کرمان رصد

آخرين مطالب

جاذبه های قلعه گنج فرهنگي

جاذبه های قلعه گنج

  بزرگنمايي:

کرمان رصد- شهرستان قلعه گنج مملو از جاذبه های دیدنی، همراه با طبیعت بکر و اماکن تفریحی متعددی است که هر ساله مقصد خیل زیادی از گردشگران داخلی و خارجی به شمار می رود.
نخستین هتل کپری جهان در منطقه قلعه گنج، برگرفته از مصالح بومی منطقه جنوب کرمان و نمادی از آشتی انسان با سنت هاست.
این هتل سنتی با توجه به ساختار فرهنگی و با بهره گیری از الگوهای معماری منطقه طراحی شده که برگرفته از فضاهای اقامتی بومی منطقه است.
ﺑﺮﺍﯼ ﺳﺎﺧﺖ هر واحد این هتل از 25 ﺳﺮﺷﺎک ‏(ﭼﻮﺏ ﺩﺭﺧﺖ ﺧﺮﻣﺎ) ﻭ 10 ﭘﯽ ﻭُﺭ ‏(ﺷﺎﺧﻪ ﺩﺭﺧﺘﭽﻪ ﺩﺍﺯ‏) ﭘَﭽﻮﮎ ﻭ ﭼﯽ ﻟﮏ (ریسمانی ﮐﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥ ﺧﺮﻣﺎ ﺗﻬﯿﻪ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ) استفاده شده است.
ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺍﺑﻌﺪﺍﺩ 2 ﺗﺎ 6 ﻣﺘﺮ ﺳﺎﺧﺘﻪ شده و زمانی که ﺑﺎﺭﺍﻥ ﻣﯽ ﺑﺎﺭﺩ ﺻﺪﺍﯼ ﺷُﺮﺷُﺮ ﺁﺏ ﺩﺭ ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺷﻨﯿﺪﻧﯽ ﺍﺳﺖ، ﺍﯾﻦ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎ ﺷﺒﻬﺎﯼ ﺯﻣﺴﺘﺎﻥ ﺑﻪ ﺧﺼﻮﺹ ﺷﺐ ﯾﻠﺪﺍ ﺷﺎﻫﺪ ﻗﺼﻪ ﺳﺮﺍﯾﯽ ﻣﺮﺩﻡ ﻣﻨﻄﻘﻪ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻔﺮﯾﺢ ﻭ ﺳﺮﮔﺮﻣﯽ ﺩﻭﺭ ﻫﻢ ﺟﻤﻊ ﻣﯽ ﺷﻮﻧﺪ.
**بقعه متبرکه و زیارت شاهزاده ابوالقاسم معروف به زیارت بچه، واقع در دهستان سرخ قلعه در فاصله 35 کیلومتری از مرکز شهرستان قلعه گنج در مسیر قلعه گنج به کهنوج واقع شده و همه ساله در ایام نوروز پذیرای مهمانان و گردشگران داخلی زیادی است.
**روستای کوهپایه ای کشیت، در زیر دامنه کوه های شرق قلعه گنج و کوه گنو آرمیده است، روستایی با آب و هوای خنک، کوچه باغ های دیدنی که چشمه های جاری از میان آنها می گذرد و انبوه درختان لیمو ترش، خرما و سایر مرکبات در باغ های آن وجود دارد که با آب چشمه آبیاری می شود.
چشمه های کشیت در تمام ماههای سال، جاری و ساری است و زیارتگاه شیث نبی در بالادست منازل روستا قرار گرفته است.
مردم و اهالی این روستا، مهمان نواز و خون گرم هستند و به پاکیزگی و نظافت محیط زیست اطرافشان اهمیت می دهند.
در ورودی این روستا، خانه های بوم گردی با همکاری مدیریت هتل کپری قلعه گنج و جمعی از اهالی و زنان خانه دار کشیت احداث شده و پذیرای میهمانان نوروزی این روستا هستند.
در نوروز امسال نیز تعداد 6 خانه و مکان بوم گردی با نام های ستاره کشیت، بوم گردی اهورا مزدا، بوم گردی پوران، بوم گردی ننه زینب و بوم گردی کشیت احداث شده است.
در این منازل بوم گردی اغلب صنایع دستی و ابزار آلات قدیمی مردمان قلعه گنج همچون مشک آب، مشک دوغ، ظرف های مسی، ظروف خانگی قدیمی و زیراندازهای حصیری و بافتنی قدیمی به نمایش گذاشته شده است.
در این خانه ها با غذاهای محلی همچون کشک و بادمجان، بزقورمه و کباب تنوری از مهمانان پذیرایی می شود.
**دهستان رمشک در فاصله 160 کیلومتری از شهرستان قلعه گنج و در مسیر قلعه گنج به نیک شهر قرار گرفته و دارای رودخانه ای بزرگ است که در بیشتر فصول سال آب آن جاری بوده و در 2 طرف رودخانه، سنگ چین هایی با قدمت چند هزار ساله، درختان خرما و مزارع تنباکو وجود دارد که بیشتر با آب رودخانه یا چاه موتور پمپ دیزلی آبیاری می شود.
اهالی دهستان رمشک بسیار خون گرم و مهمان نواز هستند و در جنوب کرمان، ادویه های رمشکی، برنج، تنباکو و صنایع حصیری رمشکی بسیار معروف هستند.
** دشت و تالاب بین المللی جازموریان نیز در جنوب شرق شهرستان قلعه گنج و در فاصله 45 کیلومتری از مرکز این شهرستان واقع شده است.
20 سال است که تالاب جازموریان خشک شده و در قدیم محل ورود آب رودخانه های هلیل رود و رودخانه های فصلی رودبارزمین بود.
در این موقع سال که بارندگی هم شده تمامی جازموریان خالی از سکنه و محل آبگیر رودخانه های فصلی و مملو از آب است و ورود به این دشت به علت فرورفتن در گِل ولای امکانپذیر نیست و معمولا پس از گذشت 40 روز از بارندگی، دشت و مناظر آن سرسبز و بسیار دیدنی خواهد شد.
جازموریان یکی از بزرگترین مراتع جنوب شرق در ایران به شمار می رود که دامداران جنوب کرمان و سیستان و بلوچستان از آن به عنوان چراگاه دام های خود استفاده می کنند.
**تپه تاریخی و باستانی تمگران یا تُم گبران در فاصله 20 کیلومتری از مرکز قلعه گنج در مسیر قلعه گنج به بخش چاه دادخدا و دهستان رمشک واقع شده است.
باستان شناسان می گویند این تپه باستانی مربوط به دوره اشکانی و 2 هزار سال قبل است، تا کنون هیچ کاوش علمی بر روی این تپه انجام نشده اما چندین ظرف کوچک خشتی و یک مجسمه اسب بی سوار و چندین کوزه بزرگ، از آثار کشف شده در لایه های روی این تپه بوده است و هم اکنون در محل هتل توپ نگهداری می شود.
**منطقه کوهستانی و دیدنی مارز در فاصله 100 کیلومتری از مرکز قلعه گنج و در مسیر قلعه گنج به جاسک و بشاگرد قرار گرفته و دارای آب و هوای خنک و دره های عمیق با چشمه سارها و رودخانه های جاری است که با گرم شدن هوا، آب چشمه های آن کمتر و یا کلا بی آب می شود.
بیشتر منازل مسکونی اهالی مارز کپر توپی شکلی است که از شاخ و برگ درختان خرما درست شده و در تابستان، خنک و زمستان به طریقی است که با روشن کردن آتش در وسط آن دود ناشی از آتش از لای شاخ و برگ این خانه ها عبور می کند.
شکل و ساختار هتل توپ، از نوع منازل کپری است.
**دره پر آب و عمیق شهکهان در فاصله 100 کیلومتری از مرکز قلعه گنج و در مسیر قلعه گنج به بشاگرد و جاسک واقع شده و چشمه سارها و آب جاری در دره شهکهان حتی در فصل های گرم و تابستان نیز جاری است.
دره شهکهان دارای درختان کُنار و کَهور و نخل های سر به فلک کشیده و بلندقامت است.
** دره و تنگ سُمسیلی واقع در مسیر قلعه گنج به رمشک و در بالادست روستاهای اردوگاه سلمانیه و چاه المدین و چارتایی واقع شده است، دره ای که آب رودخانه آن در این موقع از سال به دلیل بارندگی، بیشتر از هر زمان دیگری جاری بوده و در دو طرف آن کوه های سربه فلک کشیده و درختان جنگلی انبوه کَهور و کُنار و درختچه های داز وجود دارد و همچنین یکی از زیستگاه های پلنگ ایرانی به شمار می رود.
**جنگل پایابی در فاصله 12 کیلومتری شمال قلعه گنج، بعد از روستاهای حسین آباد و چاه صادق قرار گرفته، با انبوه درختان کهور و کنار، یکی از بزرگترین جنگل های قلعه گنج است که بیشترین گونه درخت کهور را در خود جای داده است و در این موقع از سال، بسیار دیدنی و جذاب است.
** دره بسیار دیدنی و جذاب درباغ در شمال غربی قلعه گنج و با فاصله ی 45 کیلومتری از مرکز این شهر، بعد از روستای چاه دراز واقع شده است، دره ای بسیار عمیق در وسط دشت و دامنه کوه با درختانی انبوه و به هم پوشیده شده از گَز، کَهور، کُنار، اَنجیر و نخل های سر به فلک کشیده، که رودخانه و چشمه سارهایی دیدنی در وسط این دره قرار دارد و همه ساله در ایام عید یکی از مناطق دیدنی و پر بازدید قلعه گنج به شمار می رود.
**دشت چاه باغ، در فاصله 15 کیلومتری و در حاشیه جازموریان واقع شده، دشتی با پوشش گیاهی بسیار ضعیف و درختچه های کوتاه است و کمتر درختی دارد و در مواقع بارش باران پوشیده از آب می شود و آب آن تا چند روز روی دشت باقی می ماند و یکی از چراگاه های عمده شتر در شهرستان قلعه گنج است.
**مزارع گندم و یونجه در حاشیه رودخانه هلیل در روستاهای ده گود، ریگ متین، چهل منی و عباس آباد در فصل نوروز بسیار سرسبز و دیدنی و جذاب هستند و در کنار آن، طغیان هلیل رود در مواقع بارندگی در حاشیه این روستاها بسیار جذاب و دیدنی است.
هم اینک، قلعه گنج با تمامی ظرفیت های گردشگری خود میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران نوروزی است.
از آنجا که این منطقه در مسیر بندرعباس واقع شده، مسافران می توانند با تغییر کوچکی در برنامه سفر خود، از جاذبه هایی که در بالا ذکر کردیم دیدن کنند و یقین داشته باشند که خاطره خوبی از سفر به قلعه گنج به همراه خواهند برد، اینجا می توان با تمام وجود، بهار را استشمام کرد.
پس فرصت سفر به قلعه گنج را از دست ندهید.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

خانه تاریخی اوشیدری کرمان مرمت می شود

برپائی میز خدمت اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در محل مصلای امام علی (ع)

سطح مناقشه، و ماموریت آبه

فضای بازار و مراکز ارائه دهنده خدمات عمومی باید رنگ و لعاب دهه کرامت بگیرد

رهبر انقلاب پس از دیدار با آبه: با آمریکا مذاکره نخواهیم کرد

معدل ما در ظاهر سازی شهر در مناسبت‌ها خوب نیست

فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه تعمیق شود

آثار هنری می تواند نقش مهمی در اعتلای فرهنگ جامعه داشته باشد

برگزاری یادواره شهداء موجب تعظیم شعائر مذهبی است

شکایت مجمع از علی مطهری و محمود صادقی

چالش های صنایع دستی استان کرمان بررسی شد

اشتغالزایی 550 نفر در صنعت گردشگری کرمان در سال 97

ظرفیت های هنر تعزیه کرمان تقویت شود

دانشگاه پیام نور استان کرمان میزبان دومین جشنواره ملی شعر آئینی نور

یک مجلس؛ یک سلحشوری، اعتراض به بازداشت‌ها

گلایه از عدم تخصیص کاغذ به مطبوعات استان کرمان/پیشنهاد راه‌اندازی شهرک فرهنگی و هنری در کرمان

بازارچه صنایع دستی در شهر جهانی گلیم سیرجان افتتاح می شود

دستور وزیر ارشاد برای تحویل کاغذ تحریر رسانه‌های کرمان

شناسایی تورهای غیرمجاز در دستور کار میراث فرهنگی کرمان قرار دارد

جشنواره «تابستان کرمان» برگزار می شود

مشاور خاتمی: روحانی هر چه زودتر برود بهتر است

نوبت دهی طرح سنجش در مدارس کرمان آغاز شد

روحانی استعفای وزیر آموزش و پرورش را پذیرفت

شایعه استعفای محسن رضایی تکذیب شد

هشدار ایران درباره تداوم همراهی ریاض با آمریکا

سوگواره ملی تعزیه ده زیار هیچ حامی مالی ندارد

دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی پیش بروند

روز قدس را گرامی‌ میداریم‌ چون دفاع از مظلوم است

ترامپ: ایران و روسیه بمباران ادلب را متوقف کنند

2 هزار سلاح در موزه نظامی ذوالفقار کرمان نگهداری می شود

ایران به درخواست پمپئو پاسخ داد

محسن هاشمی: ماجرای نجفی مردانه است!

اقامه نماز عید فطر در 60 امامزاده شاخص استان کرمان

روحانی: اهل مذاکره‌ایم اگر دستوری نباشد

شریعتمداری: مذاکره مجدد با آمریکا سم است

گزیده بیانات رهبر انقلاب درباره روز قدس

تغییر ساعات کار موزه های استان کرمان در روز قدس و عید فطر

"آفتاب بهمن بیگی"

یادواره 573 شهید نظم و امنیت در کرمان برگزار می شود

نباید روی کوه صاحب الزمان کرمان ساخت و سازی انجام شود

وجود ساخت و سازهای ناهمگون در شهر بم/ نظام خشتی نهادینه شود

نگاه ایجابی به رسانه های اجتماعی داشته باشیم

کتابخانه مرکزی فعلی شهر کرمان استحکام لازم را ندارد/لزوم احداث کتابخانه مرکزی جدید

مردم اسناد تاریخی خود را در اختیار مرکز اسناد قرار دهند

فراخوان نخستین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار منتشر شد

اشتغال یک هزار و 200 نفر در اقامتگاه های بوم گردی استان کرمان

امتحانات روزهای شنبه و چهارشنبه مدارس استان کرمان لغو شد

قدر فرصتی برای شست و شوی آیینه دل - فهیمه عسکرپور*

وزیر کشور از شال امیری کرمان رونمایی کرد

طرح معلم تربیت‌ بدنی کرمان مورد تمجید معاون وزیر قرار گرفت