کرمان رصد

آخرين مطالب

تنها مسیر اثر جهانی دریاچه شد

جاده کویری که13ماه زیر آب است/رفت‌وآمد سیل روی محور شهداد-نهبندان اجتماعي

جاده کویری که13ماه زیر آب است/رفت‌وآمد سیل روی محور شهداد-نهبندان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - تنها جاده‌ای که شمال و جنوب کویر لوت در مرکز کشور را به هم متصل می‌کند 13ماه است که به دلیل بروز سیلاب بسته‌شده و هنوز اقدام مؤثری برای بازگشایی این محور انجام‌نشده است.

دریافت 16 MB
خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: کویر لوت تنها اثر طبیعی ایران بوده که در فهرست آثار جهانی به ثبت رسیده است. مسیر دسترسی به این جاذبه جاده‌ای است که 270 کیلومتر طول دارد و شهر شهداد در شمال کرمان را به نهبندان در جنوب خراسان جنوبی متصل می‌کند و از آن به‌عنوان یکی از زیباترین جاده‌های جهان یاد می‌شود.
این مسیر از میان کلوت های زیبای شهداد و در کناره رودخانه شور و همچنین گرم‌ترین نقطه جهان می‌گذرد و هرسال هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی را به کمپ کویری شهداد و مناطق گردشگری می‌رساند.
25 فرودین ماه سال گذشته بود که بعد از بارندگی‌های وسیع و بی‌سابقه در ارتفاعات اطراف سیل کویر شهداد را فراگرفت و پس از تخریب 50 کیلومتر از جاده عملاً این محور بسته شد.

کرمان رصد


معضل جدی اثر جهانی کویر لوت در پساکرونا
سیلاب در شهداد دریاچه‌ای بزرگ ایجاد کرد که 15 کیلومتر از جاده را به‌کلی زیر آب برد و مابقی محور را هم تخریب کرد، از این دریاچه به‌عنوان دریاچه جوان یاد می‌شود.
اطراف دریاچه نیز به باتلاق تبدیل‌شده و مردم استان کرمان برای رسیدن به نهبندان باید صدها کیلومتر طی کنند و از مسیر راور خود را به نهبندان برسانند.
سیلاب در جاده شهداد 15 کیلومتر از جاده را به کلی زیر آب فرو برد و راه دسترسی به تنها کمپ کویری استان کرمان را مسدود کرد از 25 فروردین‌ماه سال 98 تا امروز تنها اتفاقی که در راستای بازگشایی جاده روی‌داده است ایجاد یک جاده خاکی برای رفت‌وآمد اضطراری است، مسئولان برای رفع مشکل این جاده در انتظار فرونشست آب بودند اما سیلاب یک ماه گذشته در شهداد وضعیت را بغرنج‌تر کرد. هم‌اکنون جاده خاکی اضطراری نیز بسته‌شده است.
درحالی‌که مسئولان محلی شهداد عنوان می‌کردند که تخریب جاده ضربه‌ای به بخش گردشگری وارد نکرده و گردشگران می‌توانند از مسیر کمپ کویری استفاده کنند اما سیلاب اخیر بیشتر بخش‌های جاده را تخریب کرده است.
در حالی اقتصاد استان کرمان بر پایه گردشگری برنامه‌ریزی‌شده است اما به نظر می‌رسد کویر شهداد که در سال‌های اخیر بار اصلی گردشگری کرمان را به دوش می‌کشید در پسا کرونا با چالشی عمده مواجه شده است.
اما عجیب‌تر از بسته بودن یک‌ساله این جاده که تأثیر قابل‌توجه بر زندگی مردم نهبندان و شهداد گذاشته بُعد دیگر این داستان است.

کرمان رصد


ابهام در خصوص نحوه طرح مطالعاتی جاده شهداد
این سوال در ذهن متبادر می‌شود که طرح مطالعاتی احداث این جاده که میلیاردها تومان هزینه برای ساخت آن صرف شده دقیقاً چگونه انجام‌شده که با نخستین بارندگی جاده به‌کلی زیرآب می‌رود.
علی اسماعیلی، کارشناس زمین‌شناسی در گفتگو با مهر می‌گوید: قسمتی از جاده که هم‌اکنون زیر آب رفته است در گودترین بخش کویر قرارگرفته و به دلیل اینکه در اطراف کویر ارتفاعات مشرف بر کرمان و سیرچ قرار دارد با کوچک‌ترین بارندگی آب در این قسمت جمع می‌شود.
وی افزود: در این بخش از کویر رودخانه شور زیر زمین ناپدید می‌شود و درواقع آب در کم‌ترین ارتفاع در منابع آب زیرزمینی فرو می‌رود؛ زمین منطقه از آب اشباع‌شده است به‌طوری‌که در قسمت‌هایی از کویر اگر زمین را حفر کنید آب شور در دوم‌تری زمین مشاهده می‌شود، عبور رودخانه شور در مجاورت این جاده سبب شده به‌مرور زمین اطراف جاده از آب اشباع شود به همین دلیل هم آبی که از سال گذشته وارد کویر شده به زمین فرو نمی‌رود.

کرمان رصد


طرح مطالعاتی مرمت و بازگشایی جاده باید به دقت انجام شود
مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان کرمان با اشاره به اینکه بیش از یک دهه قبل جاده توسط پیمانکار احداث‌شده است، گفت: با توجه به اینکه 15 کیلومتر از جاده کاملاً زیر یک دریاچه فرورفته که عمق آن در برخی از قسمت‌ها به بیش از 4 متر می‌رسد باید طرح‌های مطالعاتی دقیقی در خصوص بازگشایی جاده انجام شود و در صورت لزوم باید محور جابجا شود.
سید علی حاج سید علیخانی افزود: سیلاب اخیر در شهداد نیز بخش‌های جدیدی از جاده را تخریب کرده است.
وی با اشاره به طول 270 کیلومتری این محور گفت: 160 کیلومتر جاده در جغرافیای استان کرمان قرار دارد که متأسفانه بخش‌هایی از جاده در مسیر سیلاب ساخته‌شده است.
سید علیخانی گفت: در مورد جاده شهداد - نهبندان جلسه‌ای با حضور معاون عمرانی استاندار کرمان برگزار و قرار شد آب بردگی به شکل موجود از طریق اداره راهداری اصلاح شود که ما این کار را انجام دادیم و بخشی از جاده به‌صورت اضطراری اصلاح شد.

کرمان رصد


وی با تأکید بر اینکه عبور از این جاده هم‌اکنون برای مردم عادی میسر نیست گفت: برای بازگشایی جاده باید طرح مطالعاتی دقیق برای بهره‌برداری طولانی‌مدت در حوزه راه و شهرسازی تدوین شود.
پرونده کویر لوت هم در خطر قرار گرفت
اما نکته قابل‌توجه دیگر اینکه جاده دقیقاً در محدوده جغرافیایی یکی از آثار ثبت جهانی ایران قرار دارد و هرگونه تخریب منطقه و دخل و تصرف در کویر می‌تواند موجب دخالت یونسکو و خارج شدن این اثر از فهرست آثار ثبت جهانی شود.
جاده دقیقاً در یکی از آثار ثبت جهانی ایران قرار دارد و هر گونه تخریب منطقه و دخل و تصرف در کویر می‌تواند موجب دخالت یونسکو و خارج شدن این اثر از فهرست آثار ثبت جهانی شود
احداث هرگونه جاده در مکانی خارج از حوزه جغرافیای که جاده کنونی در آن واقع‌شده و استفاده از مصالح موجود در کویر، می‌تواند ضربه‌ای قابل‌توجه به گردشگری استان کرمان وارد کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کرمان نیز در گفتگو با مهر می‌گوید: جلسات متعددی برای بازگشایی این جاده و بررسی دلایل وقوع این حادثه برگزارشده است.
سید مصطفی آیت‌اللهی موسوی می‌افزاید: هم‌اکنون جاده بسته است و در حال مطالعه برای بازگشایی هستیم اما به دلیل نفوذناپذیری خاک امکان بازگشایی جاده مهیا نیست.
وی گفت: مشکل فقط ایجاد دریاچه در مسیر جاده نیست بلکه بخش‌های قابل‌توجهی از جاده نیز باتلاقی شده است.

کرمان رصد


موسوی از اختصاص بودجه مطالعاتی در اداره راه و شهرسازی کرمان برای این محور خبر داد و گفت: نمی‌توان در کوتاه‌مدت جاده را بازگشایی کرد و منتظر نظر کارشناسان برای رفع مشکل هستیم.
احداث جاده بدون توجه به طرح‌های دقیق علمی بوده است
محمدرضا پور ابراهیمی، نماینده مردم کرمان در مجلس دلیل اصلی بروز این مشکل را عدم اجرای دقیق طرح‌های مطالعاتی در زمان احداث جاده عنوان کرد و گفت: انتظار داریم مشکل بسته بودن این جاده هر چه سریع‌تر برطرف شود.
وی بیان کرد: پیگیری‌های لازم در این خصوص انجام می‌شود و از مسئولان می‌خواهیم با توجه به مشکلاتی که برای مردم شهر شهداد ایجادشده هر چه سریع‌تر آب‌گرفتگی جاده تعیین تکلیف شود.
پور ابراهیمی وجود زیرساخت‌های حمل‌ونقل در مناطق محروم کرمان ازجمله شهداد را عامل مهمی در راستای توسعه جوامع محلی دانست و گفت: بسته شدن جاده، شهداد را در بن‌بست قرار داده است.
در حالی جلسات و پیگیری‌های اداری در چارچوب بروکراسی زمان‌بر ادامه دارد که مشخص نیست از ابتدا چرا این جاده بدون توجه به توپوگرافی منطقه احداث‌شده است، از سوی دیگر وقوع سیلاب در ماه گذشته تخریب جاده را تشدید کرده و هنوز مشخص نشده که این جاده چه زمانی و چگونه مجدداً بازگشایی می‌شود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

همکاری دانشگاه و سازمان محیط زیست در حوزه محیط زیست طبیعی

امام خمینی (ره) بانی آزادی انسان ها در قرن حاضر است

زلزله 3.6 ریشتری عنبرآباد را لرزاند

سفر غیررسمی معاون اول رییس جمهور به کرمان

امام خمینی(ره)، بهترین الگو و اسوه صبر و شکیبایی در عصر ماست

راه‌اندازی موزه آثار شهید سپهبد سلیمانی در کرمان

صادرات بیش از 9000 تن پسته از کشور در اردیبهشت ماه

امنیت یکی از زیرساخت‌های جهش تولید است

کرونا آمار تلفات جاده‌ای در کرمان را کاهش داد

2 پاسگاه انتظامی در سیرجان افتتاح شد

ادامه ممنوعیت عرضه قلیان در واحدهای صنفی کرمان

رفع تصرف از 9 هکتار اراضی کشاورزی در سیرجان

راه اندازی شرکت تعاونی برای کارگران در رفسنجان ضروری است

بیش از 9 هزار تن پسته ایران صادر شد

50 ویژه برنامه به مناسبت سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در کرمان برگزار می‌شود

​پرداخت مرحله اول بیمه بیکاری برای بیمه شدگان آسیب دیده از کرونا + فیلم

دادگستری کرمان از سرمایه‌گذاران حمایت می‌کند

مهر امسال 3 پروژه مدرسه‌سازی مسکن مهر آماده بهره‌برداری است

61 مورد جدید مبتلا به کرونا در استان کرمان شناسایی شد

مولفه های سازمانها و شرکتهای تک‌آور، آیا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند تک‌آور باشد؟ | مسعود بابایی

آغاز واریز بیمه بیکاری کرونا از هفته آینده+ فیلم

شناسایی عامل حیوان آزاری توسط پلیس فتا

200 هزار نفر روستایی و عشایری استان کرمان بیمه نیستند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان: حفظ حقوق شهروندی مستلزم ارائه خدمات در کوتاهترین زمان است

اختصاص 547 میلیارد تومان اعتبار تسهیلات کرونا به واحدهای آسیب دیده گلستان

تعطیلی موزه‌های استان کرمان در سالروز ارتحال امام

کاهش 2 درصدی نرخ بیکاری در چهارمحال و بختیاری

جزئیات پرونده زمین خواری 30 هکتاری در منوجان

77 هزار بیمه شده صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر در کرمان

امام خمینی(ره) بنیانگذار و معمار حکومت اسلامی در عصر جدید

مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: رفع مشکلات کارگری و تعاونی ها روزنه ای به سوی جهش تولید

سرپرست جدید اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی: با همراهی شرکای اجتماعی اقدامات لازم برای تثبیت اشتغال انجام می شود

راه اندازی سیستم آموزش مجازی در حوزه روابط کار و تشکلات در استان البرز

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی اردبیل عنوان کرد: ارتباطی ارزان، فوری و فراگیر رویکرد روابط عمومی های نسل نوین است

راه اندازی خط تولید ماسک برای مبارزه با کرونا در جزیره کیش

ابلاغ مصوبات ستاد مبارزه با مواد مخدر در سطح جزیره کیش

آبگیری اصلی ترین کانون گرد و غبار در سیستان

افتتاح نخستین باشگاه پرنده نگری شرق کشور در مشهد /ثبت ملی منطقه طبیعی هفت حوض

درخواست مدیر فوریت‌های شرکت توزیع برق شمال استان کرمان از شهروندان

انهدام بزرگترین شبکه‌ قاچاق سوخت در شرق کشور

سرباز وظیفه کرمانی در درگیری با اشرار به شهادت رسید

طرح ملی سامان از آغاز مهرماه در کرمان اجرا می‌شود

منابع طبیعی جنوب کرمان برای مهار هرگونه حریق در مراتع آماده است

استاد دانشگاه باهنر کرمان: اقتصاد منعطف در بحران ها موفق عمل خواهد کرد

رئیس کلانتری بردسیر پیشنهاد رشوه را رد کرد

بیانیه استاندار و نماینده ولی فقیه در استان کرمان به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره)

کاهش بی سابقه واردات استان کرمان

38 درصد کرمانی‌ها سال گذشته دخانیات استعمال کردند!

شرایط به نفع افراد دارای معلولیت نیست

برخی با زد و بند اراضی دولتی را تصرف کرده و می‌فروشند