کرمان رصد

آخرين مطالب

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان:

شکاف‌های عدم توازن در استان کرمان در حال کم شدن است/16 درصد، نرخ مشارکت زنان در اقتصاد استان اقتصادي

شکاف‌های عدم توازن در استان کرمان در حال کم شدن است/16 درصد، نرخ مشارکت زنان در اقتصاد استان
  بزرگنمايي:

کرمان رصد - ایسنا/کرمان رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: قطعا ما عدم تعادل‌هایی در سطح استان داریم و نمی توان منکر این موضوع شد اما سیاست‌گذاری‌های نظام و دولت به سمت وسوی مناطق کم برخوردار است که خوشبخانه آمارها و شاخص‌ها نشان می دهد این شکاف‌ها در حال کم شدن است.

دکتر "جعفر رودری" شامگاه شنبه 19 دیماه درباره دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان کرمان، ضمن تبریک ایام الله دهه فجر درباره عدم تعادل منطقه ای در استان کرمان اظهار کرد: باید بپذیریم که این عدم تعادل در استان کرمان وجود دارد.
وی با بیان اینکه در ساختار اقتصادی، مهمترین چالش بحث دوگانگی اقتصادی به لحاظ جغرافیایی است اظهار کرد: در استان کرمان این عدم تعادل در حوزه های مناطق شمال و جنوب و شرق استان قابل مشاهده است اما اگر مقایسه‌ای بین سال‌های اولیه انقلاب اسلامی تاکنون داشته باشیم، در می یابیم که برنامه ریزی دولت‌ها به گونه ای بوده که این شکاف رو به کاهش رفته است.
رودری ادامه داد: منطقه جنوب استان کرمان در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی، در بسیاری از شاخص ها نسبت به شمال استان کرمان دارای عقب ماندگی‌های بسیاری بود که امروز این شاخص ها در بسیاری از موارد به یکدیگر نزدیک شده است و می توان عنوان کرد که درصد شاخص ها و شکاف شاخص های توسعه ای در جنوب استان نسبت به کل استان کرمان بسیار کمتر شده است.
وی با تاکید بر وجود اعتبارات متوازن در سطح استان کرمان اظهار کرد: قطعا ما عدم تعادل‌هایی در سطح استان داریم و نمی توان منکر این موضوع شد اما سیاست‌گذاری‌های نظام و دولت به سمت و سوی مناطق کم برخوردار است که خوشبخانه آمارها و شاخص‌ها نشان می دهد این شکاف‌ها در حال کم شدن است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه در پاسخ به وضعیت اجرای فعالیت معین های اقتصادی اشاره کرد و گفت: پس از الگوی موفق اقتصاد مقاومتی در شهرستان قلعه گنج به عنوان پایلوت، این الگو به کل استان کرمان تعمیم داده شد تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی به عنوان معین‌های اقتصادی، در راستای توسعه مناطق گام برداریم.
رودری با بیان اینکه هم اکنون 26 معین اقتصادی (معین های توسعه‌ای) هم اکنون در بخش‌های مختلف استان مشغول به فعالیت هستند تصریح کرد: در کنار فعالیت های معین های اقتصادی، برنامه های اقتصاد مقاومتی نیز در استان کرمان دنبال می شود که در این راستا 267 پروژه به عنوان پروژه های پیشران توسعه استان کرمان در بخش های مختلف کشاورزی، صنعت، معدن و خدمات نیز در دستور کار ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان قرار گرفته که هم اکنون در تمامی شهرستان های استان در حال اجرا می باشد.
وی به موضوع شناسایی هسته های کلیدی توسعه استان کرمان اشاره کرد و گفت: 11 برنامه مهم به عنوان کلیدهای اصلی توسعه استان کرمان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی دنبال می شود که این 11 برنامه، کلیه اولویت های استان همچون رونق تولید، کاهش فقر و معیشت خانواده‌ها، تنش های آبی و کم آبی و ... را شامل می شود.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان به موضوع رونق تولید به عنوان یکی از برنامه های کاری استان کرمان در سال 98 اشاره کرد و گفت: 64 درصد مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی استان مربوط به تامین منابع مالی این بنگاه های اقتصادی بوده که در این راستا بحث ارائه تسهیلات و کمک های بانکی، تسهیل و تقسیط اقساط معوقه واحدهای تولیدی، رفع موانع صدور مجوزها و ... در کمیته رفع موانع تولید استان مطرح می شود تا بتوانیم در راستای رونق تولید در استان کرمان گام های موثری را برداریم.
رودری در بخش دیگری از سخنان خود به ساختار برنامه ششم توسعه در استان کرمان اشاره کرد و با بیان اینکه برنامه ششم توسعه در واقع سیاست‌گذاری‌ها و جهت گیری های استان را تعیین می کند تصریح کرد: هم اکنون 7 هزار میلیارد تومان GDP استان کرمان است که هرچه قدر این کیک اقتصادی استان بزرگتر شود، قطعا درآمد و به دنبال آن معیشت افراد نیز ارتقاء پیدا خواهد کرد.
وی با تاکید بر اینکه رشد اقتصادی یکی از اهداف مهم در اقتصاد استان و کشور است افزود: در برنامه ششم توسعه رشد 8 درصدی برای استان دنبال می شود که این رشد در کلان اقتصاد، بین بخش های مختلف توزیع خواهد شد که در این برنامه سهم هر کدام از این بخش ها و میزان سرمایه گذاری در آنها مشخص شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی در استان به طور متوسط سالانه به 24.5 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری نیاز داریم اظهار کرد: هم اکنون حجم سرمایه گذاری در استان سالانه بین 15 تا 18 هزار میلیارد تومان است و یکی از اقدامات مهم این است که بتوانیم منابع جدید را به استان وارد کنیم، بنابراین بسته ای در این راستا شکل گرفته که الگویی چند جانبه بوده تا بتوان در بخش های مختلف، این سرمایه گذاری صورت گیرد.
رودری با اشاره به سهم 13 درصدی دولت و 87 درصدی سایر بخش ها در این سرمایه گذاری ادامه داد: 40 درصد از سهم سرمایه گذاری استان برای رسیدن به رشد اقتصادی 8 درصدی مربوط به بانک ها بوده ضمن آنکه بازار سرمایه، صندوق توسعه ملی و سرمایه گذاری های خارجی و شرکتها و نهادهای غیردولتی و عمومی نیز در رسیدن به این رشد اقتصادی سهم دارند که در برنامه ششم توسعه به صورت دقیق مشخص و معین شده است.
وی به موضوع کم آبی و تنگنای کمبود آب به عنوان یکی از مهمترین چالش های استان کرمان نیز اشاره کرد و افزود: 900 میلیون مترمکعب بیلان منفی آب در سطح استان کرمان است اما با همه این چالش ها، بحث افزایش تولید در بخش کشاورزی و پاسخگویی به نیازهای رشد جمعیتی با حفظ سفره های آب زیرزمینی و خاک و بحث اصلاح ساختار در برنامه ششم توسعه مطرح شده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در بخش دیگری از گفت و گوی خود به دستاوردهای حوزه اقتصاد کلان نسبت به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: یکی از شاخص های مهم در بحث پیشرفت و توسعه موضوع شهرنشینی و روستانشینی است.
رودری با بیان اینکه در اوایل انقلاب اسلامی جمعیت استان کرمان یک میلیون و 181 هزار نفر بوده است افزود: در سال 57 جمعیت استان کرمان 3.25 درصد جمعیت کل کشور بود که در این میان حدود 66 درصد جمعیت استان کرمان ساکن در روستاها و حدود 34 درصد جمعیت شهری استان کرمان بود که در حال حاضر جمعیت استان کرمان به حدود 3 میلیون و 200 هزار نفر (4 درصد جمعیت کل کشور) رسیده که تقریبا 60 درصد این جمعیت شهرنشین و 40 درصد روستانشین بوده که خود نشان دهنده رشد صنعت و خدمات در اقتصاد استان است.
وی به شاخص باسوادی در استان کرمان نیز اشاره کرد و گفت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی نرخ باسوادی استان کرمان 42 درصد بوده که این نرخ در حال حاضر به بیش از 85 درصد رسیده است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه هم اکنون نرخ باسوادی در شهرهای استان بیش از 89 درصد و در روستاها بیش از 80 درصد است افزود: خوشبختانه در حوزه آموزش عالی نیز اتفاقات خوبی در سطح استان در طول 4 دهه عمر انقلاب اسلامی صورت گرفته است به طوری که جمعیت دانشجویی استان از 1000 نفر قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هم اکنون به 120 هزار نفر رسیده و سهم جمعیت دارای تحصیلات تکمیلی در استان نیز افزایش یافته و درحال حاضر این سهم نسبت به جمعیت استانی عددی در حدود 20 درصد است که این عدد در سال 90 زیر 10 درصد بوده است.
رودری به نرخ مشارکت زنان در اقتصاد استان کرمان نیز اشاره کرد و گفت: هم اکنون نرخ مشارکت اقتصادی زنان در استان کرمان 16 درصد است که در مقایسه با کشورهای توسعه یافته تا حدودی فاصله داریم اما نسبت به قبل از انقلاب عددی خوبی است ضمن آنکه باید عنوان کرد که این شاخص در ابتدای سال 92، در حدود 9.9 درصد بود که هم اکنون در سطح میانگین کشوری قرار دارد.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با بیان اینکه در حوزه تحولات اقتصادی، در ابتدا فعالیت ها سمت و سوی کشاورزی سنتی و معشیتی بوده اما با روند رو به رشد و توسعه جوامع، صنعت جای کشاورزی را گرفته و در دنیای امروز اقتصادها وارد مرحله فراصنعتی و یا اقتصاد دانش بنیان شده است اظهار کرد: خوشبختانه این روند توسعه در استان کرمان نیز قابل مشاهده است به طوریکه هم اکنون میزان صادرات محصولات دانش بنیان در استان کرمان از 28 هزار یورو در ابتدای سال 92، به 4 میلیون یورو رسیده است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره جایگاه مهارت و فارغ التحصیلان دانشگاهی در اشتغال اشاره کرد و گفت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی افراد متقاضی برای ورود به بازار کار در استان کرمان زیر 10 هزار نفر بود اما امروز با بیشترین سطح تقاضای ورود به بازار کار یعنی سالانه بین 35 تا 37 هزار نفر روبرو هستیم.
رودری تعداد بیکاران موجود استان را 120 هزار نفر عنوان کرد و گفت: دیگر دولت و دستگاه های دولتی در سطح استان کرمان و حتی کشور کشش جذب نیرو را ندارند و در حال خوشبینانه تنها بتوان سالانه بین 1000 تا 1500 نفر در بخش های دولتی در سطح استان کرمان نیرو جذب کنیم و مابقی افراد باید به سمت بخش های خصوصی و یا کارآفرینی سوق پیدا کنند که این مهم نیازمند بحث های فرهنگی است.
رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با تاکید بر اینکه دولت تسهیلات خوبی در زمینه های اشتغالزایی و کارآفرینی ارائه می کند اظهار کرد: در استان کرمان بالغ بر 2100 میلیارد تومان سهمیه تبصره 18 قانون بودجه برای تامین منابع مالی جهت اشتغال در بخش های مختلف است که متاسفانه با توجه به بیکارهای جامعه، استقبال مناسبی از این امتیاز ویژه نشده که نشان می دهد باید نگاه ها را عوض کرده و فرهنگ کارفرینی را در جامعه ترویج دهیم.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اجرای دقیق فاصله گذاری ها مانع از شیوع کرونا می‌شود

از سوی مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی اعلام شد؛ ابطال پرونده سهمیه انسولین بیماران دیابتی صحت ندارد

تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا / پرداخت 50 درصد غرامت مزد برای کارگران دارای استراحت پزشکی قبل از بررسی کمیسیون پزشکی توسط سازمان تامین اجتماعی

جزیره کیش پیشگام، قرنطینه‌سازی و مبارزه با ویروس کرونا در کشور

معاون اقتصادی استاندار کرمان استعفا داد

عدم اجازه ورود و خروج به 14 هزار خودرو در استان کرمان

14تا18 فروردین، بازار مظفری تعطیل است

توقیف 5 خودرو و اعمال جریمه برای 14 خودروی متخلف در رفسنجان

3612 مورد بازرسی از اماکن عمومی در رفسنجان / پلمب 200 واحد صنفی

بارش شدید باران در محورهای جنوب کرمان/ برخی محورهای فرعی مسدود شد

از تعطیلی 4 روزه واحدهای صنفی بازار مظفری تا ماندن مرغ روی دست مرغداران

پاسخ تعدادی از سوالات درباره طرح فاصله گذاری اجتماعی

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ تامین وسایل حفاظت فردی مورد نیاز کارگران در معرض آسیب کرونا

تردد در محورهای ارتباطی برون‌شهری کرمان 60 درصد کاهش یافت

شمار کرونایی های کرمان به 234 نفر رسید

19 خودرو در رفسنجان توقیف و جریمه شد

معاون اول رئیس جمهوری با استاندار کرمان گفت و گو کرد

مصرف بنزین در استان کرمان 30 درصد کاهش یافت

توفان شن محور ریگان- ایرانشهر را بست

راه‌های خسارت دیده دهرضای ریگان بازسازی می‌شود

خسارت سیل به 1421 خانواده تحت پوشش بهزیستی در جنوب و شرق استان کرمان

از اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در استان کرمان چه خبر؟

4000 بسته معیشتی در مناطق سیل زده جنوب استان کرمان توزیع شد

افزایش بارندگی در جنوب کرمان و باز شدن دریچه های سد جیرفت

رضایت ٧١ درصدی شهروندان از میادین میوه

فیبر نوری جیرفت پس از یک ساعت وصل شد

سیل به 40 درصد گندم‌زارهای جنوب کرمان خسارت وارد کرد

آمار مبتلایان قطعی به کرونا در کرمان 234 مورد اعلام شد

اپیدمی کووید 19 در ایران در دوره تثبیت است/همه چیز به رفتار مردم بستگی دارد

مکالمه تلفنی معاون اول رئیس جمهور با استاندار کرمان

صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون اعلام کرد؛ تشکیل کارگروه عملیاتی شدن "جهش تولید"

مجموعه های ورزشی و اقامتی کارگران سراسر کشور در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار می گیرد

در دومین جلسه کمیته بهداشتی، فرهنگی و اجتماعی مطرح شد؛ بررسی اعطای تسهیلات کم بهره، امهال بدهی و پوشش بیمه بیکاری

تعیین کارگر‌وه‌های تخصصی ستاد اقتصادی مقابله با ویروس کرونا در کیش

ارائه خدمات ثبتی از طریق سامانه الکترونیکی در کیش

آخرین وضعیت اپیدمی کرونا در استان کرمان

طرح پیشنهادات استانداری کرمان در ارتباط ویدیو کنفرانس دکتر بصیری با معاون امنیتی وزیر کشور

افزایش سرفاصله زمانی مترو و اتوبوس

جهش تولید از ایده تا عمل

ضرورت ارائه خدمات و کالا به مردم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی

43  هزار نفر در ورودی یزد به منطقه انار تب سنجی شدند

9068 نفر در 70 ورودی شهرستانهای استان کنترل شدند

2600 خودرو از ورودی یزد به کرمان برگشت داده شد

بیش از 60 درصد تالاب جازموریان آبگیری شد

کمک‌های مدارس غیردولتی کرمان به سیل‌زدگان رودبار جنوب ارسال شد

مناطق سیل‌زده جنوب و شرق استان کرمان در حال بازگشت به شرایط عادی است

81 هزار نفر در 70 ورودی شهرستانهای استان کرمان کنترل شدند

دستگیری عوامل نزاع و تیراندازی و کشف الکل در چترود و کرمان

بارش برف و باران در تمامی محورهای استان کرمان

برای تعطیلی شرکت، تابع تصمیم دولت هستیم/باید کار منطقی و شایسته را انجام داد