کرمان رصد

آخرين مطالب

استاندار کرمان:

توسعه فرهنگی زمینه‌ساز توسعه همه جانبه است فرهنگي

توسعه فرهنگی زمینه‌ساز توسعه همه جانبه است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - استاندار کرمان گفت: اگر در استان کرمان خواهان توسعه همه جانبه باشیم، لازم است ابتدا به توسعه فرهنگی بپردازیم و مرکز کرمانشناسی می تواند این توسعه را به عهده بگیرد.
به گزارش ایسنا منطقه کویر، دکتر"محمدجواد فدایی" امروز 7 اردیبهشت ماه در همایش "گنج سی ساله" به مناسبت سی امین سال تاسیس مرکز کرمانشناسی در دانشگاه شهید باهنر اظهار کرد: مرکز کرمانشناسی در 30 سال فعالیت خود اقدامات خوبی انجام داده و سئوال این است رسالت مرکز کرمانشناسی در این 30 سال چه بوده و در 30 سال آینده باید چه باشد؟
وی افزود: یکی از موضوعات مهمی که در کشورها مطرح است، مقوله توسعه همه جانبه است و شاخص توسعه، کیفیت زندگی است و کشوری که مردم آن از کیفیت زندگی خوبی برخوردا باشند، توسعه یافته است.
فدایی تصریح کرد: شاخص ترین بُعد توسعه، توسعه اقتصادی است اما در قرن اخیر کشورهایی که فقط توسعه اقتصادی برای آنها مهم بود، با شکست مواجه شدند و تحقیقات به این نتیجه رسید که توسعه فرهنگی بر توسعه اقتصادی و سیاسی مقدم است و برای موفقیت ابتدا باید به این حوزه بپدازیم.
وی بیان کرد: در آغاز قرن جدید، نگاه بیش از همه به زمینه های فرهنگی اجتماعی است که توسعه در آن تحقق یافته است و به عبارت دیگر فرهنگ و هنر بنیان جامعه را پی ریزی می کند و مهم ترین رکن هویت بخش هر جامعه، فرهنگ و پیشنیه آن جامعه است و بقای هر جامعه به دوام اصول فرهنگی آن بستگی دارد.
استاندار کرمان گفت: عوامل فرهنگی در اجتماع بر نحوه پذیرش و استفاده از تکنولوژی تاثیرگذار است و یونسکو دهه پایانی قرن بیستم را دهه فرهنگ نامگذاری کرد.
وی افزود: عناصر توسعه گرا و تحول خواه را که در فرهنگ هر جامعه موجود است باید به عنوان سرمایه های فرهنگی آن جامعه در نظر گرفت که پشتوانه موثری برای توسعه آن جامعه هستند.
فدایی تصریح کرد: نگرش مطلوب و معقول نسبت به دنیا، نگرش و برخورد علمی با مسائل و اهمیت دادن به نقش عقل، اعتقاد به آزادی اندیشه، برابری انسان ها، نظم پذیری جمعی، عدم تعارض فرهنگی و اعتقاد به توسعه عوامل فرهنگی هستند که بر توسعه در یک جامعه اثر می گذارند.
رییس شورای عالی کرمانشناسی بیان کرد: کسانی که در فرهنگ اسلام کار کرده اند، عوامل مورد توجه اسلام را نیز تطبیق داده و به این نتیجه رسیده اند که فرهنگ کار، حرمت اسراف، پیوستگی مادیت و معنویت، دعوت به نظم، زیبایی و آراستگی، مذمت فقر و دعوت به تعقل نیز عوامل فرهنگی در توسعه است و اسلام هم عوامل فرهنگی را برای توسعه لازم می داند.
وی افزود: اگر در استان کرمان خواهان توسعه همه جانبه باشیم، لازم است ابتدا به توسعه فرهنگی بپردازیم و مرکز کرمانشناسی می تواند این توسعه را به عهده بگیرد.
فدایی اظهار کرد: در کنار نهادهای متعدد فرهنگی که داریم، مرکز کرمانشناسی می تواند با استفاده از این مراکز و امکانات به طور جدی وارد بحث توسعه فرهنگی شود که لازمه آن کارهای تحقیقاتی و مطالعاتی، تنظیم برنامه دقیق و منظم و روش اجرایی است.
استاندار کرمان بیان کرد: معتقدم برای اینکه توسعه در استان تحقق پیدا کند به بلندنظری، سعه صدر، متعهد بودن نسبت به تعهدات و قرارها، جدیت در کارها و دوری از بسیاری از صفات ناهنجار اخلاقی نیاز داریم و همه اینها به معنای توسعه فرهنگی است.
وی تصریح کرد: در 30 سال گذشته مرکز کرمانشناسی تاحدی در رسالت خود موفق بوده و در شرایط فعلی نیاز داریم با جدیت بیشتری به توسعه فرهنگی استان بپردازد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield