کرمان رصد

آخرين مطالب

امدادگران گمنام مقالات

امدادگران گمنام

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- خانواده به عنوان نخستین کانون زندگی بشر همواره مورد توجه دستگاه ها و متولیان حوزه های اجتماعی و فرهنگی کشور بوده و در این زمینه جمعیت هلال احمر با نفوذ به کانون خانواده هاو ایجاد پل ارتباطی با آنان، ارائه آموزش ها و سازماندهی نیروها از حضور حداکثری مردم برای اجرای فعالیت های امدادی و بشر دوستانه بهره می برد.
در واقع با ورود اقشار مختلف جامعه و فراگیری آموزش های امدادی علاوه بر پیشگیری حوادث می توان در کوتاه ترین زمان ممکن امدادرسانی در حادثه ها را در همان محل آغاز کرد و بیشترین اثرگذاری را داشت.
با این همه، بسیج همگانی برای امدادرسانی به حادثه دیدگان در پهناورترین استان کشور با آمار بالای حوادث طبیعی و غیرطبیعی، امری اجتناب ناپذیر و راه حل نهایی در مواجهه با مخاطرات است.
استان پهناور کرمان با 18.2 میلیون هکتار مساحت، اکنون با حدود 30 نوع مخاطره طبیعی روبه‌رو است که بزرگ‌‌ترین آنها زلزله است.
پدیده گرد و غبار و ریزگردها، 2 سقوط هواپیما و وقوع زلزله‌های متعدد در شهرستان های بم، زرند، هجدک و کوهبنان در سال‌های گذشته ، وقوع سیلاب، فرونشست زمین و مخاطرات غیر طبیعی همچون آمار بالای حوادث جاده ای و آتش سوزی، کرمان را در زمره حادثه خیز ترین استان های کشور قرار داده است.
در چنین شرایطی با تعداد محدود نیروهای امدادی نیاز به بسیج عمومی در امدادرسانی به حوادث وجود دارد و جمعیت هلال احمر در این زمینه با اجرای طرح های خادم، آمادگی در مواجهه با مخاطرات، امداد و کمک های اولیه، تخصصی پایه و پیشرفته امداد و نجات سعی در آموزش همگانی تمامی اقشار جامعه از جمله خانواده ها دارد زیرا تنها از این راه می توانیم در کمترین زمان ممکن، بیشترین بازدهی عملیات های نجات را شاهد باشیم.
**هر خانواده یک امدادگر باشد
امداد و نجاتگر جمعیت هلال احمر استان کرمان با درجه ایثارگر با بیان اینکه 10 سال به همراه همسرم در این جمعیت فعالیت کرده ام گفت: هر خانواده ایرانی باید یک امدادگر به هموطنان خود باشد و فعالیت های بشر دوستانه و امدادی همواره محور زندگی ما بوده است.
بهروز رحیمی افزود: مردم علاوه فراگیری آموزش های کمک های اولیه، می توانند آموزش های تخصصی امداد و نجات را بگذرانند و به عنوان امدادگر یاری رسان حادثه دیدگان باشند.
وی اظهار داشت: به همراه همسرم در حوادث طبیعی و سوانح جاده ای بسیاری از جمله عملیات رها سازی و امدادرسانی به مصدوم حضور داشتیم که به عنوان خاطرات زندگی مشترک ما، ماندگار شده است.
**امدادرسانی همگانی نمونه از مسئولیت اجتماعی است
همسر این امدادگر و درجه نجاتگر سه جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز گفت: امدادرسانی همگانی مردم کشور در سیل سال 98 نمونه ای از اجرای مسئولیت اجتماعی ایرانیان است زیرا مردم هرگز نمی توانند چشم خود را به روی هموطنان آسیب دیده خود ببندند.
طیبه مددکار عنوان کرد: در حوادث سیل امسال، برای کمک رسانی به مردم حادثه دیده کشور و همچنین در امداد به افراد بی بضاعت در روستاها مشارکت داشتیم.
وی افزود: ما زندگیمان را وقف فعالیت های بشر دوستانه و امدادرسانی به مردم کرده ایم و انجام این نوع فعالیت ها به صورت خانوادگی بسیار لذت بخش است.
این امدادگر جمعیت هلال احمر استان کرمان گفت: مردم با عزم همگانی و حضور پررنگ خود در حوادث و بلایای طبیعی و غیر طبیعی می توانند اثرات منفی حادثه ها را کاهش دهند.
وی ادامه داد: حضور بانوان در امدادرسانی امری ضروری است زیرا برخی از مردم کشور تنها امدادرسانی هم جنس خود را می پذیرند و در این راستا ورود و حضور پررنگ بانوان در فعالیت های امدادی ضرورت دارد.
مددکار افزود: تمامی مردم، خانواده ها و به خصوص بانوان با مراجعه به جمعیت هلال احمر استان کرمان آموزش های امداد و نجات را بگذرانند تا بتوانند در حوادث برای مردم و هموطنان خود مفید واقع شوند.
**فعالیت امدادی زوج های کرمانی برای جهانیان مثال زدنی است
همچنین مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان و امداد هوایی جمعیت هلال احمر کرمان گفت: فعالیت های بشر دوستانه، صلح طلبانه و عملیات های امداد و نجات زوج های جوان و خانواده های عضو این جمعیت در دیدگاه جهانیان نمونه ای مثال زدنی از کمک به همنوعان است.
محمدحسن پورشیخعلی  افزود: از سه سال گذشته در حوزه امداد و نجات و کوهستان با همسرم آشنا شدم و از آن زمان در بسیاری از حوادث و زلزله کوهبنان برای امدادرسانی به آسیب دیدگان به عنوان نیروی امدادی حمایتی در کنار یکدیگر فعالیت کردیم.
وی اظهار داشت: فعالیت امدادی زوج های نجات گر در پوشش حوادث طبیعی و غیر طبیعی به علت همکاری نزدیک در امدادرسانی در استان کرمان به صورت مطلوب انجام می شود.
مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان کرمان با بیان اینکه زوج های نجات گر همواره درگیر آماده باش هستند گفت: از ویژگی های این افراد، درک لحظات سخت یکدیگر و انجام فعالیت بشر دوستانه که نوعی از خود گذشتگی محسوب می شود.
وی عنوان کرد: در برخی از حوادث چندین روز هیچ خبر و آگاهی از حیات یکدیگر نداشتیم که نیاز به تاب تحمل بسیاری در این زمینه وجود دارد اما عمل عام المنفعه سختی های کار را برای ما سهل کرده است.
پورشیخعلی عنوان کرد: آمار حوادث کوه، دره، کویر، غار و شهری در استان پهناور کرمان بسیار فراوان است و بیشتر میزان این حوادث سقوط از ارتفاع و امدادرسانی در چاه هستند.
وی افزود: اگر مردم آگاهی کاملی از منطقه داشته باشند موجب پیشگیری و کاهش آمار این حوادث می شود.
پورشیخعلی یادآورشد: این جمعیت رسالت پرورش نیروهای زبده برای انجام عملیات های نجات و کوهستان را بر عهده دارد که افراد یاد شده با هدف کمک به آسیب دیدگان و نجات جان مردم فعالیت می کنند.
انجام عملیات های جست و جو و نجات در کوهستان، اجرای 400 ماموریت موفق امداد و نجات طی سال های گذشته، حضور در اردوهای تیم کوهنوردی استان کرمان، صعود بسیاری از قلل مرتفع کشور و استان کرمان بخشی از کارنامه پورشیخعلی در جمعیت هلال احمر این استان است.
**تمامی مردم می توانند آموزش های امدادی را فرا بگیرند
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان با بیان اینکه بانوان و خانواده های امدادگر در تیم های مختلف جمعیت هلال احمر سازماندهی می شوند گفت: درب این جمعیت برای آموزش تمامی اقشار جامعه باز است و افراد از پنج سال به بالا می توانند در این جمعیت عضو شوند و آموزش های امدادی را فراگیرند.
محمد حیدری پور افزود: امدادگران جمعیت هلال احمر با سن 18 تا 45 سال در حوزه تخصصی امداد و نجات فعالیت می کنند و افرادی که آموزش های خاص امدادگری و نجات را دیده باشند می توانند در رسته های عملیاتی این معاونت فعالیت کنند.
وی تصریح کرد: ضرورت دارد مردم در فعالیت های امدادی کرمان به عنوان پهناورترین استان کشور با جمعیت چند میلیونی و آمار بسیار حوادث، مشارکت بیشتری داشته باشند.
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان کرمان اضافه کرد: با وجود مرکز آموزش تخصصی در کرمان، این استان نسبت به سایر استان ها آموزش های استاندارد و کافی به متقاضیانی که قصد ادامه همکاری با هلال احمر را دارند، ارائه می کند.
وی عنوان کرد: برخی از مردم کرمان و خانواده ها به عنوان امدادگر، امدادرسانی در حوادث را وظیفه شهروندی خود می دانند و طی سال های گذشته در مسیر فعالیت های بشر دوستانه و داوطلبانه جمعیت هلال احمر کمک های بسیاری، به این نهاد کرده اند.
حیدری پور گفت: 17 تیم امدادی و عملیاتی ازجمله چهار تیم در حوزه درمان و توانبخشی و 13 تیم در حوزه امداد و نجات سازماندهی شده است.
در پایان می توان گفت گسترش دامنه آموزش ها به مردم تمامی روستاها و شهرهای استان کرمان علاوه بر کاهش اثرات مخرب حادثه، امدادرسانی به موقع در حوادث طبیعی و غیر طبیعی را به همراه دارد، همچنین با فرهنگسازی و مدیریت بهتر، می توان از تلفات جانی و خسارت های مالی حوادث پیش از وقوع آن جلوگیری کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کش‌مکش بر سر داشتن یا نداشتن مدرسه کپری در استان کرمان

شال، سوغات اصیل کرمان

از علل کاهش 25 درصدی زباله تا مافیای زباله در کرمان

سارقان در کمین محصول باغ های پسته/ انهدام یک باند سرقت مسلحانه

پیشی گرفتن موفقیت بانوان از چهار دیواری خانه

آشتی صنعت فولاد زرند ایرانیان با محیط زیست کرمان

شهر واقعی در ایران نداریم

خوشه های خرما در شرق کرمان می خشکد/ تکرار یک تراژدی در نخلستانها

آخرین نفس های صنعت پسته در کرمان/ سونامی خشکسالی و سکوت مسئولان

سیل در اوج خشکسالی قربانی می‌گیرد /هشدار به مردم جنوب و شرق کرمان

آمار عجیب معلولیت در خانه‌های کپری/ سایه نقص ژنتیکی بر سر محرومان

سوالی که بی پاسخ ماند /نقش رهاسازی سدها در کم آبی کرمان بررسی شود

کرمان بر سر 2 راهی طرح انتقال آب از صفارود

بافت تاریخی کرمان بر لبه پرتگاه / «چاه نفت» شهر خشک می شود

افزایش کارتن خوابی در کرمان/ معتادانی که پارک خواب شده اند

دوئل کلانتر و سبزی کار

اقتصاد مقاومتی قطار پرشتاب توسعه کرمان

سکوت در مقابل سونامی اجاره در کرمان/ دستگاه های نظارتی ورود کنند

بازار نگین گردشگری کرمان*داود رجبی

فاجعه در کمین طولانی ترین راسته بازار کشور

قنات هایی که از دل کم آبی جهانی شدند

دمای تابستان کرمان افزایش یافت/ سه شهر استان در مرز هشدار

تبلیغات زیرپوستی در شهر / دورخیز نمایندگان فعلی برای انتخاب مجدد

قاچاق انسان دلیل اصلی تصادف/ شوتیها مسافران را قربانی می کنند

دعوتنامه‌ای برای همه...

عبور از عقب ماندگی های جاده‌ای در جنوب کرمان

توسعه جنوب کرمان در گرو نگاه ویژه مسئولان

کسری آب در کرمان تشدید شد/ اجرای طرح اضطرار برای تامین آب شهر

اقدامات علوم پزشکی جیرفت برای پیشگیری از عقرب گزیدگی

آن بیست و سه نفر

هشدار؛ به گندم بریان نزدیک نشوید/ دمای هوا به 70 درجه رسید

شتاب پروژه انتقال آب صفا رود

دختری کوله کش مردتر از مردهایی که می شناسیم

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کمالی‌پور: معین اقتصادی جیرفت ضعیف است/طبیب‌زاده: مشکل جیرفت با انجام ‌کارهای پیش پا افتاده حل نمی‌شود

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

پایان روزگار سرد زغال سنگ کرمان تدبیر دولت را می طلبد

ضرورت استانداردسازی روستای صخره ای میمند شهر بابک

خط قرمز بی آبی در کرمان / کمبود شدید منابع و لزوم صرفه جویی

تابستان داغ و کم آبی عرصه را بر مردم و مسئولان کرمان تنگ کرد

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

ورزش همگانی جیرفت روی خط نشاط

کم آبی در کرمان کویری همچنان می تازد

تافته های جدا بافته آفت سیستم مدیریتی

کرمانی ها طعم بی‌آبی را در دمای بالای 40 درجه می‌چشند

توهم پرآبی

گره های کور در تار و پود گلیم سیرجان

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

سینماهای بم بازسازی نشدند/ درهای بسته هنر هفتم به روی مردم بم

تقابل بیابان زایی و بیابان زدایی در جنوب کرمان