کرمان رصد

آخرين مطالب

50 درصد سد جیرفت آبگیری شد اقتصادي

50 درصد سد جیرفت آبگیری شد
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - جیرفت - مدیر امور سد جیرفت گفت: در پی بارش های چند روز اخیر، حدود 50 درصد سد 336 میلیون متر مکعبی جیرفت آبگیری و 50 درصد آن هنوز خالی است.
مسعود افشاری پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اکنون ورودی آب به سد جیرفت، هفت و نیم متر مکعب در ثانیه و خروجی آن، هفت مترمکعب بر ثانیه است.
وی ادامه داد: هنوز 169 میلیون متر مکعب از سد جیرفت خالی است و در صورت استمرار بارش رحمت الهی، این میزان ظرفیت آبگیری دارد.
مدیر امور سد جیرفت تصریح کرد: سد جیرفت سال گذشته در همین بازه زمانی 202 میلیون مترمکعب آبگیری شده بود ولی امسال 167 میلیون مترمکعب آبگیری شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل 34 میلیون مترمکعب کاهش داشته ایم.
افشاری پور از فعال شدن نیروگاه برق سد جیرفت هم خبر داد و گفت: از روز گذشته (دوشنبه) تا ساعت24 امروز (سه شنبه) نیروگاه برق فعالیت می کند ولی با توجه به کمبود حجم آب سد، از ادامه فعالیت آن خودداری می کنیم.
سد جیرفت یکی از سدهای بزرگ و پیشرفته در کشور محسوب می‌شود.
یک سد بتنی 2 قوسی است که ارتفاع آن از پی 134 متر و درازای تاج آن 277 متر است. ضخامت این سد بین 17 متر در کف تا پنج متر در تاج متغیر است.
اواخر سال 1370 عملیلت اصلی ساختمان سد جیرفت به پایان رسید و ششم دی ماه همان سال عملیات آبگیری آن آغاز شد.
سطح زیر کشت در نظر گرفته شده برای این سد 14 هزار و 200 هکتار است.
سامانه بارش زای جنوبی از روز یکشنبه در استان کرمان فعال شد و پایان هفته از جنوب استان خارج می شود.
شهرستان جیرفت با 308 هزار نفر جمعیت از پنج بخش مرکزی، اسماعیلی، ساردوئیه، جبالبارز و اسفندقه تشکیل شده و در فاصله 230 کیلومتری جنوب کرمان واقع است.
7450/7429/ 5054


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield