کرمان رصد

آخرين مطالب

دانش آموزان رفسنجان در جشنواره نوجوان خوارزمی حائز رتبه شدند علمي

دانش آموزان رفسنجان در جشنواره نوجوان خوارزمی حائز رتبه شدند
  بزرگنمايي:

کرمان رصد- حمید خالقی روز دوشنبه در آیین افتتاح نمایشگاه مرکزی پنجمین جشنواره خوارزمی افزود: سال گذشته از مجموع 36 اثر برگزیده این جشنواره در مرحله کشوری دو نمونه از شهرستان رفسنجان بودند که یکی از آنها در محور بازارچه و کارآفرینی است .
وی ادامه داد : در این طرح دانش آموزان به مانند میناکاری روی مس که طرحی اصیل استان اصفهان است طرح پسته را بر روی زیرسازی مس (بشقاب و گلدان مس) پیاده کردند و در نهایت با قراردادن بشقاب و گلدان با طرح نقاشی شده پسته در کوره با حرارت 800 درجه طرح بسیار زیبا و ماندگاری بر روی گلدان و بشقاب حک شده که بسیار بازار پسند است.
وی ادامه داد: می توان این طرح را به صورت انبوه تولید و تجاری سازی کرد و در نمایشگاه هایی که در ایام نوروز یا تابستان برای گردشگران داخلی و خارجی برگزار می شود عرضه کرد و توریست های خارجی از آن به عنوان سوغات خریداری کنند.
خالقی افزود: هر ساله مرحله شهرستانی این نمایشگاه در 6محور پژوهش، ادبیات فارسی، بازارچه و کارآفرینی، مسابقه و آزمایشگاه، دست سازه ها، زبان انگلیسی برگزار می شود.
وی افزود: جشنواره نوجوان خوارزمی برای دانش آموزان متوسطه اول است که امسال مرحله شهرستانی با حضور شرکت کنندگان از 52 مدرسه و بیش از 140 اثر از دانش آموزان در دو محور بازارچه و کارآفرینی و دست سازه ها افتتاح شد و تا یک ماه میزبان علاقمندان و مردم خواهد بود.
خالقی بیان کرد: از این آثار تعدادی پس از داوری برای شرکت در جشنواره استانی انتخاب می شوند و در اردیبهشت ماه سال آینده به مرحله استانی راه میابند‌ و نیز از مرحله استانی تعدادی انتخاب و در اواخر خرداد ماه 98 به مرحله کشوری راه پیدا می کنند.
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان رفسنجان هم در این آیین گفت: اساس توسعه در کشورها تحقیق و پژوهش است و کشورهای توسعه یافته بدون پژوهش برنامه ریزی نمی کنند.
حسین تقوی رشیدی زاده افزود: اساس توسعه در کشورها تحقیق و پژوهش است و کشورهایی که توسعه در آنها دیده می شود بدون پژوهش برنامه ریزی نمی کنند.
وی بیان کرد: ذوق دانش آموزان قابل تقدیر است و استعدادهای زیادی در مدارس رفسنجان داریم و به صورت انفرادی یا گروهی کاری انجام می دهند اما این فعالیت های دانش آموزان در یک مرحله باقی می ماند و از آنها بهره مندی های لازم نمی شود لذا باید به سمت تجاری سازی و سپردن ایده های دانش آموزان به بخش صنعت پیش برویم و یا آنها را به زمینه های هنری وصل کنیم‌ تا ضمن بها دادن به ایده ها از آنها تولید و روانه بازار کنیم.
رفسنجان با جمعیت بالغ بر 311 هزار نفر در 110 کیلومتری کرمان قرار دارد.
بیش از 50 هزار دانش آموز در مدارس این شهرستان به تحصیل مشغولند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield