.
غفاری نژاد با اشاره به افزایش قیمت خودرو گفت: 80 درصد تامین قطعات خودروسازی های استان کرمان خارج از کشور است و قیمت برخی از تجهیزات خودرو اکنون به علت افزایش نرخ ارز افزایش یافته است.
وی عنوان کرد: خودروسازان با استفاده از ارز نیمایی، اینک ثبت سفارش مطلوبی انجام می دهند.
**330 واحد صنعتی کرمان تعطیل شد
معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: بیش از یکهزار و 500 واحد صنعتی در استان کرمان وجود دارد که از این میزان 330 واحد صنعتی در سال گذشته تعطیل شد.
وی ادامه داد: همچنین بیش از 550 واحد صنعتی استان کرمان فعال و در حال صادرات و بیش از 500 واحد نیمه فعال هستند.
غفاری نژاد افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اجرای سیاست ها به سمت فعال شدن واحدهای نیمه فعال پیش می رود.
**25 درصد لوله کشور در کرمان تولید می شود
وی بیان کرد: 25 درصدی از تولید انواع لوله های پلی اتیلن و اتصالات کشور در واحدهای صنعتی استان کرمان تولید می شود.
معاون امور صنایع و تولید سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان ادامه داد: در تولید لاستیک یکی از قطب های کشور هستیم و برق و الکترونیک نیز از محورهای صنعتی استان کرمان است.
وی افزود: در سال 97 برغم چالش های حوزه تولید، سال خوبی از لحاظ صدور و تولید پروانه بهره برداری در استان بود که 125 مورد صادر کردیم و سرمایه گذاری این واحدها یک هزار و 55 میلیارد تومان و ایحاد یکهزار و 770 اشتغال مستقیم بوده است.
غفاری نژاد تاکید کرد: همچنین 506 فقره درخواست سرمایه گذاری جدید در حوزه صنایع استان به ارزش 9 هزار و 400 میلیارد تومان داشتیم که پیش بینی می شود اگر محقق شود 11 هزار اشتغال جدید داشته باشیم که این درخواست ها در صنایع معدنی، غذایی و شیمیایی و عمدتا صنایع کانی غیرفلزی است.
وی گفت: در سال گذشته برای سه واحد تولید کنسانتره آهن با 160 میلیارد تومان سرمایه گذاری پروانه صادر شد و یک واحد تولید فروکروم در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان داشتیم که با 316 میلیارد تومان پروانه تولید دریافت کرد و بخشی از خوراکش از معادن کرومیت اسفندقه تامین و بخشی وارد می شود.
معاون سازمان صمت استان کرمان اضافه کرد: همچنین واحد تولید انواع دارو با 25 میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه ویژه رفسنجان فعال شد و در یک ماهه سال جدید نیز حدود 50 میلیارد تومان سرمایه گذاری صنعتی با 200 نفر اشتغال در استان کرمان داشتیم.
7420/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield