کرمان رصد

آخرين مطالب

ابن هیثم دانشی بر پایه علوم حسی و منطقی است فرهنگي

ابن هیثم دانشی بر پایه علوم حسی و منطقی است
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - کرمان - رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه ابن هیثم یکصد اثر نگارش کرده که بیش از نیمی از آن ها از بین رفته است گفت: ابن هیثم دانشی بر پایه علوم حسی و منطقی است.
به گزارش ایرنا، محمدعلی طاهر روز چهارشنبه در دومین همایش بین المللی ابن هیثم و نور با بیان اینکه ابن هیثم تنها یک دانشمند و محقق کم نظیر نیست افزود: ایشان سبک بیان روشن و بی شبهه است و جزیی از یک کل بزرگ تر است.
وی گفت: ابن هیثم ریاضی دان، فیزیکدان و ستاره شناس است و در دانشگاهی همچون کلام، فلسفه و منطق علوم پزشکی در دنیای اسلام و جهان مشهور است.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان تصریح کرد: ابن هیثم پیشگام دانشمندان اهل تجربه است و در نظریات علمی خود به درستی از استدالال و تمثیل استفاده می کرد.
طاهر با بیان اینکه ابن هیثم از دیدگاه های مختلف از جمله شخصیت و جایگاه، روش علمی و نظریات اخلاقی و انسان شناسی قابل بررسی و تحقیق است تصریح کرد: جایگاه والا علمی ابن هیثم ریشه در منش و روش اخلاقی دارد.
وی با تاکید براینکه ابن هیثم دانشی است که بر پایه علوم حسی و منطقی است خاطرنشان کرد: ابن هیثم زندگی راحتی نداشته است به گونه ای که با هنر خطاطی و کتابت امرار و معاش می کرد.
رئیس دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به اینکه ابن هیثم 100 اثر نگارش کرده که بیش از نیمی از آن ها از بین رفته است گفت: وی اولین دانشمند فیزیک نور در جهان است و 700 سال قبل از نیوتن به بررسی ویژگی های نور پرداخت.
طاهر یادآورشد: ابن هیثم دارای اندیشه و اخلاقی نو است و در نوشته های خود رویکرد فضائل و رذایل اخلاقی را مورد بحث قرار داده است.
ابن هیثم نامش ابوعلی حسن بن حسن و از مردم بصره بود و تشیع بودن وی را از نام و کنیه اش می توان به روشنی دریافت. وی در دوران سلسله شیعی فاطمیان، به مصر رفت و تقریبا' همه آثار خود را تحت حمایت این خلفای شیعه فاطمی نوشت.
همایش بین المللی 'ابن هیثم و نور' در تالار وحدت دانشگاه شهیدباهنر کرمان با حضور علی اکبر ولایتی مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل و رئیس همایش، محمدجواد فدائی استاندارکرمان، حجت الاسلام علیمرادی و محمدمهدی زاهدی از نمایندگان مردم در مجلس خبرگان و شورای اسلامی و جمعی از مدیران، پژوهشگران، استادان و دانشجویان آغاز به کار کرد.
این همایش با محورهای ابن هیثم، نورشناسی و رویت، ابن هیثم ، هنر و زیباشناسی، ابن هیثم، مکانیک و نجوم، ابن هیثم و فلسفه علم، ابن هیثم و علوم پزشکی و ابن هیثم و ریاضی در دانشگاه شهید باهنر کرمان امروز (28فرودین ) آغاز به کار کرد و تا 29 فرودین ادامه دارد.
9895/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield